Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
hehe...ja sam Cincar po kevi, a po caletu Srbin...da ne bude zabune, tj. uvek volim da istaknem i jedno i drugo, u istoj meri.

Inace, problem kod vas Hrvata, da je onaj ko se bori za istinu i ko vas prozre, uvek neki ''Veliki Srbin'', verovatno si mislio ultra-nacionalista, šovinista, nositelj veliko-srpske ideje...:evil:...hehehehehe...

Ne bih kvario ovu temu, samo ne vidim 'de se ja to pravim najvecim Srbinom...i kakve ovo veze ima uopste?

...a na ovoj temi nisam od juce, na avataru mi je Pitu Guli, veliki cincarski heroj i revolucionar, pa si to mogao i ranije da zakljucis:mrgreen:

ultranacionalista nemora imati negativnu konotaciju dokle god ne ugrozava integritet drugih

''Veliki Srbin'' ilitiga veci srbin od ostalih srba sam zakljucio da jesi,onda kad su ti malo manji srbi uzaludno objasnjavali zlocine cetnika nad drugima,pa i nad samim srbima,koje si uvijek ispocetka ignorirao.promoviranje cetnickih tema i velicanje istih,tebi najbolje ide na ovom forumu.

shodno tome,pretpostavio sam da je ovaj lik na avataru neki ''Veliki Srbin'' ,odnosno cetnik,dakle moja greska.

ekipa sorry na offtopicu
 
ultranacionalista nemora imati negativnu konotaciju dokle god ne ugrozava integritet drugih

''Veliki Srbin'' ilitiga veci srbin od ostalih srba sam zakljucio da jesi,onda kad su ti malo manji srbi uzaludno objasnjavali zlocine cetnika nad drugima,pa i nad samim srbima,koje si uvijek ispocetka ignorirao.promoviranje cetnickih tema i velicanje istih,tebi najbolje ide na ovom forumu.

shodno tome,pretpostavio sam da je ovaj lik na avataru neki ''Veliki Srbin'' ,odnosno cetnik,dakle moja greska.

ekipa sorry na offtopicu

''uzaludno objasnjavali''...hehe...Ono sto sam ja radio na tim temama je razbijanje komunjarske i hrvatsko-bosnjacke propagande o Drazi Mihailovicu, i to vrlo uspesno jer je ista vrlo plitka i povrsna, a to sto ti ne zelis da vidis je druga stvar...Upravo si, verovatno nesvesno, ''manjim Srbima'' nazvao Hrvate na tim temama...I da, istina o Draži Mihailoviću je tema koja mi najbolje ide na ovom forumu:D

inace, 26. februara ove godine ''Okružnom sudu u Beogradu je podnet zahtev za rehabilitaciju komadanta Kraljevske vojske u otadžbini Dragoljuba Draže Mihailovića.
Zahtevom je zatraženo poništenje presude kojom je posle Drugog svetskog rata Mihailović osuđen na smrt, i prethodno oduzeta sva građanska prava''

Ovim činom i nadam se pozitivnim ishodom biće i potpuno ispravljena decenijska nepravda.

Kao što ti je poznato još 2004. godine Skupština Srbije je usvojila zakon o izjednačavanju prava četnika i partizana, kada je ustanovljena i Ravnogorska spomenica 1941. godine. Ovo je na kraju krajeva srpski forum i ja ne znam kakvih ti problema imas sa tim.

Za sad jedina ''ziva'' tema o cetnicima je ona o Djurisicu, pa ako imas nesto da dodas, izvoli tamo, kao sto sam rekao ne bih da kvarim ovu temu, mada je borba za istinu naravno svima u interesu...
 
Da Dimitraki, to sam upravo hteo da napisem ali si me preduhitrio :) Cetnici su nastali u oblasti danasnje Makedonije (tadasnjoj Srbiji) kao ujedinjene cete i kao pomoc u odbrani od Turaka.
Cak je i himna Boze pravde bila njihova vojnicka pesma, koja se mozda 30-ak posto razlikovala od sadasnje himne...Napisacu tekst ako ga opet nadjem...
Ali da ne duzimo dalje i idemo offtopic...
Inace obozavam turtu ku kash kako glasi njen pravi naziv (cincarsku pitu) sto znaci "pita sa sirom" ;)
 
Da malo pomognem onima koji već malo znaju limba armaneasca.

