Fructal sok

Pinocchio

Veoma poznat
Moderator
Poruka
13.219
Fructal sok

1 kg šargarepe
1 kg jabuka
1 kg krušaka
1 kg šećera
2 limuntusa
9 litara vode

Meri se očišćeno voće.

U 4 litra vode bariti prvo šargarepu, zatim dodati ostalo voće i 2 limuntusa (da voće ne promeni boju). Kada voće omekša izmiksirati zajedno sa vodom u kojoj se kuvalo (najlakše štapnim mikserom). U 5 litara vode prokuvati 1 kg šećera. Dodati izmiksirano voće i kratko prokuvati zajedno. Vruće sipati u flaše i postupati kao sa kuvanim paradajzom.

Nisam probala ali sada mi na um pade i bundeva kao dodatak.
 
Некада сам правила али од 4 кг јабука ,1 кг шаргарепе и 10 л воде.
А од бундеве сам кувала са шаргарепом и додавала екстрат кајсије или брескве, све сам имала своје, зато сам и правила.
Нисам баш неки испијач сокова али за децу су феноменални.
 
Nisam dugo pravila ali otvorih ovaj moj ćitap i nabasah na recept. Bundevu ne volim da jedem ali u sok može. Mislim da je glavni sastojak i bila bundeva u gustim Fructal sokovima.
Sećaš ih se?

1711571447059.png
 
Secam se 90tih kada sam pio Coca Colu iz Francuske, bas je bila dobra, mnogo bolja nego kod nas...posle nekih 13 godina sam otisao tamo i ajde da kupim u limenci,,razocarenje totalno ...takodje Orangina u staklenoj bocici ..jedan od najboljih gaziranih sokova sto sam pio u zivotu, probam posle par godina opet, katastrofa .....
 
Nisu Slovenci pravili bolje sokove od nas tek tako , jer nama je bilo zabranjeno da pravimo bolje sokove od njih u to vreme.
Zabranjena tehnologija i sita koja su bila dozvoljena samo za Deželu.
Slovenci su od kako je postao Fruktal,kupovao sokove iz "Valjevke" i samo promenio ambalazu.I to je bilo 3x skuplje jos u staroj Jugoslaviji.
 
Meni se svidjalo sto svaki fructal sok ima ono malo gorcine...e sad sta je bila gorcina, da li samo malo grejpfruta ili nesto tako , ali je uvek imao neku gorcinu malo...i to je znacilo da mozes da prepoznas fruktal sok cak i kad je pomorandza, borovnica i sta god da je..

Ona aroma, tj kao miris sto se oseti a nije miris nego aroma...
Kovid je pomogao pametnima da shvate da je aroma razlicita od pojma miris i od pojma ukus..
 

Back
Top