Garancija proizvoda

aca_mc

Zainteresovan član
Poruka
126
Ne znam da li je ovoj temi mesto ovde ali nisam nasao odgovarajuce mesto pa sam temu zapoceo ovde..Interesuje me koja prava imaju kupci vezano za garancije novih proizvoda..Ja sam kupio tablet pre mesec dana koji se u medjuvremenu pokvario..odneo sam ga u servis prodavnice gde su mi rekli posto tablet nije paljen nekoliko dana da je potrebno da stoji na punjacu min.valjda 12 sati pa ce se tek onda upaliti i ostavili su uredjaj kod njih..rekli su mi da ce sutra dan da mi jave sta je bilo i ako je potrebno poslati ga u ovlasceni servis uvoznika ukoliko se ne upali..Mene interesuje posto je tablet nov skoro ne koriscen da li imam pravo, odnosno prodavnica obavezu da mi da drugi uredjaj ili da mi vrate novac..Proslo je 8 dana od kad je tablet kod njih nista mi nije javljeno..malo sam citao Zakon o zastiti potrosaca ali ima dosta nejasnih stvari...Prodavac se obavezuje da će najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema reklamacije obavestiti kupca o mogućem rešenju u skladu sa članom 58. Stav 2 Zakona o zaštiti potoršača. a ne pise sta ako u roku od 15 dana ne javi kupcu nista..Prodavac se obavezuje da će svaki artikal koji je predat na servis a čija garancija nije rešena u primerenom roku(Zakon o zaštiti potrošača, Član 54) zameniti novim, istim ili odgovarajućim artiklom. Ukoliko kupac ne prihvati zamenu artikla za drugi odgovarajući, kupcu će biti vraćen novac u iznosu koji stoji na fiskalnom računu koji je izdat prilikom kupovine datog proizvoda...Ali ne pise koji je to primereni rok..Da li neko zna nesto blize oko ovog pitanja??
 
Mislim da su za tebe najinteresantniji članovi 54 i 55 tog zakona:


Pravne posledice nesaobraznosti

Član 54

Ako isporučena roba nije saobrazna ugovoru, potrošač ima pravo da zahteva od trgovca da se otkloni nesaobraznost, bez naknade, opravkom ili zamenom, odnosno da zahteva odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor u pogledu te robe.

Potrošač, na prvom mestu, može da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni opravkom ili zamenom.

Ako otklanjanje nesaobraznosti u skladu sa stavom 2. ovog člana, nije moguće ili ako predstavlja nesrazmerno opterećenje za trgovca, potrošač može da zahteva umanjenje cene ili da izjavi da raskida ugovor.

Nesrazmerno opterećenje za trgovca u smislu stava 3. ovog člana, javlja se ako u poređenju sa umanjenjem cene i raskidom ugovora, stvara preterane troškove, uzimajući u obzir:

1) vrednost robe koju bi imala da je saobrazna ugovoru;

2) značaj saobraznosti u konkretnom slučaju;

3) da li se saobraznost može otkloniti bez značajnijih neugodnosti za potrošača.​

Svaka opravka ili zamena se mora izvršiti u primerenom roku i bez značajnijih neugodnosti za potrošača, uzimajući u obzir prirodu robe i svrhu zbog koje ju je potrošač nabavio.

Sve troškove koji su neophodni da bi se roba saobrazila ugovoru, a naročito troškovi rada, materijala, preuzimanja i isporuke, snosi trgovac.

Potrošač ima pravo da raskine ugovor, ako ne može da ostvari pravo na opravku ili zamenu, odnosno ako trgovac nije izvršio opravku ili zamenu u primerenom roku ili ako trgovac nije izvršio opravku ili zamenu bez značajnijih nepogodnosti za potrošača.

Za obaveze trgovca koje nastanu usled nesaobraznosti robe, proizvođač se prema potrošaču nalazi u položaju jemca.

Potrošač ne može da raskine ugovor ako je nesaobraznost robe neznatna.

Prava navedena u stavu 1. ovog člana, ne utiču na pravo potrošača da zahteva od trgovca naknadu štete koja potiče od nesaobraznosti, u skladu sa opštim pravilima o odgovornosti za štetu.


Rokovi i teret dokazivanja

Član 55

Trgovac je odgovoran za nesaobraznost robe ugovoru koja se pojavi u roku od dve godine od dana prelaska rizika na potrošača.

Ako nesaobraznost nastane u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, pretpostavlja se da je nesaobraznost postojala u trenutku prelaska rizika, osim ako je to u suprotnosti sa prirodom robe i prirodom određene nesaobraznosti.

