Kič.

kič povladjuje nerazvijenom ukusu i nema nikakvu umetničku vrednost...ali ima upotrebnu....šire...tržišnu....profana vašarska rasprodaja ikona...na primer...ili magarac sa mehanizmom koji iz drvene kutije izvlači cigaretu....to je sve kič......kultura je dinamička kategorija..pored tradicije čini je i inovacija.....razlika je u umetničkom sadržaju....pa lepo na ist. umetnosti postoji zaseban predmet....tamo se polaže kič ( :
ako imaš 500 godina naciju sa nerazvijenim ukusom...moguće da kič postane deo kulture.... onda stranu u stroj borci protiv kiča da kič ne zavlada.......i svi se bore protiv kiča......a niko da objasni populistički šta je to nerazvijeni ukus.......... .pa ljudi često ne znaju šta je šta.......zašto je dišamp pisoar umetnost........najobičniji pisoar iz muškog wc-a je kult savremene umetnosti.......a što? pa sad teorija....jbga, taj pisoar niko ne bi kupio na saboru u guči ( :
 
moonja:
kič povladjuje nerazvijenom ukusu i nema nikakvu umetničku vrednost...ali ima upotrebnu....šire...tržišnu....profana vašarska rasprodaja ikona...na primer...ili magarac sa mehanizmom koji iz drvene kutije izvlači cigaretu....to je sve kič......kultura je dinamička kategorija..pored tradicije čini je i inovacija.....razlika je u umetničkom sadržaju....pa lepo na ist. umetnosti postoji zaseban predmet....tamo se polaže kič ( :
ako imaš 500 godina naciju sa nerazvijenim ukusom...moguće da kič postane deo kulture.... onda stranu u stroj borci protiv kiča da kič ne zavlada.......i svi se bore protiv kiča......a niko da objasni populistički šta je to nerazvijeni ukus.......... .pa ljudi često ne znaju šta je šta.......zašto je dišamp pisoar umetnost........najobičniji pisoar iz muškog wc-a je kult savremene umetnosti.......a što? pa sad teorija....jbga, taj pisoar niko ne bi kupio na saboru u guči ( :


bas ti hvala...ti to odmah direktno..a ja htjela malo okolo..da se tema razvije... :wink:
 
:lol: :lol: :lol: joooj...e sad sve zavisi sreco tko je taj sat napravio i kako??? da li je taj sat funkcionalno zamisljen ili ima samo neko simbolicno znacenje...recimo u tom smislu da simbolizira gubljenje vremena pri pokusaju nekim antitalentima prikazati razliku izmedu klasicne glazbe i cece ..u prvom slucaju je kic a u drugom bi se mogao nazvati nekim modernim umjetnickim djelom... :lol: :wink:
 
Ono što nam pokazuju (a često i govore) umetnička dela ne mora baš uvek biti smisleno.

A ono što je ona htela da kaže jeste da se pojam kiča može shvatiti i kao relativan, s čim se i ja slažem. Nađi dovoljan broj saglasnih i već ćeš od najvećeg kiča stvoriti kulturu. I ko je uopšte taj neko ko treba umesto nas da prosuđuje šta nama treba da se dopada ili ne ... ili šta ima objektivnu vrednost ... ? Neke opšte smernice postoje ali ... da li je baš uvek tako ?
 
Teško mi je da gledam u rečnik ali kič mi zvuči kao neki besmisleni spoj. Meni je gorenavedeni spoj besmislen. I još npr haljine sa nekim prikačenim medvjedićima (sa mnogo medvjedića).
 
Ima li mesta za lični ukus i kod kiča.

Ovo mi pomalo liči kao na pamet i glupost...
Svi misle da su pametni , i da je nečija ideja koju ne razumeju ustvari glupost....
Tako mi i ovde izgleda da svi razvijaju i vole kulturu , a ono što nije po ukusu predstavlja kič....

Ovo iznosim kao narodsko tumačenje, koje uvek pobedi bez obzira kakvo je definisanje pojma bilo....
 
Tuzni_patak:
Ima li mesta za lični ukus i kod kiča.

Ovo mi pomalo liči kao na pamet i glupost...
Svi misle da su pametni , i da je nečija ideja koju ne razumeju ustvari glupost....
Tako mi i ovde izgleda da svi razvijaju i vole kulturu , a ono što nije po ukusu predstavlja kič....

Ovo iznosim kao narodsko tumačenje, koje uvek pobedi bez obzira kakvo je definisanje pojma bilo....


pace moje kada bi to bila istina onda kic ne bi ni postojao... :wink:
 
Kako ne bi...
Kao što postoji stalno ljudska glupost kod onih koji misle da čine pametno , tako postoji i ljudski kič kod onih koji su se sa umetnošću sreli na beer festu....i štandovima ukrasa....u stvari možda je baš tu granica, kad gledaš delo i biraš ga na osnovu svog iskustva sa estetikom , što neminovno dovodi do štrasa a valjda i do kiča kasnije....

Tek kad dosegneš i nešto više od estetike , ili kako se kaže metafizičku pojavnu stranu jednog pokušaja umetničkog dela, to će i kod tebe stvoriti gledanje da umetnost razdvajaš od estetične selekcije....što opet ne ukida kič.....ali mislim da ga mnogo, mnogo smanjuje....
 
Tuzni_patak:
Kako ne bi...
Kao što postoji stalno ljudska glupost kod onih koji misle da čine pametno , tako postoji i ljudski kič kod onih koji su se sa umetnošću sreli na beer festu....i štandovima ukrasa....u stvari možda je baš tu granica, kad gledaš delo i biraš ga na osnovu svog iskustva sa estetikom , što neminovno dovodi do štrasa a valjda i do kiča kasnije....

Tek kad dosegneš i nešto više od estetike , ili kako se kaže metafizičku pojavnu stranu jednog pokušaja umetničkog dela, to će i kod tebe stvoriti gledanje da umetnost razdvajaš od estetične selekcije....što opet ne ukida kič.....ali mislim da ga mnogo, mnogo smanjuje....


ne znam ..vjerovatno si u pravu...vecinom jesi...ja mislim da ce kic uvijek postojati...dok god postoje razliciti pogledi na umjetnost i estetiku...pogotovo kada pogledas modernu umjetnost i sta sve time zovu ovdje na zapadu...da ti se zeludac okrene...ali sta ces vjerojatno nemam oko za te stvari...za mene je samo problem kada kic prede u kulturu...mislim da bi se tu trebala malo razvijati drustvena svijest...sve ostalo mi do mora ravno...neka svako uziva u svojim bojama....bolje i to nego biti daltonist... :wink:
 

Back
Top