Kako do kanadske iseljeničke vize?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
GMan:
Da li ima smisla poslati pismo u ambasadu u Becu sa kulturnim upitom o stanju nase aplikacije, da li ima nesto novo, ili slicno. Da li ta zainteresovanost ima smisla.
Ovo pitam posto smo predali sredinom marta a do sada nema nikakvog odgovora.

Ne vredi prijatelju, oni ne vole nikakve pozive, pisma, upite i to me slicno, jako su osetljivi na te stvari ............moj ti je savet, kao sto rekoh ranije, strpljenje...........nista neces postici raspitujuci se za stanje svoje aplikacije.

Postavi se u njihov polozaj, sta mislis kada bi svako ko je predao aplikaciju svake nedelje zvao telefonom, slao emailove i raspitivao se kada ce njegova stvar biti resena..........pa ne bi im bilo dovoljno 5 novih ljudi da rade samo na odgovaranju istih tih poziva...........

Nemoj misliti da ja vucem na njihovu stranu, i ja sam bio u slicnoj poziciji ali znam od ranije da nikakvi pozivi nece uroditi plodom.
 
GMan:
OK, onda cekam. Jos uvek sam u nekom normalnom toku ali ako dodje do 10 meseci bez odgovora definitivno cu da ih cimam. Uostalom, placeni su za to...

Nema pravila za koliko ce se necija aplikacija resiti, sa druge strane, nisu oni duzni da ti daju odgovor ............mozes ti pokusati i cimati ih ali ne verujem da ce ti poslati bilo kakav odgovor..........

Je si li aplicirao solo ili imas porodicu?
 
GMan:
Da li ima smisla poslati pismo u ambasadu u Becu sa kulturnim upitom o stanju nase aplikacije, da li ima nesto novo, ili slicno. Da li ta zainteresovanost ima smisla.
Ovo pitam posto smo predali sredinom marta a do sada nema nikakvog odgovora.

Kazu da se ceka od 5-24 meseca i to zavisi od raznih stvari ima sve na cic-u.U tvom slucaju tek(vec) je proslo 7 tako da ima vremena ali sa druge strane tacno znam kako se osecas ja sam predao pre manje od mesec pa vec tapkam i cekam postara jer mi je svaki dan bitan(po novom prvo predas osnovni obrazac posle oni traze papire, posle nekoliko meseci pregledaju pa lekarski...).
Koliko imas bodova, koja skola, gde bi isao i zasto bas tamo?
 
Supruga je nosilac. Imamo 10ak bodova iznad passmarka. Zavrsila je ekonomski fakuletet, a u Kanadu / Toronto idemo (nadam se) jer tamo imamo rodbinu koja moze da nam pomogne za pocetak. Plan nam je da se osamostalimo sto pre, ali ipak je bitno kad imas nekoga da te doceka kad prvi put krocis.
 
GMan:
Supruga je nosilac. Imamo 10ak bodova iznad passmarka. Zavrsila je ekonomski fakuletet, a u Kanadu / Toronto idemo (nadam se) jer tamo imamo rodbinu koja moze da nam pomogne za pocetak. Plan nam je da se osamostalimo sto pre, ali ipak je bitno kad imas nekoga da te doceka kad prvi put krocis.

Najbitnije je to sto ce vam ustedeti poprilicno novca u samom pocetku sto se tice smestaja. Problem novih imigranata u samom pocetku je sto ne mogu odmah da iznajme stan, bar ne tako brzo, jer se stanovi iznajmljuju obicno na ugovor od godinu dana, gde se obicno placa prva i zadnja rata (koja je neka vrsta depozita) , neki stanodavci traze reference, dokaze da si finansisjki solventan, tj. da imas posao, a ti tek sleteo ....., itd..........
Negde cak moras i da odradis intervju jer se stanodavci plase da bilo kome izdaju stan/kucu.
 
Pozdrav svima,

Nov sam na ovom forumu, ali sam ga ( specijalno ovu temu) ispratio do kraja. Moja supruga i ja smo zainteresovani za emigraciju u Kanadu. Ona ce biti principal, i nosi dovoljno bodova (citaj 67 minimum ) inace je profesor Engleskog jezika, pa me interesuje kakva je situacija za njih, nece je valjda odbiti i tome slicno. Ja sam inace zavrsio faks (Prava - ne radim u struci), ali imam MCP sertifikat, i spremam se za MCSA sertifikat, A i radim u IT sektoru. Na zalost nemam dovoljno radnog iskustva za aplikaciju. Kakvo je stanje za System Administratore, poslovi, plate i slicno...
Interesuje me jos nesto: ukupna cifra za Application Fee je za nas dvoje 780 evra, a treba da se,koliko shvatam u toku procesa plati i taksa za Vizu + da imamo para na racunu? Isparavite ma ako gresim i recite me koja je ukupna cifra,please?