Kod prodaje polovne robe, može se ugovoriti kraći rok u kome trgovac odgovara za nesaobraznost, koji ne može biti kraći od jedne godine.
 
Поздрав, мм купила скупоцене чизме познатог светског бренда, након 10-ак ношења видно су попуцале, зреле за канту смећа. Рекламацију су нам наравно усвојили и казали да имамо право на замену, али да немамо право на поврат новца. Да ли по закону смем да узмем свој новац назад? Немају неки добар избор модела који интересује мм. Узели би новац и купили чизме, ципеле на другом месту. Имам ли право да се жалим, не знам шта каже закон у овом случају. Мислим која је сврха узети на силу други модел чизама, ципела ако их због ружноће никада неће носити.:roll:
 
Poslednja izmena:
Поздрав, мм купила скупоцене чизме познатог светског бренда, након 10-ак ношења видно су попуцале, зреле за канту смећа. Рекламацију су нам наравно усвојили и казали да имамо право на замену, али да немамо право на поврат новца. Да ли по закону смем да узмем свој новац назад? Немају неки добар избор модела који интересује мм. Узели би новац и купили чизме, ципеле на другом месту. Имам ли право да се жалим, не знам шта каже закон у овом случају. Мислим која је сврха узети на силу други модел чизама, ципела ако их због ружноће никада неће носити.:roll:

Možete da probate da tražite novac nazad ali to zavisi od dobre volje prodavca da li će vam vratiti. U zakonu piše da se u slučaju reklamacije radi popravka ili zamena, pa tek ako to nije moguće onda se dobija novac.

Potrošač ima pravo da raskine ugovor, ako ne može da ostvari pravo na opravku ili zamenu, odnosno ako trgovac nije izvršio opravku ili zamenu u primerenom roku ili ako trgovac nije izvršio opravku ili zamenu bez značajnijih nepogodnosti za potrošača.
 
Meni je prevenstveno cilj da dobijem isti takav uredjaj ali nov..nije mi potreban povracaj novaca..nov bih hteo jel zelim da imam nov uredjaj a ne neki koji posle 20 dana koriscenja remontovan i ko zna sta su mu radili..Da li su oni u obavezi da mi daju nov ako ja to zahtevam??
 
Meni je prevenstveno cilj da dobijem isti takav uredjaj ali nov..nije mi potreban povracaj novaca..nov bih hteo jel zelim da imam nov uredjaj a ne neki koji posle 20 dana koriscenja remontovan i ko zna sta su mu radili..Da li su oni u obavezi da mi daju nov ako ja to zahtevam??

Pa napisah gore šta kaže Član 54:

Potrošač, na prvom mestu, može da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni opravkom ili zamenom.

Znači možete da tražite da vam se da nov uređaj. E sad, da li će to prodavac da prihvati ili ne, teško je reći. Jer ako neće, vi ne možete nikako da ga _naterate_ osim da pokrenete sudski postupak koji je najčešće skuplji nego ceo uređaj pa se retko kome to isplati.
 
Ne znam da li je ovoj temi mesto ovde ali nisam nasao odgovarajuce mesto pa sam temu zapoceo ovde..Interesuje me koja prava imaju kupci vezano za garancije novih proizvoda..Ja sam kupio tablet pre mesec dana koji se u medjuvremenu pokvario..odneo sam ga u servis prodavnice gde su mi rekli posto tablet nije paljen nekoliko dana da je potrebno da stoji na punjacu min.valjda 12 sati pa ce se tek onda upaliti i ostavili su uredjaj kod njih..rekli su mi da ce sutra dan da mi jave sta je bilo i ako je potrebno poslati ga u ovlasceni servis uvoznika ukoliko se ne upali..Mene interesuje posto je tablet nov skoro ne koriscen da li imam pravo, odnosno prodavnica obavezu da mi da drugi uredjaj ili da mi vrate novac..Proslo je 8 dana od kad je tablet kod njih nista mi nije javljeno..malo sam citao Zakon o zastiti potrosaca ali ima dosta nejasnih stvari...Prodavac se obavezuje da će najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema reklamacije obavestiti kupca o mogućem rešenju u skladu sa članom 58. Stav 2 Zakona o zaštiti potoršača. a ne pise sta ako u roku od 15 dana ne javi kupcu nista..Prodavac se obavezuje da će svaki artikal koji je predat na servis a čija garancija nije rešena u primerenom roku(Zakon o zaštiti potrošača, Član 54) zameniti novim, istim ili odgovarajućim artiklom. Ukoliko kupac ne prihvati zamenu artikla za drugi odgovarajući, kupcu će biti vraćen novac u iznosu koji stoji na fiskalnom računu koji je izdat prilikom kupovine datog proizvoda...Ali ne pise koji je to primereni rok..Da li neko zna nesto blize oko ovog pitanja??

