Hrvati na srpskoj strani i Srbi u HV za vreme Otadzbinskog/Domovinskog rata

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, zaboravili smo na Divjaka. Njegovi motivi za izdaju su ostali nejasni. Vjerovatno nije na vrijeme izašao iz Sarajeva i onda je kao i mnogi sarajevski Srbi iskorišten od Alijine propagande u cilju stvaranja slike multietničke Bosne koja se bori protiv stranog agresora.

Ali Divjak je u Sarajevu doživio i jednu ličnu tragediju o kojoj se malo zna. I njegov sin je bio u muslimanskoj vojsci, kao običan vojnik. I tokom borbi u sarajevskom naselju Dobrinja, u trenutku kada se nije više tačno znalo gdje je ko i gdje je linija razgraničenja, on je zezajući se sa svojim saborcima podigao tri prsta. Međutim to je primijetio i muslimasnki snajperista koji ga je ubio misleći da ubija srpskog vojnika. Mislim da je to bilo 1993.

Тај човек није вредан помена у нас Срба, можда ће му Бог опростити издају сопственог народа, али не и они сами.
 
Тадашња војска бивше СФРЈ и ондашње СРЈ је у неку руку гледано имала превласт што се тиче наоружања, донекле. Не може се рећи да је цели српски народ мрзео Хрвате и Муслимане, тј. Бошњаке. Међутим значајну улогу у ширењу " мржње " имали су масовни медији , рецимо, у том и том селу, где су већина Срби, убијена полицијска патрола састављена од Хрвата. Наравно Хрвати изреволтирани тиме узвраћају. Наравно на сву срећу нити једна од бивших зараћених страна, се не мрзи, тотално. Али ја се не бих сложио са некима од Вас. Како рецимо објашњавате да у једној од општина која је само 38 км од Бања Луке, у касну јесен ' 91 живе Србе спаљују на ражњу... како рецимо то да у тој истој општини по други пут у историји спаљује један те исти народ, у ствари они су оцрнили и оскрнавили све добре вредности свога народа, а то су УСТАШЕ, не Хрвати, но Усташе. Два пута спалит село до темеља, није случајност, како је та мржња преживела пола века, не знам. За зло им ово узети нећу, јер ја мржњу њихову нисам осетио лично на својој кожи.
 
to i rekoh,ali martic,tj sloba,posto brkati drot sa sela se nije nista pitao,sem gde naci adekvatan balvan za barikadu,nisu to potpisali
tudjman je imao srece......veliki kockar je ispao,jer je igrao na vrlo veliki blef.....da je srpska strana stavila paraf,nebi bio otac nacije vec grobar
opet pak,da nije stavio svoj potpis.....cela eu i nato bi se okrenuli kontra hrvatske za srbe
odigrao je kako je morao,i potpisao...ostalo je odradila sreca

hm...prijatelju moj,sad kad ovako razlazemo situaciju,zar nije i sloba otac nacije u neku ruku:p

druze nekako mi martic naginje na oca nacije,sloba je malo nize ;)
 
Ma propaganda je ucinila 90% posla. Na HTV se i danas govori O SRBO -CETNICKIM hordama.

Да, ово за ХРТ је истина, они и дан данас говоре како су у РСК сломили четничку војску, а не српску. Пропаганда је данас једно од битнијих оружја у ратним ситуацијама, за подстицај, али и за подизање морала.
 
Ma propaganda je ucinila 90% posla. Na HTV se i danas govori O SRBO -CETNICKIM hordama.

Ne bih rekao.

Jeste da je HTV praktično do juče izgledao kao RTS pod Miloševićem i da je slabije napredovao u odnosu na ovaj drugi, međutim, ipak ima tu dosta pomaka. Hrvatska je u srpsko-hrvatskim odnosima malo slabije napredovala u odnosu na Srbiju, ali ovo je 2009. godina, sporazumi su potpisani u Beogradu, evo uskoro i Dinkić dolazi u Zagreb da potpiše novi, ekonomski, sporazum i ipak je konačno krenulo normalnim tokom. Koliko će trajati, vidjet' ćemo, vjerovatno dok ne dođu na red ponovo stare rane i tužbe u Međunarodnom sudu pravde, kao i presude u Haškom tribunalu (mada je ovo drugo manje bitno).
 
Тадашња војска бивше СФРЈ и ондашње СРЈ је у неку руку гледано имала превласт што се тиче наоружања, донекле. Не може се рећи да је цели српски народ мрзео Хрвате и Муслимане, тј. Бошњаке. Међутим значајну улогу у ширењу " мржње " имали су масовни медији , рецимо, у том и том селу, где су већина Срби, убијена полицијска патрола састављена од Хрвата. Наравно Хрвати изреволтирани тиме узвраћају. Наравно на сву срећу нити једна од бивших зараћених страна, се не мрзи, тотално. Али ја се не бих сложио са некима од Вас. Како рецимо објашњавате да у једној од општина која је само 38 км од Бања Луке, у касну јесен ' 91 живе Србе спаљују на ражњу... како рецимо то да у тој истој општини по други пут у историји спаљује један те исти народ, у ствари они су оцрнили и оскрнавили све добре вредности свога народа, а то су УСТАШЕ, не Хрвати, но Усташе. Два пута спалит село до темеља, није случајност, како је та мржња преживела пола века, не знам. За зло им ово узети нећу, јер ја мржњу њихову нисам осетио лично на својој кожи.


