Ime Boga Jehova

Znacenje Bozjeg Imena JEHOVA
a znaci "postacu sto god pozelim da postanem" - znaci da Bog moze da postane sta zeli da bi izvrsio svoju nameru.
2. Moj 3:14 https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/9864

Ehyeh asher ehyeh znaci
"I will become what I choose to become



Bog Stvoritelj univerzuma je ljudima obznanio svoje ime kao JHVH Jehova.
Dakle on je sam sebi dao ime i obznanio ga ljudima.
Takodje On je dao Ime Isusu Hristu Bozjem Sinu...

Isusovo ime Jehoshua sadrzi JHVH Bozje ime i ono znaci
"Jehova je spasenje"


Dok Bozje ime JHVH Jehova znaci On prouzrokuje da postaje sve sto je potrebno da bi ispunio svoju nameru..
Ili " Postacu sto god zelim da postanem"

Bog JHVH je obznanio svoje ime
Izlazak 3:15

Tada Bog još jednom reče Mojsiju:
„Ovako kaži Izraelovim sinovima: ’Jehova, Bog vaših praočeva, Bog Avrahamov, Bog Isakov
i Bog Jakovljev, poslao me je k vama.‘ To je moje ime doveka i to je moj spomen iz naraštaja u naraštaj


Otkrivenje 4:11

11 Jehova*, Bože naš, dostojan si primiti slavu,a častb i moć jer ti si sve stvorio i tvojom je voljom sve postalo i stvoreno je.”

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!


Dakle JHVh Jehova ili Jahve je Stvoritelj svega, univerzuma i jedini svevisnji svemoguci Bog.

Psalms 83:18

That men may know that thou, whose name alone is JEHOVAH, art the most high over all the earth.

- King James Bible "Authorized Version", Cambridge Edition

Exodus 6:3
And I appeared unto Abraham, unto Isaac, and unto Jacob, by the name of God Almighty, but by my name JEHOVAH was I not known to them.

Isaiah 26:4
Trust ye in the LORD for ever: for in the LORD JEHOVAH is everlasting strength:



http://www.kingjamesbibleonline.org/Psalms-83-18/

https://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalm 83:17-18&version=KJV
 
"Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud."

Ja bih rekao da se Božje ime ne zna niti se treba znati jer mislim da ga Gospod Bog nije saopštio.
 
"Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud."

Ja bih rekao da se Božje ime ne zna niti se treba znati jer mislim da ga Gospod Bog nije saopštio.
da nikako uzalud - u pogrdnom smislu jer time ljudi sami sebe osudjuju

Bozje ime treba slaviti i objavljivati ljudima.
Kao sto je Isus rekao u molitvi:
Oce nas Nek se SVETI IME TVOJE...
 
da nikako uzalud - u pogrdnom smislu jer time ljudi sami sebe osudjuju

Bozje ime treba slaviti i objavljivati ljudima.
Kao sto je Isus rekao u molitvi:
Oce nas Nek se SVETI IME TVOJE...
Piše uzalud. Zašto je bitno koje je Božje ime? Skraćenica koja se javlja u Bibliji označava ,,Ja sam onaj koji jesam". Možda Gospod Bog i nema ime već je samo Bog. Mislim da čovek nagađanjem ne može nikada otkriti ime Božje.
 
Да ли су први хришћани користили Божје име?

У време Исусових апостола у првом веку наше ере, хришћанске скупштине су осниване у многим земљама. Чланови тих скупштина редовно су се састајали како би проучавали Свето писмо. Да ли су ти први хришћани могли пронаћи Јеховино име у рукописима које су користили?
Пошто је грчки био међународни језик, многе скупштине су користиле грчку Септуагинту, превод хебрејског дела Светог писма који је завршен у другом веку пре наше ере. Неки библисти тврде да је у Септуагинти од самог њеног настанка Божје име било замењено титулом Кириос, што на грчком значи „Господ“. Међутим, чињенице показују нешто друго.
Овде су приказани фрагменти грчке Септуагинте из првог века пре наше ере. У њима се јасно види Јеховино име, које је у грчком тексту представљено са четири хебрејска слова יהוה (ЈХВХ), то јест тетраграмом. Професор Џорџ Хауард је написао: „Имамо три примерка грчке Септуагинте из претхришћанског доба и ни у једном једином случају тетраграм није преведен са кириос, а често је остављен у оригиналу. Сада смо готово сигурни да је међу Јеврејима пре, током и након новозаветног периода био обичај да се Божје име преноси... директно у грчки текст Светог писма“ (Biblical Archaeology Review).
Да ли су Исусови апостоли и ученици користили Божје име у надахнутим списима? Професор Хауард запажа: „На местима где се Божје име на хебрејском налазило у Септуагинти, која се користила и цитирала у цркви новозаветног периода, писци Новог завета су без сумње укључили тетраграм у своје цитате.“
Стога можемо слободно закључити да су први хришћани могли читати Божје име како у преводима хебрејског дела Светог писма, тако и у преписима грчког дела.


