Francuska vojska i tehnika

Zar mislis da su Karlosa jedino Francuzi vijali?
Imam utisak da vecina podcenjuje Francuze samo zato sto se mediski neeksponiraju.
Imaju kvalitetnu vonju industriju,i politicki nisu toliko ponizni za razliku od ostatka velikih drzava G8.Ucestvuju u vecini mirovnih misija sirom sveta.
Sa obzirom na velicinu Francuske, i njenu ekonomsku snagu(daleko iza jedne Nemacke),njena armija je stvarno vrh.Nevidim cemu podsmevanje,pogotovo ako dolazi od tupavih Amera.Imao sam prilike da razgovaram sa francuskim mirovnjacima koj su bili privremeno smesteni u Pancevu devedestiprve.Sasvim korektni momci totalno na zemlji,ostavili su na sve nas zaista lep utisak.Francuzi nekako imaju stila,pogotovo kad posmatram paradu za dan pada bastilje
Francuski sarmz:mrgreen:

ganjali su ga i ostali zapadnjaci, ali je on francuzima bio prioritet, narocito nakon ubistva agenata dst-a i akcija u francuskoj, nekako su napravili od njega svoju pricu
nije podsmevanje francuskoj, samo ne vidim velikih uspeha francuza u vezi karlosa (narocito sto im je u direktnoj akciji hapsenja pobegao, pri tom ubivsi par njih sam), u vezi ostalog ne sumnjam da su dobri
 
Poslednja izmena:
ganjali su ga i ostali zapadnjaci, ali je on francuzima bio prioritet, narocito nakon ubistva agenata dst-a i akcija u francuskoj, nekako su napravili od njega svoju pricu
nije podsmevanje francuskoj, samo ne vidim velikih uspeha francuza u vezi karlosa (narocito sto im je u direktnoj akciji hapsenja pobegao, pri tom ubivsi par njih sam), u vezi ostalog ne sumnjam da su dobri

Nimalo nije lako smotati lika kao Karlos.To je skolovani terorista sa jakim vezama.Na kraju je zavrsio gde je i trebalo.
Cisto poredjenja radi uzmi na primer Kosovo i likove poput Tacija,Haradinaja,Sultana,..ni jednog nase sluzbe nisu potkacile.Da li nisu to zelele, ili nisu umele to je vec zagonetka.Ali cinjenica je da ni danas ni jednog jedinog istaknutog teroristu nismo pustili niz vodu.Mozda zato sto se krecu tamo gde imaju jaku zastitu, kao Karlos nekada?
Sto se tice samih operacija hvatanja likova poput Karlosa,hiljadu stvari moze da krene po zlu za ekipu koja izvodi hapsenja ili likvidacije.Bez obzira koliko ekipa bila utrenirana uvek mogu da se dogode faktori nad kojima nemas kontrolu, i da neko iz tima strada u toku akcije.
Mosad je godinama likvidirao organizatore atentata u Minhenu,pa opet jedan od organizatora i dan danas se nalazi negde u Siriji nedodirljiv za Israel,a pri tom su sami imali gubitke medju agentima.
Za kraj. Igre sluzbi su suvise prljave da bi se saznala prava istina.Ko je kome kad i zasto pruzao zastitu obicni smrtnici to nece nikad saznati kao ni pravu istinu zasto neki teroristi godinama izmicu.
Smotali su ga, teze ili lakse, oni(Franuzi) znaju zasto je to tako bilo.
Pozdrav
 
