Кад наставник ликовног предаје хемију

Znači, Evropo stižemo. 👍

U Švedskoj, vaspitačice imaju jednogodišnji kurs za vaspitača , i ima puno naših žena da rade kao vaspitačice, samo sa tim kursom. Sestra moja, znači iz prve ruke pričam, '68g , završila usmerenu, radila u butiku, a sad je vaspitačica u Švedskoj.

Nastavnici su im isto "daj šta daš". Ladno devojka koja je završila ekonomski fakultet konkuriše za nastavnika matematike u OŠ, i dobija posao. Milion takvih primera.
Naslovi u novinama o idealnom životu i školstvu su ok, jer su naveli istinit primer , ali tih de lux vrtića. U običnim , gradskim vrtićima, obično su vaspitačice pridošlice, sa kursom.

Tako da , ako može jedna Švedska da zaposli kao nastavnika u OŠ bilo koju osobu sa bilo kojim fakultetom, možemo i mi. I naravno da će neko ko ima fakultet moći uspešno da predaje u osnovnoj školi , jer svakako ima to elementarno znanje
 
Poslednja izmena:
Znači, Evropo stižemo. 👍

U Švedskoj, vaspitačice imaju jednogodišnji kurs za vaspitača , i ima puno naših žena da rade kao vaspitačice, samo sa tim kursom. Sestra moja, znači iz prve ruke pričam, '68g , završila usmerenu, radila u butiku u Čumićevom sokačetu, a sad je vaspitačica u Švedskoj.

Nastavnici su im isto "daj šta daš". Ladno devojka koja je završila ekonomski fakultet konkuriše za nastavnika matematike u OŠ, i dobija posao. Milion takvih primera.
Naslovi u novinama o idealnom životu i školstvu su ok, jer su naveli istinit primer , ali tih de lux vrtića. U običnim , gradskim vrtićima, obično su vaspitačice pridošlice, sa kursom.

Tako da , ako može jedna Švedska da zaposli kao nastavnika u OŠ bilo koju osobu sa bilo kojim fakultetom, možemo i mi. I naravno da će neko ko ima fakultet moći uspešno da predaje u osnovnoj školi , jer svakako ima to elementarno znanje
Школа није само предавање. Имаш пуно контаката са колегама, родитељима...
Па онда припрема за такмичења. Задаци баш нису једноставни.
Што се Шведске тиче чујем и ја да им је грозно школовање.
За Немачку исто чујем.
Изгледа да се неки враћају да живе у Србији, апсурдно је, али због квалитета школовања.
Значи какво време долази ово је још и добро.
 
Школа није само предавање. Имаш пуно контаката са колегама, родитељима...
Svakako neko ko je dogurao do 25, 27 godine je imao kontakt sa ljudima, podjednako kao i onaj što ima 25 a završio je učiteljski fakultet.
Nemojmo samo potezati predmete pedagogije i slično , da su tu naučili ophođenje prema roditeljima. To je duga priča i posebna tema.
Па онда припрема за такмичења. Задаци баш нису једноставни.
Verujem da bi fakultetski obrazovan čovek uspeo da savlada taj problem.
 
Svakako neko ko je dogurao do 25, 27 godine je imao kontakt sa ljudima, podjednako kao i onaj što ima 25 a završio je učiteljski fakultet.
Ниси разумео али нема везе.
Nemojmo samo potezati predmete pedagogije i slično , da su tu naučili ophođenje prema roditeljima. To je duga priča i posebna tema.
Не, нисам мислио на то.
Verujem da bi fakultetski obrazovan čovek uspeo da savlada taj problem.
Наравно да не би. Поједини професори историје су дигли руке од припреме деце за такмичења. С обзиром да има по 3-4 различита уџбеника, и да за такмичење дају неке ситнице и детаље који имају само у једном уџбенику, а у другима не, не може се деци рећи да набављају специјално други уџбеник ван оног који већ имају.
Причам ти о систему који не функционише у пракси, не пишем уопштено.

Pa nije baš da im je grozno, imaš više vrsta vrtića i možeš da biraš. Samo što onaj što ti je pristupačan je najlošiji. Mada mi se jako sviđa kako je sve organizovano i u tom vrtiću.
Мислим на основну школу да се жале да је лоша и да су у Србији боље. Нисам ни помињао вртиће.
 

