Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moje istrazivanje o poreklu Cincara sa svim svojim osobenostima oko jezika i kulture me je dovelo do Agrijana. Da li neko ima nekih podataka o tome i sta vi mislite posle toga kada procitate sledece veb stranice:

http://en.wikipedia.org/wiki/Agrianes

http://en.wikipedia.org/wiki/Thracians

http://en.wikipedia.org/wiki/Paionian

http://en.wikipedia.org/wiki/Thraco-Illyrian

Srdacan pozdrav,


Vrlo zanimljivo ovo oko Agrijana. isam znao za te ljude. Naravno svaka spekulacija, koja se odnosi na rimsku provinciju Macedonia ima smisla, jer su tu Cincari i nastali. Svi pranarodi koji su zivelu u toj provinciji dolaze u obzir za etnogenezu Cincara.

Veoma zanimljivo, zaista.


Hippy, ovo su prve cincarske pesme iz Rumunije, koje imaju cincarski melos. Obicno to sto rumunski cincari sviraju zvuci na rumunsku muziku, odnosno banatsku. Ove mi lice bas na izvornu.
 
Aha, sad mi je jasno. Znaci da su Vlasi zapravo stari Rumuni. Oni su dosli pre dvesta godina u Srbiju i tu se mesali sa Srbima. Izgleda su se dosta mesali sa Srbima i asimilovali. Ako je pre dvesta godina zivelo 100.000 Vlaha u Srbiji, a danas ima manje od tog broja, onda bi trebalo ustvari da ih je najmanje 300.000. Posto nema toliko zakljucujem da su se asimilovali. A sto se razlika Rumuna i Vlaha tice u jeziku, to se moze objasniti isto tako. Vlasi govore stariju varijantu Rumunskog jezika. Oni su otisli pre 200 godina iz Rumunije i zadrzali taj stari jezik, dok su ga Rumuni reformisali i promenili. Uveli su nove reci. Sad mi je jasno. To je i razlog zbog cega se Cincari skoro ne razumeju sa Rumunima, dok sa Vlasima oko 60%. Nekada, pre 700 godina su Romani govorili izgleda istim jezikom, pa su se raslojili u dve grupe: Rumune i Cincare. Mislim da je definitivan razlaz se desio pre oko 700 godina jezicki gledano. Dok su Rumuni ziveli na severu sa Madjarima i Nemcima, Cincari su ziveli sa Grcima. Grcka kultura je medjutim pocela daleko ranije da deluje na Cincare. Sigurno vec od uvodjenja Grckog u Vizantiji, ja mislim 650 posle nase ere. Jezik se medjutim kasnije raslojio.
Zanimljivo. da li se slazes sateorijom Hippy?
 
Da bas kao kod Cincara. Ali kod Cincara je jos gore. oni su rastrkani posvuda. Vi bar zivite kompaktno, pa na taj nacin i mozete da ocuvate svoj jezik. Mi cak i u gradu slabo kontaktiramo medjusobno. Cincari su pragmaticni i racionalni. Osim toga nisu nacionalisti. Odrzavaju dobre odnose sa svim dobrim ljudima, a u Srbiji ih niko ne diskriminise, bar ja nisam cuo za tako nesto. Zato i nema nekog nacionalizma medju Cincarima. Zive kao i svi drugi. Ali nikad ne zaboravljaju svoje poreklo. Cak i Cincari koji su odavno asimilovani i u potpunosti Srbi, znaju za neku babu ili dedu, koji su Cincari. Veoma zanimljivo. Mislim da su im Cincari zanimljivi, onako mitski narod.
Procitacu bas ovo na tvom linku, zanima me sta stoji tu.

Pitu
 
POZNATO JE DA SU BRANISLAV NUŠIĆ I NIKOLA PAŠIĆ BILI CINCARSKOG POREKLA, ALI JE MALO POZNATO DA SU TO POREKLO IMALI: JOVAN JOVANOVIĆ ZMAJ, STEVAN SREMAC…

Никола Пашић је поред Михајла Пупина можда најпознатији "лажни Цинцарин", а није искључено ни да таквих има још на тим чувеним "листама Цинцара". Николи Пашићу је очух био Цинцарин, а ни биолошки отац ни мајка нису били нити Цинцари, нити цинцарског порекла. Мајка му се удала за Цинцарина кад је он већ био дечак од 7-8 година, и то је све. Неко је грешком помислио да је Пашићев очух заправо био његов отац и тако се несрећни Пашић нашао на листи славних Цинцара.