Što se tiče pisanja (svi znamo da postoji mnogo dijalekata i narečja), ali ipak svi Cincari su postigli konsenzus u pisanju (I i II drugi kongres u Fraiburgu 1988., i poslednja standardizacija iz Bitolja 1996.). Iako mnogi smatraju da su oštećeni (npr. ljudi iz Kruševa smatraju da baš oni govore nobles cincarski), ipak istina je da je svako zakinut pomalo, ali smo zato svi dobili mnogo.
Elem:

sh - je glas u srpskom š
ts - je u srpskom c
dz - nema ga u srb
lj - je lj
nj- je nj
ci, ce - je nešto između č i ć, onako kako su to nekad stari Beograđani izgovarali
ch- je k
gi, ge - je nešto između dž i đ
gh - je g
oa - je diftong
ea - je diftong
ã - je muklo a, slično kako se u engleskom izgovara neodređen član.

To bi bilo ukratko to.

Sada problemi nastaju ovde:
cincarski se piše po ovoj standardizaciji:

armãneashti - i za ogromnu većinu se tako i izgovara.

Ipak neki to u skladu sa svojim dijalektom izgovaraju:

armãneashce (Kruševo), armãneashci (Bitolj)

Dalje, sve reči ž. roda koje se završavaju na - i , Kruševljani završavaju na -e.(npr. punti - most je kod Kruševljana punte)

I to su sve bitnije razlike. Rekao bih da Farsharioti moraju da se najviše prilagode ovom pisaniju, jer oni mnogo gutaju glasove i skraćuju reči. Ali koliko se vidi iz novina i knjiga koje se štampaju u Albaniji, ipak se pridržavaju ovih pravila što je i normalno.
 
Ima i drugih bradatih Cincara:hahaha:
Podrška bratu Koči:ok:
Četnici, komite itd. su formacije koje su nastale u Makedoniji.

Tako je brate...hehe. Slavne komite Ilindanskog ustanka, a da se pohvalim ostalima, među njima moj čukundeda Kosta Dabiža, na tvom avataru...Najprijatnije si me iznenadio sa tom slikom onomad. Evo bas drzim sliku, nazad pise, Kruševo, 25 XII 1959. što je verovatno godina kada je moja baba dobila sliku i ispod izmedju ostalog, slabo čitljivo, nešto poput ''Za uspomenu na Ilindanski ustanak'' itd...Da budem iskren osim ove slike i ranije priče da je bio komita, ne znam ništa više.


@zikena

Da četnici i komite nastali su sa istom idejom, istim ciljem i istim idealima - borba za slobodu.

Tebi sam brate beše obećao da ću skenirati knjigu mog ujaka, o kojoj je bilo priče. Nisam zaboravio, drugi ujak je uzeo da je prevede, tako da će biti u digitalnoj formi pa kada to završi postavljam.

Ne znam da li ste svi nabavili emisiju Cincari - Balkanski Hazari s najboljom slikom. Ja je imam na DVD-u, nije mi problem da je prebacim na DivX i postavim ako ima zainteresovanih.

Veliki pozdrav svima.


ps

Dimitraki fino sto si postavio ovo. Mog'o bi i neki kraći kurs da se odradi ovde;)
 
Poslednja izmena:
@marraalex Napisao covek bwe :) "Ne plasite se Armani, necete nestati ni danas ni sutra..."

@Koca, brate koji nosis moje prezime u svom nick-u ;) Jedva cekam da okacis (digitalzujes) tu knjigu. Bilo bi extra kad bi imali sto vise materijala u digitalnom obliku da mozemo lakse da podelimo medjusobno, ai da ostali lakse dodju do inforacija o Cincarima.
 
Evo bratee Kočo, stavio sam drugog bradatog cincarskog komitu. Mislim, da ne ispadne da ti svojatam rodbinu :D

Evo jedne grupe cincarskih komita, ili kako se to kaže na cinc. Armatolats.
Fotku su napravili braća Manaki.
Armatolats.jpg
 
Evo bratee Kočo, stavio sam drugog bradatog cincarskog komitu. Mislim, da ne ispadne da ti svojatam rodbinu :D

Evo jedne grupe cincarskih komita, ili kako se to kaže na cinc. Armatolats.
Fotku su napravili braća Manaki.
Pogledajte prilog 51090

Taman posla, a i svi smo braća :D

super slika...Znaci komite se na cincarskom kaze Armatolats.

A braća Manaki da podsetimo, ili za one koji nisu znali, prvi fotografi na Balkanu i autori prvog filma u istoriji balkanske kinematografije.
 