Nimalo nije lako smotati lika kao Karlos.To je skolovani terorista sa jakim vezama.Na kraju je zavrsio gde je i trebalo.
Cisto poredjenja radi uzmi na primer Kosovo i likove poput Tacija,Haradinaja,Sultana,..ni jednog nase sluzbe nisu potkacile.Da li nisu to zelele, ili nisu umele to je vec zagonetka.Ali cinjenica je da ni danas ni jednog jedinog istaknutog teroristu nismo pustili niz vodu.Mozda zato sto se krecu tamo gde imaju jaku zastitu, kao Karlos nekada?
Sto se tice samih operacija hvatanja likova poput Karlosa,hiljadu stvari moze da krene po zlu za ekipu koja izvodi hapsenja ili likvidacije.Bez obzira koliko ekipa bila utrenirana uvek mogu da se dogode faktori nad kojima nemas kontrolu, i da neko iz tima strada u toku akcije.
Mosad je godinama likvidirao organizatore atentata u Minhenu,pa opet jedan od organizatora i dan danas se nalazi negde u Siriji nedodirljiv za Israel,a pri tom su sami imali gubitke medju agentima.
Za kraj. Igre sluzbi su suvise prljave da bi se saznala prava istina.Ko je kome kad i zasto pruzao zastitu obicni smrtnici to nece nikad saznati kao ni pravu istinu zasto neki teroristi godinama izmicu.
Smotali su ga, teze ili lakse, oni(Franuzi) znaju zasto je to tako bilo.
Pozdrav

ja razumem sve ovo i slazem se sa svime, ali ne mozes hvatanje teroriste napustenog od svih, fakticki u penziji nazvati uspehom, osim ako, kao sto kazes, nama obicnom smrtnicima nije tako namerno predstavljeno

pozdrav
 
Toliko se naslushasmo o Ruskoj Bulavi koja dozivljava neuspeh za neuspehom,ali francuzi u tishini zavrsili posao ...uspeshna lansiranja ,suvo, mokro, i sa podmornice.
Najmodernija podmornicka balisticka raketa M51.
6-2 bojeve glave ,sa 6 domet 9000km ,sa 2 19000km.
od kompozitnih materijala ,raketno gorivo -cvrsto ,preuzeto iz civilnog programa -Ariana,trostepena ,sa penetracionim varkama i mamcima.
idite malo dole i klikni na play.
aerosiljak za lakse probijanje vazduha razvija se u 15 sekundi.
vrh je zaobljen da bi raketa lakse stala u podmornicki silos.

http://www.lepoint.fr/actualites-so...ous-marin-du-missile-strategique/920/0/291538
 
Poslednja izmena:
Toliko se naslushasmo o Ruskoj Bulavi koja dozivljava neuspeh za neuspehom,ali francuzi u tishini zavrsili posao ...uspeshna lansiranja ,suvo, mokro, i sa podmornice.
Najmodernija podmornicka balisticka raketa M51.
6-2 bojeve glave ,sa 6 domet 9000km ,sa 2 19000km.
od kompozitnih materijala ,raketno gorivo -cvrsto ,preuzeto iz civilnog programa -Ariana,trostepena ,sa penetracionim varkama i mamcima.
idite malo dole i klikni na play.
aerosiljak za lakse probijanje vazduha razvija se u 15 sekundi.
vrh je zaobljen da bi raketa lakse stala u podmornicki silos.

http://www.lepoint.fr/actualites-so...ous-marin-du-missile-strategique/920/0/291538

http://www.army-technology.com/projects/aster-30/ Pogledajte kako su francuzi usavršili svoj proturaketni štit do te mjere da sa njim pokrivaju cijelu Europu i zato je Pariz poručio Poljskoj da je ne treba američki štit koji je neučinkovit za ruske balističke rakete.Da imaju oni 4odlične nuklearne podmornice sa kojima mogu uništiti par kontinenata http://en.wikipedia.org/wiki/Triomphant_class_submarine Takoder Francuzi imaju odlicne špijunske satelite koji su oči i uši europskog neba http://www.spacedaily.com/news/spysat-04f.html
 