https://en.wikipedia.org/wiki/Papyrus_Fouad_266
 
Piše uzalud. Zašto je bitno koje je Božje ime? Skraćenica koja se javlja u Bibliji označava ,,Ja sam onaj koji jesam". Možda Gospod Bog i nema ime već je samo Bog. Mislim da čovek nagađanjem ne može nikada otkriti ime Božje.
Da uzalud.
A pise i da trebamo SVETITI BOZJE IME

Naravno da je bitno.
Kako se mozes uopste obratiti Bogu u molitvi ako mu ne znas ime?
Ja sam onaj koji jesam nista ne znaci i pogresno je prevedeno
jer
Ehyeh asher ehyeh znaci
"I will become what I choose to become
Ima ime i pise u Bibliji da ga je objavio
Zato ga i znamo.
Izlazak 3:15

Tada Bog još jednom reče Mojsiju:
„Ovako kaži Izraelovim sinovima: ’Jehova, Bog vaših praočeva, Bog Avrahamov, Bog Isakov
i Bog Jakovljev, poslao me je k vama.‘ To je moje ime doveka i to je moj spomen iz naraštaja u naraštaj
 
Да ли су први хришћани користили Божје име?

У време Исусових апостола у првом веку наше ере, хришћанске скупштине су осниване у многим земљама. Чланови тих скупштина редовно су се састајали како би проучавали Свето писмо. Да ли су ти први хришћани могли пронаћи Јеховино име у рукописима које су користили?
Пошто је грчки био међународни језик, многе скупштине су користиле грчку Септуагинту, превод хебрејског дела Светог писма који је завршен у другом веку пре наше ере. Неки библисти тврде да је у Септуагинти од самог њеног настанка Божје име било замењено титулом Кириос, што на грчком значи „Господ“. Међутим, чињенице показују нешто друго.
Овде су приказани фрагменти грчке Септуагинте из првог века пре наше ере. У њима се јасно види Јеховино име, које је у грчком тексту представљено са четири хебрејска слова יהוה (ЈХВХ), то јест тетраграмом. Професор Џорџ Хауард је написао: „Имамо три примерка грчке Септуагинте из претхришћанског доба и ни у једном једином случају тетраграм није преведен са кириос, а често је остављен у оригиналу. Сада смо готово сигурни да је међу Јеврејима пре, током и након новозаветног периода био обичај да се Божје име преноси... директно у грчки текст Светог писма“ (Biblical Archaeology Review).
Да ли су Исусови апостоли и ученици користили Божје име у надахнутим списима? Професор Хауард запажа: „На местима где се Божје име на хебрејском налазило у Септуагинти, која се користила и цитирала у цркви новозаветног периода, писци Новог завета су без сумње укључили тетраграм у своје цитате.“
Стога можемо слободно закључити да су први хришћани могли читати Божје име како у преводима хебрејског дела Светог писма, тако и у преписима грчког дела.


https://en.wikipedia.org/wiki/Papyrus_Fouad_266
Интересантно да постоји округло нула рукописа Новог завјета са тетраграматоном.
 
Ako nisam siguran kako se Bog zove ja ću ga samo zvati Gospod ili Bog ili ću koristit obe reči. Da je Bog hteo da objavi svoje ime ne bi ono bilo napisano u skraćenom obliku. ,,Ja sam onaj koji jesam" nije ime i mislim da ga Gospod Bog uopšte nije saopštio.
 
"With the Christian Greek Scriptures, the “New Testament,” the situation is different. Manuscripts of the book of Revelation (the last book of the Bible) have God’s name in its abbreviated form, “Jah,” (in the word “Hallelujah”). But apart from that, no ancient Greek manuscript that we possess today of the books from Matthew to Revelation contains God’s name in full. Does that mean that the name should not be there? That would be surprising in view of the fact that Jesus’ followers recognized the importance of God’s name, and Jesus taught us to pray for God’s name to be sanctified. So what happened?"
https://www.jw.org/en/library/books...dure-Forever/Gods-Name-and-the-New-Testament/

Sami Jehovini svjedoci priznaju da u sačuvanim rukopisima NZ nema YHWH. Odakle im onda drskost da ubace to ime u NZ?
 
