Kazna?

Ne zelim da sebi dozvoljavam batine kao resenje problema, ako sam lenja da vaspitavam dete kao normalan covek ne bih trebala ni da ga imam. Kapiram potpuno kad u strahu i besu kad ti se dete npr. istrgne na sred ulice i kad "nestane" da dobije po guzi, ali sad da ga gazis svaki put je idiotski



mozda sam se pogresno izrazio, verujem da nije pocela da ga mlati, nego da ga uci da tuci drugu decu nije bas lepo, dok je do tada samo slegala ramenima, kao, pa brani se
 
Ko je beše pričao detetu da ne treba da se bije nego da kaže vaspitačici, pa ga ova okarakterisala kao tužibabu. Beše Hani???
E toga se setim svaki put kad mi dete dodje kući u masnicama.
Učim svoje dete da se brani, ali da ne napada. Ako ima situaciju u kojoj mu npr. neko dete nešto ne da, obrati se vaspitačici, ali ako te neko šibne, pa šibni i ti njega.
 
Smeh, mackice: kako to mislite ne treba da ga vaspitava niko sem roditelja? Apsolutno se ne slazem - dete treba da vaspitavaju svi oni koji sa detetom provode vreme u porodici, dete treba da vaspitava i vrtic, dete treba da vaspitava celo drustvo! Kad bi tako zaista bilo, ne bosmo imali ove probleme koje sad imamo. Kad kazem da dete treba da vaspitava cela porodica, ne mislim svako na svoj nacin i ne mislim na porodice koje su disfunkcionalne, ali Smeh - tebe znam i znam ti familiju i znam da niste disfunkcionalni i da nema nikoga ko bi bolje vaspitavao tvoje bratance od tebe, i ne treba da bezite od te odgovornosti u porodici! Tvoji zahtevi prema deci svakako nece biti razliciti od zahteva majke i oca (ako su roditelji normalni po pitanju zahteva i kriterijuma vaspitnih), a najzad ako su roditelji (pricam globalnbo sad) neadekvatni, onda je upravo to vaspitanje koje dete dobije od sire porodice, od vrtica i od skole (ili bi trebalo da ga dobije) PRESUDNO u ispravljanju roditeljskih gresaka. Zato se skola nekada i zvala VASPITNO edukativna ustanova (to sto ona to vise nije tema je za drugu pricu). Sasvim je u redu da kada su deca sa tobom sprovodis kako roditeljske vaspitne mere (one koje su ti preneli roditelji vezano za to sta se sme, ne sme, kad se i sta jede, spava itd) tako i sopstvene vaspitne metode vezane za specificnost odnosa ti-oni. Ako u roditeljskoj kuci mogu da divlaju do pola dva nocu jer su roditelji nocne ptice, na primer, to nikako ne znaci da i kad su u tvojoj kuci mogu da divljaju pred kompjuterom do pola dva: u tvojoj kuci se u 11 ide u krevet, cita se prica, gleda se crtac i gasi se svetlo. I zamisli, ali sto posto dece se apsolutrno nauci da je kod tetke kad odu tako i nikako drugacije a kod njihove kuce moze i drugacije! Klinici tacno savladaju lekciju kod koga sta mogu i tako se i ponasaju - ako je srece pa je vaspitavanje konzistentno i kriterijumi ujednaceni, tim bolje za decu, ali ako nije mora postojati bar neko suvisao u okruzenju ko ce dati normalne granice i parametre ponasanja i time ublaziti eventualne roditeljske greske i propuste. I to je sasvim u redu. A kaznjavati decu za pocinjeni prestup satima ili vise nakon istog od strane roditelja koji nije ni bio tu i samo implementira kaznu za pocinjeno (ne)delo po tuzakanju baba, deda, tetki - je po meni besmisleno, nezreli pa i neodgovorno. To nikako ne znaci da decu treba tuci, to prosto znaci da deca rastu i vaspitavaju se u svakom ODNOSU, bilo da je to odnos dete-baba, dete-tetka, dete-vaspitac, ili dete-razredni staresina, i da je normalno, ocekivano i pozeljno da kroz odnos s avaznim drugim(a) dobije i okviore tog odnosa, adekvatne zabrane, adekvatne nazore ponasanja, adekvatne zahteve i adekvatne disciplinske i vaspitne kriterijume. Pod uslovom da se radi o zrelom i odgovornom odraslom, to moze samo da pomogne a nikako da pokvari roditeljski sistem i roditeljsku ulogu. Normalno da u situaciji kada dete zivi sa roditeljima u siroj zajednici (istoj kuci sa babama, dedama, tetkama i ujkama itd) zadnje mora i treba da buide uvek rec roditelja (pod uslovom da se radi o pomenutom zrelom i adekvatnom odraslom).
 
