Grcki jezik

kad sam isla na more u Grcku uzimala sam par casova cisto da se znam sporazumjeti....sad bih ga ucila cisto jer volim jezike (na sve nacine ;)) al znam da necu skora ici u Grcko pa cu ionako zaboraviti
 
Moja cerka je nakon engleskog upisala grcki jezik, vec vise od godinu dana uci. lepo se vec sporazumeva sa Grcima, kad smo u Grckoj blebece ko navijena.
Kaze da je dosta tezak, gramatika je komplikovana i ako zaista zelis da jezik naucis, treba podosta truda, sto njoj ne manjka jer je zaljubljena u Grcku u jezik.
 
pu ise re malaka code?
ti kanis?
kala ise?
mislim...ne pišem...znam samo da govorim:p
mislim da je popularan zbog mogućeg rada sa grcima,u grčkoj...
ja ga učila, iz zezanja:p na licu mesta u eladi.
 
Dina81:
Ja planiram da upishem grcki pre svega jer volim skoro sve sto je vezano za Grcku..iako niti radim u grckoj firmi niti idem na more u Grcku...ma ljubav je to :-D

Drago mi je da to cujem.......evo za pocetak mozemo ti pomoci ovde mi koji znamo grcki,a ima nas sto se vidi iz prilozenog ovde.A najbolje se uci kroz zezanje. :) :) :)
Pitaj sta te zanima,a mi cemo se potruditi da ti izadjemo u susret i odgovorimo....sto vazi i za sve ostale!!!
 
Naucila sam ga iz zezanja na licu mesta, sto rece pajamaca, a godinama dovela do savrsenstva. :grin: :grin:
Zezam se, ali ga volim jako a i zivot to tako obicno uredi da mi se pokazao jako, jako korisnim.
 
Zoyzoynaki:
Drago mi je da to cujem.......evo za pocetak mozemo ti pomoci ovde mi koji znamo grcki,a ima nas sto se vidi iz prilozenog ovde.A najbolje se uci kroz zezanje. :) :) :)
Pitaj sta te zanima,a mi cemo se potruditi da ti izadjemo u susret i odgovorimo....sto vazi i za sve ostale!!!
Super!!!
Pa pocni od nekih osnovnih stvari, posto ja ne znam nista :? :-D
Npr, da se nadjem u Grckoj i treba nekom da se obratim, pitam za nesto, kako se zove i slicne stvari...mada ja ne znam ni nazive osnovnoh pojmova :-(
 
pajamaca:
pu ise re malaka code?
ti kanis?
kala ise?
Mia hara, euharisto poli :)

Prvu rec koju sam pre mnogo godina naucio bila je "malaka" a nisam ni znao sta je, jer je taksista u Atini svo vreme izgovarao vozeci me do hotela. Posle sam na recepciji zamalo bio silovan od strane brkatog recepcionera kad sam mu ljubazno se smeseci rekao "malaka"... :)
 
Α α (alfa) - cita se kao a
Β β (vita) - v
Γ γ (gama) - meko g
Δ δ (delta) - meko d
Ε ε (epsilon) - e
Ζ ζ (zita) - z
Η η (ita) - i
Θ θ (tita) - meko t
Ι ι (jota) - i
Κ κ (kapa) - k
Λ λ (lamda) - l
Μ μ (mi) - m
Ν ν (ni) - n
Ξ ξ (ksi)- ks
O o (omikron) - o
Π π (pi) - p
Ρ ρ (ro) - r
Σ σ (sigma) - s
Τ τ (taf) - t
Υ υ (ipsilon) - i
Φ φ (fi)- f
Χ χ (hi) - h
Ψ ψ (psi) - ps
Ω ω (omega) - o

Nadam se da je dovoljno za pocetak...bez alfavite se nista ne moze poceti.kiss :)
 
Imam jednu ispravku....
καληνυχτα je laku noc,a καλησπερα (kalispera) je dobro vece u bukvalnom prevodu,ali se koristi kao dobar dan tj. odmah posle podneva pa do uvece.Obicno kazu kalo vradi(καλο βραδυ) sto znaci dobro vece!
 
Dobro jutro - Kalime'ra
Dobar dan - Kalispe'ra
Dobro vece - Kalini'chta
Dovidjenja - Yia'sou
Molim - Parakalo'
Hvala - Efharisto'
Ziveli - Ya'mmas
Volela bih (cigaru) - The'lo (ela tsigaro)
Ne volim - Then the'lo
Gde je - Pou inne'
Vruce - Ze'sti
Hladno - Cri'o
Aerodrom - Aerodro'mio
Banka - Tra'peza
Da li govoris engleski? - Mila'te Angklika'?
Odlazim - Fe'vgo
Kako si? - Ti Ka'nis?
Zdravo svima - Yia'sas Pedia'
Ajde da jedemo - Pa'me na' fa'me
Ajde da pijemo - Pa'me na' piou'me
Ajde da se zabavimo - Pa'me na' Glenti'soume
Bilo je zabavno - Diaskeda'same Poli'
Pe.der - Pusti
Pi.cka - Minu
Gledaj - Ki.ta
I cini mi se da je malaka jeb.em ti mater, u svakom slucaju je neka psovka.
 

Back
Top