Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cao!

ovoga puta mi ne treba nisa samo zelim da se zahvalim dr na pomoci i podrsci. Nedavno sam pisala o dovicinu u ranoj trudnoci koja je zaceta preko hlamidije...
Elem, hvala Bogu, ja sam zvanicno u drugom stanju sa urdnom tudnocom, iduce sedmice ulazim u treci mjesec i dobro se osjecam. Moj dr. je dao vremena da vidimo da li ce tijelo prihvatiti plod i ono jeste i ja sam presrecna.
U materici je mjesak velicine 13mm kome su registrovani otkucaji srca proslog ponedeljka.

Iako sam primila i neke ruzne kritike ("Kako se j...s a pijes antibiotike") koji su bili malcice netakticni i neprijatni, ja sam srecna sto je sve sada u najboljem redu i nadam se da ce tako i ostati.

Srecno svima i jos jedno veliko hvala za dr! :)
 
Cao!

ovoga puta mi ne treba nisa samo zelim da se zahvalim dr na pomoci i podrsci. Nedavno sam pisala o dovicinu u ranoj trudnoci koja je zaceta preko hlamidije...
Elem, hvala Bogu, ja sam zvanicno u drugom stanju sa urdnom tudnocom, iduce sedmice ulazim u treci mjesec i dobro se osjecam. Moj dr. je dao vremena da vidimo da li ce tijelo prihvatiti plod i ono jeste i ja sam presrecna.
U materici je mjesak velicine 13mm kome su registrovani otkucaji srca proslog ponedeljka.

Iako sam primila i neke ruzne kritike ("Kako se j...s a pijes antibiotike") koji su bili malcice netakticni i neprijatni, ja sam srecna sto je sve sada u najboljem redu i nadam se da ce tako i ostati.

Srecno svima i jos jedno veliko hvala za dr! :)
prepoznala sam se.
izvinjavam se ako si to primila kao kritiku, stvarno nisam imala nikakve zle namere.
postavila sam samo prosto pitanje i ti si mi dala prost odgovor... mada je pitanje bilo vrlo retoricko.
u svakom sluchaju, nisam odgovorila da bih ti neshto nabila na nos, nego da ispricham svoje iskustvo u vezi dovicina, iskustva mog doktora i pruzzim neku vrstu utehe na tvoje sumnje o korishcenju dovicina u ranoj trudnoci...
zzao mi je zbog moje direktnosti, koju si ti nazvala netaktichnom, ipak previshe visim na pdf lj&s. :D

eto.

takodje, od sveg srca chestitam! :D
 
Bolujem od porfirije i diferelin primam zbog ublazavanja napada.Ali nevezano za to,molila bih vas ako mozete da mi odgovorite na prethodno pitanje.

Nazlost u medicini nista nije nevezano.
Da li znate koji tip porfirije imate?
Mucnina moze biti jedan od simptoma same bolesti, imate pravo da imate i izolovanih problema sa zelucem. Mnei nije poznato da se diferelin daje kod porfirijie pa bih Vam bila jako zahvalna da napisete u kom obliku se manifestuju ti napadi pa ste dobili diferelin.
 
mozete li mi objasniti kako se koristi irigator,posto sam ga kupila danbas a gospodjica u apoteci nije bila voljna da mi pomogne tj objasni? koja smesha se sipa unutra(u posudu) i koliko chesto to treba da se radi?unapred zahvalnma.:)
 
Bolujem od akutne intermitentne hepaticne porfirije i to teskog oblika vec 4 godine unazad.Kako svakih mesec dana imam tegobe(koje pocinju ovulacijom) jako sam dobro upoznata sa simptomima porfirije i razlikujem ih od ostalih.Sto se tice porfirije imam bolove u stomaku i misicima,a sa pogorsanjem dolazi do mucnine i povracanja.
 
Da li sme da se primi vakcina protiv gripa u istom danu kada je popijena i tableta Postinor 2, tj da li ce biti nekih nezeljenih efekata? Druga tek treba da se popije posle te vakcine... Hitno je!!!
 
Pa ne znam, pise na kutiji da ne sme da se kombinuje sa nekim lekovima, npr. anti bioticima a ne znam sta je ta vakcina za grip... Znaci ta vakcina nece umanjiti dejstvo tablete za kontracepciju niti imati ikakve veze sa njom?
 
