Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

E hvala, uspio sam ga rjesiti :)...radio sam neke zadatke iz optike, i imam jedno pitanje...sve mi je jasno u ovome zadatku, jedino sto nisam siguran za uvecanje lika...znam da ide formula Velicina lika/velicina predmeta...ali ovde pise da treba i minus...da li treba, i da li ima neke razlike kada radim uvecanje kod ogledala i kod sociva?

http://pokit.org/get/?274c7e63a15b18bde1e186cf9ea0deef.jpg
 
Da li moze neko pomoci oko ovoga zadatka? :)
Lik predmeta u izdubljenom ogledalu je realan i formira se na rastojanju 8 cm od tjemena ogledala. Kada se predmet priblizi tjemenu ogledala za 9 cm lik postane imaginaran, a formira se na istom rastojanju od tjemena ogledala. Na kojem rastojanju se nalazi predmet prije pomjeranja? Koliki je poluprecnik ogledala? Rezultati bi trebali biti p=12 cm, a r= 9,6 cm
 
Zapremina cilindra idealnog kompresora je 1,5l. U cilindru se izvodi adijabatska kompresija vazduha pocetnog stanja 1(p1=0,1MPa, t1=15C) na pritisak p2=5,5 bar. Klip cilindra dobija pogon sa obrtaja min -1. Skicirati promene stanja vazduha u p-v i T-s dijagramu i odrediti:
a) temperaturu na kraju procesa kompresije
b)snagu potrebnu za pogon kompresora.
Unapred hvala.
 
Balon zapremine 20l ispunjen je ugljen dioksidom mase 500g pod pritiskom 1.3MPa.Kolika je temperatura gasa?

pV= nRT
T=pV/nR

Broj molova dobiješ iz n=m/M, M-molarna masa...

- - - - - - - - - -

Kolika je gustina vodonika pri temperaturi 15stepeni celzijusovih i pritisku 99kPa?

pV=nRT=mRT/M
Kako je m=V* ro (ro gustina)
pV=ro* VRT/M
Delimo sa V:
p=ro* RT/M
ro=pM/RT
 
Treba mi pomoć.. Zadtak: Dva tela mase m1=2kg i m2=3kg su povezana užetom, koje može da izdrži maksimalnu silu zatezanja od 350N. Na telo deluju sile F1 i F2, koje se menjaju po zakonu F1=kt i F2=2kt, gde je k=10N/s. Posle koliko vremena od početka kretanja će doći do pucanja užeta. Sile trenja zanemariti. Ja kada uradim dobijam 210s, ali sam sigurna da to nije tačno. Unapred hvala.. :D
 
Treba mi pomoć.. Zadtak: Dva tela mase m1=2kg i m2=3kg su povezana užetom, koje može da izdrži maksimalnu silu zatezanja od 350N. Na telo deluju sile F1 i F2, koje se menjaju po zakonu F1=kt i F2=2kt, gde je k=10N/s. Posle koliko vremena od početka kretanja će doći do pucanja užeta. Sile trenja zanemariti. Ja kada uradim dobijam 210s, ali sam sigurna da to nije tačno. Unapred hvala.. :D

Kakav je ovih smer ovih sila? Bez slike je tesko reci, ali uz pretpostavku da su sile deluju u pravcu kretanja, a suprotnim smerovima:
m_1 a = T - F_1
m_2 a = F_2 - T

Onda je a= (F_2 - F_1) / (m_1+m_2)= (2kt-kt)/ (m_1 + m_2) = kt/ (m_1+ m_2)

T= m_2 a + F_1 = m_2 * kt/ (m_1+ m_2) + kt

Ovo T<=350 N, pa iz ove nejednacine mozes dobiti t.
 
Kolika masa nafte iscuri iz čeličnog rezervoara na 50 stepeni C ako je masa nafte 13 t , na 19 stepeni C ispunjavala 98% zapremine rezervoara? Zapreminski koeficijent širenja nafte je 9*10^-4 , a linearni koeficijent sirenja celika je 10,4*10^-6 .
Ja dobijam da je rezultat 335 kg, ali u resenju pise da je 82 kg?
I u sledecem zadatku, pise da je gustina nafte na 19 stepeni 760 kg/ m3 , mada po izvodjenju u prvom zadatku, dobijem da je gustina drasticno manja :confused:

Ponovo castim pivom :D
 
Fizika mi je malo zarđala, ali ako me sećanje dobro služi, trebalo bi da je ovako nekako:
Kod kružnog kretanja tačka ima dva ubrzanja, tangencijalno (koje je tangenta na kružnicu i poklapa se sa pravcem vektora brzine) i normalno, odnosno centripetalno koje je uvek usmereno ka centru. Ukupno ubrzanje je vektorski zbor ova dva ubrzanja, a ugao koji ti je dat je ugao između tangencijalnog i ukupnog ubrzanja, odnosno rečeno ti je da normalno, tangencijalno i ukupono ubrzanje čini polovinu jednakostraničnog trougla gde je visina normalno ubrzanje, polovina strane je tangencijalno ubrzanje, a cela strana je ukupno ubrzanje. Odatle dobijaš vezu između a[sub]t[/sub] i a[sub]n[/sub], gde je a[sub]n[/sub]=a[sub]t[/sub]sqrt(3), i kada ti je to poznato trebalo bi da možeš da nađeš vrednost ugaonog ubrzanja....
 
Zna li neko riješiti zadatak:
U vertikalnom cilindričnom sudu ispod klipa nalazi se 300cm[SUP]3 [/SUP] gasa.Masa klipa je 6,75kg a površina poprečnog presjeka 25cm[SUP]2[/SUP] .Na klip se stavi teg,usled čega se zapremina gasa smanji na 212cm[SUP]3[/SUP] .Kolika je masa tega?(Atmosferski pritisak je normalan,a temperatura gasa nepromjenjena)
Hvala unaprijed.
 

Back
Top