Aster 30 SAMP/T je obican pvo sistem i ne moze da obara ICBM, to su gluposti i takodje je losiji od novih verzija partiot i S-300 ili S-400. Francuska vojska ja smesna u globalnom smislu, pa Turska ima mocniju vojsku od njih, samo nuklearne daju Francuskoj status neke sile. Bez njih ona je trecorazredna sila isti kao i VB. Da ne govorim o tome da su VB i France veoma iskompleksirane drzave u vojnom smislu, od nekada mocnih globalnih imperija postale su jedno veliko nista, tako da se nemojte cuditi ako pricitate neke gluposti od njih.
Nemacka vojska je gotovo priblizna Francuskoj bar KOV.
Francuska nije sila koju neko uzima za ozbiljno, ok vojska im jeste dobro uvezbana i opremljena ali je suvise mala da bi bila neki faktor van njenih granica i bivsih africkih kolonija !
Evo pogledajte Tursku vojsku: http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Armed_Forces , pogledajte sve rodove i uporedite je sa Francuskom: http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_France.
Znam da wiki nije 100% tacna, ali u velikoj meri stvara priblizno tacnu sliku.
A tih par podmornica ne moze da unisti ni jedan kontinent, veruj mi !
 
Aster 30 SAMP/T je obican pvo sistem i ne moze da obara ICBM, to su gluposti i takodje je losiji od novih verzija partiot i S-300 ili S-400. Francuska vojska ja smesna u globalnom smislu, pa Turska ima mocniju vojsku od njih, samo nuklearne daju Francuskoj status neke sile. Bez njih ona je trecorazredna sila isti kao i VB. Da ne govorim o tome da su VB i France veoma iskompleksirane drzave u vojnom smislu, od nekada mocnih globalnih imperija postale su jedno veliko nista, tako da se nemojte cuditi ako pricitate neke gluposti od njih.
Nemacka vojska je gotovo priblizna Francuskoj bar KOV.
Francuska nije sila koju neko uzima za ozbiljno, ok vojska im jeste dobro uvezbana i opremljena ali je suvise mala da bi bila neki faktor van njenih granica i bivsih africkih kolonija !
Evo pogledajte Tursku vojsku: http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Armed_Forces , pogledajte sve rodove i uporedite je sa Francuskom: http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_France.
Znam da wiki nije 100% tacna, ali u velikoj meri stvara priblizno tacnu sliku.
A tih par podmornica ne moze da unisti ni jedan kontinent, veruj mi !

Wikipedija ti služi kao izvor informacije:hahaha: a komentar ti je koma:hahaha:
 
Pa rekao sam da Wiki nije 100% tacna, a na kraju krajeva mozes da proveris na sajtovima ministarstava odbrane obe zemlje, prilicno ces iste podatke naci.
Ako ti hoces da verujes da je Frencuska vojna velesila , tvoja stvar, ja te necu ubedjivati u suprotno. Da nema tih par SSBN podmornica sa nuklearkama ne bi bila nista vise do jedna fina, moderna vojska u Evropskim okvirima, nista vise od toga !
A tvoj komentar da Francuske 4 SSBN podmornice mogu da uniste ni manje ni vise nego "par kontinenata" je takodje koma, ajde da si rekao par drzava nego kontinenata, a i Aster 30 SAMP/T ne moze da obara ICBM, to je jos jedna glupost !
Najlakse je kad ne znas sta da kazes stavljati glupe smajlice koji se valjaju od smeha.
 
Francuska posle Napoleona, a pogotovo posle sedmogodisnjeg rata i Pruske invazije, postaje sila drugog reda, sto se pokazalo u WW2. Nemoj pogresno da me shvatis nemam nista protiv Francuske i voleo bih da su oni neki bitan faktor, bar u Evropi, ali na zalost nisu.
Svi znamo ko vodi glavnu rec u NATO-u !
 
Poslednja izmena:
Francuska posle Napoleona, a pogotovo posle sedmogodisnjeg rata i Pruske invazije, postaje sila drugog reda, sto se pokazalo u WW2. Nemoj pogresno da me shvatis nemam nista protiv Francuske i voleo bih da su oni neki bitan faktor, bar u Evropi, ali na zalost nisu.
Svi znamo ko vodi glavnu rec u NATO-u !

Vi ste fanovi filma glup gluplji:hahaha: Glavnu riječ u europskom bloku NATO-a u Brusselexu vodi Francuska http://metro-portal.hr/vijesti/svijet/francuska-dobiva-vodece-vojne-duznosti-u-nato-u http://metro-portal.hr/vijesti/svijet/francuska-se-vraca-u-vrh-nato-a
 
http://www.nato.int/cps/fr/natolive/index.htm Francuska će, kada se vrati u zapovjednu strukturu NATO-a, dobiti važna zapovjedna mjesta te će ojačati poziciju Europe unutar tog vojnog saveza.

Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy mogao bi ovoga tjedna objaviti da je Francuska spremna priključiti se integriranom zapovjedništvu NATO-a koje planira, uvježbava i vodi zajedničke operacije.

Sarkozy je suočen s kritikama oporbenih stranaka, ali i članova njegove vladajuće stranke UMP da će Francuska time izgubiti mogućnost djelovanja kao protuteže Sjedinjenim Državama i osnivanja neovisnih diplomatskih savezništava.

Ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner izjavio je listu Le Figaro da je nastupilo pravo vrijeme za povratak u zapovjednu strukturu NATO-a, 40 godina nakon što ju je bivši predsjednik Charles de Gaulle napustio na vrhuncu Hladnoga rata.

"Danas se kontekst promijenio. Varšavski pakt i komunistička prijetnja više ne postoje", izjavio je Kouchner.

"Dobit ćemo neka važna zapovjedna mjesta i, što je još važnije, sudjelovati u izradi planova koje ćemo morati slijediti", dodao je.

Neimenovani diplomat izjavio je Reutersu kako su Sjedinjene Države suglasne da Francuska preuzme zapovjedništvo nad Projektom za transformaciju zajedničkog zapovjedništva u Virginiji i nad regionalnim stožerom NATO-a u Lisabonu.
http://www.net.hr/vijesti/europa/page/2009/03/09/0237006.html

Hina|Net.hr
09.03.2009.
 
Stvarno ne znam sta da vam kazem ako stvarno verujete u to da je Francuska glavna u NATO-u :D. Nisam verovao da cu morati da napisem ovakvu glupost.
To sto Americka pudlica Sarkozi pokusava sebi da digne rejting posto je potpuno napustio vec tradicionalnu borbu Francuske za smanjivanje uticaja SAD u Evropi kad je Francuske oruzane snage vratio prvi put posle 52. pod direktnu komadnu NATO-a, odnosno Vasingtona.
A ta vredjanja tipa da sam glup, posto mi misljenje nije isto kao vase, govori samo o vama!
Vi ste napisali gomilu gluposti, od unistenih kontinenata, pa do PVO sistema koji obara ICBM, pa evo sad i o tome kako se u NATO-u ustvari Francuska pita najvise. :roll:
A sto se tice istorije bas bi voleo da mi kazete (normalno i argumentovano, ako uopste umete tako da diskutujete) sta nije tacno ?!
To sto ce dobiti "vazna mesta" u alijansi, sluzi samo kao izgovor pred javnoscu, dok se Francuska polako pretvara u isto ono sto je i VB, americku k*rvu, koja ce da krvari po raznim pustinjama i gudurama za interese SAD-a !
 
Poslednja izmena:
Vlada namjerava u 2010. zaraditi sedam milijardi eura izvozom oružja, izjavio je francuski ministar obrane Herve Morin za list La Tribune.
http://www.javno.com/hr-svijet/francuska-zeli-vise-zaradjivati-na-izvozu-oruzja_195051
U 2007. zarada od izvoza oružja bila je prema njegovim riječima 5,5 milijardi eura.

- Trenutačno naš udio na svjetskom tržištu iznosi 6 posto, a želimo opet doseći razinu Velike Britanije čiji je udio 13 posto - rekao je Morin

Udio od 13 posto na svjetskom tržištu Francuska je imala prije deset godina.

U svjetskim razmjerima, Francuska je nakon SAD-a, Velike Britanije i Rusije najveći izvoznik naoružanja.

Francuska ove godine namjerava izvesti oružja i vojne opreme za šest milijardi eura. Morin nije otkrio imena zemalja kojima Francuska prodaje oružje.
 
