Filozofija i Ljubav (Hajde da pricamo o ljubavi)

Jung je imao vrlo zanimljivo viđenje. :)

Svaki muškarac nosi u sebi sliku jedne određene žene (arhetip).
I žena u sebi nosi sliku ... ali ne jednog muškarca, već sliku o muškarcima uopšte.
Muškarac ima animu - erotsko-emocionalni karakter.
Žena ima animus - rezonujući karakter. Sve ženske pretpostavke i fantazije počivaju na delatnosti animusa, koji je neiscrpan u stvaranju nelogičnih sudova i pogrešne kauzalnosti. Zato je žena sklona da na realnog muškarca projektuje svoju zamišljenu sliku:
pod 1 - on treba da neki način odudara od okoline (neshvaćeni heroj, desperados :))

A neki ideal žene kome teži Jungov muškarac je sledeći:
"sfinga" karakter - neodređenost puna obećanja, višesmislenost i višeslojnost karaktera, žena koja je istovremeno i stara i mlada, i majka i ćerka, sumnjive čednosti i mudrosti koja razoružava muškarca.

Šta mislite o tome?

sad mi muka da više pominjem ime tog psihića :) , al eto neki "on" kaže da treba prvo imati osmišljen scenario za kakav odnos želiš , pa onda birati "glumca" , a ne obratno ..nije da ovo ima nužno veze s citiranim ..
 
razumom volis oca majku, brata, ponekad kad ti za srce priraste i odredjenu osobu, ali u vecini slucajeva je to kod musko zenskih ljubavnih veza ipak, malo prenaduvano...
dodje i tui na filozofiju?

Pa,to je karakteristicno za mlade godine...povrsnost u odnosima.
Ja nisam imala povrsne odnose,bez obzira koliko su trajali.
Ja i jesam na filozofiji, izmedju ostalog.
 
U procesu autodestrukcije ili preporoda potreban je "pomagac".:D Ali procesi su jos efikasniji ako obe strane ispomazu jedna drugu.Stepen autodestrukcije ili preporoda zavisi od kvaliteta pojedinacne individue kao i nivoa strasti ili one strasti druge vrste ,koja ce svojim kvalitetima ili nekvalitetima ,kao i visim ili nizim stepenom strasti privuci osobu slicne vrste.



Da.Vazna je "startna pozicija".Samson i Cezar su imali izuzetno dobru pocetnu energiju,zato je njihov pad bio tezi i obuhvatio je i mnogo statista.
Osrednja energija Ane Karenjine u malogradjanskoj Rusiji 19.veka je unistila daleko manje statista.
Niska startna pozicija Vudija Alena je dovela do dobre zabave za siroke narodne mase.:lol:

Gore navedeni primeri se odnose na uzajamnu destrukciju.Postoje i primeri koji dovode do drugacijih ishoda(o tome drugi put),sto opet dovodi do kvaliteta licnosti.
Zato bih citirao kratki tekst koji govori o stepenovanju.

