Književnost i filmovi

Ja preporucujem knjigu Gnev andjela - Sidney Sheldon!! A film koji je snimljen po toj knjizi nikako... Ja, licno sam procitala knjigu i kasnije saznala da ima film i bila sam radoznala... JEDVA sam ga nasla na netu i na kraju ga nisam ni odgledala jer nisam mogla da nadjem titl.. a uspela da nadjem samo sinhronizovano na ruski... a ruski ne kapiram ni malo... :D... A ipak sam se razocarala... Likove prosto nisam tako zamisljala... Adam Warner (u knjizi lepotan koga svo vreme voli glavna 'likusa') u filmu je tako ruzan, a da ne pricam o njenom naj drugu i ostalim likovima... Jedino je Jenifer(glavna) izgledala lepo u filmu iako je tako nisam zamisljala... :D

Preporucujem i knjige i filmove iz Twilight saga: Twilight, New moon... Drugi deo filma je mnogo bolji... ali je knjiga najbolja... Potpuno drugaciji dozivljaj dok citas.. .i lepsi.. to je za sada sve od mene!
 
Evo još jedan primjer...Knjiga "Nož" mi je bolja od filma...mada,moram priznati da je i film oko 70 posto "pogodio" knjigu,a mislim da je i izbor Žarka Lauševića,kao glavnog glumca bio pun pogodak...
Film "Ubistvo s predumišljajem"mi je bolji od knjige...
Možda to ima neke veze i sa redoslijedom gledanja,odnosno čitanja...:roll:
 
Po meni, mnogo interesantnija stvar su filmovi koji, na neki način predstavljaju omaž nekom piscu ili djelu, bez nužne sličnosti fabule sa filmskom pričom.
Ima tako Džarmušev film Dead Man kroz koji se sve vrijeme provlače stihova Vilijama Blejka, a i jedan od likova se tako zove. Sve je jako dobro uklopljeno u psihodeličnu atmosferu filma. Preporučujem, i Džarmušev film i poeziju Vilijama Blejka, naravno.
Ili ona cameo uloga Vilijama Barouza u "Dragstor kauboju" sa mojim omiljenim glumcem Metom Dilonom...
Ako se neko sjeti još nekog takvog pojavljivanja pisaca na filmu, ili filma koji je omaž knjizi ili piscu, neka napiše. Možemo i o tome razgovarati.


Zapravo,kad sam procitala naziv teme,prvo sam pomislila da je ovo ideja...

Drago mi je sto jos neko razmislja kao ja.

Komparacija knjiga i filmova je pomalo besmislena.Ali je zato veoma zanimljivo tragati po filmskim ostvarenjima sa nekom literarnom notom, omazima velikim piscima...itd...
 
film uvek upropasti knjigu...ja ne znam zasto se ovi pisci tako lako prodaju...pa aman zaman to je tvoje delo, ti si u to utkao svoju "dusu", misli, bivstvovanje, a onda ga za neke pare prodas da ti neko tumaci knjigu na svoj nacin i tako je prezentuje publici...ostavi knjigu publici neka je svako tumaci u skladu sa sobom, sa svojim stavovima i razmisljanjima, neka je svako dozivi kako najbolje ume...sve je izgubilo smisao i vrednost, pa su tako i pisci izgubili svoje dostojanstvo
ovo najvise vazi za ove novije knjige i filmove po tim knjigama
 
film uvek upropasti knjigu...ja ne znam zasto se ovi pisci tako lako prodaju...pa aman zaman to je tvoje delo, ti si u to utkao svoju "dusu", misli, bivstvovanje, a onda ga za neke pare prodas da ti neko tumaci knjigu na svoj nacin i tako je prezentuje publici...ostavi knjigu publici neka je svako tumaci u skladu sa sobom, sa svojim stavovima i razmisljanjima, neka je svako dozivi kako najbolje ume...sve je izgubilo smisao i vrednost, pa su tako i pisci izgubili svoje dostojanstvo
ovo najvise vazi za ove novije knjige i filmove po tim knjigama

Čini se da ti film doživljavaš kao nekakav produžetak knjige. To čini mnogo ljudi i to je fundamentalna greška.