@Maslachak, nema ljutis :)
Sve shvatam i vidim da i ti shvatas da me je sugestija malo zacnula. No, sada nema mjesta nervozi i nadbadanjima.
Hvala ti na lijepim zeljama i ja tebi zelim sve najbolje!

Pozdrav i izvinjavam se zbog ometanja teme.
 
@dr
Postovanje,
Imam 23 god, idem redovno na ginekoloske preglede. Prilikom poslednjeg odlaska pozalila sam se na bol u predelu desnog jajnika. Doktorka je opipala i jedan i drugi jajnik, rekla da nisu uvecani, pritom napominjem da sam radila kontrolne briseve (sve koje stalno pominjete, time sam se i vodila) na Institutu za mikrobiologiju i izolovana je Candida (10%). Dr je odlucila da to ne treba leciti. Buduci da je bol i dalje prisutan, dala sam urin na kontrolu.
Rezultati:
Izgled-zamucen
Boja-zuta
pH reakcija-7.5
Proteini-u tragu
Leukociti u sedimentu-dosta
Bakterije-dosta
Epitelne celije-masa celija plocastog epitela
Neorganizovani sediment-malo soli fosfata
Na osnovu ovoga je prepisan Cefaleksin, dok ne bude gotova urinokultura.
U medjuvremenu, rezultati urinokulture:
Laktobacillus sp. -10 na 6 CFU/ml, tj 1.000.000 CFU/ml
Na kraju ovog eseja:lol:, pitanje:
Jel moguce da je ovo uzrok bola, jer u napomeni stoji da ta bakterija cini normalnu bak. floru i ako nije, sta dalje, ultrazvuk, neka druga analiza, nisam pametna, a doktori mi kazu da nije nista...
Izvinjavam se svima zbog duzine posta, ali bolje nego da se javim sa 10 podpitanja nakon odgovora;)

Dr, hvala unapred!
 
Dr,

Pre neki dan sam pitala nesto u vezi III grupe na papanikolau testu, pa posto sada imam rezultate kod sebe mogu vise da ih pojasnim i htela bih da razjasnim neke stvari.

Naime, prvi doktor koji me je pregledao kolposkopski mi je rekao da je sve u redu. Na njegovom izvestaju pise da postoji oblast ektopije ali da je poceo proces reepitelizacije. On mi je rekao da po onome sto on vidi, da ce papanikolau test biti dobar 100%. Medjutim, papanikolau test je stigao kao III grupa sa natpisom, atipija, koilocitoza.

Drugi doktor kod kojeg sam otisla na konsultacije je citajuci kolposkopski izvestaj rekao da je to totalno uredan nalaz i da je iznenadjujuce da je uopste stigao takav papanikolau rezultat kao i da on ne zna odakle ce uopste da uzimaju uzorak za biopsiju jer tu nema nikakve patologije. Inace moram da naglasim da je doktor koji me je pregledao kolposkopski jedan od najvecih strucnjaka u zemlji i osnivac skole kolposkopije.

Kada sam otisla na biopsiju, treca doktorka je citajuci papanikolau nalaz zakljucila da je to infekcija sa HPV-om (verovatno zbog koilocitoze koja se smatra efektom tog virusa). Dok je radila biopsiju, rekla mi je da postoji neka mala ranica ali koja vec zarasta. Takodje, rekla mi je da rezultati biopsije nece sigurno biti strasni.

Ono sto mene je zbunjuje je sta se tu ustvari desava. Jedan doktor pise ektopija koja zarasta a doktorka spominje neku ranicu koja citiram "ce zarasti". DA li je to na kraju ektopija ili ranica od HPV-a ili cega vec? Nista mi vise nije jasno. Da li to znaci, da sam mozda par meseci kasnije otisla da bi ta ranica ili ektopija (sta li je vise ne znam) sama zarasla i da bi papanikolau test bio normalan? Citala sam negde da koilocitoza ne mora uvek biti znak infekcije HPV-om, vec da nesto drugo moze da imitira efektar koilocitoze, jer postoje slucajevi zena koje su negativne na HPV a imaju koilocitozu. Posto sam bila samo sa jednim deckom, a poceli smo da se zabavljamo pre 6 godina, interesuje me u kom ustvari momentu ta infekcija krece da pravi promene. Da li po inficiranju napravi neke male promene koje se u vecini slucajeva vrate u normalu posle 1-2 godina ili je kod mene to znak infekcije koja je hronicna i da moje telo nije iscistilo virus posle toliko godina? Sve u vezi HPV-a je toliko konfuzno i nejasno i cini mi se i da doktori malo znaju o tome.

