Kako bi Srbija danas izgledala da Broz nije osvojio vlast 1945?

Da su pobedili cetnici na celu drzave bi opet stao kralj koji je Srbin i koji bi znao da adekvatno kazni Hrvate za njihove zlocine, ne verujem da bi opet stvorio Jugoslaviju, Hrvatska bi verovatno dobila svoju drzavu ali ne u danasnjim granicama i placala bi ogromnu ratnu odstetu, verovatno danas ne bi postojali Crnogorci i Bosnjaci, bili bi smo u kapitalizmu ne bi bilo nikakve tranzicije danas i verovatno bi vec bili u EU.
Ovo je sve sta bi bilo kad bi bilo, ali stvarno mislim da je po Srbe bilo mnogo bolje da su pobedili cetnici.
 
SFRJ..jeste bila antisrpska tvorevina..ali kralj je srbiju napustio..i pobegao za britaniju..
kralj je napustio srbe i srbi su napustili kralja..i cetnike ..vremenom..i opredelili se za jedinu postojecu opciju..Tita..nisu imali nista ni gore ni bolje od njega..

nesto se ne mogu setiti da su srbi napustili kralja petra..niti da je kralj petar napustio srbe..a i u prvom svetskom ratu..je bilo zaguljeno..ako ne i gore nego pred drugi rat

medjutim..kralja uostalom niko n ista nije ni pitao..pitala se vlada cvetkovic macek..
i pred drugi svetski rat politicka situacija u kraljevini nije bila nista bolja nego pred raspad SFRJ..hrvati su jedva cekali pa napravili NDH
 
Srecna i dosadna drzava...gde bi sve bilo po pe esu

:super:

Najvaznije je da je Broz osvojio Dedinje.Kad je to zavrsio..razvilo se kozaracko kolo po BG,a Jasenovac je nesmetano radio jos pola godine..taman dovoljno da se pobije vecina Srba-istih tih Kozarcana..zataskaju dokazi i ustase nesmetano povuku u neku latinoamericku drzavu..

Za postovanje..nema sta..

Управо....док хрватске усташе нису завршиле посао комунистички изроди нису хтели да ослободе Јасеновац.
 
ipak je u sfrj vecina radila u nekoj proizvodnji znas..oni radnici u petoletci 14om itd..nisu sedeli i ispijali kafu nego radili u 3 (tri) smene..cesti su bili slucajevi da su obicni radnici na slozenijim poslovima zaradjivali vece plate i od direktora..

mora se povuci crta izmedju komunista i *********..
obicno su deca komunista starih ..postajali komunjare tzv..kvazi aristokratija..isti oblik kvaziaristokratije koja danas vlada zemljom srbijom..kojima nije bio interes zemlja i narod vec privilegija i beneficija..tako krece negativna selekcija kadrova i opstala je do dana danasnjeg..i narasla je ta "uci sine skolu da ne bi radio" ardministracija..koja je opet i dan danas netaknuta..i vlada srbijom..nisi isti ljudi al su definitivno u istom fazonu da kazem
uostalom..efekti ovdasnjih kapitalistickih reorganizacija evroatlantskog puta integacija su vise nego evidnetni..pogledaj kroz prozor

Pa znam kako se radilo.

Dosli u bec i kolabirali kad su radili kod svabe 3 dana.

Ti ne lazes mene, nego samog sebe.
 
Da su pobedili cetnici na celu drzave bi opet stao kralj koji je Srbin i koji bi znao da adekvatno kazni Hrvate za njihove zlocine, ne verujem da bi opet stvorio Jugoslaviju, Hrvatska bi verovatno dobila svoju drzavu ali ne u danasnjim granicama i placala bi ogromnu ratnu odstetu, verovatno danas ne bi postojali Crnogorci i Bosnjaci, bili bi smo u kapitalizmu ne bi bilo nikakve tranzicije danas i verovatno bi vec bili u EU.
Ovo je sve sta bi bilo kad bi bilo, ali stvarno mislim da je po Srbe bilo mnogo bolje da su pobedili cetnici.

Lepo je ovo sve receno samo da li bi tako i bilo nikada necemo saznati..:mrgreen:
 
Sve su to ipak, samo nagađanja u stilu ''šta bi bilo kad bi bilo''. Ili bi onda Srbija, 1) podstaknuta borbenim nastojanjima pokreta Đenerala Draže Mihajlovića uspela da otkloni nepravilnosti ujedninjenja 1918. godine i stvorila celovitu vlastitu državu (Kraljevinu Srbiju naravno), očišćenu od delova slovenačko-hrvatske teritorije (nešto slično liniji Kralovac - Karlobag - Negotin), ili bi 2) opstala Kraljevina Jugoslavija sa teritorijom koju je imala do 1941. godine i sa 26 miliona stanovnika po primanjima danas najbogatijim u Evropi. Ili bi možda...

U svakom slučaju, tada su na vidiku bila brojna rešenja, bolja od ovog koje je ostvareno. Svako je naime, bilo sto puta bolje od rešenja sa Brozom i njegovom hordom na čelu.
 
Mislim da je ipak bolje pitanje kako bi Srbija izgledala da onaj pajser kralj nije pravio Jugoslaviju.....Tito je samo posledica te Jugoslavije...da nije bilo nje ne bi bilo ni Tita.

potpuno se slazem.....srbija je ispala iz koloseka kad je kralj dao drzavnost hrvatima i slovencima i stvorio jugoslaviju...od tada srpska kola idu nizbrdo...
 
