Hortenzije

Latinski naziv je Hydrangea što bi se moglo prevesti kao “akumulator vode”.
Veruje se da hortenzija smiruje um, a u prirodi postoji oko sedamdeset vrsta ove veličanstvene biljke.

Hortenzija ne podnosi veliku vrucinu pa je zato najbolje posaditi u hladovinu. Raste u visinu Od 50 do 160 cm. Ima jako lepe cvetove u vise boja i oblika. Boja cvijeta varira ovisno o pH reakciji tla, sto je zemljiste kiselije (pH 4), cvjetovi su plavi, a u manje kiselom do neutralnom (pH 7) su rozi ili crveni. Oblik cvetne glavice moze biti kupolaste, plocaste ili loptaste gradje.
 
hortenzije-1530094774.jpg
 
Hydrangea quercifolia(Oakleaf hortenzija) je vrsta koja potiče iz Sjedinjenih Država.To je grubi listopadni grm koji naraste i do 2,5 metara.Hortenzije quercifolia najbolje rastu na alkalnom tlu(vole krečnjak).Preferiraju delimično do gotovo puno hlada.
Optimalno je kada joj se omogući jutarnje sunce i popodnevna hladovina.
Hydrangea_quercifolia4normanack.jpg

1024px-P6164299カシワバアジサイ.jpg

1024px-Hydrangea_quercifolia_BhamBotGdn.jpg
 
Čudo, čudo!
Ovim moram naseliti dvorište iduće godine!
Imam lepu poljanicu gde mogu napraviti ostrva hortenzija, pa oko njih neku improvizovanu ogradu od kamenja, letvica i kanapa...
MRNJAU!
Tako mi nedostaje lepo i sunčano vreme i bar šest sati zanimanja biljkama napolju dnevno.
Nadam se bar nekom dobrom snegu da pokrije ovu sumornu i blatnu pustoš okolo. :rida:
 
door-2153491920-830x0.jpg


Sve hortenzije vole vodu. Njihovo ime dolazi od grčkog "hydra" što znači "voda" i "angeon" što znači "posuda"

Ako lišće pada, verovatno je vreme za zalivanje. Lišće se opušta i pada popodne, pa je najbolje da sačekate veče i vidite hoće li se podići ili im je ipak potrebna voda.

Kada sadite hortenziju u zemlju, najbolje je zalivati biljku najmanje tri puta nedeljno kako bi koren ojačao. Obavezno održavajte zemlju vlažnom, ali ne i natopljenom do te mere da zemlja ne upije vodu.

hortenzija-830x0.jpg
 
ja sta god da radim meni i dalje nisu plavo plave...budu onako bledunjavo plave max...ali bas plave ne..mada sve su mi lepe...ipak su mi te plave posebne...pa crvene...pa tek posle roze, bele i ostale :)
ovo sam nasla na netu :

Gotovo da sve hortenzije traže polusenovito mesto. Uspevaju da prežive na jakom suncu, ali se puna lepota i kolorit postižu u polusenci. Istočno sunce je odlična pozicija. Zemljište treba da bude humusno, duboko i bogato. Ako je bazno, cvetovi su rozi, a ako je kiselo i bez gline cvetovi su intenzivno plavi.

Hydrangea_sp._blue_05.jpg

@Lorelajn
 
Poslednja izmena:

Back
Top