Jehovini svedoci krše 3. Božiju zapovest: Ne uzimaj (izriči, ne pominji olako, ne kuni se s imenom Božijim) uzalud ime Gospoda Boga svog.
Stari Jevreji su to doslovno primenjivali pa su umesto JHVH (ja sam onaj koji jesam tj. Sušti, suština, osnova svega, sve i sja) govorili Adonaj ili Gospod. A kako se izgovaralo JHVH ne znaju ni sami Jevreji, Jahve, Jehova. Najverovatnije Jehova.
Eto, Jehovini svedoci su veliki grešnici. Krše 3. Božiju zapovest (zapoved, naređenje).
 
Sami Jehovini svjedoci priznaju da u sačuvanim rukopisima NZ nema YHWH. Odakle im onda drskost da ubace to ime u NZ?
videli kako ti ubacujes ne samo mojsiju, nego tvrdis i pre njega da je jehova-jahve bio poznat jevrejima, jedini ja potiskujem jhvh-u, pa cemo videti, mora da je jhvh bio poznat hvh, to jest havah, tj EVI
Интересантно да постоји округло нула рукописа Новог завјета са тетраграматоном.
pa, daaaa, Ja sam sada dosao da ga dokrajcim, da mu se ime vise ne pominje nigde, zato i zaboravljaju kako se izgovara, pretrnuli su vec vekovima od straha

hriscani kao ti se samo naprave ludi, kao fol nije bitno, koji ce nam djavo jhvh, e sada cemo videti jevreji sta kazu
 
Ima ime i pise u Bibliji da ga je objavio
vi cekate novo ime iz laznog otkrivenja, da vam se objavi, cutite i cekajte haremagedon, a ovaj ce da bude satrven, nepomjanik
Zato ga i znamo.
Izlazak 3:15

Tada Bog još jednom reče Mojsiju:
„Ovako kaži Izraelovim sinovima: Jehova, Bog vaših praočeva, Bog Avrahamov, Bog Isakov
i Bog Jakovljev, poslao me je k vama.‘ To je moje ime doveka i to je moj spomen iz naraštaja u naraštaj
Bog otaca je El shadai, SVEMOGUCI ZAISTA JEST. taj jehova nije jaci od svemoguceg, tako im reci, koji jeste - najjaci
Izlazak 6,3Abrahamu, Izaku i Jakovu objavljivao sam se kao El Šadaj.

2. Mojsijeva 3,13A Mojsije reče Bogu: evo, kad otidem k sinovima Izrailjevijem, pa im rečem: Bog otaca vaših posla me k vama, ako mi reku: kako mu je ime? šta ću im kazati?
2. Mojsijeva 3,14A Gospod reče Mojsiju: ja sam onaj što jest. I reče: tako ćeš kazati sinovima Izrailjevijem: koji jest, on me posla k vama.
2. Mojsijeva 3,15I opet reče Bog Mojsiju: ovako kaži sinovima Izrailjevijem: Gospod Bog otaca vaših, Bog Avramov, Bog Isakov i Bog Jakovljev posla me k vama; to je ime moje dovijeka, i to je spomen moj od koljena na koljeno.
 
Poslednja izmena:
Bog otaca se zvao El shadai, SVEMOGUCI ZAISTA JEST
Izlazak 6,3Abrahamu, Izaku i Jakovu objavljivao sam se kao El Šadaj.

2. Mojsijeva 3,13A Mojsije reče Bogu: evo, kad otidem k sinovima Izrailjevijem, pa im rečem: Bog otaca vaših posla me k vama, ako mi reku: kako mu je ime? šta ću im kazati?
2. Mojsijeva 3,14A Gospod reče Mojsiju: ja sam onaj što jest. I reče: tako ćeš kazati sinovima Izrailjevijem: koji jest, on me posla k vama.
2. Mojsijeva 3,15I opet reče Bog Mojsiju: ovako kaži sinovima Izrailjevijem: Gospod Bog otaca vaših, Bog Avramov, Bog Isakov i Bog Jakovljev posla me k vama; to je ime moje dovijeka, i to je spomen moj od koljena na koljeno.
Ni sam bog ne zna svoje ime,
Previše pametnih sinova treba popamtiti,
A u tom toku vremena je shvatio da je,
Bog otac. Ili ti Bole Božić,


A ako je pak postao žensko, Božica...
Od Boginje preko Boga do Bogova i Gospodarica, do Bo-žice...
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top