French exports to Mexico represented 3.26 billion dollars, and Mexico's exports to France were at 1.14 billion dollars.
The two leaders signed deals on security, and on setting up a vaccine plant and a Franco-European helicopter factory in Mexico.
http://www.france24.com/en/20090310...ozy-felipe-calderon-business-deal-cassez-case
The European Aeronautic Defence and Space Company (EADS) and French group SAFRAN requires the factory to deal with a number of helicopter orders, Sarkozy said, without giving further details.
Some 350 French firms are established in Mexico employing around 80,000 people.
 
Stvarno ne znam sta da vam kazem ako stvarno verujete u to da je Francuska glavna u NATO-u :D. Nisam verovao da cu morati da napisem ovakvu glupost.
To sto Americka pudlica Sarkozi pokusava sebi da digne rejting posto je potpuno napustio vec tradicionalnu borbu Francuske za smanjivanje uticaja SAD u Evropi kad je Francuske oruzane snage vratio prvi put posle 52. pod direktnu komadnu NATO-a, odnosno Vasingtona.
A ta vredjanja tipa da sam glup, posto mi misljenje nije isto kao vase, govori samo o vama!
Vi ste napisali gomilu gluposti, od unistenih kontinenata, pa do PVO sistema koji obara ICBM, pa evo sad i o tome kako se u NATO-u ustvari Francuska pita najvise. :roll:
A sto se tice istorije bas bi voleo da mi kazete (normalno i argumentovano, ako uopste umete tako da diskutujete) sta nije tacno ?!
To sto ce dobiti "vazna mesta" u alijansi, sluzi samo kao izgovor pred javnoscu, dok se Francuska polako pretvara u isto ono sto je i VB, americku k*rvu, koja ce da krvari po raznim pustinjama i gudurama za interese SAD-a !

Francuska će, kada se vrati u zapovjednu strukturu NATO-a, dobiti važna zapovjedna mjesta te će ojačati poziciju Europe unutar tog vojnog saveza.
 
Ma sve je to ok, znam ja da je Francuska vojna industrija jedna od najboljih, niko normalan to ne spori.
Ali tvrdim da je Francuski predsednik izrazito pro americki, a to se Francuzima ne svidja i to ce se videti jako dobro na sledecim izborima.
Meni je Francuska najdraza zemlja zapadne Evrope, bila je jedan od najvecih saveznika Srbije u balkanskim ratovima i WW1 i to se ne zaboravlja !
Ali Francuska bi ako hoce da bude neki faktor, trebalo da se bori protiv NATO-a (koji nema smisla od raspada SSSR-a) i da gura ideju Charles de Gaulle, da Evropu moze spasiti samo osovina Pariz-Berlin-Moskva, to su tri najvece Evropske zemlje i nacije i jedino zajedno mogu da suzbiju stetan uticaj SAD-a na Evropsko jedinstvo.
A to se sigurno nece desiti ako Francuska za "vazna mesta" proda svoj ponos i deo suvereniteta i to bas sada kada SAD gube uticaj u svetu !
 
Veruj mi ujedinjena Evropa ali bukvalno ujedinjena je najveca nocna mora SAD-a i zato one rade po onom poznatom principu, divide et impera, sto su uspesno primenili i na nasem nesrecnom Balkanu. Manipulisuci malim nacijama kao sto su pribalticke drzavice, ceska, balkanska "plemana" itd i malim ljudima kao sto je Sarkozi SAD uspeva da napravi trajni razdor u Evropi, a konstantno provocirajuci Rusiju kao skoro u Gruziji uspeva da Rusiju u Evropskim ocima prikaze kao opasnu i agresivnu drzavu i time opravdava postojanje NATO-a !
Mada to je vec politika, tema je Francusko naoruzanja i tehnika !
 