Hoće li imati ko da obrazuje đake: Kad nastavnik likovnog predaje hemiju i fiziku​


Hoće li imati ko da nam obrazuje decu? To se pitaju dekani osam beogradskih fakulteta koji su danas održali okrugli sto na temu, između ostalog, budućnosti školstva u Srbiji. Ističu loš položaj prosvetnih radnika, niske plate i nezainteresovanost mladih da se bave ovom profesijom. Iz nadležnog Ministarstva su ih zamolili da današnji sastanak pomere za drugi dan dok se ne izaberu novi državni sekretari.

A situacija u prosveti je, smatraju dekani osam beogradskih fakulteta, toliko loša da prostora za odlaganje više nema. Broj maturanata koji upisuju nastavničke smerove na fakultetima je minimalan. A budućnost nastavničke profesije, i te kako ugrožena.
"Hemija je 2015. godine upisala 26 studenata, 2023. tri studenta. Fizika je 2015. godine upisala 26, 2023. sedam studenata. Slična situacija je i na drugim fakultetima iz naše grupacije“, kaže dekan Hemijskog fakulteta Dr Goran Roglić.


"Odemo Kikinda, Crna Trava, Surdulica, Leskovac … Koga će oni uzeti da drži tu nastavu? U tim gradovima nije retka situacija da nastavnik likovnog pokriva hemiju i fiziku, sa obrazloženjem da je nekada bio dobar učenik“, kaže Roglić.

https://insajder.net/teme/hoce-li-i...avnik-likovnog-predaje-hemiju-hemiju-i-fiziku

Koд вас још нису кренули студенти да предају ? Или јесу ? Каква је ситуација са професорима хемије ?
pa ako su keramicari, vodoinstalateri, stolari............visestruko bolje placeni od profesora i hirurga, ..........jasno da ce samo budala da studira.
Dakle, krivac je kapitalizam koji remeti sve realne vrednosti ljudskog drustva. Najveci procenat milijardera ima osnovnu skolu, milioneri srednju skolu a gradjanstvo fakultete i naucna znanja.
Jasno je i zasto. Kapitalizam odvraca narod od ucenja i znanja jer pametni su oduvek bili problem kapitalizmu dok neobrazovani cuvaju kapitalizam jer jedino u njemu mogu dobiti ono sto ne zasluzuju svojom pamecu i radom.
 
Ово је како замишља неко да је радити у школи ко није никада носио дневник.
Шта год да радиш, имаћеш једног (минимум) Барта Симпсона или девојчицу која ће на све одговарати са " Booooring" и тако ће ти минирати час.
Или кад крену да пљују по клупама или да се бију на часу.
Проблеми на часу не настају од тога воли ли неко наставника или не. Проблеми су једноставно ту, без обзира ко је наставник.
Ђаци који псују и свађају се то раде без обзира да ли си ти ту или неко други.
Не можеш очекивати да једног седмака или осмака неко од наставника васпита и подучи лепом понашању. Тешко то иде са појединим ђацима.
А ти тешки упропасте и другу децу.
Некад је било чудно прочитати да првак удара ђака или да бије учитељицу, сада је то на жалост постало честа појава. Само што новине не пишу о томе.
Шта очекивати од такве деце када буду седми или осми ?


Ниси ми одговорио на питање.
Ако дете са аутизмом стално седи само и нико неће да седи са њим. Како ћеш то да решиш ?
Da ste resavali probleme kako su se pojavljivali ne bi se toliko problema skupilo
Sa detetom se radi svaki dan, godinama, ne pocinje se u sedmom osnovne
 
Znači, Evropo stižemo. 👍

U Švedskoj, vaspitačice imaju jednogodišnji kurs za vaspitača , i ima puno naših žena da rade kao vaspitačice, samo sa tim kursom. Sestra moja, znači iz prve ruke pričam, '68g , završila usmerenu, radila u butiku, a sad je vaspitačica u Švedskoj.

Nastavnici su im isto "daj šta daš". Ladno devojka koja je završila ekonomski fakultet konkuriše za nastavnika matematike u OŠ, i dobija posao. Milion takvih primera.
Naslovi u novinama o idealnom životu i školstvu su ok, jer su naveli istinit primer , ali tih de lux vrtića. U običnim , gradskim vrtićima, obično su vaspitačice pridošlice, sa kursom.