Слично и са Михајлом Пупином. Пупин је целог живота причао и писао о својој мајци, чак по њој и назвао и Фонд Пијаде Алексић-Пупин који је основао у Охриду, њој посветио своју аутобиографију "Са пашњака до научењака" у којој је до најситнијих детаља писао о себи, свом детињству и о њој и њеном животу, и свугде је о њој говорио само као о Српкињи, а о свом пореклу само као о српском - па је неко након његове смрти грешком записао да му је мајка била Цинцарка, па завршио и он као познати Цинцарин, а да са њима никакве везе није имао. Овде је грешка била друге природе, пошто су Пупинови родитељи пореклом из српског села Вевчани у Македонији у којем је било и Цинцара (и у којем и данас има Срба, али Цинцара не), па је неко аутоматски прогласио његову мајку за Цинцарку, а тиме и њега за Цинцарина.

Слично и са Стеријом Поповићем, за чијег се оца националност не зна, а који је такође проглашен за Цинцарина. Због тога и питам Цинцаре на теми: Да ли неко води рачуна о тим списковима на озбиљан начин, или се та имена пишу насумице? Питам, јер ко ће сад проверавати за свакога да ли је у питању лаж или истина, ваљда би то требало да провере они који састављају те спискове, а не да у првих 5 славних Цинцара ставе 3 човека који уопште нису били нити Цинцари нити Цинцарског порекла. Поздрав.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svim Cincarima na prostoru Balkana a i šire. Odavno sam našao ovu temu na Krstarici i pročitao sve postove. I stalno planiram da nešto napišem ali nikako da to i uradim. Evo sada sam malo našao vremena da to i uradim. Živim u okolini Vranja na jugu Srbije. I sami znate da je Vranje sa okolinom ušlo u sastav srpske države 1878 godine. Negde sam došao do informacije (ne mogu sada da se setim gde) da su pre oslobođenja u Vranju živeli pored Turaka još i Bugari i Cincari. Srbi se nešto i ne spominju. Nakon oslobođenja, Turci i Bugari ne pristaju da žive u novoj državi nego se odavde iseljavaju, a Cincari ostaju i kako se to u ranijim postovima navodi "postaju" Srbi. Postavlja se pitanje kada su se ti Cincari doselili u Vranje i okolinu, a takođe i kako su oni sebe nazivali? Odgovore na ta pitanja ne znam, ali znam da se u okolini Vranja nalaze neka sela, planine, reke, jezera koja u osnovi svojih imena imaju reč Vlasi. Na primer iznad Vranja postoji selo Vlase (koje je inače brdsko-planinsko), najviši vrh planine Kukavice se zove Vlajna, postoji selo iznad Surdulice koje se zove Vlaški Dol, imamo Vlasinsko jezero, imamo reku Vlasinu, postoji grad Vlasotince. Itd. itd... Takođe, svi u Vranju znaju za selo Preobraženje i za to da su njegovi stanovnici poreklom Cincari. Postoje familije Vlaščiki, Vlajinci... Sva nabrojana mesta su na velikim nadmorskm visinama (osim grada Vlasotinca) što se poklapa sa onom pričom da su se Cincari povlačili u planine pred najezdom Slovena. Imam knjigu "O Cincarima" ali se u njoj nigde ne spominju Cincari iz Vranja, niti samo Vranje i okolina. Zanima me da li neko sa ovog foruma možda ima neku dodatnu inforamciju o Cincarima sa juga Srbije? Moja porodica i ja imamo srpsko prezime. Koliko znam još moj pradeda, koji je inače bio Solunac, je imao isto prezime koje imam i ja. Ali sve nas nazivaju "Šipini". I sve moje dalje rođake i danas nazivaju Šipini, bez obzira koja prezimena nose. U jednoj maloj knjižici "Vranjanski bez muku u 20 lekcije" na samom njenom kraju se navode stara Vranjanska prezimena. Među njima postoji prezime Šipa. Zvuči mi kao Cincarsko prezime. Zamolio bih sve članove foruma koji bi o tome mogli nešto da znaju, da mi kažu da li su čuli za nekog Cincara koji nosi ovo prezime, tj. da mi potvrde da li je Šipa stvarno Cincarsko prezime. Ako jeste da li na Cincarskom jeziku uopšte ima neko značenje.

Unapred hvala svima.
 
Izgleda da je Pupin stvarno Cincarin. Otac Konstantin, a majka Olimpijada. Nema sanse da su to srpska imena. Otac i majka su iz Ničije. Ničija je cisto cincarsko selo juzno od Ohridkog jezera. Vidi nisam znao. Ovo je bas iznenadjenje. Pogledajte makedonsku vikipediju. Na cincarskoj vikipediji ga apsolutno nema. Mora da imaju neke podatke iz Vevcana, gde su ostali neko vreme, pre nego sto su se odselili u Srbiju.


