Inspiracija - teorija i praksa

" Zaboravio sam jutros pesmu jednu ja,"...

"Ni arije, ni sveg drugog, što ja noćas snih;
Ne sećam se ničeg više, ni očiju tih."

Slažem se sa tobom. Realizacija je zaista mnogo bitna. Džaba ti inspiracija, ideje, ako to ne baciš na papir..do kraja.
 
Najlakse je baciti na papir ali treba imati sta da bacis na papir i kako to izvesti. I kada imas inspiraciju u vecini slucajeva ne mozes sve onako grubo da nabacas na papir, mislim moze ali to ni na sta ne lici.
Mislim da je Balzak pisao stojeci(da ne bi zaspao i oterao inspiraciju) i nocu kada se vrati iz nocnog, boemskog, sirotinjskog zivota na jednom stolu postavljao devet papira( po cetiri u prva dva reda i poslednji deveti na samom kraju). Prvi je bio samo grubo nabacan ''materijal'', a deveti je trebao da bude k'o saliven - savrsen. To j cena kvaliteta, a inspiracija se uvek moze naci, bilo gde i bilo kada, potrebno je samo znati gde i kada.
 
Rujevit:
Najlakse je baciti na papir ali treba imati sta da bacis na papir i kako to izvesti. I kada imas inspiraciju u vecini slucajeva ne mozes sve onako grubo da nabacas na papir, mislim moze ali to ni na sta ne lici.
Mislim da je Balzak pisao stojeci(da ne bi zaspao i oterao inspiraciju) i nocu kada se vrati iz nocnog, boemskog, sirotinjskog zivota na jednom stolu postavljao devet papira( po cetiri u prva dva reda i poslednji deveti na samom kraju). Prvi je bio samo grubo nabacan ''materijal'', a deveti je trebao da bude k'o saliven - savrsen. To j cena kvaliteta, a inspiracija se uvek moze naci, bilo gde i bilo kada, potrebno je samo znati gde i kada.

Ooo, Rujevitu, malo sitne proje.! :-D

P.S. Daa, moja greska Betty. To bacis na papir, citajte kao pod navodnicima.
 
mislim da inspiracija dolazi,da, cesto ali...svi veliki ljudi su bili posebni u smislu stila i nacina zivota.zanimljivo je da je pisaanje ili bilo koji drugi vid kreativnog rada vremenom opsesivan,nesto bez cega je ne moguce zamisliti dan,sat...definitivno masta pokrece ali potreba da se masta je osnova.
 
meni je inspiracija juče došla u taksiju, žutom, razume se :P Kod kuće renovirani haos, na poslu loodilo....sačekao me lik lepo da sve ispišem (nisam ni primetila kad smo stigli :shock: ), bilo mu drago kad sam mu rekla "znate, baš me opuštate, dobila sam inspiraciju OVDE, kod vas. Mogli biste da me vozite neki dan po gradu kad ne budem imala gde? :P "
 
Ne. Uvek mogu da pošaljem sms i završim posao oko - tenzije :lol:
...ili, ako sam baš mnogo emotivna, napišem mejl osobi...ili ostavim komentar negde, nazovem drugaricu da joj izbrbljam...so, nemam NAPADE takve prirode, no way.


Nema stvari koja ne može da sačeka ;) Znači, u 1 sms uvek stane koncept. Ako ste mnooogo ozbiljni igraći, ondaK u dva :P


Čoveče u kutiji, veruj mi (!) da ne želiš da znaš kako je to kad si opušten JEDINO u taksiju u toh 10 minuta :twisted: Ne treba ti takav stres ;)
 
Kaa:
...A `el vam se desilo nekad, da vas jednostavno "spuca" u glavu i da niste u stanju da nista drugo radite,dok ne izrazite to sto vidite,cujete i osecate...Na bilo koji nacin?