Citala sam jednu studiju na internetu o devojkama sa univerziteta koje su imale samo to na papanikolau testu (atipija, koilocitoza) i da je od 99 devojaka, biopsijom utvrdjeno da 51 stvarno to ima, dok je kod ostalih nalaz bio sasvim normalan. Od 51 kod kojih je i biopsijom utvrdjena koilocitoza i atipija, 16 je imalo displaziju. Zato je zakljucak studije bio da kada je na papanikolau testu nadjena samo atipicna koilocitoza, da se ponovi papanikolau posle 3 meseca i ako je opet isti rezultat da se onda radi biopsija.
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0689/is_n2_v33/ai_11198454

Ako mozes da razjasnis, bila bih ti zahvalna.
 
@dr
Postovanje,
Imam 23 god, idem redovno na ginekoloske preglede. Prilikom poslednjeg odlaska pozalila sam se na bol u predelu desnog jajnika. Doktorka je opipala i jedan i drugi jajnik, rekla da nisu uvecani, pritom napominjem da sam radila kontrolne briseve (sve koje stalno pominjete, time sam se i vodila) na Institutu za mikrobiologiju i izolovana je Candida (10%). Dr je odlucila da to ne treba leciti. Buduci da je bol i dalje prisutan, dala sam urin na kontrolu.
Rezultati:
Izgled-zamucen
Boja-zuta
pH reakcija-7.5
Proteini-u tragu
Leukociti u sedimentu-dosta
Bakterije-dosta
Epitelne celije-masa celija plocastog epitela
Neorganizovani sediment-malo soli fosfata
Na osnovu ovoga je prepisan Cefaleksin, dok ne bude gotova urinokultura.
U medjuvremenu, rezultati urinokulture:
Laktobacillus sp. -10 na 6 CFU/ml, tj 1.000.000 CFU/ml
Na kraju ovog eseja:lol:, pitanje:
Jel moguce da je ovo uzrok bola, jer u napomeni stoji da ta bakterija cini normalnu bak. floru i ako nije, sta dalje, ultrazvuk, neka druga analiza, nisam pametna, a doktori mi kazu da nije nista...
Izvinjavam se svima zbog duzine posta, ali bolje nego da se javim sa 10 podpitanja nakon odgovora;)

Dr, hvala unapred!
Naravno ultrazvuk je jedno od resenja, drugo pitanje je da li jos uvek ima bola i koji dan ciklusa je bio kada se bol javio?
 
Dr,

Pre neki dan sam pitala nesto u vezi III grupe na papanikolau testu, pa posto sada imam rezultate kod sebe mogu vise da ih pojasnim i htela bih da razjasnim neke stvari.

Naime, prvi doktor koji me je pregledao kolposkopski mi je rekao da je sve u redu. Na njegovom izvestaju pise da postoji oblast ektopije ali da je poceo proces reepitelizacije. On mi je rekao da po onome sto on vidi, da ce papanikolau test biti dobar 100%. Medjutim, papanikolau test je stigao kao III grupa sa natpisom, atipija, koilocitoza.

Drugi doktor kod kojeg sam otisla na konsultacije je citajuci kolposkopski izvestaj rekao da je to totalno uredan nalaz i da je iznenadjujuce da je uopste stigao takav papanikolau rezultat kao i da on ne zna odakle ce uopste da uzimaju uzorak za biopsiju jer tu nema nikakve patologije. Inace moram da naglasim da je doktor koji me je pregledao kolposkopski jedan od najvecih strucnjaka u zemlji i osnivac skole kolposkopije.

Kada sam otisla na biopsiju, treca doktorka je citajuci papanikolau nalaz zakljucila da je to infekcija sa HPV-om (verovatno zbog koilocitoze koja se smatra efektom tog virusa). Dok je radila biopsiju, rekla mi je da postoji neka mala ranica ali koja vec zarasta. Takodje, rekla mi je da rezultati biopsije nece sigurno biti strasni.