Ja ovo prvi put cujem postoj li neki izvor link itd.
Hvala
 
Ja ovo prvi put cujem postoj li neki izvor link itd.
Hvala

Ups, u ranu jesen ' 92 :ok:

evo ti izvora....

Mada već negde krajem ' 91
U tadašnjoj SAO Krajina, su primećeni zločini nad Srbima u opštini Kotor Varoš, u selu Večići ( većina Bošnjaci ), spaljivani Srbi iz istog mesta, živi na ražnju. Bilo je donedavno na you tube, međutim ne mogu ga sada naći, nestao. Ti probaj pa stavi.

Evo ti o napadu, hajmo reći HVO ili HOS na selo Serdari, koje je po drugi put stradalo od strane istih. Napad je bio u ranu jesen ' 92 ...

http://www.novireporter.com/look/re...tion=2&NrIssue=123&NrSection=7&NrArticle=1153
 
Poslednja izmena:
Drazen Erdemovic ( hrvat) bio je Vojsci Republike Srpske,a u Hagu je priznao da je poubijao hiljade i hiljade muslimana u Srebrenici.

Nikad mi nisu bila jasna ova preuveličavanja. Po vlastitom priznanju je osuđen za ubojstvo 70 osoba i dobio sramotno nisku kaznu od 5 godina zatvora. Nadam se da postoji neki viši sud koji će mu donijeti pravu kaznu.
 
Poslednja izmena:
Nikad mi nisu bila jasna ova preuveličavanja. Po vlastitom priznanju je osuđen za ubojstvo 70 osoba i dobio sramotno nisku kaznu od 5 godina zatvora. Nadam se da postoji neki viši sud koji će mu donijeti pravu kaznu.

i jos trazi da mu daju drzavljanstvo RH ))

Inace, u vezi Erdemovica, mnogo se moze procitati iz jedne zanimljive knjige:

http://www.scribd.com/doc/56458559/%D0%9A%D0%A0%D0%A3%D0%9D%D0%A1%D0%9A%D0%98-%D0%A1%D0%92%D0%95%D0%94%D0%9E%D0%9A-%D0%96%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB-%D0%A7%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2

Savetujem svima da procitaju posto se u Hagu uvek bezalo od odgovora na pitanja postavljena u ovoj knjizi
 
Poslednja izmena:
Село у Далмацији ( пријератна општина Бенковац ) браћа Хрвати ( један 1972. годиште,други коју годину млађи) узели оружје и са локалним Србима бранили село од напада Хрвата из сусједног села.Њихов отац и стриц исто остали у Крајини и били војници СВ РСК.Остали Хрвати су напустили село/отишли у Хрватску.
У селу у којем сам живио, лик ожењен Хрватицом побјегне на хрватску страну, други ( 1970.г.,који се у средњој школи скомпао са Хрватима и прогутао причу о "православним Хрватима") поведе и млађег брата.Мотиви?Кад су Срби у питању претпостављам да је рјеч о женама/имовини.
Енес Тасо, официр ЈНА, са "Панчевцима" био на Вуковару.Остао до краја на нашој страни.Мислим да му је жена Српкиња.
 
Село у Далмацији ( пријератна општина Бенковац ) браћа Хрвати ( један 1972. годиште,други коју годину млађи) узели оружје и са локалним Србима бранили село од напада Хрвата из сусједног села.Њихов отац и стриц исто остали у Крајини и били војници СВ РСК.Остали Хрвати су напустили село/отишли у Хрватску.
У селу у којем сам живио, лик ожењен Хрватицом побјегне на хрватску страну, други ( 1970.г.,који се у средњој школи скомпао са Хрватима и прогутао причу о "православним Хрватима") поведе и млађег брата.Мотиви?Кад су Срби у питању претпостављам да је рјеч о женама/имовини.
Енес Тасо, официр ЈНА, са "Панчевцима" био на Вуковару.Остао до краја на нашој страни.Мислим да му је жена Српкиња.

Motiv prvog Srbina da predje na neprijateljsku stranu razumijem, drugog nerazumijem a tu dvojicu Hrvata totalno nerazumijem.
 
bili su u sastavu rs vojske na citavom južnom ratištu (stolac,dubrovnik,pelješac....)..isticali se na dubrovniku. 93 su ih srbi pohapsili,dio ubili,a ostatak protjerali

mislim da nisi bas najbolje upoznat sa tom siuacijom....

Bilo je oko 700-750 muslimana u VRS oko Dubrovnika i to je to. Na ostalim mestima u Hercegovini ih prakticno nije bilo.
Nikakvog ubijanja niti hapsenja nije bilo vec su negde pocetkom 1993 svi masovno otisli za Skandinaviju. Nekome je u to vreme smetalo da medju Srbima postoje muslimani koje oni nisu etnicki 'ocistili' pa su i njih morali 'skloniti'.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top