Fotografisanje dronom (tutorijal)

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.063
Ukratko. Za letenje dronova do 250g u koji spada i DJI Mini serija ne treba licenca operatera drona( bespilotnih letelica)
Za teže da. Ako hoćete komercijalno da radite takođe treba licenca.
Licenca se dobija tako što se prijavite u Direktoratu Civilnog Vazduhoplovstva Republike Srbije za dobijanje licence za operatera drona. Potrebno je platiti taksu i položiti jedan ispit: Vazduhoplovni Propisi.
Dobijete on-line jednu skriptu sa pitanjima i odatle spremite ispit. Pitanja su ABCD pitalice. Na ispitu će biti 40 pitanja iz te skripte i radi se online u zgradi DCV-a u Skadarliji. Rezultati su odmah dostupni. Ko položi dobija sertifikat koji pokupi kroz nedelju dve.
Za EU zemlje vam treba EU licenca i registracija operatera...o tome ako budem imao vremena i ako nekoga uopšte interesuje.
 
Poslednja izmena:
Svidaju mi se snimke forumasa sa susjednog foruma pa evo jedna. Imao sam prilike gledati uzivo tipa (ne ovoga) kako pilotira i slika mu je bila odlicna samo me interesira koliko je zahtjevno pilotiranje?

Imaš active tracking opciju na većini malo boljih dronova koji ti omogućavaju praćenje u pokretu, a takođe imaju i FPV (First Person View) dronovi koji postižu neke veće brzine (140km/h) i mogu da isprate i neke brže vožnje. A neki specijalni idu i preko 400km/h.

Generalno nije uopšte teško upravljati dronom u osnovnom modu, kontrole letenja su prilično logične a odziv je odličan. Mislim da zaista svako može da savlada to brzo. Druga je stvar(vežbe) praviti neke kinematografske pokrete, kombinacije i sl. Za FPV mislim da treba malo više vežbe.
 
Svidaju mi se snimke forumasa sa susjednog foruma pa evo jedna. Imao sam prilike gledati uzivo tipa (ne ovoga) kako pilotira i slika mu je bila odlicna samo me interesira koliko je zahtjevno pilotiranje?

Meni deluje kao editovan snimak, seckan, usporavan.
Sta god i kako snimao, bez obzira sa cim, editovanje ume da napravi od nicega nesto i od necega skoro nista.
 
Meni deluje kao editovan snimak, seckan, usporavan.
Sta god i kako snimao, bez obzira sa cim, editovanje ume da napravi od nicega nesto i od necega skoro nista.
Ne da djeluje nego je sigurno editiran kao i vecina njegovih snimaka. Pisao je u cemu editira i gledao sam jos njegovih videa i meni su OK.
Slazem se sta si napisala i muzika je isto bitna. Meni bas odgovara uz ovo, a par puta sam vozio quad uz takvu muziku.

Imaš active tracking opciju na većini malo boljih dronova koji ti omogućavaju praćenje u pokretu, a takođe imaju i FPV (First Person View) dronovi koji postižu neke veće brzine (140km/h) i mogu da isprate i neke brže vožnje. A neki specijalni idu i preko 400km/h.

Generalno nije uopšte teško upravljati dronom u osnovnom modu, kontrole letenja su prilično logične a odziv je odličan. Mislim da zaista svako može da savlada to brzo. Druga je stvar(vežbe) praviti neke kinematografske pokrete, kombinacije i sl. Za FPV mislim da treba malo više vežbe.

Hvala na odgovoru. Za sada mi nije dosao na dnevni red, a ako bude onda cu kupiti neki srednje klase.
 
Poslednja izmena:
@fortes

Lep video, izgleda kao da ti je WB (White Balance) bio podesen na Auto. Trebao bi da probas na manualno, kada je ovako oblacno i slabo svetlo.
Moguce je da znas za ovo "WB" i vec si sredio. Nije ovo kritika nego mi je cisto palo u oci.



P.S. Postavi jos neki video, kad stignes.
Sve mi je na auto jer je bio prvi let sa DJI Mini 3. Bukvalno tek otpakovan . Nisam se bavio setovanjima, brzi prelaz čisto da vidim signal i odziv komandi. Takođe nemam još rezevnu bateriju pa sam bio ograničen vremenom a nije pomoglo ni što se oluja spremala :cool:
Biće dana za igranje sa tim.
 
Potrudiću se ovih dana da pokažem i objavim na YT kako se dobija licenca za pilota drona za EU, kako se dobija dozvola za operatera drona i na kraju kako se dobija odonrenje za let u EU zemljama.
Nisam imao vremena za to ranije pa ću se potruditi malo oko toga.
Takođe ću dati neke osnovne smernice za osnovne stvari, tipa gde je zabranjeno snimanje, gde treba alociranje vazdušnog prostora a gde možete slobodno snimati i sl..
 
u sustini koliko vidim on na mapi plavom i crvenom bojom oznacava zone gde ga ne smes pustati ili za koju ti zonu treba dozvola.

mene vise zanima sta se desava kad su neka desavanja..tipa kao sto je bio maraton ili prosle godine trka formule jedan na ulici?

znaci ne pricam o stadionima..vidim da su zvezdin i partizanov stadion u plavoj zoni trazenje dozvole..pricam o ulicnim manifestacijama.
 
u sustini koliko vidim on na mapi plavom i crvenom bojom oznacava zone gde ga ne smes pustati ili za koju ti zonu treba dozvola.

mene vise zanima sta se desava kad su neka desavanja..tipa kao sto je bio maraton ili prosle godine trka formule jedan na ulici?

znaci ne pricam o stadionima..vidim da su zvezdin i partizanov stadion u plavoj zoni trazenje dozvole..pricam o ulicnim manifestacijama.
U principu ne bi smeo bez dozvole u zoni LYR-8 a to je centar Beograda negde do gazele, Gardoš u Zemunu, SIV na NBG-u,
Takođe prilazne rute aerodromu,naravno sam aerodrom, VMA zbog heliodroma, državne institucije

LYR-8.jpg
 
Što se tiče događaja, samo prati propis da moraš držati dron 30m od ljudi. Max 100m visine i sl.
U realnom svetu, niko te ne pita za zdravlje osim ako baš letiš oko vlade Srbije ili Vučkove kuće.
Po zakonu ti možeš bez dozvole leteti sa 0 klasom dronova ispod 250g praktično bilo gde ali da snimaš ne smeš.

Iz iskustva mojeg i drugih, slobodno leti i kad su događaji i sl. Pa BGD nqa H20 je u zoni a ne možeš da šetaš od zujanja dronova.
 

Back
Top