Ono sto mene je zbunjuje je sta se tu ustvari desava. Jedan doktor pise ektopija koja zarasta a doktorka spominje neku ranicu koja citiram "ce zarasti". DA li je to na kraju ektopija ili ranica od HPV-a ili cega vec? Nista mi vise nije jasno. Da li to znaci, da sam mozda par meseci kasnije otisla da bi ta ranica ili ektopija (sta li je vise ne znam) sama zarasla i da bi papanikolau test bio normalan? Citala sam negde da koilocitoza ne mora uvek biti znak infekcije HPV-om, vec da nesto drugo moze da imitira efektar koilocitoze, jer postoje slucajevi zena koje su negativne na HPV a imaju koilocitozu. Posto sam bila samo sa jednim deckom, a poceli smo da se zabavljamo pre 6 godina, interesuje me u kom ustvari momentu ta infekcija krece da pravi promene. Da li po inficiranju napravi neke male promene koje se u vecini slucajeva vrate u normalu posle 1-2 godina ili je kod mene to znak infekcije koja je hronicna i da moje telo nije iscistilo virus posle toliko godina? Sve u vezi HPV-a je toliko konfuzno i nejasno i cini mi se i da doktori malo znaju o tome.

Citala sam jednu studiju na internetu o devojkama sa univerziteta koje su imale samo to na papanikolau testu (atipija, koilocitoza) i da je od 99 devojaka, biopsijom utvrdjeno da 51 stvarno to ima, dok je kod ostalih nalaz bio sasvim normalan. Od 51 kod kojih je i biopsijom utvrdjena koilocitoza i atipija, 16 je imalo displaziju. Zato je zakljucak studije bio da kada je na papanikolau testu nadjena samo atipicna koilocitoza, da se ponovi papanikolau posle 3 meseca i ako je opet isti rezultat da se onda radi biopsija.
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0689/is_n2_v33/ai_11198454

Ako mozes da razjasnis, bila bih ti zahvalna.
Tesko pitanje, jako tesko.
I bojim se da bih samim ulaskom u pokusaj objasnjavanja tvog problema te jos vise zbunila jer kao sto vidis ta 3 lekara ne mogu da se dogovore, kako ja da ti pomognem na internetu?
 
dr:
Naravno ultrazvuk je jedno od resenja, drugo pitanje je da li jos uvek ima bola i koji dan ciklusa je bio kada se bol javio?

Evo ovako, buduci da se bol javio pre neka tri meseca, ne mogu tacno da kazem koji je dan ciklusa bio.. On povremeno nestane na par dana, pa se vrati, ali da ne bih glumila baba Vangu i trazila od Vas isto, uradicu UZ:smile:. Jedino me zanima, jel postoji nesto u organizmu, upala, koja prouzrokuje povecan br. Laktobacila?

Dr Hvala!
 
Miranda......
kao prvo infekcija HPV se ne zakljucuje iz nalaza,vec se radi testiranje na HPV,kao i tipizacija HPV.
Dalje nisi napisala da je tvoj nalaz bio III a,b ili c.


Feferonka,
Na nalazu ne pise a,b ili c, vec samo PA III grupa , atipija, koilocitoza. Znam da se ne moze videti na papanikolau testu da li je u pitanju virus, vec da zbog koilocitoze koja je smatra efektom HPV-a, sumnjaju da je u pitanju virus. Receno mi je da u zavisnosti od rezulatata biopsije da ce mi raditi test na virus i tipizaciju, pa ce videti dalje korake, ako je visokorizican ili niskorizican tip.
Mene je samo interesovalo jos jedno misljenje, ponarocito sto me zbunjuje to oko ektopije kako je jedan doktor video i ranice koju je druga doktorka videla. Da li je moguce da se ektopija protumaci kao ranica?
 
Evo ovako, buduci da se bol javio pre neka tri meseca, ne mogu tacno da kazem koji je dan ciklusa bio.. On povremeno nestane na par dana, pa se vrati, ali da ne bih glumila baba Vangu i trazila od Vas isto, uradicu UZ:smile:. Jedino me zanima, jel postoji nesto u organizmu, upala, koja prouzrokuje povecan br. Laktobacila?

Dr Hvala!

Ne, laktobacil je normalna fizioloska flora.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top