Pa to nije naša tema, mi sa Vlasima imamo sličan jezik, što nije čudno s' obzirom da govorimo romanski jezik, ali sve ostalo nam se razlikuje. Kultura nam je totalno drugačija. I nošnja i običaji i muzika.
A sa Rumunima u koje smo velike nade kao braću polagali pre 120 godina kada se stvarala prva romanska država na Balkanu, više nemamo ništa, jer su nas prodali Bugarima kao da smo im neprijatelji.
Koliko je Rumunija demokratična, pokazuje to što Armani svake godine demonstriraju ispred parlamenta tražeći da ih priznaju za nacionalnu manjinu.
Sada hvala Bogu gledamo svoja posla.
 
Definitivno smo utvrdili da ima Cincara na Internetu. I jos vise njihovih potomaka, prijatelja i
ljudi zainteresovanih za ovu materiju. Bilo bi zanimljivo cuti misljenje posetilaca ovog foruma
na temu "Sta Cincari i nasa drzava treba da urade da se sacuva jezik, kultura i tradicija ovog
malog naroda?"
ili mozda jos konkretnije "Sta ja licno mogu da uradim po ovom pitanju? "
 
"Sta ja licno mogu da uradim po ovom pitanju? "

Bravo Bechi:hvala:
Stvarno bi svako od nas trebao da se zapita šta može da učini.......

Zbog toga mi se sviđa Cincarka Elena Gheorghe koja predstavlja ove godine Rumuniju na Evroviziji, a koja ne propušta ni jednu priliku da promoviše Armane. Pokojni Toše se stidljivo izjasnio po tom pitanju, a Kaliope Bukle nikad. Bar ja nisam to čuo.
 
http://tv.scd-lunjina.org/
Veliki pozdrav do LUNJINE.Ono sto radi LUNJINA,je naucnu fantasiku u FYROM.
Prva CINCARSKA TV u svetu.Internet tv,ali to je najmanje bitno.PRVA CINCARSKA TV.BRAVO.
Nadam se da cemo imati i satelitsku TV,tako da bi mogli svi CINCARI na balkanu i u svjetu
gledati svoju TV na svoj RODEN JEZIK.Jos jednom BRAVO.Ancljiciun shi s-baneam.

Dragi MAKEDONARMAN,

Ono sto tebi danas izgleda kao naucna fantastika, vec sutra moze biti realnost i u Makedoniji ili bilo kojoj drugoj zemlji.
Potrebno je samo da postoji grupa ljudi koji zele i hoce nesto da urade na ocuvanju jezika, kulture i tradicije Armana
(Vlaha, Cincara, Makedonarnana,......). Svih onih koji su zainteresovani da sacuvaju od zaborava istorijsku ulogu i ne
mali doprinos Armana stvaranju nacionalnih drzava svih ostalih balkanskih naroda. Grupa ljudi koja ce osim postova na
raznim forumima, uraditi i nesto konkretno na afirmaciji Armana i obezbedjenju njihovog mesta u porodici evropskih naroda.

SRC -Lunjina iz Beograda je spremna i voljna, da takvoj grupi ljudi prenese sva tehnicka i organizaciona iskustva iz
sopstvenog delovanja i da vec sutra Cincari iz Makedonije zauzmu mesto koje im pripada. Zainteresovani mogu da se jave
Lunjini da porazgovaramo o toj ideji.

Pozdrav svim Armanima i njihovim prijateljima.
 
Vruts frats shi surari,
tuts Armãnj, nu-i importantu iu bãneadzã, lipsescu s-alasã politicã shi lucru ti altsã. Nu lipsescu ta s-hibã huzmicheari a altsãlor milets. Limba scumpã a noastrã shi cultura a noastrã, cãntits, giocuri shi pirmithi sãntu cratlu a nostru. Di atsea avem anaghi s-lucrãm deadun cu unã inimã shi cu tut suflit.

S-bãneadzã Armãnamea!!:heart:
 
Ja sam slušala Kaliopi Bukle u jednoj emisiji ne mogu tačno da se setim kad, možda 2 godine ima, gde je pričala o svom cincarskom poreklu i o tome kako su u kući baka,mama i tata pričali cincarski naročito kada su hteli nešto da sakriju da ih ne bi razumeli. Btw, tako sam tada i saznala da je i ona Cincarka. Emisija je emitovana na nekoj našoj TV stanici.
Pozz svim Cincarima
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top