"Izvjesce koje je sastavio neovisni Stokholmski institut za medjunarodni mir pokazuje da trgovina oružjem u posljednjih pet godina bilježi rast od 21 posto. Inače, od 1999. do 2003. kupnja odnosno prodaje oružja pala je na najnižu razinu od šezdesetih godina prošlog stoljeća. Najveći izvoznici su i dalje iste zemlje - kaže Paul Holtom iz Štokholmskog instituta za međunarodni mir: "Vodećih pet obskbljivaca, Sjedinjene Države, Rusija, Njemačka, Francuska i Britanija stalno su u vrhu. Poredak se ponekad malo izmjeni no Sjedinjene Države i Rusija su daleko ispred ostalih".
http://www.voanews.com/croatian/arms2009-05-11-voa3.cfm
 
Francuska salje helikoptere tiger HAP u Afganistan France to send Tiger HAP attack helicopters to Afghanistan France will replace its three ageing attack helicopters in Afghanistan with Eurocopter-built Tiger HAP aircraft, Defence Minister Herve Morin said in an official press conference.
http://www.militarium.eu/article.aspx?ID=2408
AFP quoted the Defence Minister as saying that the attack choppers would arrive in Afghanistan in the summer, armed with rockets, missiles and a 30mm cannon and able to provide close air support to ground forces battling the Taliban.

A programme of the newest HAD version of the Tiger is under way. The Tiger HAD (Hélicoptère d'Appui Destruction / Support Destruction Helicopter) has been ordered by the French Army, replacing previously ordered HAPs helicopters

France has around 2,800 soldiers in Afghanistan under NATO command, and President Nicolas Sarkozy has said they are committed to the mission while resisting calls from Obama to increase the number of troops on the ground.
 
Ma sve je to ok, znam ja da je Francuska vojna industrija jedna od najboljih, niko normalan to ne spori.
Ali tvrdim da je Francuski predsednik izrazito pro americki, a to se Francuzima ne svidja i to ce se videti jako dobro na sledecim izborima.
Meni je Francuska najdraza zemlja zapadne Evrope, bila je jedan od najvecih saveznika Srbije u balkanskim ratovima i WW1 i to se ne zaboravlja !
Ali Francuska bi ako hoce da bude neki faktor, trebalo da se bori protiv NATO-a (koji nema smisla od raspada SSSR-a) i da gura ideju Charles de Gaulle, da Evropu moze spasiti samo osovina Pariz-Berlin-Moskva, to su tri najvece Evropske zemlje i nacije i jedino zajedno mogu da suzbiju stetan uticaj SAD-a na Evropsko jedinstvo.
A to se sigurno nece desiti ako Francuska za "vazna mesta" proda svoj ponos i deo suvereniteta i to bas sada kada SAD gube uticaj u svetu !

U Europskoj uniji na snagu su stupile trgovinske sankcije protiv Sjedinjenih Država. Dužnosnici u Bruxellesu kažu da će se na američku uvoznu robu, poput tekstila, bijele tehnike, igračaka i papira, primjenjivati kaznena tarifa od pet posto. Ta tarifa će svaki mjesec rasti za po jedan posto, sve dok američka vlada ne ukine porezne olakšice za svoje izvoznike, koje nisu u skladu s propisima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

Vrijednost sankcija mogla bi samo ove godine dostići 300 milijuna dolara, a sljedeće godine mogla bi se i udvostručiti. "Sjedinjene Države nisu uskladile svoju regulativu s propisima WTO-a i stoga nemamo drugog izbora osim da pribjegnemo protumjerama," izjavio je povjerenik EU za trgovinu Pascal Lamy nakon uvođenja sankcija. Ovo je prvi put da je EU uvela sankcije protiv Sjedinjenih Država na temelju propisa WTO-a, no one su ipak znatno manje od pet milijardi dolara, koliko je WTO odobrio.
http://www.voanews.com/croatian/archive/2004-03/a-2004-03-01-8-1.cfm
Washington je, sa svoje strane, do sada dva puta upotrijebio propise Svjetske trgovinske organizacije da bi uveo sankcije protiv EU, prvi puta u sporu oko uvoza banana između 1999. i 2000, a drugi puta u sukobu oko europskog uvoza američke govedine tretirane hormonom rasta.c/p Toliko o Američkoj dominaciji u svijetu;)
 