BTW.Klika, ;-) car si i gospodin covek.tesko je danas naci coveka tako otvorenog i spremnog da nekom pomogne!

Hvala unapred
 
count_d:
Pozdrav svima,

Nov sam na ovom forumu, ali sam ga ( specijalno ovu temu) ispratio do kraja. Moja supruga i ja smo zainteresovani za emigraciju u Kanadu. Ona ce biti principal, i nosi dovoljno bodova (citaj 67 minimum ) inace je profesor Engleskog jezika, pa me interesuje kakva je situacija za njih, nece je valjda odbiti i tome slicno. Ja sam inace zavrsio faks (Prava - ne radim u struci), ali imam MCP sertifikat, i spremam se za MCSA sertifikat, A i radim u IT sektoru. Na zalost nemam dovoljno radnog iskustva za aplikaciju. Kakvo je stanje za System Administratore, poslovi, plate i slicno...
Interesuje me jos nesto: ukupna cifra za Application Fee je za nas dvoje 780 evra, a treba da se,koliko shvatam u toku procesa plati i taksa za Vizu + da imamo para na racunu? Isparavite ma ako gresim i recite me koja je ukupna cifra,please?

BTW.Klika, ;-) car si i gospodin covek.tesko je danas naci coveka tako otvorenog i spremnog da nekom pomogne!

Hvala unapred


Nisam siguran da li se nesto menjalo po pitanju novca, ispravice me svi koji su podneli aplikaciju po novom zakonu, trebalo bi da bude , principal aplicant CAD$ 10,000 plus $2000 na svaku sledecu osobu, sto ce reci u tvom slucaju $12K.
Landing fee je smanjen sa nekadasnjih $975 na cini mi se $ 485, tako nesto, da zaokruzimo za vas dvoje $1000. Aplication fee znas, jos ti za lekarski treba , ako nisu menjali, US$ 100 po osobi, znaci sve kada saberes manje-vise sa ostalim papiricima, prevodima, avio kartama , CAD$ 15-16K da sletis u Kanadu kao nov co`ek :-) .

Sto se tice tvoje struke, hmm.......... ne znam sta da ti kazem a da te ne uplasim. Cinjenica je da ti ovde nece mnogo pomoci jer je njihovo pravo apsolutno , dijametralno suprotno od onoga sto mi imamo u Srbiji. Sa druge strane, znam ljude , sa izvanrednim tecnim engleskim jezikom, koji su pokusavali ovde da dodju do nekakvih advokatskih licenci i tome slicno, ali to je jako tesko jer je pravna terminologija, kao sto sam znas, prilicno zahtevna a pogotovu na engleskom jeziku koji ti nije maternji. Mozda da se proguras kao neki public notary, ali to nije klasicna advokatura.

E sad, ne znam sta ti znace ove skracenice MCP i MCSA, da li je to vezano za IT biznis?
U samom IT sektoru, situacija onako, nije kao sto je nekad bila, daleko od idelanog, sve zavisi sta konkretno u IT, najbolje trenutno prolazi Java, System administratori, tu i tamo, nisam bas siguran. To je jako relativna strav. Toronto je pun IT strucnjaka i prilicno je tesko doci do posla zbog velike ponude na trzistu rada. U manjim mestima je opet problem zbog nedovoljne potraznje odredjenih zanimanja. Sa druge strane, treba imati i srece, biti na prvavom mestu u pravo vreme, biti takodje uporan sa slanjem Resume-a na sve moguce adrese.

Sto se tice tvoje zene, ona bi mozda mogla polako da se sprema za ESL (Teachers of English as a Second Language), ukoliko ga nema, sa tim bi mogla da predaje engleski recimo novim imigrantima, to je radio jedan moj skolski prijatelj u Kitcheneru.

U svakom slucaju, videces situaciju kada dodjes, nadam se da ces uspesno proci sve te peripetije oko aplikacije. Moras biti pragmatican i fleksibilan i prilagoditi se novonastaloj situaciji, ne ici glavom kroz zid. Imam par prijatelja koji su skoro dosli ovde i nikako nece da prihvate cinjenicu da moraju da prihvate za pocetak bar, svaki posao koji im se nudi. Cekati i sedeti u kuci nekoliko meseci da dodjes do one pozicije koju si zamislio, je suvise neozbiljno s obzirom da se ustedjevina jako brzo istopi ukoliko nema stalnih primanja.
 
