Frida Kahlo (1907-1954)

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.554
Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón (1907-1954)


1283841790_large-image_frida_kahlo_self_portrait_1941_044_oil_painting_large.jpg


bila je meksička slikarka realizma , poznata po svojim autoportretima , portretima,
Kao i delima inspirisanim prirodom.
Njene slike često su imale čvrste autobiografske elemente pomešane sa realizmom i fantastikom.

E4Sm0fTUYAIVlVr.jpg

Rođena je u Cludad Mexicu kao Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón-
treća kćer Guillerma (Karla Wilhelma) Kahla, fotografa židovskog podrijetla iz Nemačke i Matilde Calderón y González, Španjolke rođene u Americi.
God. 1922 upisala se na Nacionalnu pripremnu školu, najprestižniju obrazovnu instituciju u Meksiku,
koja je upravo tada počela primati djevojke. Tamo je upoznala budućeg muža, Diega Riveru uz kojega je prihvatila komunističku ideologiju.

God. 1925, Frida preživljava tešku prometnu nesreću u kojoj je ozlijedila desnu nogu i karlicu ,
a kao posljedica nesreće javila se neplodnost.
Sljedeće godine naslikala je svoj prvi portret, poslije čega je uslijedila velika serija slika u kojima dominiraju teme boli, patnje i razaranja.
God. 1928. ponovo je srela Riveru, vjenčali su se sljedeće godine, a 1930 par je otišao u San Francisko ,potom u Njujork-
Na Riverinu izložbu, koja je bila organizirana u Muzeju Modernih Umetnosti.

E1CRV_5XMAIGE4a.jpg



 
Frida je jednom rekla:

Ja sam pretrpjela dvije teške nesreće u svom životu ... prva je bio tramvaj koji me srušio, a druga je bio Diego...


E0tXIpaVgA8ECSc.jpg

Frida i Diego




. Po posljednjem povratku u Meksiko 1935 Rivera se upušta u aferu s Fridinom mlađom sestrom Kristinom.
Ubrzo se i Frida Kahlo upušta u avanture, kako s muškarcima, tako i sa ženama.
Njihov brak je bio primjer otvorene veze, jer je Kahlo imala brojne ljubavne veze s muškarcima i ženama.
Njezine najpoznatije veze bile su sa svjetski poznatom plesačicom, glumicom i političkom ikonom Josephine Baker ,
Georgiom O"Keeffe , Lavom Trockim...


E0tXIcGVcAIm3mN.jpg


Zahvaljujući inicijativi Andrea Bretona , Fridi je bila ponuđena izložba u modnoj Galeriji Juliana Levyja 1938 godine u Njujorku.
Izložba je bila pravi trijumf, a pola slika je i prodano. 1939. Breton joj predlaže da joj organizira izložbu u Parizu,
Frida Kahlo dobija mnogobrojne pohvale, uključujući Pikasa i Kandinskog.
U Francuskoj je i pozirala za naslovnicu časopisa Vogue.
 
U Meksiku, 1953. god. Frida je imala prvu samostalnu izložbu.
Zbog lošeg zdravlja doktori su joj zabranili sudjelovanje, no ona dolazi na nosilima.
Gomila joj čestita, a izložba postiže nevjerojatan uspjeh.


E75EKTsXEAUWvdZ.jpg



Iako se još se nije bila dovoljno oporavila od upale pluća koja ju je zadesila,
sudjeluje u demonstracijama protiv intervencije SAD-a u Gvatemali,
te od posljedica tog impulzivnog čina umire u noći 1954. u „Plavoj kući” (Casa Azul) u Covyoacanu.(u kojoj je i rođena.)
Kao službeni uzrok smrti navedena je plućna embolija,
premda su neki smatrali kako je posrijedi bila prevelika doza lijekova koja možda jest, a možda i nije bila slučajna...

053118f9258abfd6e70013627fec3c66 frida kahlo.jpg

Autoportret
 
Tijekom svog života Frida je naslikala oko 200 slika, crteža i skica, od čega 143 slike, od kojih su 55 autoportreti.
Na pitanje zašto je naslikala toliko autoportreta, Frida je odgovorila:

„Zato što sam ja tako često sama .... jer sam subjekt kojeg znam ponajbolje”



EvNadyyWQAEqISH.jpg



Fridine slike su odista autobiografske, tako pune osobnih značenja i uvijene u zagonetan izričaj
da treba poznavati stvarne okolnosti njezinog života kako bi im se odgonetnuo sadržaj.
. Životna priča Fride Kahlo kao i snažni autobiografskii elementi njezine umjetnosti donijeli su joj status feminističke ikone.
Važna je i njezina upotreba narodnih izvora.
Slike Fride Kahlo, iako malih dimenzija, imaju u sebi više eksperimentalnog i važnije su za neposrednu budućnost umjetnosti
od velikih zidnih površina koje je oslikao njezin suprug.



EvNaeQVXcAEyR5J.jpg

Viva La Vida
Poslednje delo Fride Kahlo
 
frida-kahlo.jpg





CITATI FRIDE KALO:​

"Pila sam kako bih utopila svoju tugu, ali su proklete stvari naučile da plivaju"​



  • Stopala, za šta ćete mi vi kada imam krila da letim?
  • Ne slikam snove ili noćne more, slikam svoju realnost.
  • Ništa nije vrednije od smeha. To je snaga da se smeješ i napustiš sebe, da budeš svetlost. Tragedija je najgluplja stvar.
  • Slikala sam sebe, jer sam prečesto sama i jer sam ’predmet’ kojeg poznajem najbolje.
  • Slikam cveće kako ne bi uvenulo.
  • Mislim da ću postepeno, malo po malo, biti u stanju da rešim svoje probleme i preživim.
  • Jedina stvar koju znam je da slikam zato što imam potrebu, i slikam sve što mi prođe kroz glavu, bez razmišljanja.
  • Pre sam mislila da sam najčudnija osoba na svetu, ali onda sam pomislila da od toliko ljudi na svetu, mora da postoji neko baš kao ja ko se oseća bizarno i defektno na način na koji se ja osećam. Onda bih je tako zamišljala, misleći da i ona tamo negde tako zamišlja mene. Nadam se, ako si tamo negde i čitaš sada ovo, da znaš da je istina da sam ovde i da sam čudna kao i ti.
 

Back
Top