Autora filma knjiga inspiriše koliko i bilo koje drugo iskustvo: nešto što se njemu lično dogodilo, neki istorijski događaj za koji zna, čak i neki drugi film koji je pogledao. To njegovo viđenje nekog iskustva umjetnički prezentirano kroz film neće ničim izmijeniti izvornu prirodu iskustva. Film o, šta ja znam, sletanju na mjesec je rediteljevo viđenje tog događaja i ne mijenja sam događaj. Isto tako, film po knjizi ne mijenja knjigu, pa ne može ni da je upropasti.

Sve u svemu, kao što sam već rekao, poređenje filmova i knjiga, bar ovako kako vi činite, sasvim je besmisleno. Možda bismo mogli razgovarati o ljudima koji su se oprobali u obe umjetnosti, na primjer o Živojinu Pavloviću.

Čovjek je dva puta dobio NIN-ovu nagradu za roman godine (za Lapot i Zid smrti, čini mi se), a reditelj je jednog od kultnih filmova jugoslovenskog crnog talasa (Kada budem mrtav i beo). Da li je neko čitao njegove monumentalne dnevnike? Tu je sigurno rečeno nešto o odnosu dvije umjetnosti. Ja ga, recimo, više volim kao reditelja nego kao pisca. Čitao sam obe njegove nagrađene knjige i još ponešto, ali ništa mi nije leglo. Filmove volim, s druge strane.
 
ja pricam o komercijalizaciji knjige kroz film, a to je danas itekako prisutno
to o cemu ti pricas je nesto sasvim drugo, to je prepoznatljivo i ne mesa se sa ovim o cemu ja pricam, ali danas retko

Izvini, ja i dalje ne shvatam. Moraćeš mi malo bolje objasniti šta je to "komercijalizacija knjige kroz film" i zašto je tačno to loše.

Recimo, pisac napiše dobru knjigu. Poslije toga, dođe mu filmski producent i ponudi brdo para da dozvoli da se po knjizi snimi film. Snimi se film, dobar ili loš - nevažno. Šta se desilo sa knjigom? Ništa. Možda će je više ljudi pročitati, što nikako nije loše. Možda će neki kojima se ne sviđa film misliti da ni knjiga ne valja, ali mišljenje onih koji su lijeni da knjigu pročitaju ionako je nebitno. Jedino će pisac zaraditi nešto para. Ako je dobar pisac poslije toga će i dalje pisati dobre knjige, kao što bi ih pisao da nije uzeo pare. Ako je loš pisac i dalje će pisati loše knjige i biti nevažan za svakog relevantnog čitaoca.

Dakle, šta je tačno "komercijalizacija knjiga kroz film"?
 
Od američko-britanske ekranizacije Onjegina 1999 umalo nisam povratio paprikaš od ručka.....Tako jadno i bedno.........Nemoguće je preneti na celuloid emociju i opis sa papira.

Kao što rekoh ranije: ekranizacija = skrnavljenje književnosti
 
Ne vidim nista lose u tome - snimiti film po motivima knjige... pa ko sta vise voli ...Moje iskustvo je da su uglavnom knjige sadrzajnije i potpuniji je osecaj dok ih citam, ali itekako sam uzivala gledajuci na pr: Orkanske visove (staru, crno-belu verziju), Ime ruze, Dzejn Ejr, Doktor Zivago,...ima ih jos ne mogu trenutno da se setim... Ne treba samo previse ocekivati, pogotovo ako se film gleda posle citanja knjige i ne praviti mnogo poredjenja...
 
Ljudi imaju problem s tim knjiga vs. film zato što ne mogu da odvoje ta dva medija. Svako kad čita knjigu vizuelizuje likove, situacije itd, pa onda kad gleda film, po knjizi, očekuje da se to nekako uklopi, da mu se film svidi kao vizuelizacije knjige - film nije to, ako je dobro napravljen.
Film je motiv, inspiracija i ništa drugo, ali već sam o tome pisao gore...
 
Ljudi imaju problem s tim knjiga vs. film zato što ne mogu da odvoje ta dva medija. Svako kad čita knjigu vizuelizuje likove, situacije itd, pa onda kad gleda film, po knjizi, očekuje da se to nekako uklopi, da mu se film svidi kao vizuelizacije knjige - film nije to, ako je dobro napravljen.
Film je motiv, inspiracija i ništa drugo, ali već sam o tome pisao gore...
Aj mi ekranizuj sat sa kukavicom iz "Pop Ćire i pop Spire" opisan na dve strane, 'leba ti.
 

Back
Top