KAKO SA PSOM U INOSTRANSTVO???

Sram te bilo! Sad si se odala! A ti bi kao mod. trebalo da ovoj deci ovde sluzis kao uzor koji redovno vakcinise svog ljubimca... ;)

Jao bre M mom sto si grozno rigorozna!!!!!!!!:shock::shock:
Pa mozda je Tedi dobio vakcinu u julu, avgustu....:oops::oops:
Stvarno si bre ko petarda!!!!!!:rolleyes::rolleyes:
Aj je pustimo ovaj put onako po prijateljskoj osnovi? A?:mrgreen:
Aj moooolim te samo ovaj put!!!!!:-o
Popravice se ona, mlada je .....zivot je pred njom!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes:
A ti Mackic spremi neki kesh,isto onako prijateljski!!!!!!:twisted::twisted:
 
ne!!!!
Koja vakcina?
Ako su one protiv besnila koje su obavezne zakonom, to je oko 100din i uz to obavezno dobijas pasos i cipujes psa!!!!! SVE TO JE 100din.!!!!!!!!!!!!
E one koje se daju stencima su od 800 do 1100 din i vakcina i revakcina, u zavisnosti od ordinacije do ordinacije,a ne od rase ili velicine!!!!!!!! Gde si u Beogradu?
 
Hrvatska nije članica EU a u našem plavom pasošu za pse postoji posebna rubrika gde se upisuju rezultati iz referentne laboratorije u kojoj je urađen test na prisustvo antitela na virus besnila i to mislim da to ne upisuje veterinar koji psa inače "održava" nego veterinarski inspektor. I to bi takođe trebalo da zanima tvoju drugaricu koja ide u Grčku jer Grčka jeste u EU.
 
idemo na moreeee, juhuuuu!


moja dva uredno vakcinisana, cipovana, 'pasosirana' psa i ja u vozu.potpuno sam pogubljena od radosti, pa nije zgoreg da mi svako ko se upustio u tu avanturu isprica na sta treba da obratim paznju kako kod veterinara, tako i tokom voznje u vozu, na granici i slicno. ne zamerite moju potrebu da nanovo citam sto je pisano (za slucaj da se nije promenilo), ali sad vec ne znam ni sta bih pitala od uzbudenja! :super::klap:
 
Za prelaz preko granice pas u Srpskom pasošu mora imati:
-Overenu vakcinu protiv besnila (ne stariju od godinu dana - uključujući dan povratka, ako postoji, i ne mlađu od 21 dan)
-Overeni klinički pregled na dan puta, (ili dan pre, SAMO ukoliko je dan puta Nedelja)
-Za pojedine države (većinu) obavezan sertifikat Kliničkog Pregleda koji se kupuje (pas ne podleže kontroli, to je samo u našoj državi tako, verovatno) (ja ga kupujem u Novom Sadu, jer tu živim - preko puta Bazara u onoj nekoj zgradi, to mu dođe kao neki vetrinarski zavod) koji košta 3500din.
-Za zemlje poput Švajcarske pas sigurno neće dobiti dozvolu za ulazak u njihovu državu bez srtifikata o pozitivnom nalazu titarantitela na besnilo, koji se izrađuje na fakultetu (mislim) u BG, i košta oko 100 do 150 eura, i dosta se dugo na njega čeka, stoga vredi se raspitati ranije koliko ćete čekati.
-Za pojedine zemlje morate prikupiti i dozvolu za uvoz izdatu od njihove Vlade, koju oni Vama pošalju. To je slučaj za Nigeriju na primer.

Za konkretan slučaj putovanja sa psom u CG, nije problem sa pasošem, overeno besnilo, (da nije manje od 21 dan, a nije istekla 1 godina, ni u povratku psa),
overen klinički pregled na dan puta. I na granici OBAVEZNO reći "pas stalno putuje sa mnom, uredno je vakcinisan i zaštićen!" ako pita "ima li šta prijaviti" Odgovor je "nema, samo nosim lične stvari" pas se ne spominje, ako ne mora.
Naravno da pas mora imati micro čip, pa se i podrazumeva da ne sme biti mlađi od 4 meseca. Mi kinolozi to malo obiđemo, ali ono što je važno ljudima koji putuju sa ljubimcem, to su eto te stvari...
Ako treba još šta, tu sam još..
 
