Jeresi u pravoslavnoj crkvi

crow - a kordoba pod arapima (s kraj prvog milenijuma) u odnosu na pariz je bila ko danas njujork i chachak
goxy - Ovo je subjektivno......Siguran sam da su imali lepše lale i fontane ali da su bili bog-zna-šta bolji, nisam
crow je u pravu - Kordoba je na vrhuncu imala 113.000 kuća, osvjetljenje, poploćane ulice, 70 biblioteka i knjižara, prvi univerzitet na tlu Evrope ... čak je i jedan Papa studirao na njemu.
El- Hakem je npr. osnovao 27 samostalnih škola, a on lično je imao biblioteku sa 400.000 knjiga, kao i mrežu agenata koji su po cijelom poznatom svijetu kupovali rukopise za njega ...

Poređenje koje je dao crow čak je i preblago.
 
mislim... da neko ne utripuje da sam musliman

nisam

al... kao shto neko otvori temu o nekom drugachijem konceptu istorije u shkolama
trebali bi znati
kad je bilo dobro
shto je bilo dobro
kako je propalo

mozda pomogne danas :(

kordoba je tad bila to shto jeste
bash zbog toga shto je u tim univerzitetima prouchavana nauka

a vera i metafizika je bila ostavljana za dzamije

kao i svaka vera u povoju
islam je tad promovisao razmishljanje i slobodoumnost.

ali, kao i hriscanstvo kad je postalo poluga vlasti
otprilike isto toliko od svog nastanka
zalazi u drugu krajnost

:(

nije dobro kad gradish neki sistem vrednosti na "nedodirljivima" :(

shto se danas i u srbiji pokushava :(

i u tome kasnimo, ko i inache u svemu.
 
Ja jedem živinu ,ali poštujem ko ne jede......Ko to izdrži ,bez poziranja, svaka čast:cool:

ili recimo ribu
meni je to savrshena hrana

a neki je ne bi jeli ni da umiru 8)

kazu, sve je to u glavi ;)

mada...

sa religijama nije tako jednostavno

svidi ti se ili ne

da bi postao zagrizeni vernik vecine religija
ti morash da iskljuchujesh povremeno racio i da verujesh "nedodirljivima" na rech...

a to ja, recimo, ne mogu.
ali nikako!

a josh kad taj nedodirljivi na neko moje metafizichko pitanje odgovori sa "nije na tebi da shvatish" (parafraziram) e onda do mojega 8)

za takve ozbiljne tvrdnje
koju kolegenica pomenu na forumu
o bestelesnom zachecu

meni trebaju dokazi

kao i smrtovnica isusa, koji je tek pola sata ostao na krstu

kao i malo pouzdanija svedochenja o povratku ;)

zato je meni i besmislena rasprava o tome dal je marija zachecem ochiscenja od praroditeljskog greha

(koji je nebloza sam po sebi, al nije deo priche o raskolu, pa sam ga zaobisho)

ako se nezna dal su u pravu Konstantin masovni ubica (i sinoubica) i masa njegovih drugara, ili muhamed
ili adolf, koji reche milion i jednom da je neki tamo isus nishta drugo nego kopile rimskog legionara i jevrejke 8)
 
@stefan

Hvala, ali stvar je samo u tome što ja eto slučajno o ovoj temi znam nešto više, religija je naime moja prva opsesija.
A opsesivnost se plaća mediokritetstvom na nekim drugim poljima i to se lijepo može vidjeti kroz činjenicu da me na mnogo više tema na pdf jednostavno nema ... no u svakom slučaju - hvala još jednom.
 
procella - bih nadovezala Aristotela i sholasticizam, (...)
Da naravno.
To je posebna priča.
Iz Španije (el Andaluza) arapsko "obožavanje" Aristotela (Averoes kaže da je Aristotela priroda stvorila da pokaže najveće savršenstvo ljudskog uma i da je njegov razum završetak u razvoju ljudskog razuma) je preko Pirineja prešlo u Evropu.

Da toga nije bilo kasnio bi Albert Veliki ("Doctor universalis"), pa skolastika i njezin korifej Toma Akvinski ("Doctor angelicus"), a onda i demontaža skolastičkih principa kroz rad Dansa Skota ("Doctor subtilis et Marianus") i (moga favorita) Vilijama Okema ("Doctor invincibilis") koji je konačno razbio sklad uma i vjere, razuma i objave i nakon kojeg je filozofiji pošla na jednu, a vjera drugu stranu.
 
Da naravno.
To je posebna priča.
Iz Španije (el Andaluza) arapsko "obožavanje" Aristotela (Averoes kaže da je Aristotela priroda stvorila da pokaže najveće savršenstvo ljudskog uma i da je njegov razum završetak u razvoju ljudskog razuma) je preko Pirineja prešlo u Evropu.