Ziveli bi sasvim lepo,i napredno po svemu. Bivsa juga bi se zvala SRBIJA,a njeni gradjani SRBI(ne bi se ni rasturala),ne bi siptari smeli da pisnu,bili bi smo prvi na balkanu i u prvih 20 u svetu.
Drazini spomenici na mestima titovskih,i zivot bez diktature,jer bi narod bio pametan odma da zbaci diktatora,a ne ko ovi danas.Samo kukaju,a nista da preduzmu.E oni su bili za tita!
 
:super:

Evo..ide bona.

Dovoljno je pogledati Grcku koja je bila na pragu da komunisti uzmu vlast,onda je bila neka vrsta vojne hunte,a zatim je postala demokratska zemlja evropski orjentisana (EU i NATO)..Mislim da bismo mi veoma licili na Grcku da je kojim srecnim slucajem izbegnuta avantura komunistickog sistema..cistki..autokratije..progona slobodne misli i ideja i svega ostalog sto je taj dekadentni sistem predstavljao.

Uz kralja..parlamentarnu monarhiju..ulazak u EU i verovatno i neizbezno NATO..mi bismo bili mnogo bolja,srecnija i naprednija nacija bez ovih zadnjih ratova 90-ih..uzasne ek.situacije prelaska iz dirigovanog na otvoreno trziste kapitala..ponovnog vracanja privatne svojine i svega ostalog sto nas je snaslo kao posledica komunisticke bajke i lazi u kojoj smo ziveli.:roll:
da to bi mozda tako bilo da su jugoslaviju oslobodili zapadni saveznici...ali posto su u oslobadjanju ucestvovali rusi....znalo se kakva jugoslavija treba da bude....
 
Jedno je sigurno, a to je da Hrvatska posle NDH ne bi sigurno bila deo naše zemlje...mada kakav smo mi glup narod, ni to ne bi bilo iznenađenje

Hrvati su imali svoje predstavnike na svim bitnim mestima i stranama - Josip Broz,Pavelić,predstavnici Hrvata u izbegličkoj vladi u Londonu,Maček kao opozicija u samoj NDH ... Nisu mogli da "totalno" izgube rat.
Verovatno bi pod pritiskom zapadnih sila došlo do obnove monarhije sa unutrašnjim granicama iz 1939.Sve istočno od Banovine Hrvatske bila bi Srbija sa tim ili nekim drugim nazivom.
35-3-BANOVINA-HRVATSKA.jpg
 
Hrvati su imali svoje predstavnike na svim bitnim mestima i stranama - Josip Broz,Pavelić,predstavnici Hrvata u izbegličkoj vladi u Londonu,Maček kao opozicija u samoj NDH ... Nisu mogli da "totalno" izgube rat.
Verovatno bi pod pritiskom zapadnih sila došlo do obnove monarhije sa unutrašnjim granicama iz 1939.Sve istočno od Banovine Hrvatske bila bi Srbija sa tim ili nekim drugim nazivom.
35-3-BANOVINA-HRVATSKA.jpg

Bez obzira na to, mislim da ipak ne bi bila moguća država kao takva, ne sa znanjem o onome što je postojalo na teritoriji Hrvatske za vreme rata. Verujem da bi se Srbija proširila na Bosnu, jedan deo Hrvatske i dobar deo Makedonije, moguće i celu, s obzirom da Bugari nisu bili u igri. Ali ne verujem da bi se ponovo oformila monarhija koja bi uključivala i jedan deo Hrvatske države u bilo kom obliku i veličini. Opet, kažem sve je bilo moguće pa i to, no, kako Srbi nisu listom stali uz svoje srpske vođe, delom i što ih nije i bilo, zato je i Draža izgubio podršku.
 
Bez obzira na to, mislim da ipak ne bi bila moguća država kao takva, ne sa znanjem o onome što je postojalo na teritoriji Hrvatske za vreme rata. Verujem da bi se Srbija proširila na Bosnu, jedan deo Hrvatske i dobar deo Makedonije, moguće i celu, s obzirom da Bugari nisu bili u igri. Ali ne verujem da bi se ponovo oformila monarhija koja bi uključivala i jedan deo Hrvatske države u bilo kom obliku i veličini. Opet, kažem sve je bilo moguće pa i to, no, kako Srbi nisu listom stali uz svoje srpske vođe, delom i što ih nije i bilo, zato je i Draža izgubio podršku.

Dobro si zapazio da u to vreme nije ni bilo nekoga ko bi makar pretendovao da bude srpski vođa ili da štiti srpske interese.Kralj je bio suviše mlad ,na stranu što je bio jugoslovenski a ne srpski kralj.Englezi su ga držali u nekoj vrsti zarobljeništva a onemogućavali su i svaki ozbiljniji rad srpskih političkih emigranata.
U vezi granica Srbije i pitanja Jugoslavije,zanimljivo je da su i Ravnogorci održali svoj "avnoj" u selu Ba 1944 i da su zahtevali granice kao na ovoj mapi uz obnovu Jugoslavije.
Hrvatska emigracija na zapadu uspela je da zavara mnoge i da ustaše predstave kao beznačajnu manjinu ,koju su na vlast doveli Nemci.
 

Back
Top