Sta drugi Cincari misle?


Znam da su matori Cincari uvek tvrdili da je Cincarin, ali nisam verovao.
 
Deco, po bugarskoj Vikipediji Pasic je Bugarin. Majka je iz Vidina, a otac iz Gabrova. Majka se udala za Srbina, tako da je ocuh Pasic bio Srbin.

Odakle Cincari tvrde da je Pasic cincarskog porekla? To treba da se ispita. Nesto medjutim nije u redu. Bugarska vikipedia ne daje imena bioloskog oca i majke Nikole Pasica.
 
Evo sta pisu Makedonci

Семејните корени на Пупин се во село Нича, Москополе. Семејството, со јасно изразени влашки чувства, во потрага по подобар живот се преселило во Вевчани, а од таму повеќето членови од големото сточарско семејство, меѓу кои и неговите родители Константин и Олимпијада, заминале во банатското село Идвор во Србија.

Во неговата политичка активност на Париската мировна конференција (1919.), ја афирмирал посебноста на Македонија и на македонскиот народ и се залагал за автономија на Македонија. Освен тоа, особено значајно било и неговото донаторство и добротворство во Македонија.

Во негова чест во Вевчани е отворен Спомен-дом на Михајло Пупин. Семејната куќа на родот Пупин, изградена во средината на 19 век, е целосно обновена и сега е сместувачко-угостителски објект со музејска поставка за животот и делото на Пупин.
 
Jovan Sterija Popovic. Poznato je da se Sterija izdavao za grckog trgovca. On je bio otac Jovana. Ime Sterija, medjutim, se ne javlja medju Grcima, vec u velikoj meri medju srpskim Cincarima i Cincarima uopste. Njegov lik Kir Janja nije Grk, vec Cincarin. Mnogi grcki Cincari su se izdavali kao Grci i njihova svest je bila Grcka, obzirom da ih je mnogo doslo iz grckih krajeva. Prema tome, prilicno je sigurno da je po ocu bio Cincarin. Po majci nije. Oceva prica je tipicno cincarska prica.
 
Ovi ljudi vuku cincarsko poreklo. Niko nije rekao da su cisti Cincari, prema tome ne treba ovde niko da se uzbudjuje. Tacno to ionako niko ne zna. Prema tome bili su sa ovih prostora pripadnici vise naroda i to je to. Prepirke oko ovoga su besmislene. Ovakvi ljudi zapravo zblizavaju narode, sto je i dobro.

Pozdrav
 
Izgleda da je Pupin stvarno Cincarin. Otac Konstantin, a majka Olimpijada. Nema sanse da su to srpska imena. Otac i majka su iz Ničije. Ničija je cisto cincarsko selo juzno od Ohridkog jezera. Vidi nisam znao. Ovo je bas iznenadjenje. Pogledajte makedonsku vikipediju. Na cincarskoj vikipediji ga apsolutno nema. Mora da imaju neke podatke iz Vevcana, gde su ostali neko vreme, pre nego sto su se odselili u Srbiju.


Sta drugi Cincari misle?


Znam da su matori Cincari uvek tvrdili da je Cincarin, ali nisam verovao.

Нажалост, Михајло Пупин нема никакве родбинске везе са Цинцарима нити цинцарско порекло. Ово не кажем као неко ко има нешто против Цинцара... напротив. Ко нормалан међу Србима може да има нешто против овог великог и племенитог народа који је Србима и Србији дао толики број великана и који је толиким личним самопрегором себе унео у стварање савремене српске државе. Тако нешто у старту елиминисати. Говорим да Пупин није био Цинцарин, у истом контексту као што говорим да није био ни Грк, или Рус, или као што бих рекао да није био ни Личанин или Херцеговац (по регионалности).

Имена Константин и Пијада (Олимпијада) су грчка, а не цинцарска, а користе се међу свим православцима на Балкану, дакле међу Грцима, Бугарима, Србима, Цинцарима, Власима. А нарочито међу Србима у Војводини, где су старинска грчка и библијска имена била нарочито популарна све до најновијег доба. Родитељи Михајла Пупина су били из села Вевчани које се данас налази у Р. Македонији и у питању је словенско село које су основали Словени и у којем је било Цинцара, али су они били мањина. У Вевчанима је било Срба, а има их и данас.


