Haled Hoseini

Pročitao sam obe knjige... "Hiljadu čudesnih sunaca" mi je ubedljivo bolja, više emocija, ljudskih odnosa, prijateljstva, nekako mi je potpunija što se tiče unutrašnjeg stanja likova... "Lovac na zmajeve" je Ok, ali mi se ne sviđa što nema prijateljstva i međuljudskih odnosa kakvih ima u "HČS"... Pogledao sam i film, koji mi se svideo, a i malo sam vizualizovao ono što sam čitao, i shvatio sam da sam imao pogrešnu sliku o tom društvu...
 
Pročitao sam obe knjige... "Hiljadu čudesnih sunaca" mi je ubedljivo bolja, više emocija, ljudskih odnosa, prijateljstva, nekako mi je potpunija što se tiče unutrašnjeg stanja likova... "Lovac na zmajeve" je Ok, ali mi se ne sviđa što nema prijateljstva i međuljudskih odnosa kakvih ima u "HČS"... Pogledao sam i film, koji mi se svideo, a i malo sam vizualizovao ono što sam čitao, i shvatio sam da sam imao pogrešnu sliku o tom društvu...

hiljadu cudesnih sunaca mi je sledece sto ocu da citam , samo drug kome sam dala nikako da mi je vrati..... sto to mrzim

inace cula sam sve pohvale za ovu knjigu
lovca sam procitala odavno i odgledala film
 
Читао сам Ловац на змајеве. То је симпатична књига, али ми се згадило то што пљује по Русима и по свом народу. Пљује по свом народу - баш ниско. Да живи у својој земљи и да пише критички о свом народу још би било и за похвалу, али овако, живети у Америци и додворавати се тамошњој власти, из чисте користи, за сваку је осуду. Ето, читати такав роман је слично као и шетати лепом баштом пуном цвећа, али наилазити ту и тамо на власников поган. Али, тако је то у данашњем свету, да није тога можда нико за њега данас не би знао.
 
Poslednja izmena:
Ja bih pre rekla da je to kriticki stav prema nekim obicajima svoga naroda, bas zato sto je "video sveta", a i seca se vremana kada to nije bilo tako u njegovoj zemlji, pa zeli da pokaze mladjim generacijama da ne mora tako. Kroz oba romana on prikazuje da zli ljudi postoje nevezano za politicku situaciju. U Hiljadu cudesnih sunaca, Rasid, najnegativniji lik u romanu, nema nikakve veze sa politikom, uvek se drzi po strani... Ali ovo je slozena tema i misljenja su razlicita, ja sam isto od nekoliko ljudi iz moje okoline, pre citanja romana, cula da je u pitanju propaganda, da tako kazem:)
 
Ja sam u tom smislu indiferentan... Jedino što je ova knjiga utacala na mene je u tome što sam saznao kakva je situacija u Avganistanu, ali nemam neko negativno mišljenje prema tom narodu, zapravo on nije ni za šta kriv, u pitanju je politička situacija na koju oni kao pojedinci ne mogu da deluju, ne vidim kako je pisac "vređao" narod i običaje...
 
Читао сам Ловац на змајеве. То је симпатична књига, али ми се згадило то што пљује по Русима и по свом народу. Пљује по свом народу - баш ниско. Да живи у својој земљи и да пише критички о свом народу још би било и за похвалу, али овако, живети у Америци и додворавати се тамошњој власти, из чисте користи, за сваку је осуду. Ето, читати такав роман је слично као и шетати лепом баштом пуном цвећа, али наилазити ту и тамо на власников поган. Али, тако је то у данашњем свету, да није тога можда нико за њега данас не би знао.

Kako je on to pljuvao po svom narodu?U Lovcu na zmajeve je opisao svoj narod koji ceni duhovne vrednosti,narod u kome nije bilo lazi i kradje pa se i hleb mogao kupovati sa "reckama na stapu".I kako je to sve nestalo ratom.Jedino je pljuvao po talibanima,koji predstavljaju jednu manju grupu njegovih sunarodnika sa cijim idejama i stavovima se on nije slagao.
Pre citanja ovih knjiga,Afganistan mi je delovao strano sa nekim ljudima pomucenog razuma.Nakon citanja knjiga,isti mi se sad cine kao jedan normalan i posten narod koji je pretrpeo mnoga razaranja.
Pisac samo javno kritikuje pojedince,Kao Rasida u knjizi "Hiljadu cudesnih sunaca" Ali sa druge strane govori i da ima ljudi kao Tarik.
Ja nikako knjige ne dozivljavam kao pljuvanje po Afganistancima.
 
Очито је да си већ потпао под утицај пропаганде. Ништа чудно, ниси једини.

Говорио сам о Ловцу на змајеве, ову другу нисам хтео да читам.
 
Ja bih pre rekla da je to kriticki stav prema nekim obicajima svoga naroda, bas zato sto je "video sveta", a i seca se vremana kada to nije bilo tako u njegovoj zemlji, pa zeli da pokaze mladjim generacijama da ne mora tako. Kroz oba romana on prikazuje da zli ljudi postoje nevezano za politicku situaciju. U Hiljadu cudesnih sunaca, Rasid, najnegativniji lik u romanu, nema nikakve veze sa politikom, uvek se drzi po strani... Ali ovo je slozena tema i misljenja su razlicita, ja sam isto od nekoliko ljudi iz moje okoline, pre citanja romana, cula da je u pitanju propaganda, da tako kazem:)


Slažem se sa NAUTILIS-om. Ako je tako kritički raspoložen, zašto onda na kraju ,,Lovca na zmejeve", posle zlih Rusa i talibana pedofila, dodjoše dobri Amerikanci i sada je sve sjajno i bajno, izbeglice se vraćaju, itd. Iz aviona se vidi da se liže sa Amerikancima, a van toga kao pisac nije loš, šta više odličan. Ne bih čitala ,,Hiljadu čudesnih sunaca", pošto mi je i ,,Lovac" teško pao, zbog mučenja one dece, to je previše bolno za mene.
Pošto vidim da dosta vas voli tog pisca, izvinjavam se unapred, pre nego što ospete paljbu po meni, ali mene i ovi domaći koji se dodvoravaju zapadu nerviraju, a kamoli neki lik čiji je narod mnogo gore proživeo od njihove ruke. Toliko....
 

Back
Top