Hvala Klika za info,
U startu, imam para za application fee, landing fee i med.preglede...ali me muci onaj zadnji deo...
Sto se tice posla vezanog za prava i advokaturu, sa tim sam odavno rascistio. Za pravnike ni ovde vise nema posla, a kamoli u Kanadi, gda je na snazi precedentno pravo, koje se,kako i sam kazes dijametralno razlikuje od naseg. Tako da sam se ja pre godinu i nesto uspesno prekvalifikovao u IT sektor. MCP znaci Microsoft Certified Professional, a MCSA znaci Microsoft Certified System Administrator ,prvo sam odslusao kurs na CET-u, a zatim i polagao ispit za administriranje klijentskog OS-a, Windows XP i sada spremam ostala 3 ispita, koji mi fale za MCSA zvanje.
Vezano za posao, tu nemam nikakvih predrasuda ili iluzija, i ovde sam radio sve i svasta (advokatski pripravnik,prodavac u CD shop-u,radio sam u firmi u kojoj smo prodavali kompjutere, pa sam godinu dana radio u firmi gde sam se bavio prodajom software, instalacijom i troubleshootingom, a sada radim u jednom domacem internet service providerom) tako da sam spreman na svaku vrstu posla,samo da bih normalno ziveli supruga i ja, a u buducnosti i deca.
Bas sam se raspisao, jos jedno pitanje, molim. Da li moze supruga kod nas da polaze za ESL (Teachers of English as a Second Language)? i gde,ako moze?
Vidim da se koplja lome na forumu oko onih 12k i u kom trenutku ih treba imati na racunu, pa mi i dalje nije jasna situacija oko toga... Ako neko bude siguran u odgovor, bilo bi super kada bi nam svima razjasnio situaciju...
Jos jednom hvala svima ( klika, tebi posebno ) i velika podrska za ovaj forum, lutao sam u magli dok nisam naleteo na njega... :smile:
 
Goldfish: Ja nisam dobio apsolutno nista od njih na e-mail!? Verovatno je u pitanju to sto mi idemo na Skilled pa postoji razlika. Ni moj prijatelj nije dobio nista.

Count_d

$12000 trebas da imas na racunu, odnosno da im dostavis dokument iz banke da pare imas na racunu, u momentu kada budete slali sve dokumente u Ambasadu u Becu. Znaci, sada po novom prvo saljes samo formulare pa onda posle kada zatraze onda saljes sve ostale dokumente. E sad, niko nije siguran, jer su iskustva razlicita, da li je potrebno da im pokazes da imas taj novac na racunu i prilikom ulaska u Kanadu. Sto se mene tice, potpuno je besmisleno otici u Kanadu a da taj novac, pa i vise od toga, zaista nemas. Na prvi pogled 12000 izgleda kao velika suma ali evo moje kratke grube racunice koja pokazuje da ce ogroman deo te sume nestati u prvih par meseci.

Dobili ste vizu:
avionske karte za dvoje: E500 x 2 = 1000 Evra
taksa za ulazak $500 x 2 = 1000 Dolara

Vec vam je otislo 2500 Dolara od ustedjevine a jos uvek niste usli u Kanadu.

Dosli ste u Kanadu i imate 12000 na racunu:
iznajmljivanje stana i 2 rente (prva i poslednja) = 1000 x 2 = 2000 Dolara
kupovina jeftinog automobila = 1500 Dolara
osiguranje za neki period za automobil = 500 Dolara
polaganja vozackih ispita + rentiranje automobila + ostala cuda = 500 Dolara
klopa za mesec dana za dvoje = 500 Dolara
gorivo, poneki izlazak i slatkis, turisticki obilazak necega, mozda neka garderoba + svasta jos

Proslo je tek mesec dana a vi vec imate trosak od preko 5000 Dolara sto znaci da vam ostaje jos 7000 Dolara od ukupne minimalne sume za naredni period u kome morate da nadjete posao da se ne biste vratili kuci. Ne zaboravite da morate da imate i neku novcanu rezervu za hitne situacije.

Ovo je moja gruba racunica a siguran sam da tu ima jos bezbroj sitnih troskova koji polako pojedu svu ustedjevinu. Prema tome, ne bih nikome preporucio da ulazi u Kanadu bez pokrica ili barem rodbine koja je raspolozena da debelo investira u vas.
 