U pravu si, naravno. U stvari, nešto sam ovih dana konfuzna, pa se vrlo loše izražavam.
Naravno da svi na svoj način učestvuju u vaspitavanju deteta/dece, samo iz različitih pozicija i sa različitim ulogama, te je roditeljska u svakom slučaju presudna i njihov stav je taj sa kojim svi moramo da usaglašavamo svoje kada su opšte stvari u pitanju. Kada se radi o "kućnom redu", naravno da u svojoj kući sprovodimo red kakav nam odgovara, odnosno vereujemo da treba. I deca tačno određuju i znaju gde se šta sme, a šta ne. Provereno :D .Majka mojih bratanaca ima npr. lošu naviku (nemojte, molim vas sad ovo da doživite kao ogovaranje snajke - ona je u osnovi dobar roditelj, ali niko nije savršen) da popusti pred molbama za slatkišima, ali baka im nikad nije dala ni najmanju čokoladicu pre nego što su normalno i regularno ručali. I već dugo im ne pada na pamet ni da pkušaju "preko reda" - znaju da ne pali.
Kada sam ja kod kuće (na žalost u pslednje vreme je to jako retko), oni su uglavnom sa mnom, ali i ako su sa bakom a ja sam prisutna - mnogo su razumniji i poslušniji. Čak i ne znam u čemu je štos, samo tačno znam i osećam da im je važno da "budu dobri", pa pretpostavljam da je to posledica ne samo ogromne ljubavi, već i mnogo zajednički provedenog vremena, strpljenja, objašnjavanja, dogovaranja...
Problem je baka koja je (bila) popustljiva (da vam ne pričam koja je to transformacija u odnosu na to kakva je bila sa nama kao majka), a oni rastu, postaju sve "namazaniji" i dosetljiviji, puni su raznih (često opasnih) ideja, isprobavaju granice, a baka u stvari uopšte više ne zna kako sa njima da izađe na kraj kad ih "uhvate lujke".
 
Withdrawn... u globalu se slažem s tobom; samo ja sam pričala iz svog ugla, baš kako je kod nas u kući. On uvek ide u isto vreme na spavanje, napolje, jede, zna se kad šta... Ko god da je sa njim - da li ja, ili moj amama, ili svekrva, ili je u školici... Baš nema rasula ni sa nama, a niti sa babom. Jedino što se razlikuje između mene i babe; i na to sam konkretno mislila - ako se desi da meni bude bezobrazan - dobije neku kaznu, a ako je babi bezobrazan - ona pazi da se ne povredi, da nešto ne uništi, ali ga NE KAŽNJAVA; tog tipa - da ga vodi sa igrališta kući, da neće da mu pusti crtani i sl. I da ga ne tuče, to takođe. Po meni je nekako to vaspitavanje, ostale stvari se kod nas podrazumevaju. Ne bih ga ni ostavljala nekome na ČUVANJE da ne mislim da će biti adekvatno nahranjen, presvučen, da će leći da spava kad bi trebalo....
 
Na temu kazni, pre jedno pet godina, uobicajena kazna dok smo bili na letovanju bila je da se uskrati sladoled kad uvece krenemo u setnju. Napravi neku glupost moja kcerka cim je oci otvorila i zaradi kaznu. Prolazi vreme, blizi se i vece, niko sladoled ne pominje. Krenemo u setnju, a ona samo ceznjivo baca pogled na frizidere kraj staze, pa na kraju pita za sladoled. :sad2:Krene tata sa tiradom o tome kako je i zasto skrivila kaznu, pa zavrsi retorickim pitanjem- Eto, zasto bih ja sad tebi oprostio kaznu kad znas da si je zasluzila?
Gleda ga ona, a vidim mozga sto na sat, pa ce tek: Paa, zato...zato sto sam ja, tata, najmladji clan nase porodice!:rotf: Nista nije mogao protiv takvog argumenta!:worth:
 
Eeee to se i meni isto desilo, a na ovaj prvi deo sam mislila kad sam napisala da je tvoja reakcija malo "jača" nego što je njihov postupak, a da se kazna ne treba voditi prema reakcijama.

Isto sam svratila kod drugarice, šta ću, ona me zvala, a ja prvi osnovne i ne znam šta ima loše u tome što me zovu drugarica i njena mama da se igramo, a ova me još pitala - da zovemo tvoje? Ja reko' šta znam, što da ih uznemiravamo :eek:
I tako, ovi zvali policiju i čuda, čak me nisu nešto ni kaznili al' znam da me je baš bilo sramota :rumenko:

e jeste....mene je baba umlatila jednom.....eto..fizički sam zlostvavljan..ostale posledice...al tad jednom i jednom od bake kad me ujelo kooče....pamtiću doživotno...e to kad me baba tookla....jednom...kod nas u ulici......u stvari ne znam kako sam se ja tu našao......uglavnom, sećam se da sam utovarivao ugalj ...nilad ni pre ni posle to nisam radio......i bilo mi mnogo zaniljivo...nas bre cela ulica neki deda komšija okoopio...i tako smo satima..al meni to bila igra...i vajda sam ja zaboravio da sam krenio u prodavnicu..pa se zatekao u nečijem ulazu sa kofama poonim uglja...i kad sam se vratio..onako moosav i crn...baba mi opalila šamar...kao htela je da crkne što me nema..a moji na poslu..tražila me svooda......al nije u ulazima...i rekla mi je...e..sad lepo idi kod komšije na roočak...valjda ste zaradili...šta ti misliš......i tako...teško je to bilo... ( :
 

Back
Top