Nebrojeno puta. To si u pravu kada kazes - ''da niste u stanju da nista drugo radite,dok ne izrazite to sto vidite,cujete i osecate''. Kada ne uradim tako osetim da nesto nedostaje unutra, da je prazno...
 
muvalo:
Jeste. To uglavnom tako i izgleda :)
...Ne znam - kod mene nije uvek bas takvog intenziteta....Ponekad nesto sto osetim ili mi padne na pamet - mogu da zadrzim u sebi,nevezano kol`ko dugo- da se setim toga posle odredjenog vremena - kad sam slobodan i raspolozen....Pricam o onom osecaju - kad bukvalno kao da te nesto drugo kontrolise - kad jednostavno moras da izrazis to sto osecas...
 
:roll: pa opseda, al baš da moraš da izraziš....pa ne znam, a jel ovde reč o umetnosti ili nečem trećem?
KAko bwe ne napravite koncept u organajzeru, zar vas nije stra' tog "OPSEDANJA do izvršenja"? Kad bi me nešto tako NAPALO ja bih se BRANILA :D

Pitanje: koliko upravljate inspiracijom (idejama), a koliko ona ovladava vama?
 
...Definisi "umetnos`":roll: ...`ebi ga,ne zaradjujem leb od toga - ali ako moram nesto da napisem - nacrtam-napravim-fotografisem - kazem - na kraju krajeva,to je onda to ... a to sto nisam diplomirani akademski...itd,jel to razlog da ne smem da imam inspiraciju?
...btw - ocigledno te jos nije "napalo" jer da jeste - znala bi da je samo jos gore sto se vise branis...
...Ovo bi mogla da uzmes i kao odgovor - ako je prava,onda nema zahebancije s` njom....inace te pojede...dok kazes "keks"....
mmmm....keks....jede mi se "domatjica"....
 
misliš, da li postoji inspiracija koju ne možeš da realizuješ i da li je to ondaK - inspiracija? Postoji :) Ja tu i tamo izvrtim spotove, mahom reklamne....pa šta sad, ybg. :lol:


kaa, meni to JESTE 'leb, zato i JESTE pod kontrolom ;) Može mis'im i - na odloženo...dve- tri treči, pa sutra, ako stignem ili kad god...sve je flexi, može i da stoji kao ideja i celu godinu pre izvršenja!

.......besause I know it BY HEART. Neće da bega od mene. :)



Otud i tema - zar nije sve to jedna velika (ne tako velika :) ) obmana i mistifikacija STVARALAČKOG PROCESA?
 
Npr.tako sam ja "u glavi" iskomponovao odr. numeru klasicne muzike na koju me je inspirisala muzika iz Hickokovog "Sever-Severozapad"(ali ne ona poznata numera,nego neki delic,neshto na violinama na samom pocetku filma kada dovode Kerija Granta u kutju onog Van Dama prvi put pre nego sto ga napiju.....pre nego sto auto zadje ka vili..pre negos to se kucerina prvi put vidi).
Posto me je ta "moja"muzika podsecala na neki vrtlog(vizuelizacija) povezao sam sa nazivom poslednjeg nivoa Diznijeve video igre HERKULES-"Enter the soul wortex" i tako nazvao numeru.
 
...Ne znam kol`ko je "mistifikacija" prava rec...nema nista tajanstveno tu - inspiracija je realna kao sto je i sve drugo oko tebe - samo sto ja cenim da ne mozes da je indukujes ili se istreniras u njoj - jerbo ondak to ni` inspiracija - neg` zanat....
...`bem ti domatjicu....sad moram opet da budim ove nesretnike po kioscima....
 
i ne poseduješ veštinu da je prebaciš u note? Izeš...nađi NEKOGA da to uradi umesto tebe (sigurno znaš da sviraš, toliko mis'im znaš ;) ).
Kome ja da pokažem moj reklamni spotitj? :P e, vidiš, TO je problem, kako kad nisam vešta u animaciji? Moram da naučim da animiram ....ne mogu da prenesem ideju drugalije nego slikom. Može da se desi da bude manje savršena od moje - a moja je SAVRŠENA.
Kada bi postojao neko ko bi je
1) razumeo kako treba, bez muke
2) dodatno unapredio
3) realizovao

:lol:
 

Back
Top