Dok god je proizvod u garantnom roku, serviseri odugovlače sa popravkom što je duže moguće, jer korisnik ništa ne plaća, nemaju koristi od toga.
Nov sigurno nećeš dobiti, oni će ga popravljati u garantnom roku a posle se snalazi kako znaš.

Imala sam sličan slučaj sa laptopom, u garantnom roku crko hard, optika, rashladni sistem....za svaki problem je proveo po mesec dana u servisu, da ne pričam o problemima koji su prethodili otkazivanju harda. Više vremena je proveo u servisu nego kod mene.

Tražila sam da mi se da nov, ali "to nije predviđeno njihovim pravilima". Da mi je, crkla matična, onda bih imala prava da tražim nov, ovako sve su to za njih "sitne stvari".
Centar za zaštitu potrošača mi nije bio od neke pomoći.
 
Dok god je proizvod u garantnom roku, serviseri odugovlače sa popravkom što je duže moguće, jer korisnik ništa ne plaća, nemaju koristi od toga.
Nov sigurno nećeš dobiti, oni će ga popravljati u garantnom roku a posle se snalazi kako znaš.

Imala sam sličan slučaj sa laptopom, u garantnom roku crko hard, optika, rashladni sistem....za svaki problem je proveo po mesec dana u servisu, da ne pričam o problemima koji su prethodili otkazivanju harda. Više vremena je proveo u servisu nego kod mene.

Tražila sam da mi se da nov, ali "to nije predviđeno njihovim pravilima". Da mi je, crkla matična, onda bih imala prava da tražim nov, ovako sve su to za njih "sitne stvari".
Centar za zaštitu potrošača mi nije bio od neke pomoći.

Obratio sam se i ja Centru za zastitu potrosaca ali nista od njih oni su mi samo poslali neke clanove zakona koje sam ja vec procitao..Zakon je katastrofa za potrosace,stiti prodavce..trebalo bi da se zove ZAKON ZA ZASTITU PRODAVACA..Vidim ja da cu se nacekati da ponovo vidim tablet kod mene..Hvala Vam na odgovorima..napisacu kad zavrsim sta je bilo.
 
Koliko ja znam rok da reše reklamaciju je 15 dana,a novac šta god da je u pitanju ukoliko se odlučite da tražite nazad moraju da Vam vrate ili naravno telefon u ruke i zovite inspekciju!

Pogrešno znaš. Rok od 15 dana je da se prodavac izjasni o mogućem rešenju reklamacije a ne da reši celu reklamaciju.
Vraćanje novca na zahtev nije predviđen zakonom, novac se vraća jeridno ako nije moguće rešavanje reklamacije popravkom ili zamenom.
 
Novim zakonom inspekcija nema nadleznosti nikakve..nego udruzenja za zastitu potrosaca,njima treba da se jave osteceni potrosaci..Novi zakon i nepredvidja rok u kojem mora da se resi vas zahtev..pise u primerenom roku a to moze biti i 3 meseca..
 
Novim zakonom inspekcija nema nadleznosti nikakve..nego udruzenja za zastitu potrosaca,njima treba da se jave osteceni potrosaci..Novi zakon i nepredvidja rok u kojem mora da se resi vas zahtev..pise u primerenom roku a to moze biti i 3 meseca..
Ne postoji bilo kakva stvarna zaštita potrošača u Srbiji.
Zakon je napisan "okruglo pa na ćoše" i svaku sitnicu može da reši jedino sud. Pošto se to gotovo redovno ne isplati ...
 
Ja sam imao srece..evo danas sam dobio nov(i nesto kvalitetniji bez doplate) uredjaj jer onaj sto sam odneo na reklamaciju ne moze da se popravi..samo sto mi taj novi nije dala prodavnica nego uvoznik...od sad pre nego sto kupim bilo sta gledacu da kupujem direktno od uvoznika...kad sam se obratio prodavnici posle 14 dana oni su skinuli odgovornost sa sebe i rekli mi da su uredjaj poslali kod uvoznika u njihov servis i da ce oni u primerenom roku isti popraviti ili zameniti za drugi uredjaj..kad sam pitai koji ie to primereni rok ponovo mi je ljubazno odgovorila pa u primerenom roku...da sam kupio kod uvoznika sve bi ovo krace trajalo!!
 
