Jalovi (stari) veliki narodi

Dosta sa prepirkom!

Suprotna misljenja ne mogu se smatrati uvredom.

Ko je od korisnika nacinio prestup je na moderatorima da odluce ne na vama!

Optuzba da je neko neciji klon je ozbiljna,ako sumnjate na necijeg klona trazite proveru,javno prozivanje korisnika da su neciji klon se smatra uvredom!

Off topic cu sada obrisati a svaki nastavak rasprave cu kaznjavati.
 
Drago mi je sto smo to razjasnili koje su nacionalnosti bili i Pasic,Tesla i Pupin za mene su samo velikani a njihova nacionalnost stvarno me nezanima kao ni njihov privatan zivot koji ovde nismo pominjali!
Za mene isto vazi i to da mi nije stalo do nacionalnosti i privatnog zivota velikih Heroja kao i umetnika oni su za mene u prvom redu Heroji,Velikani,Veliki umetnici itd. a sve ostalo me nezanima!

Добро, у контексту теме и словенског доприноса цивилизацији, њихова националност није спорна, она је српска. Али смо причали и о њиховом етничком пореклу, што није исто, јер неко може бити по националности нпр. Мађар, а бити српског етничког порекла, попут Шандора Петефија, или по националности бити Србин, а имати цинцарско етничко порекло, као што је случај са Браниславом Нушићем. Американци могу бити и афричког, азијског или европског етничког порекла. За Пашића је питање колико је великан јер је ипак реч о политичару, али Тесла и Пупин су свакако то били. А за Пупина си, извини, баш инсистирао на томе шта јесте, а шта није чиме си показао да те то ипак макар малчице занима. Проблем је само у томе што си погрешио, то јест своје мишљење си црпео из погрешне литературе у којој је наведен читав низ нетачних података. У томе сигурно ниси једини, нити је овај форум једино место где се у последњих 3-4 године појављују људи који су "негде прочитали" да је Пупин био Цинцарин. Ја само користим прилику да покажем да то није тачно, јер он то није био ни по националном осећају, ни по етничком пореклу.

Не слажем се са констатацијом о "јаловости" словенских народа, напротив. Цивилизацијски битни људи попут Тесле и Пупина су најбољи пример тога, а у контексту ове теме је од кључне важности да се утврди да ли је реч о припадницима словенских или романских народа, јер ако нису Словени него Романи, њихово помињање нема смисла. Тиме што си под знак питања ставио словенство њих двојице, ставио си и један знак питања на сам контрааргумент тези:

Primjeri jalovosti:

-velik dio Slavena do 19. stoljeća- obični barbari ili šalbajzerski prepisivači. Da su slavenski narodi (Rusi, Poljaci, Hrvati, Česi, Srbi,..) nestali oko 1800.- ne bi bilo nikakve civilizacijske štete.

након чега је Мркаљ одговорио са:

suština je u organizovanoj državi koja ima sistem pozitivne selekcije. Na našim prostorima to su bile Austrija (takođe Vojna Krajina, Austro-Ugarska). Te tekovine su u mnogome naslědile Slověnija, Hrvatska i Vojvodina. Kneževina, Crna Gora, a još manje Makedonija, da ne govorim Kosovo i Metohija nisu uspěle da se približe věkovima razvijanom sistemu selekcije i promocije pozitivnih vrědnosti, već su ostale na nižem stupnju civilizovanosti uprkos 70-togodišnjem koegzistiranju u zajedničkoj državi.

E sad ću prěskočiti elaboraciju pa ću reći da je odnos pametnih srpskih glava iz Austrije naspram onih iz Srbije nesaměrljiv.

- Nikola Tesla - rođen u Smiljanu u Vojnoj Krajini, škola u Austriji (Prag, Beč).

- Mihailo Pupin - rođen u Idvoru (Banat)

а ти са:

Mihailo I Pupin nije bio srbin vec aromun njegovi roditelji su poreklom iz Vevcana
Nikola Tesla pitanje dali je bio srbin ili je mozda ipak bio vlah?

где си директно оспорио нешто што се тиче теме и словенског доприноса цивилизацији и на чему си поприлично инсистирао. Тако да ипак, од теме нисмо одступили, на њој смо били и на ње се држимо и сад. Ове твоје тврдње су оспорене и сад се чека само твоје прихватање тога, па да се на ту ствар стави тачка. Јер, ако и даље оспораваш словенство Тесле и Пупина, ваљда имаш и неке аргументе за то?
 
Naprotiv u ovom slucaju jedino Srbi pokusavaju sve danasnje nesrbizirane Cincare i Vlahe da prisvoje i posrbe!
A cak se trude i Rumunsku naciju da prisvoje!
Mislim da ako ne postoji zakon koji se bavi ovakvim stvarima trebao bi da se ustanovi i da neki ljudi krivicno odgovaraju za ovakve postupke!
Ajmo ovako, ne vredjam i poštujem sve nacije (narode), ali (ovo ali devojci sreću kvari, šta ćeš sudbina) da li je baš bitno ko je ko po nacionalnosti, zar ne bi bilo logičnije da se ponosite na te ljude što su sa ovih prostora umesto da ih mrtve uznemiravate glupostima (nemam "mekšu" reč za ovakvo stanje duha, izvinite), Nikola Tesla je Nikola Tesla bio on srbin, aromun, cincar, hrvat, ili marsovac. Ivo Andrić je i dalje veliki pisac bez obzira ko ga svojata. Zato mislim da ova tema (bolje reći teorija zavere) nema mesta u istorijskoj rublici pre u sociološkoj ili nekoj drugoj (ne treba je zatvoriti, naprotiv o ovome treba raspravljati ali ne ovako!)
 
Cincari su romanizovano stanovnistvo rimske provincije Macedonia. Za Vlahe ne znam i ne zanima me
Pitu

Cincari su semitizovano ( romanizovano u antropološkom smislu) stanovništvo Balkana i Anadolije , takozvani istočnomediteranski antropološki tip (dinaroidno ne dinaridno)

3177375156_5a3e6da9df.jpg


bn201_z.htm
 

Back
Top