Kako da napisem biznis plan?

Vidjala sam zaista dobre bp-ove koje su radili sami preduzetnici. Samo je bitno da je covek nacisto sa time sta zapravo zeli. Moguce je samostalno uraditi bp, ali u nekim slucajevima to je zaista neizvodljivo. Po nekada je potreban multidisciplinarni tim da bi se napravio dobar bp. I vazno je i istrazivanje trzista koje nije bas jednostavno uraditi sam bez iskustva.
 
bojan p:
Biznis plan pre svega praviš zbog sebe, da bi znao uopšte da li da se upuštaš u neki posao ili ne. Dakle, većinu stvari koje ti trebaju već imaš, vreme i trud, a ponekad i novac si već uložio, tako da je zaista pitanje da li sada treba nekome platiti da ti to uobliči u format kakav banke i/ili potencijalni investitori zahtevaju. Verovatno da to možeš i sam, tako da zaista ne vidim razlog za to.

Uvek je zgodno da neko pogleda BP (kao i neka druga dokumenta koja se rade), ali to se ne daje baš svakom, tako da pre svega treba da imaš poverenje u osobu/firmu kojoj daješ isti.


Kada god nekome prezentirate bp, ili kada ga nekome dajete na citanje, osim ukoliko imate poverenja u doticnu stranu, zgodno je da se potpise ugovor o poverljivosti (koji u Srbiji moze, a i ne mora da nesto znaci).
 
e.xotica:
Kada god nekome prezentirate bp, ili kada ga nekome dajete na citanje, osim ukoliko imate poverenja u doticnu stranu, zgodno je da se potpise ugovor o poverljivosti (koji u Srbiji moze, a i ne mora da nesto znaci).
U Srbiji je problem što je sudstvo takvo kakvo jeste, pa smatram da je bolje dati nekome kome verujete nego se osloniti na ugovor o poverljivosti, na žalost. Ako baš nema nikoga kome verujete i ugovor o poverljivosti je bolje nego ništa, ali ...
 
bojan p:
U Srbiji je problem što je sudstvo takvo kakvo jeste, pa smatram da je bolje dati nekome kome verujete nego se osloniti na ugovor o poverljivosti, na žalost. Ako baš nema nikoga kome verujete i ugovor o poverljivosti je bolje nego ništa, ali ...

Bp konacno treba prezentirati potencijalnom investitoru. Sta ako se odluci da vas odbije? Da li i njemu mozete verovati?
Ne govorim samo o reviziji bp-a pre nego sto se prezentira potencijalnom investitoru, nego bas i o samoj prezentaciji. I tada treba potpisati ugovor o poverljivosti. Sudstvo je takvo kakvo je, zato sam i rekla "moze a i ne mora", ali ima to psiholoskog efekta, verujte.
Uostalom, vas buduci investitor zeli da vidi da ste vi profesionalni, ozbiljni i da verujete u svoju ideju - da ste spremni da je branite! Zasto bi vam inace davao resurse?
 
@bojan
nisam mislila u smislu..neozbiljan je čovek koji radi BP, a da je ukapirao kako se radi.
naravno za mala preduzeća.ali za kamione i avione....m?
misliš i dalje da je za one man show,
i da nije neozbiljno?
pa ne može da se radi veliki posao bez ulaganja.
od ta posla nema ništa!

@betty
ja sam površna (nisam oduvek takva,mame mi) u izradama sličnih stvari, priznajem, evo klečim na kukuruzu :mrgreen:
te više volim da platim.
onaj ko se bavi nekim poslom, predano, jednostavno nema vremena da ide u sitna crevca,što je neophodno u ovakvim situacijama.
 
pajamaca:
@bojan
nisam mislila u smislu..neozbiljan je čovek koji radi BP, a da je ukapirao kako se radi.
naravno za mala preduzeća.ali za kamione i avione....m?
misliš i dalje da je za one man show,
i da nije neozbiljno?
pa ne može da se radi veliki posao bez ulaganja.
od ta posla nema ništa!
Za kamione, avione, šlepere, tankere varijantu, mislim da ionako imaš već nekoga ko radi s tobom, tako da u tom slučaju nije "one man show" Ako i nemaš, moraš da angažuješ nekoga da ti odradi deo priprema da bi uopšte mogao da zaključiš da li se posao isplati ili ne? Zašto onda angažovati nekoga da ga napiše ako si već 90% posla uradio.

