Istinita Prica

Radi se o busanju onih koji ne znaju sta znaci briga o hendikepiranom detetu za nekoga ko ima 45 godina i ko je pola zivota vec odziveo za druge.
Radi se o neiskustvu i nedostatku empatije, nemogucnosti da se shvate tudje zivotne okolnosti i cinjenica da je svako ima pravo da donese odluku koja mozda nece biti savrsena, najhumanija i onakva kakvu bi doneli sveci, ali ce biti najbolja u datim okolnostima
 
Katarina je shvatila da je jedna sitna i isfrustrirana dusa, i da je Davidu je bolje sa baba Darom i deda Zivkom, (roditeljima njegovog oca) uz pomoc placene medicinske sestre koja radi kao negovateljica dece ometene u razvoju.
Katarina je ispunila svoje zelje i putovala sa muzem koliko god su joj to finansije dozvoljavale.
Posle 5 godina lekari su otkrili da Katarina ima rak i da joj je potrebno presadjivanje kostane srzi. David je jedini kompatibilan.
Baba Dara kao njegov staratelj se usprotivila tome secajuci se Katarininog odbijanja.
Davidu su nedostajale sarene razglednice koje mu je tetka slala sa njenih putovanja, a baba Dara mu je samo rekla da se sa ovog putovanja tetka nece vratiti.

David ima jos vecu mogucnost, njemu su oba roditelja umrla od raka, koliko sam ja razumela. Taj deo nisam pominjala u svom prethodnom postu, ali.....sta ako mali David, dete koje ne razaznaje bas najbolje svet i desavanja oko sebe, oboli. To bi tek bila agonija za Katarinu i njenu porodicu.
Vecina koja ce osuditi Katarinu, ako ne uzme malog Davida, ili su mazohisti ili vole pred svetom da se predstave kao dobre dusice, lako je na konto drugoga predstaviti sebe u boljem svetlu, kada se drugi nadje u takvoj situaciji. Za sebe ce ljudi naci hiljadu i jedan izgovor, ali zato ce drugoga na lomacu. Iz toga da je Katarina 25 godina u braku zakljucujem da bi njena starija cerka mogla imati najvise 24 godine! Da li je fer traziti od tako mladog bica, pred kojim je buducnost da bude jedna od zrtava? Nije. A tek mladja cerka.....:sad2:
David nije kriv zato sto je rodjen takav, ali njegova majka je mogla da ustanovi, na pocetku, trudnoce da je plod defektan....
Nije brak bezvredan posle 25 godina, ako muz ne zeli da udje u isti camac sa Katarinom, nisu ljudi svemocni i svemoguci, mozda se plasi, nema zivaca, nema snage da se nosi sa svim tim.
Mislim da bi krst koji bi cela porodica ponela bio pretezak.
 
Ako smo kod prica, moze biti i ovakav scenarijo. Katarina uzme Davida, posle izvesnog vremena muz je napusti, jer mu je kuca suvise sumorna i on je umoran od svega, zeli da doceka mirnu starost, cerke ne zele da joj pomognu, jer imaju svoju decu o kojoj moraju da brinu i jednostavno nemaju vremena za Davida. Katarina se satire od jutra do sutra....posle 5 godina oboli od raka i lekari joj konstatuju da joj pomoci nema. Utrosila je svoje zadnje godine, odlazi potpuno neispunjena i nesrecna sa ovoga sveta......Davida stavljaju u neki dom, ali ovog puta ne u bolji dom, vec neku drzvanu instituciju, u kojoj niko ne brine o tim osobama kako treba.
 
Radi se o busanju onih koji ne znaju sta znaci briga o hendikepiranom detetu za nekoga ko ima 45 godina i ko je pola zivota vec odziveo za druge.
Radi se o neiskustvu i nedostatku empatije, nemogucnosti da se shvate tudje zivotne okolnosti i cinjenica da je svako ima pravo da donese odluku koja mozda nece biti savrsena, najhumanija i onakva kakvu bi doneli sveci, ali ce biti najbolja u datim okolnostima



:klap::klap::klap:
 
Aaaa, shavatih. Post koji je postavila Nidje Veze sam poštovala bukvalnije nego drugi i zato mi je u jadnom trenutku stao mozak na Celestinom komentaru. Možda nema baš toliko potrebe da se prave raznorazne konstrukcije, ali bitno je da svako iskaže svoj stav.
 
Inace majka moje drugarice je prihvatila hendikepirano dete iz muzevog prvog braka, muz joj je umro, moja drugarica se odselila, majka tog decka se udala i ne briga je sta je sa njim. Kad sam je pitala jel joj tesko sto treba da brine o ... rekla je - ni na trenutak.
Zena je predobra i ima ogromno srce. Svi se trude da joj pomognu koliko mogu, taj decko ima ocevu penziju, pazi ga rodbina kad ona radi,ili plate zenu. Prosle godine je isla na more, a on je bio kod njene cerke tih 10dana....
... nije lako biti covek.
I ne moze to svako.
 
