Hormonska spirala Mirena

MM je razmišljao o vazektomiji, i verujte da su nas lekari vrlo čudno gledali kad smo za to pitali...između redova je rečeno da to baš i nisu radili i ako baš insistiramo, biće to na njegovu odgovornost, delovalo je kao da ne preporučuju pa je odustao.
A što se tiče podvezivanja jajnika, mislim da zakon dozvoljava tek nakon trećeg deteta i da se i onda nešto mnogo plaća.

Pa to nije fer! I to u zemlji gde je dozvoljen abortus. Ne da nije fer nego je apsurdno. :rtfm:
 
Inače, u mnogim zemljama , a tu su i neke nama susedne iz bivše zajedničke zemlje, se Mirena može dobiti na recept ukoliko postoji opravdan razlog za njenu ugradnju kao što je obimno krvarenje, miom i sl , a kod nas sama platiš, sama nabavljaš i to sve izađe u najboljem slučaju 18000 sa testovima, pregledom i ugradnjom.
 
Ukratko, iskustva pokazuju da više ni ne bude menstruacije, povremeno neko tačkasto krvarenje. Znači i sve ono što ide uz to, više ne postoji, a to je PMS. Kontracepcija, naravno. A traje 5 godina. Najbolje da proguglaš, treba isčitati sve to. A ja ću, eto pisati o mojim iskustvima, ako nekoga zanima.
 
Prvi put ovde, ali rešena da pratim iskustva drugih u vezi sa Mirenom.
Imam punih 46 godina, veliko dete (srednjoškolsko) i jedini razlog zbog koga sam pre dve nedelje stavila Mirenu je taj što sam jedva izbegla totalnu histerektomiju potpuno zdrave materice i "dodatne opreme".
Problem pravi jedan mali miom (oko 2 cm) koji mi je izazivao jeziva krvarenja, dugotrajne i neopisivo bolne cikluse. Posledica toga je bila teška anemija koju sam bezuspešno lečila 6-7 godina i posle svakog poboljšanja krvne slike, dovoljna su bila dva - tri ciklusa - i ja sam opet polumrtva.

Stavljanje spirale je bilo "boza-limunada" - najveću neprijatnost su mi izazvali oni ginekološki instrumenti koji su upotrebljeni kao prethodnica stavljanju spirale.
Sela sam 10 min, popila čašu vode i onda se sama odvezla kolima do tržnog cetra, u kupovinu... kao da se ništa nije desilo.

To je bio 3. dan ciklusa, i posle dva dana, krvarenje je sasvim prestalo.

Od pre 2-3 dana (15. dan od ugradnje) počelo je prvo kao "tačkasto" krvarenje, da bi od juče to izgledalo kao prava menstruacija, ali vrlo vrlo blaga (u smislu količine krvarenja).

Čitala sam razna iskustva, proizvođačka objašnjenja i sl i cenim da je ovo nešto što spada u period privikavanja organizma na novost.

Ako ima neko mojih godina, sličnih razloga za korišćenje Mirene, bila bih zahvalna da podeli sa mnom svoje iskustvo.

Hvala.
 
Da sama odgovorim na svoje pitanje - spirala mi je ispala 2. avgusta. Nemam nameru da je ponovo stavljam jer bi i sledeći put verovatno ispala. Šteta. Počela sam da se navikavam na nju.

Како испала?

Ја сам, пре десетак година, после месец дана тражила да ми изваде класичну спиралу, јер сам осећала боцкање и непријатност...

После пар година сам је опет ставила, без проблема и одрадила је 5 година. Сад размишљам о мирени.


Шта кажу лекари, зашто се то десило?
 
ja se nadam da cu za koju godinu kad se odlucim za nju, prevazici ove predrasude sti imam u vezi nje!

ubite me ali sam gotovo sigurna da ce me zuljati, da cu je kontantno osjecati..bla bla... ne znam sto!

jednostavno mi je nevjetovatno da komad plastike ili cega vec stoji u meni!
 
Како испала?

