JE STE CULI

RiSK:
@codemaker:
MIslim da klijenti za H.232 prtokol posoje na Lindzi. Ne koristim to do duse, ali probaj sa GnomeMeeting-om, valjda ce da se ispricas sa NetMeetingasima ;)

E, sad, za programiranje, bas bih voleo da mi konkretno navedes sta ti to od alata fali. C/C++ su dobro podrzani. Sto se tice Deplhija, Borland je batalio Kylix. Lazarus i ne lici na Delphi. Sto se tice kombinacija tipa xBase, postoje free zamene za alate tipa Clipper, xHarbour postoji nativno za Linux.

Iskreno, mislim da je sasvim fin za programiranje.
Trenutno imam nekoliko projekata (3 za USA i 4 za Grcku) koji se moraju bazirati na xBase datotekama. Posto su projekti radjeni "from scratch" mogao sam da izaberen akat i izabrao xHarbour.
E sad na primer xHarbour je za Windows platformu doveden do maltene savrsenstva. Od nekih drugara iz Spanije i Meksika koji bi da prate Linux platforme a da rade sa xHarbour za Linux, sam obavesetn da imaju velike probleme sa RDD dok GUI dosta dobro funkcionise.
Znas i sam sta znaci imati problem sa RDD u sred unapred placenog i vremenski definisanog time-frame... :(
Clipper ne koristim vise odavno, osim da uzmem amerima pare kad im treba neka stara aolikacija sa dodatnim mogucnostima.
Da ne pominjem Cobol (to valjda nema na Linuxu?), gde ako nema na Linuxu, prosle godine bih ostao bez love za jedna dobra kola :) Ovako u XP zakurblam kompajler i uzmem lovu...
Firme koje imaju problema sa Cobol programima, ne pitaju mnogo za cenu kad treba "reparacija" takvih metuzalemskih aplikacija ...

Sto se tice C++, ne znam o Linuxu skoro nista ali bi mi na primer jako nedostajao Visual C++ 6.0 IDE, kako Linux stoji sa time?

Inace mnogi stari ( a jos upotrebljiivi) alati, koji su pisani jos samo za DOS, mi jos uvek koriste mada ih polako napustam.

PS:
Odakle ti znas za xHarbour?
 
Programeri uglavnom nisu u mogućnosti da biraju OS za koji će raditi aplikaciju. To je osnovni problem "zašto programeri ne prelaze na Linux".

U situacija kada je u pitanju serverska aplikacija, možda je za nijansu ograničenje manje nego za klijente, ali u suštini to je odluka naručioca posla, a ne onoga ko posao izvodi.

Evo primera jedne aplikacije koju radim. U pitanju je klijent koji može da radi na: Windows, Linux, Mac OS. Distribucija korišćenja izgleda ovako: 74% Windows, 23% Mac, 3% Linux. Aplikacija jednako dobro radi na svim navedenim OS-ima, ima potpuno identičnu funkcionalnost, tako da je potpuno prepušteno korisniku da izabere koji će OS koristit. Samo da dodam da je uzorak nekoliko hiljada instalacija.

Eto, može da se bira i opet Windows ubedljivo ostavio ostale. I kako sada neko da prebaci se na Linux, pogotovu u situacija kada za svaki OS mora da piše kod?

(Primer koji sam naveo odnosi se na okruženje koje isti kod izvršava na više platformi, tako da aplikacija nije konvertovana sa jednog OS na drugi i ima jedinstveni kod. I ne, nije u pitanju Java. :))
 
Za xHarbour znam sasvim slucajno, posle neke diskusije o bazama i GNUu i cega sve ne sa chata. Malo me zaintrigirala tematika. Mada to ne koristim. I nemam pojma kako je podrzano i koje su razlike u odnosu na win verziju.

COBOL kompajleri definitivno postoje. Proguglaj ako te zanima.

E za c/c++ postoje dobri, cak odlicni IDE i dobri 'interface dsineri', ako hoces RADovi. Problem je sto su lose integrisani. Znaci uglavnom se svodi na napravi inerfejs, pa ga onda prebaci u kod, pa onda taj kod koristis u IDEu - "samo popunjavas funkcije" :wink: Ima pokusaja da se napravi integrisani RAD/IDE, ali su prilicno nedovrsena. Mozda ti uvid u to daju popularni VDK Builder ili wxDesigner (nije slobodan).
 
ja uzeo automatic update,i sad mi instalirao windows neki smor program koji me obavestava kako sam ja ``zrtva``falsifikovanja operativnog sistema windows xp,ok neka bude tako,samo da mi ne lupe neki ban na sistem pa da ne mogu vise da ga pokrenem uopste
 
Pa ja sam vam danas postavio nešto o ovoj temi , a što se linuxa tice , ja koji sam uvek koristio windovse, koristim povremeno Knoppix Live 4.0 ,ubaciš cd i restartuješ komp i to je sve.operacioni se podiže direktno sa cd-a , ima potpuno grafičko okruženje i rukovanje za rutiniranog korisnika u windows okruženju uopšte nije jako problematično, 90% programa koji se koriste u normalnom životu postoje i na njemu , jedini problem su možda drajveri ali on ima i gomilu svojih drajverskih setova pa je velika verovatnoća da će kompjuter i sve ostalo raditi na njemu.
 

Back
Top