Pas se najpre mora vakcinisati i cipovati zatim se saceka mesec dana da organizam stvori antitela na uneti antigen, zatim se vadi krv i salje u Pasterov zavod u Novom sadu i ukoliko je titar antitela zadovoljavajuci kroz sedam do deset dana dobija se potvrda o visini titra na kucnu adresu koja vazi ceo zivot zivotinje ali se pas mora redovno vakcinisati unutar zakonskog roka od godinu dana
48 h pred put zivotinja ide na pregled kod svog veterinara koji izdaje uverenje o zdravstvenom stanju zivotinje u kome se navodi da klinickim pregledom nije ustanovljeno prisustvo bolesti koje se mogu preneti na druge zivotinje i ljude a zatim se sa svim papirima ( potvrda o visini titra, uverenje o zdravstvenom stanju i pasos) odlazi u veterinarsku inspekciju koja overava dokumenta cime ste zavrsili sve obaveze i krecete na put...
za CG potreban samo pasos( zivotinja cipovana i vakcinisana prosao 21 dan) i uverenje o zdravstvenom stanju zivotinje
Srecan put :))))))))))))))))))))
 
Ma kakvi, titar prvo ne važi ceo život, drugo ne treba da se radi za većinu zemalja, pa kako bih ja vadila titar svaki put kad idem da parim kuju u inostranstvo, moji štenci ne bi koštali 1200€, nego 7000€ pretpostavljam, titar se naplaćuje, JAKO mnogo, i previše, oko 15000din, i NE VAŽI ceo život životinje!!!
Da sertifikat o zdravlju životinje se kupuje u inspekciji, to je 3500din.
Pas svakako ne bi trebalo da ima čip ako nema vakcinu protiv besnila, tako da je to logično ako ima passport, ima i ta dva.
Ja odvajam ta dva, jer ne može štene od 9 nedelja da primi besnilo a mora imati chip! Ali to nije uobičajeno.
 
Ma kakvi, titar prvo ne važi ceo život, drugo ne treba da se radi za većinu zemalja, pa kako bih ja vadila titar svaki put kad idem da parim kuju u inostranstvo, moji štenci ne bi koštali 1200€, nego 7000€ pretpostavljam, titar se naplaćuje, JAKO mnogo, i previše, oko 15000din, i NE VAŽI ceo život životinje!!!
Da sertifikat o zdravlju životinje se kupuje u inspekciji, to je 3500din.
Pas svakako ne bi trebalo da ima čip ako nema vakcinu protiv besnila, tako da je to logično ako ima passport, ima i ta dva.
Ja odvajam ta dva, jer ne može štene od 9 nedelja da primi besnilo a mora imati chip! Ali to nije uobičajeno.

Titar antitela na virus besnila VAZI CEO ZIVOT!!!! ukoliko se zivotinja vakcinise protiv besnila unutar zakonskog roka od godinu dana, dovoljno je da se minimalno prekoraci taj rok pa se mora ponovo raditi, cena je oko 5-6 hiljada a ne 15 hilj. i obavezan je za sve zivotinje koje idu iz nase zemlje(nas pasos) u zemlje clanice EU ako zivotinja ima nas pasos!!!, medjutim ako zivotinja ima pasos koji pripada zemljama clanicama EU titar nije potreban.
Medjutim kao odgajivac znate i kako se zivotinje salju preko granice u oba smera ako zazmurimo na jedno oko ali ja sam kao veterinar izneo kakav je stav i procedura po zakonu o veterinarstvu, covek je pitao sta mu je potrebno da putuje i dobio odgovor sta zakon zahteva od njega u tom pogledu ako hoce naravno da putuje bez trzavica medjutim postoje i drugi nacini da s epredje granica pa ko voli nek izvoli....
 