Biznis plan se pravi pre svega zbog onoga ko hoće da pokrene posao, dakle praviš ga zbog sebe. To što ti je isti dokument potreban da bi dobio kredit, investicije je samo olakšavajuća okolnost. Na žalost, koda nas u većini slučajeva BP se pravi zbog onog drugog, a ne prvog i zato verovatno i ima problema sa pisanjem BP-a. Svi očigledno smatraju da je dovoljno da razmisle pola sata o nekoj ideji i zaključe da li je isplativa ili ne. To je potrebno, ali ne i dovoljno da bi se zaista dobro procenilo da li je ideja dobra i može da postane dobar posao ili ne.
 
Imam jednu poprilicno dobru ideju za neki posao ali mi tredaju dodatna sredstva.Mislio sam da napravim biznis plan i da trazim od privredne komore stimulativna sredstva,ali ne znam kako bi bilo najbolje da uradum taj plan.

eeee kad bi to moglo kroz jedan post da se objasni svi bi pisali biznis planove i niko ne bi zaradjivao na njima... Imas obuku na ekonomskom faksu 14-15 marta oko 13hiljada dinara kosta obuka dobijas sertifikat i softver za izradu biznis plana... pa razmisli
Sta god zelis da pokrenes moras da ulozis da bi dobio! Bez pravog ulaganja nema sanse da uradis nesto kvalitetno!
 
narode, ponuđen mi je posao. treba da odradim superviziju svih marketa u mom gradu.mislim, nisu zadovoljni prodajom svoje robe. moje je da utvrdim zašto. imam iskustva u tom poslu, ali mi treba neki šablon. firma ima nekih 20 proizvoda u asortimanu. agent im je slab, a merčindajzera uopšte nemaju. ne znam odakle da počnem. ako se pokažem imam posao. help, help, help
 
narode, ponuđen mi je posao. treba da odradim superviziju svih marketa u mom gradu.mislim, nisu zadovoljni prodajom svoje robe. moje je da utvrdim zašto. imam iskustva u tom poslu, ali mi treba neki šablon. firma ima nekih 20 proizvoda u asortimanu. agent im je slab, a merčindajzera uopšte nemaju. ne znam odakle da počnem. ako se pokažem imam posao. help, help, help

analiziraj trziste napravi test sa pitanjima naravno anonimnog karaktera...
 
narode, ponuđen mi je posao. treba da odradim superviziju svih marketa u mom gradu.mislim, nisu zadovoljni prodajom svoje robe. moje je da utvrdim zašto. imam iskustva u tom poslu, ali mi treba neki šablon. firma ima nekih 20 proizvoda u asortimanu. agent im je slab, a merčindajzera uopšte nemaju. ne znam odakle da počnem. ako se pokažem imam posao. help, help, help
Samo ti pokupi sve podatke koji ti trebaju, a dok obilaziš teren protrčaćeš pored neke knižare i kupi najjeftiniju knigu o b.p. koju nađeš, a onda nemoj baš sve po knjizi, nego kao da je firma tvoja. Oni neće kopiju "pravog" i "stručnog" b.p. (znaju oni to da rade i bez tebe) već hoće da vide koliko kreativno razmišljaš svojom glavom, i kako se snalaziš u realnom poslu, koji se uvek prilično razlikuje od teorije. Samo budi svoja, i stoj iza svake reči koju napišeš (da umeš da je braniš) i ne brini!
 
Sigurno je jedno:Niko sa nekom velikom idejom nece ovde da trazi savet povodom biznis plana.To su obicno sitniji poslovi,nece covek da pravi fabiku.Krupni igraci su za velike igre,ali oni nece da se pojavljuju na forumu sa takvim pitanjima.Ako imas sigurnu levu i desnu stranu,a u sredini dobar profit,nije problem to napisati.Ne pravi pare biznis plan,to ti je dokaz za banku da investira pare.Na velike pare nikako ne racunaj,nemaju.A i ne znaju!
 

Back
Top