Ok, ukapirao sam...
Prvo saljem aplikaciju (cini mi se da od 1.9. postoji neki ubrzani put), pa onda cekam da mi zatraze iz Beca ostalu dokumentaciju (izvod iz banke, medicinsku dokumentaciju,uverenja sa fakulteta i iz suda,dokaz o radnom iskustvu etc.)
Pitanje:
Da li se po novoj ubrzanoj proceduri samo popuni aplication form, ubaci u kovertu i doda dokaz o uplacenoj taksi i posalje u Bec?
Sta sve od ostale dokumentacije mogu da potrazuju, da bi na vreme pripremio?
Pretpostavljam da su tu prevedeni vencani list, izvod iz maticne knjige rodjenih,prevod pasosa...Ako traze da to bude prevedeno kod tumaca, ima li neko preporuku i koliko sve to moze da kosta?
Ako ima nekog ko je poslao aplikaciju u skorije vreme, mozda bi mogao da napise sta je sve poslao prvi put, a sta su mu trazili naknadno...
POZDRAV :-D :-D :-D
 
count_d:
Sto se tice posla vezanog za prava i advokaturu, sa tim sam odavno rascistio. Za pravnike ni ovde vise nema posla, a kamoli u Kanadi, gda je na snazi precedentno pravo, koje se,kako i sam kazes dijametralno razlikuje od naseg. Tako da sam se ja pre godinu i nesto uspesno prekvalifikovao u IT sektor. MCP znaci Microsoft Certified Professional, a MCSA znaci Microsoft Certified System Administrator ,prvo sam odslusao kurs na CET-u, a zatim i polagao ispit za administriranje klijentskog OS-a, Windows XP i sada spremam ostala 3 ispita, koji mi fale za MCSA zvanje.

Bas sam se raspisao, jos jedno pitanje, molim. Da li moze supruga kod nas da polaze za ESL (Teachers of English as a Second Language)? i gde,ako moze?

Ma ja sam nesto prvo i pomislio da nije neka od tih Microsoft varijanti, moj brat od tetke ovde radi to vec dugi niz godina, ne znam tacno koji od ova dva sertifikata ima, nije ni bitno. U svakom slucaju, na vreme si se prabacio u neke druge vode i shvatio da od prava nema velike vajde, ali sta da se radi, nije uvek sve kako zamislimo u samom pocetku.
Ne bih znao tacno da ti kazem kako stoje stvari konkretno u tom domenu, ali u principu svaka firma koristi usluge System administratora, valjda ces nesto iskopati.

Za ESL, zovite britanski konzulat u BG-u, ne znam ko bi drugi mogao da ima taj program. Svakako mora zena polagati IELTS testo kod njih, pa neka se odmah raspita i za ovo.
 
Klika,
Supruga ce svakako polagati IELTS, u planu je polaganje i francuskog, u francuskom kulturnom savetu u beogradu. Sertifikovano bazicno poznavanje francuskog donosi dodatne bodove,koliko sam ja shvatio.
Jos uvek imam dilemu oko toga koliko bodova nose nasi fakulteti, na self assesment toolu imamo 22...a vidim da postoje razlicita misljenja po tom pitanju...
Ovde je trenutno reforma visokoskolskog obrazovanja, cuo sam da ce onima koji imaju cetvorogodisnje studije ponuditi, uz jos par ispita i magistarski MASTER degree, sto bi, svakako povecalo bodove. Ako neko cuje nesto slicno neka napise, ja cu ispratiti tu temu. Moj prijatelj kaze da se na psihologiji uveliko o tome prica....
POzdrav :-D :-D :-D
 
Pozdrav svima!
Evo i mog iskustva, nadam se da ce nekome koristiti jer znam kako je tesko najpre predati aplikaciju a potom svakog dana obilaziti postansko sanduce i cekirati mail u nadi da ce konacno stici "the letter".
Moja devojka i ja smo u istopolnoj partnerskoj vezi i konkurisale smo u kategoriji "skilled worker". Cekale smo 6 meseci na poziv za lekarski. Bilo bi i krace da nam posle 2 meseca nisu trazili neke dodatne papire koji potvrdjuju partnerstvo. Bilo je tesko dokazati ga ali smo uspele. Kanadjani nemaju predrasuda po tom pitanju. Cak i za hetero-parove koji nisu vencani traze potpuno iste dokaze. Najvaznije je ono sto sustinski cini aplikanta "radnikom od struke", tj. onih minimalnih 67 bodova koje sam ja i bez njenih bodova imala.