Ја сам, пре десетак година, после месец дана тражила да ми изваде класичну спиралу, јер сам осећала боцкање и непријатност...

После пар година сам је опет ставила, без проблема и одрадила је 5 година. Сад размишљам о мирени.


Шта кажу лекари, зашто се то десило?
ja je imam vec drugi put (disciplinovano na tacno 5 god menjam,i racunam po pet godina od rodjenja deteta :lol: )
to sa ispadanjem mi zvuci bas cudno,jer znas i sama kakav je oblik znaci prosto je neverovatno da ispadne
stavljanje je srednje bolno,verujem ko i svaka druga spirala
ova je mislim jedna od najmanjih modela i nema sanse da se oseti u telu
meni je savrsena,menstruacija je potpuno izostala (da ne pricam o bezbriznom letovanju,bazenu,sexu,belim pantalonama...),osecam se normalno,ko i da nemam
medjutim moja bivsa koleginica je imala neke odvratne bubuljice(ona kaze od spirale) i nije se osecala lepo s tom spiralom,pa je posle godinu dana odlucila da je vadi,imala je povremena slaba krvarenja
jedna druga koleginaca isto kao ja-sve super
e da,ovo sam zaboravila
od nje se mogu pojaviti vodene ciste na jajniku,meni to ne smeta jer te ciste same nestaju (isla na uv mesecno da ih pratimo ) i sem sto se vide na uv nemaju nikakav drugi uticaj na zdravlje
kontrola je jednom godisnje i to ti je to
 
Imam 37 godina, dvoje već velike dece i ugradila sam Mirenu pre 27 dana. Nikada ranije nisam koristila nikakva sredstva za kontracepciju . Mislila sam da će mi ublažiti pms, koji je bio moj jedini problem jer mi nakon porođaja prvog a naročito drugog menstruacije nisu bile bolne ni obilne kao u ranoj mladosti , a u zadnjih par godina, nakon vanmaterične trudnoće , kada mi je odstranjen jedan jajovod, ni ne osetim kad dobijem a količinski su oskudne i traju 6 dana s tim što je pravo krvarenje samo drugog dana a ostalo počinje ili se završava. Mislila sam da će Mirena da mi bolje reguliše nivo hormona nego što to radi moje telo, što i jeste slučaj kod nekih žena, da neću dobijati uopšte i samim tim neće biti pms-a pa sam je zbog toga ugradila. Jeste prošlo malo vremena, ali sam juče počela da pretražujem forume da bih saznala što više iskustva drugih žena, jer mi se čini da moje telo nije baš najbolje prihvatilo Mirenu. Sama ugradnja jeste bila bolna, 4. dana menstruacije, nakon toga nisam krvarila ali nakon nedelju dana sam dobila jake simptome pms-a i česte bolove u grudima koje nikad ranije nisam imala, baš oštre bolove Nisam doktor nego pravnik ali znam da je bol pokazatelj da nešto nije u redu a imam fibrocistične dojke , ginekolog me to nije ni pitao. Desetog dana od ugradnje je krenulo neko krvarenje sa nekim braon sekretom i onda se nastavilo samo nekim svetlobraon tečnim iscedkom sve dok nisam dobila 28-og dana od menstruacije kako inače uvek i dobijam tačno u minut. Međutim, imala sam tog dana i migrenu i grčeve ali ono što je čudno je da je krvarenje u početku bilo slabo, skoro da nije bilo sveže krvi a kako vreme prolazi, iz dana u dan , krvarenje se pojačava a trebalo bi da se smanjuje i ne deluje mi kao da će skoro da prođe, a trebalo je danas da se završi, kako sada stvari stoje, ni ne verujem da će se završiti. Ja sada i nisam u braku, rastavljena sam od muža, tako da i nemam seksualne odnose. Stomak mi je strašno nadut već nekoliko dana imam promene u raspoloženju a možda nema veze ali oko mi je upaljeno već 20 dana i uopšte ne znam od čega, to mi se nikad ranije nije dešavalo... Dođe mi da odem sutra kod ginekologa da mi to izvadi jer mislim da nije za mene, preosetljiva sam bila oduvek, problem sa alergijama, al htela sam da probam. Doduše, tad nisam imala ovoliko informacija o negativnim iskustvima.
 
