Infrazvuk i zdravlje

Schrodinger

Poznat
Poruka
8.747
Imate li mozda neku aplikaciju koja meri infrazvuk u okolini i koje su posledice
Инфразвучна позадина наше планете се стално мења услед сталне размене енергија између различитих природних појава (земљотреси, вулканске ерупције, пражњења грома, шумски пожари, магнетне олује). Може се претпоставити да се константна инфразвучна позадина у просеку карактерише нивоом звучног притиска реда величине 0,001–0,0035 Па (35 дБ) у опсегу фреквенција од 0,02–1,0 Хз [7].
Поред природног, инфразвук је данас све више фактор техногеног порекла. Доказано је да инфразвучни таласи имају изражен негативан утицај на тело, посебно на неуроендокрини, кардиоваскуларни, централни нервни и друге системе, утичу на кохлеовестибуларни апарат, перформансе, психоемоционалну сферу. а делује и на ћелијске структуре различитих органа и ткива. Недавне студије су показале да бука инфразвучног опсега негативно утиче на миокард и његове судове.
Међутим, материјали доступни у литератури не дају потпуну слику ни о природи специфичног дејства инфразвука на тело, нити о механизмима који изазивају промене. Истовремено, инфразвук почиње да се прилично широко користи као третман (на пример, ИФС-1 уређаји који се користе за лечење патологија респираторног, ендокриног и других система). Наравно, поставља се питање - да ли је таква употреба инфразвука легална? Можда - да, са одређеном снагом и изложеношћу.
https://applied-research.ru/ru/article/view?id=10939
 
Poslednja izmena:
Плућа и срце су волуметријски резонантни системи. Склоне су интензивним вибрацијама када се њихове резонантне фреквенције поклапају са фреквенцијом инфразвука. Снажни еластични инфразвук може оштетити, па чак и потпуно зауставити срце. Зидови плућа имају најмању отпорност на инфразвук, што на крају може изазвати оштећење.
Слика о томе како мозак реагује са инфразвуком је посебно сложена. Мала група испитаника је замољена да решава једноставне задатке, прво под утицајем инфразвучне буке са фреквенцијом испод 15 херца и нивоом од приближно 115 децибела, затим под утицајем алкохола и на крају под утицајем оба фактора истовремено. Успостављена је аналогија између ефеката алкохола и инфразвучног зрачења на људе. Уз истовремени утицај ових фактора, ефекат се појачао, способност обављања једноставног менталног рада приметно се погоршала.
Крвни судови. Овде већ постоје неке статистике. У експериментима француских физиолога и акустичара, 42 млада човека била су изложена инфразвуку фреквенције од 7,5 херца и нивоа од 130 децибела током 50 минута. Сви испитаници су искусили приметно повећање доње границе крвног притиска. Приликом излагања инфразвуку забележене су промене у ритму срчаних контракција и дисања, слабљење вида и слуха, повећан умор и други поремећаји. Инфрафреквенције од око 12 Хз јачине 85-110 дБ изазивају нападе морске болести и вртоглавице, а вибрације фреквенције 15-18 Хз истог интензитета изазивају осећај анксиозности, неизвесности и, на крају, панике. Инфразвук такође може да помери длачице на кожи, стварајући осећај хладноће.
Истраживања су показала да је фреквенција од 19 херца резонантна за очне јабучице и управо та фреквенција може да изазове не само сметње вида, већ и визије и фантоме (могући узрок чудних визија - духова и сл. на местима са инфразвучним аномалијама).
https://studbooks.net/1592796/psihologiya/vozdeystvie_infrazvuka_organizm_psihiku_cheloveka
 
Poslednja izmena:

Back
Top