Sto se tice pitanja i nedoumica na razne teme kao sto je npr. novac, moje je misljenje da sve sto nije eksplicitno navedeno u pdf-ovima koji se nalaze na www.cic.gc.ca, a koji treba da vam budu vodic kroz papirologiju, sve to ne moze uticati negativno na vasu aplikaciju vec samo pozitivno. Dakle, sigurno je da ce vasa aplikacija brze biti resena ako ste podneli dokaz da vec pri apliciranju imate potrebna sredstva ili ste npr. prilozili vlasnicki list o posedovanju nekretnine, ali nece biti uzeto kao minus ako sve to nemate.

Savet onima koji tek razmisljaju da apliciraju - dobro prostudirajte sve korake koji su lepo opisani na gorepomenutom sajtu, a onda malo prosetajte po forumima poput ovog i za vas nema zime. Naravno, za IELTS se dobro pripremite. Za one koji su engleski ucili samo u srednjoj skoli to nije laganica. Kljuc uspeha je da na ispit ne padnete kao sa kruske vec da se do detalja upoznate sa onim sto ce vam se tamo desiti i sto ce se od vas traziti.

Srecno svima!
 
javorka:
Pozdrav svima!
Evo i mog iskustva, nadam se da ce nekome koristiti jer znam kako je tesko najpre predati aplikaciju a potom svakog dana obilaziti postansko sanduce i cekirati mail u nadi da ce konacno stici "the letter".
Moja devojka i ja smo u istopolnoj partnerskoj vezi i konkurisale smo u kategoriji "skilled worker". Cekale smo 6 meseci na poziv za lekarski. Bilo bi i krace da nam posle 2 meseca nisu trazili neke dodatne papire koji potvrdjuju partnerstvo. Bilo je tesko dokazati ga ali smo uspele. Kanadjani nemaju predrasuda po tom pitanju. Cak i za hetero-parove koji nisu vencani traze potpuno iste dokaze. Najvaznije je ono sto sustinski cini aplikanta "radnikom od struke", tj. onih minimalnih 67 bodova koje sam ja i bez njenih bodova imala.

Sto se tice pitanja i nedoumica na razne teme kao sto je npr. novac, moje je misljenje da sve sto nije eksplicitno navedeno u pdf-ovima koji se nalaze na www.cic.gc.ca, a koji treba da vam budu vodic kroz papirologiju, sve to ne moze uticati negativno na vasu aplikaciju vec samo pozitivno. Dakle, sigurno je da ce vasa aplikacija brze biti resena ako ste podneli dokaz da vec pri apliciranju imate potrebna sredstva ili ste npr. prilozili vlasnicki list o posedovanju nekretnine, ali nece biti uzeto kao minus ako sve to nemate.

Savet onima koji tek razmisljaju da apliciraju - dobro prostudirajte sve korake koji su lepo opisani na gorepomenutom sajtu, a onda malo prosetajte po forumima poput ovog i za vas nema zime. Naravno, za IELTS se dobro pripremite. Za one koji su engleski ucili samo u srednjoj skoli to nije laganica. Kljuc uspeha je da na ispit ne padnete kao sa kruske vec da se do detalja upoznate sa onim sto ce vam se tamo desiti i sto ce se od vas traziti.

Srecno svima!

Znaci, vi uskoro putujete...Da li su vam trazili pasose na viziranje?
Kakvi su medicinski pregledi?mislim, koliko su rigorozni i gde ste isle na preglede?
U svakom slucaju, srecno i vama!!!
 
count_d:
Znaci, vi uskoro putujete...Da li su vam trazili pasose na viziranje?
Kakvi su medicinski pregledi?mislim, koliko su rigorozni i gde ste isle na preglede?
U svakom slucaju, srecno i vama!!!

Hvala na lepim zeljama.
Jos nisu trazili pasose. Skoro smo bile na lekarskom. Radi se: urin+krv+chest XRay+HIV
Tacnije, imas ovlascenog medical practitioner-a, javis se na taj broj (odaberes, ima 2 u Bgd. i njihove adrese dobijes u pismu kojim te pozivaju na lekarski), kazu ti kad da dodjes, na licu mesta ti izvade krv, na licu mesta napunis bocicu :) , pregledaju ti vid (ono, sta pise na tabli sa nekolikog rastojanja), i posle te doktorka malo propita ako si imao neku bolest koliko ozbiljno je to bilo i malo ti popipa stomak. Rentgen doca ti na licu mesta kaze kakav ti je snimak. Prakticno, ne znas bas mnogo o rezultatima, al nadas se da ce sve ispasti dobro.

Ako te tacno interesuje koje su to medicinske ustanove mogu ti napisati i njihove adrese, al sad zurim na engleski. Mora da se uci i kad se polozi IELTS. Kazu mnogi da jezik vredi kao diploma.

Pozdrav!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top