Da toga nije bilo kasnio bi Albert Veliki ("Doctor universalis"), pa skolastika i njezin korifej Toma Akvinski ("Doctor angelicus"), a onda i demontaža skolastičkih principa kroz rad Dansa Skota ("Doctor subtilis et Marianus") i (moga favorita) Vilijama Okema ("Doctor invincibilis") koji je konačno razbio sklad uma i vjere, razuma i objave i nakon kojeg je filozofiji pošla na jednu, a vjera drugu stranu.

jedni na tron, drugi na lomachu ;)
 
Kad smo u tom periodu, i jeres Dzona Viklifa nije bila zanemarljiva. Ukidanje pricesca.........
Viklif je konkretno osuđen zbog poziva na apostolsko siromaštvo crkve. Nakon bijega iz zatvora postao je radikalniji i pod zaštitom nekog njemačkog vladara pisao je protiv nepogrešivosti Pape i zalagao se primat države nada Crkvom/papstvom.

Da budem iskren toga o pričešću se ne sjećam, mada je veoma moguće da jeste bio protiv.

Katolička teologija središnji događaj mise, pretvaranje hljeba i vina u tijelo i krv Isusovu objašnjava dogmom o transsupstancijaciji. To učenje je bazirano na Aristotelovom razlikovanju, na jednoj strani supstancije (biti), u ovom slučaju opšeg pojma hljeba i opšteg pojma vina i na drugoj akcidencije, tj. vidljivih svojstava i pojavnih osobina vina i hljeba.
Do pretvaranja (transsupstancijacije) dolazi kada sveštenik izrekne "formulu" i tada se supstancija vina i hljeba mijenja u supstanciju krvi i tijela Isusovog, ali tako da akcidenti (pojava, boja, okus i oblik) hljeba i vina ostaju isti.

Okam je bio nominalista (kada je u pitanju teološki spor o univerzalijama) i ono što u ovoj dogmi nominalistima (a to znači i Okamu, jer je bio najistaknutiji nominalista svog vremena) smeta su opšti pojam hljeba i vina.
Po nominalizmu samo je pojedinačno realno, a opšte je tek riječ ili u najboljem slučaju pojam razuma, tako da bi po njima promjena supstancije dovela obavezno i do promjena akcidencije.

Luter je kasnije pod uticajem nominalizma isto odbacio transsupstancijaciju i uveo učenje o konsupstancijaciji (sjedinjenju supstancija), ali to je druga priča.


crow - jedni na tron, drugi na lomachu
Tako nekako :-)
 
nakon kojeg je filozofiji pošla na jednu, a vjera drugu stranu.

...pa tako dolazimo do trinaestog veka i pocetka otpadije.
Da bismo razumeli posledicu takvog razdvajanja,buduci da Vam je religija prva opsesija,ne mozete,a da se ne zaustavite kod najuticajnijeg sholasticara Tome Akvinskog kao postavljaca razvoja zapadne teologije,koji u svom obimnom delu Summa Theologica,nastalom iz premisa Aristoteleve filozofije,a prepunom silogistickih zakljucivanja,daje zavrsnu rec hriscanskog bogoslovlja.
Sholastika,koja teologiji odseca krila,uzdize se na domen logike,ogranicavajuci je na domen prirodnog saznanja,koju Sv Isak Sirijski opisuje kao "prvi stupanj umovanja...njegove osobine su gordost i nadmenost.Sepuri se,a ostaje da koraca u tami:
ono sto poseduje vrednuje zemaljskim merilima,a ne zna da postoji nesto bolje i od nje same".
U zagrljaju filozofije,prisvajajuci njezin jezik i metodologiju,zapadno bogoslovlje gubi svoju zivu vezu odnosa sa Istinom,pa tako postaje neplodna okosnica igre prikladna vezbanju intelekta...
Na prvoj strani dali ste dobar odgovor postavljacu teme,a za odobravanje ovakvog zakljucka
jedni na tron, drugi na lomachu

odgovor cete dati i na drugom mestu.

Akademsko bogoslovlje,nedovoljno za ljudsko spasenje,kao takvo postaje intelektualno spekulisanje otvoreno za sve,ne donoseci bogopoznanje.
Ovde cu se zaustaviti,kako ne bih vrednujuci akademsku teologiju od same svetosti zivota,postala zrtva duhovne obmane,prepustajuci Vam slobodnu analizu jeretickog porekla.
 
poshtovana procella

da li ste u svojoj nachitatosti stigli negde do pojma "Oghamovo sechivo"?

da li znate da, kad su pretpostavke pogreshne
koliko god ih filovali logikom
ne vredi
cela pricha pada u vodu.

dzaba kalemljenje i aristotela (i to onog dela koji se ladno podvodi pod Sechivo)
i egzibicije sa logichkim kategorijama

osnova na kojoj je sve to nastalo je 1001 put opovrgnuta.

u tome je srz moje priche

mozda ste vi 100% u pravu
ako ste imali vecu srecu nego onaj shto dobi 20 miliona evra na italijanskom lotou

tj, ako je vash pochetni trip tachan 8)

sva ostala pricha pada u vodu
ako su tora i talmud jednostavno... gluposti
kao i novi zavet, prikljuchen njima.
 