Najbolje da odeš do ginekloga, ali nemoj tako brzo da odustaneš od mirene, jer ti simptomi vremenom prođu. I ja sam se čudno osećala prvih mesec dva, bilo je i nekih srčanih problema, dešavalo mi se da pred menstruaciju imam jako loš vid i da me svrbe oči. I sad se to desi, ali traje samo par sati. Pa ako ginekolog kaže da nije ništa nesvakidašnje, izdrži još koji mesec, srediće se to.
 
Najbolje da odeš do ginekloga, ali nemoj tako brzo da odustaneš od mirene, jer ti simptomi vremenom prođu. I ja sam se čudno osećala prvih mesec dva, bilo je i nekih srčanih problema, dešavalo mi se da pred menstruaciju imam jako loš vid i da me svrbe oči. I sad se to desi, ali traje samo par sati. Pa ako ginekolog kaže da nije ništa nesvakidašnje, izdrži još koji mesec, srediće se to.

Ako joj smeta, možda može da nadje neki drugi vid kontracepcije.
 
Ja sam stavila Mirenu u anesteziji, kukavica sam, šta ću, pre tri godine, ugojila sam se 10 kg posle stavljanja spirale, kažu da ne utiče na gojenje ali ja nemam drugo objašnjenje, a ciklusi su mi sačuvaj bože, po dve nedelje traje to neko bedno krvarenje, dovoljan mi je običan tanki dnevni uložak, i naravno da je neuporedivo sa mojim ranijim preobilnim menstruacijama, ali iritira.
Ozbiljno razmišljam da je izvadim.

Ko je vadio, da li boli, ili opet da idem u anesteziju?
 
Kao i svaka druga. Malo više nego pregled, a u samom momentu aplikaciranja, oseti se nešto kao ubod unutra, ali traje par sekundi. Ništa strašno. Odmah nakon toga sam ustala, obukla se i odvozala se kući kolima. Još taj dan malo kao bolucka kao kad treba da dobiješ, i to je to.

aj ja moram opet da otvorim ovu temu...elem..pricala sam danas sa ginekologom i necu da stavljam mirenu vec obicnu pa me zanima koliko mora da se miruje(i da li uopste mora)?
ona mi kaze da moram da mirujem bar dva dana..:confused:
guglala sam ali aj da pokusam ovde da dobijem odgovor..
tebe sam citirala jer si redovna ovde pa se nadam odgovoru..:lol:
 
aj ja moram opet da otvorim ovu temu...elem..pricala sam danas sa ginekologom i necu da stavljam mirenu vec obicnu pa me zanima koliko mora da se miruje(i da li uopste mora)?
ona mi kaze da moram da mirujem bar dva dana..:confused:
guglala sam ali aj da pokusam ovde da dobijem odgovor..
tebe sam citirala jer si redovna ovde pa se nadam odgovoru..:lol:

Ја сам имала обичну. Није ми речено да треба да мирујем....нормално сам наставила дан....
 
Evo mog iskustva sa Mirenom, dosta svezeg..:)

Daklem, odlucila sam da je stavim a na predlog moje doktorke..Imala sam obilne menstr. na 23-25 dan koje su trajale do 7 dana s tim sto 2. i 3.dan ne mogu iz kuce da mrdam jer sam moral u toalet na sat vremena..
Ugradila sam je pre 10 dana, bolelo je ali traje strasno kratko (ni ceo minut), zavrtelo mi se u glavi i osetila sam mucninu kad sam ustala ali to je sve normalno. Otisla kuci (pesaka) popila lek za bol posto sam imala grceve..
Do danas sam imala neko tackasto krvarenje na svaki 2. 3. dan ali danas kao prava menstruacija...:(
Nadam se da je to period prilagodjavanja..Da li je neko imao ovakvo iskustvo?
 
Poslednja izmena:

Back
Top