Михајло Пупин је био образован човек који је много писао и говорио о себи и свом пореклу. Добро је познавао и своје родитеље и њихово порекло и НИКАДА у свом животу није ни споменуо ништа цинцарско у вези са њима. Штавише, експлицитно је рекао да у Идвору, његовом родном селу, у његово време нико други осим Срба није живео. Цинцари су Србима братски и пријатељски народ, и никада се ниједан Србин цинцарског порекла није тог порекла стидео. Пупин је јамачно морао знати за Цинцаре и према њима гајити ништа друго осим осећања дубоког поштовања, али опет никада у свом животу није ни споменуо да има икакве везе са њима, већ је само причао о свом српском пореклу и о српству свог оца и своје мајке. У својој аутобиографији "Са пашњака до научењака" је то експлицитно наводио, чак и говорећи да је за њега његова мајка симбол српства којег се никада неће одрећи.

У Вевчанима је можда било нешто Цинцара, али је у питању грешка повезивати Пупинове родитеље са њима, јер они нису били Цинцари. Већ је једном била паралела, то би отприлике било као када би нека особа X за коју знамо да је из Шапца, аутоматски била проглашена за Рома, само зато што у Шапцу има Рома. Пупин није био неки неписмењак или човек који је о себи оставио мало података. Напротив, оставио је брдо података и о себи и о својим прецима и свом пореклу и Цинцаре никада није поменуо. Чак ни сами Цинцари никада за време његовог живота нису њега бројали у Цинцаре, већ су са тим кренули тек након 50 година од његове смрти. У питању је грешка, јер за разлику од нпр. Бранислава Нушића, који јесте био по рођењу Цинцарин, Пупин то није био.
 
Deco, po bugarskoj Vikipediji Pasic je Bugarin. Majka je iz Vidina, a otac iz Gabrova. Majka se udala za Srbina, tako da je ocuh Pasic bio Srbin.

Не не не... очух Николе Пашића је дефинитивно био Цинцарин, по презимену Паску, које је променио у Пашић. Отац и мајка Николе Пашића су били Словени из Бугарске, и нарочито апострофирам оно "Словени", јер је у питању била област у којој је постојало мешано српско-бугарско становништво, где за те исте људе Срби говоре да су били Срби, а Бугари да су у питању Бугари. Како бих избегао ту конфузију, написао сам "Словени", што би значило да су били Срби, Бугари или Србо-Бугари, али не и Цинцари.

Odakle Cincari tvrde da je Pasic cincarskog porekla? To treba da se ispita. Nesto medjutim nije u redu. Bugarska vikipedia ne daje imena bioloskog oca i majke Nikole Pasica.

Због Пашићевог очуха, који се презивао Паску, па касније променио своје презиме у Пашић, а које је преузео и његов пасторак Никола. Ради се о грешци и управо о томе говорим: неко се највероватније прихватио задатка да обухвати у једној публикацији све знамените Цинцаре у Србији, али се није довољно темељно тиме позабавио, па је чак и сумњиве и нетачне податке узимао за истините. Пашићев поочим је био његов легални "отац" који га је издржавао и који му је дао презиме, међутим није био његов биолошки отац и у томе је цела грешка.
 
Hvala na komplimentima. To sto ti kazes je moguce. Tacno je da je u Makedoniji bilo Srba pre 2. svetskog rata. Tacno je da su Vevcanci u velikoj meri Makedonci. Ima samo nekolicina cincarskih porodica, ja mislim ne vise od 10. Cincari su ziveli kompaktno u Gornjoj Belici i u Donjoj Belici. To su bila nekada cista cincarska naselja. Cincari se gotovo nikada nisu izjasnjavali javno da su Cincari. Njima je jedina zelja bila da se sto pre prilagode. Oni su uzimali cisto srpska ili grcka prezimena koja nisu imala nikakve veze sa njihovim cincarskim imenima. I Nusic se nikada javno nije izjasnjavao da je Cincarin pa ipak jeste. Pitanje oko toga ko je cincarskog porekla, a ko nije je zaista veoma slozeno. Tu treba zaista velikih sredstava, a Cincari niti su dobro organizovani, niti imaju sredstava da to istraze. Mislim da postoji negde neki trag koji moze da definitivno resi ovo pitanje, verovatno u Vevcanima. Ja bih mogao malo da se zainteresujem, ali veruj mi imam preca posla od toga i moj entuzijazam ne ide bas tako daleko da ja to istrazujem.
Beogradska carsija je nekada bila puna Cincara i oni su se medjusobno druzili i naravno svako je znao za onog drugog ko je Cincarin. Recimo nisam ni znao da je Tose Proeski Cincarin, pa sam razgovarao sa jednom starom Krusevljankom, koja poznaje njegovu porodicu i tacno se zna da je otac cist Cincarin, a majka polumakedonka, polucincarka.
To su informacije na osnovu kojih je taj covek, Srbin sa nekim dalekim cincarskim korenima, napisao knjigu o znamenitim Cincarima.