Inace majka moje drugarice je prihvatila hendikepirano dete iz muzevog prvog braka, muz joj je umro, moja drugarica se odselila, majka tog decka se udala i ne briga je sta je sa njim. Kad sam je pitala jel joj tesko sto treba da brine o ... rekla je - ni na trenutak.
Zena je predobra i ima ogromno srce. Svi se trude da joj pomognu koliko mogu, taj decko ima ocevu penziju, pazi ga rodbina kad ona radi,ili plate zenu. Prosle godine je isla na more, a on je bio kod njene cerke tih 10dana....
... nije lako biti covek.
I ne moze to svako.

Nije dovoljno imati veliko srce i biti čovek.
Ako priznaš da ne možeš, veći si čovek.
 
Naravno, zasto ne odbaciti bolesno dete? Zivot je jedan, ona hvata zadnji voz...
Kad su Dragan Nikolic i Milena Dravic mogli rodjeno dete da posalju u Izvor sto Katarina ne bi mogla sestrica :ok:

Moja najbolja drugarica ima autistično dete, on sada ima 17 godina. Prošle godine su ga smestili u Centar za decu i omladinu sa autizmom... jer sa 18 gubi pravo trajnog smeštaja.
Imaju mlađe dete, 10 godina, i to što su uradili su uradili zbog tog zdravog deteta. Koliko su oni tim postupkom sebe osudili, to samo oni znaju.. ja nisam ni jednog trenutka, niti ću.Jer znam kroz šta je cela porodica prošla sa bolesnim detetom, agresivnim detetom, detetom koje nije svesno svoje okoline... znam koliko im je bilo teško što mlađem sinu nisu mogli da pruže sve ono što su možda hteli... koliko im je bilo teško da vezuju svoje dete, ili da ga drogiraju da bi mogli da obave svakodnevne obaveze, od vožnje, do odlaska zubaru.
I zato bolje ćuti... i ne sudi. Između dva zla moraš odabrati manje... i šta god da odabereš, savest ti neće dati mira.
 
Katarina je shvatila da je jedna sitna i isfrustrirana dusa, i da je Davidu je bolje sa baba Darom i deda Zivkom, (roditeljima njegovog oca) uz pomoc placene medicinske sestre koja radi kao negovateljica dece ometene u razvoju.
Katarina je ispunila svoje zelje i putovala sa muzem koliko god su joj to finansije dozvoljavale.
Posle 5 godina lekari su otkrili da Katarina ima rak i da joj je potrebno presadjivanje kostane srzi. David je jedini kompatibilan.
Baba Dara kao njegov staratelj se usprotivila tome secajuci se Katarininog odbijanja.
Davidu su nedostajale sarene razglednice koje mu je tetka slala sa njenih putovanja, a baba Dara mu je samo rekla da se sa ovog putovanja tetka nece vratiti.

A sve sam nešto izbegavala da odgovorim na ovaj zluradi komentar... jer prva mislim da je ispravno uzeti to dete. Ispravno, ali možda ne i pametno... uslovljeno je mnogim okolnostima.

Za ovakav dramatičan rasplet i tragičan kraj zaista treba imati "veliko srce"... :dash:
 
Znaci mogu da ispricam pricu koja je istinita onoliko koliko moze da je isprica sam covek o sebi. Koliko je to objektivna istina ili subjektivna uvek zavisi od okolnosti i osobe koja je prica. Nisam imao razloga da sumnjam u objektivnost, pa je sa eventualnim tumacenjima prenosim skraceno.
 
Znaci mogu da ispricam pricu koja je istinita onoliko koliko moze da je isprica sam covek o sebi. Koliko je to objektivna istina ili subjektivna uvek zavisi od okolnosti i osobe koja je prica. Nisam imao razloga da sumnjam u objektivnost, pa je sa eventualnim tumacenjima prenosim skraceno.

Nisam postavljač teme, a ni moderator. U svoje ime mogu reći da želim da čujem tvoju priču, ako je u kontekstu predhodne i ako imaš kroz tvoju priču stav i odgovor na predhodnu priču.
 
Znaci mogu da ispricam pricu koja je istinita onoliko koliko moze da je isprica sam covek o sebi. Koliko je to objektivna istina ili subjektivna uvek zavisi od okolnosti i osobe koja je prica. Nisam imao razloga da sumnjam u objektivnost, pa je sa eventualnim tumacenjima prenosim skraceno.

I ja bih volela da cujem, ako nije vezana za ovu onda otvori novu temu ;)
 

Back
Top