@procella

U suštini sve što ste rekli je tačno.
Jedino što ja ipak smatram da doba skolastike nisu "vijekovi koje su pojeli skakavci" bilo da se radi o teologiji ili o filozofiju.
Jednostavno to je "posao" koji je neko morao da što prije odradi i što je prije to odrađeno to je to i bolje.

Utvrđeno je na najbolji mogući način (izaberite šta god hoćete) da ili razum nije dostojan Božanske istine ili da je objava inferiorna razumu.
Ja vjerujte mi oba ova stava smatram legitimnim.

I nemojte previše oštro suditi o meni, imajte u vidu da sam ja ipak samo nevjernik kojem je religija profesionalna opsesija.
 
@crow
Tora, Talmud, Sveto pismo?

Procitaj makar samo jedno pa cemo da pricamo! Nemoj da vadis recenice, ostrice i druge sitnice dok do kraja ne prostudiras nesto.

dobro, ajde
bilo im je dostupno samo petoknjizje i novi zavet

:roll:

opet tebe neshto tera
pa u redu je, no problem shto se mene tiche 8)

a iz nedokazanog starog zaveta
sa milion i 1 besmislicom
i sa izglasanim novim zavetom od strane raznih...

oni napravishe nauku :roll:

recimo

shto je bitno:

Katolička teologija središnji događaj mise, pretvaranje hljeba i vina u tijelo i krv Isusovu objašnjava dogmom o transsupstancijaciji. To učenje je bazirano na Aristotelovom razlikovanju, na jednoj strani supstancije (biti), u ovom slučaju opšeg pojma hljeba i opšteg pojma vina i na drugoj akcidencije, tj. vidljivih svojstava i pojavnih osobina vina i hljeba.
Do pretvaranja (transsupstancijacije) dolazi kada sveštenik izrekne "formulu" i tada se supstancija vina i hljeba mijenja u supstanciju krvi i tijela Isusovog, ali tako da akcidenti (pojava, boja, okus i oblik) hljeba i vina ostaju isti.

Okam je bio nominalista (kada je u pitanju teološki spor o univerzalijama) i ono što u ovoj dogmi nominalistima (a to znači i Okamu, jer je bio najistaknutiji nominalista svog vremena) smeta su opšti pojam hljeba i vina.
Po nominalizmu samo je pojedinačno realno, a opšte je tek riječ ili u najboljem slučaju pojam razuma, tako da bi po njima promjena supstancije dovela obavezno i do promjena akcidencije.

Luter je kasnije pod uticajem nominalizma isto odbacio transsupstancijaciju i uveo učenje o konsupstancijaciji (sjedinjenju supstancija), ali to je druga priča.


ako je isus izmishljen lik
ili ako je ziv skinut s krsta, olechen i otisho na istok...
ili ako je umro, a nije vaskrso...

onda i ta simbolika i charobne formule i svamudrost je besmislena
jer nishta ne znachi!

znam da ti razumesh shta ja ocu da kazem
i znam i shto gnjavish...
i znam na koju ce stranu da ode pricha...

al... nama veze 8)
 
U suštini sve što ste rekli je tačno.
Jedino što ja ipak smatram da doba skolastike nisu "vijekovi koje su pojeli skakavci" bilo da se radi o teologiji ili o filozofiju.
Jednostavno to je "posao" koji je neko morao da što prije odradi i što je prije to odrađeno to je to i bolje.

Utvrđeno je na najbolji mogući način (izaberite šta god hoćete) da ili razum nije dostojan Božanske istine ili da je objava inferiorna razumu.
Ja vjerujte mi oba ova stava smatram legitimnim.

I nemojte previše oštro suditi o meni, imajte u vidu da sam ja ipak samo nevjernik kojem je religija profesionalna opsesija


Verujem da oba stava smatrate legitimnim,
i zelim da verujem da su "tron i lomaca" slucajno zalutali u Vasu pomisao.

Ovu poslednju primedbu upucenu mojoj savesti,dozivljavam kao namernu,
no ipak ja, Vas ne osudjujem.
Naprotiv,saosecam sa Vama.
 
procella - Naprotiv,saosecam sa Vama.
Hvala, cjenim to.
stefan - Kako je saosećati se sa ne vernikom...To je nemoguće verniku...
Naprotiv stefane, pravom vjerniku bi to trebalo biti lakše nego bilo kome drugom.
stefan - ali možeš žaliti i tugovati što njegov racio jede njegovu božansku prirodu....Ili sam ja nešto pobrkao!?
Nisi ništa pobrkao .., no najvažniji božji dar čovjeku je sloboda i na osnovu nje ja sam i sam izabrao.
 

Back
Top