Tako da , ako može jedna Švedska da zaposli kao nastavnika u OŠ bilo koju osobu sa bilo kojim fakultetom, možemo i mi. I naravno da će neko ko ima fakultet moći uspešno da predaje u osnovnoj školi , jer svakako ima to elementarno znanje
u Osnovnoj skoli bi trebalo da moze da predaje bilo ko sa nekom iole odgovarajucom visom skolom
A srednje da budu usmerenije, smanjiti broj predmeta a povecati broj casova, tako da ti u skoli treba 10-ak
profesora koji ce u toj jednoj skoli imati dovoljno casova za punu platu.
 
Znači, Evropo stižemo. 👍

U Švedskoj, vaspitačice imaju jednogodišnji kurs za vaspitača , i ima puno naših žena da rade kao vaspitačice, samo sa tim kursom. Sestra moja, znači iz prve ruke pričam, '68g , završila usmerenu, radila u butiku, a sad je vaspitačica u Švedskoj.

Nastavnici su im isto "daj šta daš". Ladno devojka koja je završila ekonomski fakultet konkuriše za nastavnika matematike u OŠ, i dobija posao. Milion takvih primera.
Naslovi u novinama o idealnom životu i školstvu su ok, jer su naveli istinit primer , ali tih de lux vrtića. U običnim , gradskim vrtićima, obično su vaspitačice pridošlice, sa kursom.

Tako da , ako može jedna Švedska da zaposli kao nastavnika u OŠ bilo koju osobu sa bilo kojim fakultetom, možemo i mi. I naravno da će neko ko ima fakultet moći uspešno da predaje u osnovnoj školi , jer svakako ima to elementarno znanje

Pitanje je veliko: koja skola?
Primera radi, u ekonomskoj srednjoj u Srbiji, matematika je smesna i svaki malo bolji diplomac ekonomskog bi mogao da je predaje, sto se tice znanja same matematike.

Ne znam kako je u Svedskoj, ali u Nemackoj imaju tri vrste srednjih skola: haupt, real, i gymnasium. U ove prve dve je matematika smesno laka, laksa nego ono sto se uci u Srbiji u osnovnoj, i licno, sto se samog znanja matematike tice, svako ko je imao bar 2 matematike na fakultetu i ko ima zavrsenu gimnaziju, mogao bi da predaje. Plus, srednje skole im pocinju kad nama peti razred i traju 7, 8 ili 9 godina (zavisno od skole - gimnazija traje 9).
Sto se tice gimnazije - to je druga prica, to je vec ozbijniji nivo.

A za vaspitace, realno, nema tu neke posebne nauke, mislim da je i jednogodisnji kurs sasvim dovoljan. Mnogo je bitnija kontrola vaspitaca i sami protokoli kako se sprovode.
 
Da ste resavali probleme kako su se pojavljivali ne bi se toliko problema skupilo
Sa detetom se radi svaki dan, godinama, ne pocinje se u sedmom osnovne
Не знам ко су то ми ?
Знаш како изгледа кад родитељ не сарађује и кад сарађује ? То се мање више своди на исто.
Дете је пропустило да се васпита на време и онда долазе проблеми.

Pitanje je veliko: koja skola?
Primera radi, u ekonomskoj srednjoj u Srbiji, matematika je smesna i svaki malo bolji diplomac ekonomskog bi mogao da je predaje, sto se tice znanja same matematike.

Ne znam kako je u Svedskoj, ali u Nemackoj imaju tri vrste srednjih skola: haupt, real, i gymnasium. U ove prve dve je matematika smesno laka, laksa nego ono sto se uci u Srbiji u osnovnoj, i licno, sto se samog znanja matematike tice, svako ko je imao bar 2 matematike na fakultetu i ko ima zavrsenu gimnaziju, mogao bi da predaje. Plus, srednje skole im pocinju kad nama peti razred i traju 7, 8 ili 9 godina (zavisno od skole - gimnazija traje 9).
Sto se tice gimnazije - to je druga prica, to je vec ozbijniji nivo.

A za vaspitace, realno, nema tu neke posebne nauke, mislim da je i jednogodisnji kurs sasvim dovoljan. Mnogo je bitnija kontrola vaspitaca i sami protokoli kako se sprovode.
У Шведској професор долази у шорцу и нико му ништа не може.
То су те европске слободе.
 
Znači, Evropo stižemo. 👍

U Švedskoj, vaspitačice imaju jednogodišnji kurs za vaspitača , i ima puno naših žena da rade kao vaspitačice, samo sa tim kursom. Sestra moja, znači iz prve ruke pričam, '68g , završila usmerenu, radila u butiku, a sad je vaspitačica u Švedskoj.

