Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Треба ми овај 2 задатак...
Screenshot_2020-03-23-09-27-17-249_com.google.android.apps.classroom.jpg
 
Тело има масу 5kg и запремину 2l/ Тело окачимо на куку динамометра. Колику силу ће показивати динамометар ако је ово тело у: а) ваздуху; б) води? Густина воде је 1000kg/m3 u g=10m/s2. Занемари силу потиска у ваздуху. Колико је ово тело лакше у води-Овде треба текстуални одговор!
 
Тело има масу 5kg и запремину 2l/ Тело окачимо на куку динамометра. Колику силу ће показивати динамометар ако је ово тело у: а) ваздуху; б) води? Густина воде је 1000kg/m3 u g=10m/s2. Занемари силу потиска у ваздуху. Колико је ово тело лакше у води-Овде треба текстуални одговор!
a) U vazduhu će pokazivati silu (težinu) 5 x 10 = 50 N
b) Telo uronjeno u vodu je lakše za težinu istisnute vode. Tada će sila biti 50-20 = 30 N
 
Ма јасно, али то су прве и вероватно једине две формуле у лекцији у књизи. Ако неко то пита, значи да је пао са Марса..
A ne! U knjizi su osnovne formule, a ovo je obrnuta procedura! A to izgleda nije za njega, verovatno će biti dobar političar od njega. Nisu Prirodne Nauke za njega! I zato mu tema ide tamo gde joj je i mesto! :super:
 
Ne razumem fiziku uopste, molim da mi neko pomogne sa ovim zadatkom c':
Motociklista je presao prvu polovinu puta brzinom od 24 km/h, a drugu brzinom 38 km/h. Kolika je srednja vrednost brzine motocikliste na celom putu?
srednja brzina v = s/t
prva i druga polovina puta t1 = s/(2 * v1) t2 = s/(2 * v2)
ukupno vreme t= t1 + t2 = s (v1 + v2)/(2 * v1 * v2)
srednja brzina v = 2 ( v1 * v2)/(v1 + v2)
 
Postoje dva zadatka za dodatni rad koja mi,nažalost,nisu jasna. Probao sam da rešim,ali uopšte ne kontam kako da ga radim,u smislu korak po korak i u čemu da izrazim rešenje..
Screenshot_1.png

Za ovaj prvi sam zaključio da mi treba lambda,ako uzmem u obzir da su c i h konstante,ali dalje od toga ne znam...
Drugi,tu mi treba iz formule što se obeležava slovom p.
Hvala!
 
Postoje dva zadatka za dodatni rad koja mi,nažalost,nisu jasna. Probao sam da rešim,ali uopšte ne kontam kako da ga radim,u smislu korak po korak i u čemu da izrazim rešenje..
Pogledajte prilog 686901
Za ovaj prvi sam zaključio da mi treba lambda,ako uzmem u obzir da su c i h konstante,ali dalje od toga ne znam...
Drugi,tu mi treba iz formule što se obeležava slovom p.
Hvala!
za 5) formula: https://en.wikipedia.org/wiki/Photon_energy

za 6) formula: https://sh.wikipedia.org/wiki/Foton
 
Prosto neverovatno! Pretpostavljam da niko nije ponovo pogledao temu ' Molim za pomoć' pa nije obratio pažnju na ovaj dodatak zadatku! Nije valjda da NIKO to ne zna da reši? Zato ga ponavljam ovde:

Motor snage 120W počne da diže teret mase 20 kg. Za koje vreme će taj teret da postigne brzinu 0,5 m/s, uzimajući u obzir i potencijalnu energiju. PS: Zanemariti gubitke u mehanizmu!
 
Kako li si to samo izračunao? Ja još nemam ni ideju kako postaviti zadatak!? :super:

🙃 Мало сам нагађао:

P = A/t = F*s/t = F*v = m*a*v
P/m = a*v = (g+a')*v = g*v + a'*v
P/m - g*v = v *a'
P/m - g*v = v * dv/dt
(P/m - g*v ) dt = v*dv

ако интегралимо у границама
t : 0 -> tx
v : 0 -> 1/2 m/s

(P/m - g*v ) tx = v^2/2
(P/m - g*v ) tx = v^2 * 1/2
(P/m - g*v ) tx = (1/2)^2 * 1/2
(P/m - g*v ) tx= 1/4 * 1/2
(P/m - g*v ) tx = 1/8
(120/20 - 10*0,5 ) tx = 1/8
(6 - 5 ) tx = 1/8
tx = 1/8 sec
 
Poslednja izmena:

Back
Top