Када уваже рекламацију производа и замене артикал за други, да ли они по закону морају да ми врате разлику новаца, ако сам за рекламацију узео артикал мање вредности? Нпр.. купио сам патике за 8.000 динара и за рекламацију сам узео друге патике вредности 6.000 дин. Морају ли они мени уз патике вратити и 2.000 дин?
 
Imam i ja jedan problem pa se nadam da ce neko da mi odgovori,dakle kupio sam tehniku (masinu za ves,sudje itd..) u vrijednosti od preko 1.000€ e sad meni nisu izdali garanciju uopste,dakle rekli su mi da sacuvam racun i da kad sve uredjaje otvorim naci cu u njima neke papire i kao trebam da ih donesem sa racunom da bi mi dali garanciju a uz to su rekli ukoliko izgubim svoj racun imaju oni kao kopiju i ne moram da ga sacuvam i bas sam izgubio racun ni manje ni vise posao sam tamo i nisu htjeli da mi izdaju garanciju??? Po zakonu prodavac mora da izda garanciju odma dok se kupuje uredjaj??? Sta da radim? Ukoliko se neki uredjaj pokvari kome da se obratim,kakva su moja prava i sl.?
 
Au.....pa kud ne uze odmah garanciju? I kud još izgubi original račun.

Ovako, ako znaš datum kada si pazario, idi tamo i traži da ti daju kopiju fiskalnog računa. Oni TO IMAJU NA KONTROLNOJ TRACI KASE. Kontrolne trake su dužni da čuvaju 3 ili 4 godine od izdavanja računa. Nek kopaju i nek traže, pa kad ti nadju nek ti daju garanciju.
 
Imam i ja jedan problem pa se nadam da ce neko da mi odgovori,dakle kupio sam tehniku (masinu za ves,sudje itd..) u vrijednosti od preko 1.000€ e sad meni nisu izdali garanciju uopste,dakle rekli su mi da sacuvam racun i da kad sve uredjaje otvorim naci cu u njima neke papire i kao trebam da ih donesem sa racunom da bi mi dali garanciju a uz to su rekli ukoliko izgubim svoj racun imaju oni kao kopiju i ne moram da ga sacuvam i bas sam izgubio racun ni manje ni vise posao sam tamo i nisu htjeli da mi izdaju garanciju??? Po zakonu prodavac mora da izda garanciju odma dok se kupuje uredjaj??? Sta da radim? Ukoliko se neki uredjaj pokvari kome da se obratim,kakva su moja prava i sl.?
Idi u inspekciju.Mislim da je trzisna za to.Ako oni nisu,onda ce ti sigurno reci kojoj da se obratis.To nisu male pare.Licno,nisam imao problema,ali znam da su ljudi isli u inspekciju i da ovi zentuju sto ne vole da rade po propisima.
 
Pa nisu ni tako hteli da mi daju kopiju racuni na nista izglea da im je i bio cilj da mi ne daju garanciju.
Javio sam se inspekciji i rekli su mi da su trebali da mi daju garanciju (na papir) mada da ona i nije toliko potreba sa obzirom na to da danas mogu i preko bar coda (valjda) ili nekog drugog da skeniraju te uredjaje i onda ako vide da je kupljen kod njih itd. popravice mi. Bar sam ih ja tako shvatio.
Hvala na savjetima!
 
Imam i ja jedan problem pa se nadam da ce neko da mi odgovori,dakle kupio sam tehniku (masinu za ves,sudje itd..) u vrijednosti od preko 1.000€ e sad meni nisu izdali garanciju uopste,dakle rekli su mi da sacuvam racun i da kad sve uredjaje otvorim naci cu u njima neke papire i kao trebam da ih donesem sa racunom da bi mi dali garanciju a uz to su rekli ukoliko izgubim svoj racun imaju oni kao kopiju i ne moram da ga sacuvam i bas sam izgubio racun ni manje ni vise posao sam tamo i nisu htjeli da mi izdaju garanciju??? Po zakonu prodavac mora da izda garanciju odma dok se kupuje uredjaj??? Sta da radim? Ukoliko se neki uredjaj pokvari kome da se obratim,kakva su moja prava i sl.?

Za svu tehničku robu, po zakonu, imaš garanciju od 2 godine. Nije potrebno prodavac da ti daje nikakav papir za garanciju, dovoljan je samo fiskalni račun. Sad je problem što je fiskalni račun izgubljen, možeš da odeš da tražiš kopiju ali prodavca ni jedan propis ne obavezuje da mora da ti izađe u susret, prosto to je njihova dobra volja.
 

Back
Top