Nastavnici su im isto "daj šta daš". Ladno devojka koja je završila ekonomski fakultet konkuriše za nastavnika matematike u OŠ, i dobija posao. Milion takvih primera.
Naslovi u novinama o idealnom životu i školstvu su ok, jer su naveli istinit primer , ali tih de lux vrtića. U običnim , gradskim vrtićima, obično su vaspitačice pridošlice, sa kursom.

Tako da , ako može jedna Švedska da zaposli kao nastavnika u OŠ bilo koju osobu sa bilo kojim fakultetom, možemo i mi. I naravno da će neko ko ima fakultet moći uspešno da predaje u osnovnoj školi , jer svakako ima to elementarno znanje
Interesuje me koliko su plaćene te 'priučene' vaspitačice i profesori ?
 
Svakako neko ko je dogurao do 25, 27 godine je imao kontakt sa ljudima, podjednako kao i onaj što ima 25 a završio je učiteljski fakultet.
Nemojmo samo potezati predmete pedagogije i slično , da su tu naučili ophođenje prema roditeljima. To je duga priča i posebna tema.

Verujem da bi fakultetski obrazovan čovek uspeo da savlada taj problem.
Nisu samo pedagogije, već i razvojna i opšta psihologija, dečja psihologija, pedagoška psihologija, andragogija i sociologija. Ne sumnjam ja u fakultetski obrazovane ljude ali sumnjam da svi oni imaju primarno znanje iz ovih predmeta koji su nama elementarni, pored metodika.
 
Nisu samo pedagogije, već i razvojna i opšta psihologija, dečja psihologija, pedagoška psihologija, andragogija i sociologija. Ne sumnjam ja u fakultetski obrazovane ljude ali sumnjam da svi oni imaju primarno znanje iz ovih predmeta koji su nama elementarni, pored metodika.
Ocito ste lose naucili te predmete
Prosvetni radnici da budem jasniji
Jer takvi prosvetni radnici su doveli do ovoga sada
 
Il su izmene bile lose ili su trebale biti vece i drugacije.
I misliš da je nas neko pitao ? Misliš da su oni štrajkovi bili samo za pare, ponavljam se ali očito moram da uvek ponovim da mediji svaki naš štrajk predstave kao protest za plate, nijednom nisu obavestili da se bunimo protiv plana i programa koji nije normalan...
 
I misliš da je nas neko pitao ? Misliš da su oni štrajkovi bili samo za pare, ponavljam se ali očito moram da uvek ponovim da mediji svaki naš štrajk predstave kao protest za plate, nijednom nisu obavestili da se bunimo protiv plana i programa koji nije normalan...
Naravno da su bili samo za pare
Sta se menjalo nakon njih osim povecanja plata?
Jel se ikad nakon nekog strajka nesto promenilo sto se tice nastave, prava nastavnika, obaveze roditelja ...
 
Naravno da su bili samo za pare
Sta se menjalo nakon njih osim povecanja plata?
Jel se ikad nakon nekog strajka nesto promenilo sto se tice nastave, prava nastavnika, obaveze roditelja ...
Ništa se nije prmenilo, čak ni plate, jer kao što se zna, i dalje smo bedni, ispod republičkog proseka. Zato i jeste navala na prosvetu , kao što i tema kaže. A kada te zbog štrajkova pljuju ti isti koji bi da im prevaspitaš decu još bi i da te nauče kako se to radi, zašto misliš da će i ubuduće neko biti zainteresovan da se buni i pokušava da se izbori za nešto?
 
Ako 20 godina ćutke gledaju kako im propada struka i kompletno obrazovanje onda su saučesnici.
I krivce bespotrebno traže u drugima.
Ne, ne radimo to ćutke, malopre napisah da smo štrajkovali zbog reformi, zbog planova i programa, ali to se nije moglo pročitati nigde , jer su na sva zvona pominjali samo pare, naravno da je neka od tačaka bila i plata ali ne jedina i ne samo plata. Sistematski su se prenosili samo članci u kojima se blati profesija, i naravno da ima loših prosvetnih radnika ali ja ne znam ni za jednu profesiju koja je bila toliko izložena kritici, sa mogućnošću da svako komentariše, proverava, prijavljuje naš rad. Pokradoše celu državu, rade lekari bez diploma ali se niko ne bori da bar prosveta bude na nekom nivou, osim nas samih. I sutra štrajkujemo, zahtev je izmena krivičnog zakona, ne plata, čisto da obavestim. Videćemo koliku ćemo podšku imati.
 

Back
Top