U Europskoj uniji na snagu su stupile trgovinske sankcije protiv Sjedinjenih Država. Dužnosnici u Bruxellesu kažu da će se na američku uvoznu robu, poput tekstila, bijele tehnike, igračaka i papira, primjenjivati kaznena tarifa od pet posto. Ta tarifa će svaki mjesec rasti za po jedan posto, sve dok američka vlada ne ukine porezne olakšice za svoje izvoznike, koje nisu u skladu s propisima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

Vrijednost sankcija mogla bi samo ove godine dostići 300 milijuna dolara, a sljedeće godine mogla bi se i udvostručiti. "Sjedinjene Države nisu uskladile svoju regulativu s propisima WTO-a i stoga nemamo drugog izbora osim da pribjegnemo protumjerama," izjavio je povjerenik EU za trgovinu Pascal Lamy nakon uvođenja sankcija. Ovo je prvi put da je EU uvela sankcije protiv Sjedinjenih Država na temelju propisa WTO-a, no one su ipak znatno manje od pet milijardi dolara, koliko je WTO odobrio.
http://www.voanews.com/croatian/archive/2004-03/a-2004-03-01-8-1.cfm
Washington je, sa svoje strane, do sada dva puta upotrijebio propise Svjetske trgovinske organizacije da bi uveo sankcije protiv EU, prvi puta u sporu oko uvoza banana između 1999. i 2000, a drugi puta u sukobu oko europskog uvoza američke govedine tretirane hormonom rasta.c/p Toliko o Američkoj dominaciji u svijetu;)

Ma znam ja da bi vecina zemalja EU volela da se oslobodi stetnog uticaja SAD-a, ali VB, Poljska, a evo pod Sarkozijem i Francuska pokusava da taj uticaj jos poveca.
To za te te sankcije nisam znao, ali vidis da je u pitanju neko krsenje propisa WTO-a od strane SAD-a, sankcije su u tom slucaju jedina stvar koja im preostaje.
A i na kraju krajeva, i ja tvrdim da samo ujedinjena Evropa zajedno sa Rusijim moze da se oslobodi SAD-a, ali Francuska sama je preslaba za tako nesto !
Pa i ja kazem da se njihov uticaj u svetu smanjuje, ali to nije sigurno zbog Francuske.
 
http://www.meretmarine.com/article.cfm?id=108645 Francuska vojska je uz bok Američkoj i Ruskoj a daleko ispred Indijeske i Kineske što dokazuje i ova vijest Europa je sustigla SAD-a na svim poljima od auto industrije do avio industrije a europska vojna industrija koju predvodi največa korporacija na svijetu http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/0042004/eads.asp EADS European aero defence and space company je prešla sve svjetske rivale,Čak ni Kina nije ništa prema Europi. http://www.telegraph.co.uk/news/new...udgets-still-far-surpass-China-and-India.html
 
U francuskom brodogradilištu konzorcija DCNS u Cherbourgu 26. lipnja započela je gradnja druge jurišne podmornice na nuklearni pogon klase Suffren, poznata pod oznakom Barracuda za potrebe francuske ratne mornarice. Podmornice klase Suffrene zamijenit će postojeće podmornice klase Rubis/Amethyste u razdoblju 2017-2028.

Program podmornica Barracuda je možda i najvažniji program namijenjen obnovi francuskih pomorskih snaga. Svaka podmornica nosit će 12 krstarećih projektila Scalp namijenjenih napadu na kopnene ciljeve, a ispaljivat će ih kapsularno iz torpednih cijevi. Nadalje, bit će naoružane protubrodskim projektilima Exocet Block II i novom generacijom teških torpeda promjera 533 mm, koji će biti lansirani iz četiri pramčane torpedne cijevi. Podmornice će također biti opremljene uređajima za prikupljanje obavještajnih podataka te će imati mogućnost ukrcaja specijalnih snaga.

Francuska Agencija za vojnu nabavu (DGA) dodijelila je cjelokupni ugovor brodograđevnom konzorciju DCNS i tvrtki Areva-TA zaduženoj za nuklearno pogonsko postrojenje krajem prosinca 2006. http://www.hrvatski-vojnik.hr/
 

Back
Top