Ma kakvi, titar prvo ne važi ceo život, drugo ne treba da se radi za većinu zemalja, pa kako bih ja vadila titar svaki put kad idem da parim kuju u inostranstvo, moji štenci ne bi koštali 1200€, nego 7000€ pretpostavljam, titar se naplaćuje, JAKO mnogo, i previše, oko 15000din, i NE VAŽI ceo život životinje!!!
Da sertifikat o zdravlju životinje se kupuje u inspekciji, to je 3500din.
Pas svakako ne bi trebalo da ima čip ako nema vakcinu protiv besnila, tako da je to logično ako ima passport, ima i ta dva.
Ja odvajam ta dva, jer ne može štene od 9 nedelja da primi besnilo a mora imati chip! Ali to nije uobičajeno.

Khm, to baš i nije tačno.
Po novom zakonu se psi čipuju već pri prvoj vakcinaciji, tako da nema vakcinu protiv besnila već samo dhppl.
 
Živo me interesuje koliko ste vi često prešli granicu BILO KOJE ZEMLJE sa životinjom, konkretno sa psom?! Eto, zanima me.

I mene isto zanima za tebe.
Prvo pogresila si cenu analize titra,drugo ne znas ni gde se radi,trece ne ceka se dugo vec mesec dana,cetvrto lepo ti je receno da titar vazi ceo zivot ako se pas redovno vakcinise protiv besnila ( redovno znaci pre isteka roka vazenja,a to je godinu dana,ako prodje i dan od toga ponistava se) .

Ti si svaki put kada si prelazila granicu radila iznova analizu titra?? Interesantno...
 
Pozdrav,

znam da dižem prastaru temu, ali bolje nego da otvaram novu. :)

Uskoro se verovatno selim sa psom preko okeana. Uslovi za zemlju u koju idem su samo pasos i sertifikat o vakcini protiv besnila, ali jbg mora preko EU pa me ceka i titar.
Interesuje me jel radio neko skoro titar i koliko je cekao. Cula sam da ume da stigne za 20 dana, ali i strasne price o cekanju od 3 meseca.

Takodje, naglašava se da mora da ima pasoš NA ENGLESKOM. Jel može kod nas negde da se izvadi pasoš na engleskom, nešto internacionalno?
Još jedno pitanje, ako iko zna... da li u pasošu pas može da se registruje na stranog državljanina?

Ako neko ima bilo koju od ovih informacija, puno bi mi značila.
Takodje, bilo kakva iskustva sa prekookeanskih letova su dobrodosla.
 
Titar antitela na virus besnila VAZI CEO ZIVOT!!!! ukoliko se zivotinja vakcinise protiv besnila unutar zakonskog roka od godinu dana, dovoljno je da se minimalno prekoraci taj rok pa se mora ponovo raditi, cena je oko 5-6 hiljada a ne 15 hilj. i obavezan je za sve zivotinje koje idu iz nase zemlje(nas pasos) u zemlje clanice EU ako zivotinja ima nas pasos!!!, medjutim ako zivotinja ima pasos koji pripada zemljama clanicama EU titar nije potreban.
Medjutim kao odgajivac znate i kako se zivotinje salju preko granice u oba smera ako zazmurimo na jedno oko ali ja sam kao veterinar izneo kakav je stav i procedura po zakonu o veterinarstvu, covek je pitao sta mu je potrebno da putuje i dobio odgovor sta zakon zahteva od njega u tom pogledu ako hoce naravno da putuje bez trzavica medjutim postoje i drugi nacini da s epredje granica pa ko voli nek izvoli....

Ovo boldovano nije tacno, znam iz vlastitog iskustva: posedujem nemacku knjizicu za svog psa, ali su na HR granici trazili sve ostalo pomenuto, titar, cip, vakcinu.
I nisam samo ja bila sa stranom knjizicom, u kombiju su bili psi iz Cilea, Rusije, Finske... tako da je titar obavezan za sve pse iz Srbije, bez obzira na to ciji pasos pas poseduje!!!
 

Back
Top