Zanimljiv je slucaj Cincar Janka. Za njega su mnogi mislili da je Cincarin zato sto je iz Donje Belice. Medjutim porodica je za srpsku vikipediju dala izjavu da oni nisu Cincari, vec da su bili pocincareni, jer je nekoliko generacija zivelo u tom selu i oni su perfektno govorili cincarski. U tome je bila zabuna. Osim toga su mu Srbi dali taj nadimak, jer je cudno govorio srpski.


Sto se Olimpijade tice, nisi me bas ubedio, ali dobro sve je moguce, pa i to da su se srpske zene zvale Olimpijada. Medjutim ako su poreklom iz Nice onda je verovatnoca 99%da su Cincari. U tom selu nije bilo Srba.

Prica je na zalost jako komplikovana, i niko se nije ozbiljno bavio ovim stvarima.

Svako dobro.

Pitu




Не не не... очух Николе Пашића је дефинитивно био Цинцарин, по презимену Паску, које је променио у Пашић. Отац и мајка Николе Пашића су били Словени из Бугарске, и нарочито апострофирам оно "Словени", јер је у питању била област у којој је постојало мешано српско-бугарско становништво, где за те исте људе Срби говоре да су били Срби, а Бугари да су у питању Бугари. Како бих избегао ту конфузију, написао сам "Словени", што би значило да су били Срби, Бугари или Србо-Бугари, али не и Цинцари.



Због Пашићевог очуха, који се презивао Паску, па касније променио своје презиме у Пашић, а које је преузео и његов пасторак Никола. Ради се о грешци и управо о томе говорим: неко се највероватније прихватио задатка да обухвати у једној публикацији све знамените Цинцаре у Србији, али се није довољно темељно тиме позабавио, па је чак и сумњиве и нетачне податке узимао за истините. Пашићев поочим је био његов легални "отац" који га је издржавао и који му је дао презиме, међутим није био његов биолошки отац и у томе је цела грешка.
 
Poslednja izmena:
Ovo za Pasku- a nisam znao. Znaci ipak je bio ocuh Cincarin. Cincari su se dugo, dugo uzimali medjusobno. Nisu se mesali, ili retko su se mesali sa drugim nacionalnostima. Mozda mu je majka ipak bila Cincarka, a ne Bugarka. Ali to su samo spekulacije. Cinjenica je da su oba roditelja iz BUgarske. Pri cemu otac iz centralne Bugarske, tako da je vrlo moguce da su oni Bugari. A meni i ne smeta. Sve u najboljem redu.

Pozdrav.

Pitu
 
Ova e prevod na natpisot od Lemnos
Lemnos1.JPG


Armanj-Macedonian

01 DIONJI :
02 : MARAZI LAI :
03 LICUR : A VEDZ
04 E VIDZUTÂ : DZ MENÂ
05 YEOLAIE : DZ : NAFOT N-TSER : TA VÂR DIO
06 DZ I V-AI BANÂ LA SOARE :
07 DZ HERO NOI MOARTÂ NOI L
08 DZ I VAI : A VEDZ : LICUR :
09 MARAZM : A VEDZ : AO M AI ÂRO M :
10 YEARA LIO : DZ I VAI : E YI :
11 E DIO ARAI : TIN :
12 FOC E :
13 YEOLAIE DZ I : FOC YA SOARE E :
14 DZ ERO DZ AIT :
15 E VIDZUTÂ : TU MENÂ



На Лемнос стела / на Лемнос запис

01 Боговите!
02 Црнa тага!
03 Блесок ќе видите.
04 Тоа се гледа, да речеме, навистина.
05 Yeolai! Да речеме: Јас сум владател во небото за некои други богови.
06 Речи, и ќе имаш живот на сонцето.
07 Речи, хероју, не си починат, сеуште не.
08 Речи, а можеби и ќе видиш сјај.
09 бескрајна тага ќе видиш. . Тука имаш само потешкотии.
10 Тој бил лав, да речеме, а можеби и тој е жив.
11 Па, О боже тука беа.
12 Има оган.
13 Yeolai! Кажи, и ќе биде сончев оган.
14 Речи јунакот, речи орелот.
15 Тоа се гледа вистински.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top