"Orijentalna misao deli covecanstvo u sedam kategorija.1.-"Gaki" ili "gladni djavo",ne misli uopste na druge,samo uzima i uzima,jede i jede.Tesko da bi uopste mogao da se nazove covekom.Sledeci je 2.-"Chikusho' ili "pripitomljena zver".Vecina sluzbenika pripada ovoj grupi,kao i mnogi clanovi obrazovnih ustanova.Zale se ,ali nastavljaju da slede.Bez samodiscipline ,dozvoljavaju da drugi upravljaju njihovim zivotima.Ovde pauza za kafu,tamo odmor--zive u stanju ropstva od trenutka do trenutka. 3.--"Doreji" ili "robovi",nisu nuzno robovi drugih,takodje su robovi vlastitih koncepata i zudnji.
4.--"Hito" je prvi pravi covek.On pocinje da shvata red,ali jos uvek ne zna sta je pravda,niti ima mudrosti poznavanja samog sebe. 5.--"Kenjin" ili "covek mudrosti" pocinje da spoznaje samog sebe,on primecuje sam sebe u pravom smeru. 6.--"Seijin" ili "sveti covek' je svetac.Njegov znak ukljucuje ideograme za "uvo"i "usta".Drugim recima,on moze slobodno da kontrolise ono sto cuje i ono sto kaze.Moze da resi socijalne probleme ,i ovo je zaista visok razvoj.
Najvisi od svih ljudskih bica je iznad svetosti.To je 7.--"Jiyujin" ili "slobodan covek".Literarni prevod jednostavno znaci "pustinjak" ili "planinski covek".
Sto se neko vise uzdigne,to manje drustva ima.Podela bi mogla da se prikaze kao piramida.Vecina je uvek na nizim nivoima,a slobodni ljudi su uglavnom nepostojeci.Politicke vodje se najcesce nalaze u trecoj ili cetvrtoj kategoriji,dok se mislioci i filozofi penju i do seste.Koja vrsta uprave je najbolja?Kao sto mozemo videti demokratija je neizbezno bazirana na volji ljudi niskih sudova.Idealna vlada bila bi vodjena od strane "slobodnog coveka"--ali kako bi on mogao da izbije na povrsinu ?Da li bi ga mase molile da vlada njima?...........Zato je najbolji nacin da razvijate sami sebe.Uspostavite svoju srecu pre bilo cega drugog" .
Kraj citata.

Priroda nas je ostavila bez kandzi, ostrih zuba, oklopa... Jedino oruzje u rukama coveka je seksualnost. Zeni to sto je zena, muskarcu to sto je muskarac. Svaki drugi nacin borbe za drustveni opstanak zahteva razvijanje: podmuklosti,... lazi. Odustajanje od borbe za drustveni opstanak vodi u depresiju.
Covek ima dve mogucnosti:
da se ne bori za drustveni opstanak, depresija
ili da se bori za drustveni opstanak.
Borba za drustvenio opstanak zahteva da covek krene u jednom od dva pravca: ili da razvija svoje prirodno oruzje, zenskost odnosno muskost, ili da razvija: podmuklost,... laz.
Kvaliteti spomenuti u ranijim postovima se svode na sposobnost ili spremnost zene da u muskosti vidi njegovo jedino oruzje za sopstveni opstanak a ne oruzje protiv nje i muskarca da u zenskosti vidi njeno jedino oruzje za opstanak a ne oruzje protiv njega.
Covek kao da sebi daje za pravo da se sveti "okrutnoj prirodi" (bilo da unistava sebe ili one oko sebe; kod Froma: destruktivnost se uocava jedino kod coveka) koja mu je stavila tezi zadatak nego ijednoj drugoj vrsti, da razvija sam svoje oruzje; skoro da je nemoguce da mu iko pomogne u tom poslu. Jedina pomoc moze biti spremnost da se u seksualnosti drugog prepozna nesto, sve do tog da se vidi da je to nesto borba za opstanak. Zdrava porodica potpomaze zdravo razvijanje seksualnosti ali to je oruzje toliko licno da je pitanje u kojoj meri moze uticati porodica.
Pogled na izvrsavanje tog neverovatno teskog zadatka (najtezeg u prirodi za koju znamo) izvlaci iz coveka divljenje, ostajanje bez daha. Priroda je pravedna :) divljenje je protivteza destruktivnosti. U divljenju se covek dotice neuhvatljivog osecaja biti voljen.
Voleti je sav trud koji se ulozi u borbi za opstanak a biti voljen se moze naslutiti, osetiti (videti :) u trudu drugog)
Sta li mami pile da iznutra razbija koru jajeta?
 
"I kad bi o svakoj reci pitao ljubav sta je ,rekla bi ti da je to
istina ,ali ljubav se ne moze osloniti na reci. Ona se mnogo
bolje sporazumeva sa neizrecivim. I cini mi se da svaka rec o
ljubavi zaklanja nebrojene njezine promasaje,toliko dublje od reci...

Evo, u neko kišno predvecerje vracao sam se s prijateljem
kuci .Neka je devojcica nezasticena isla kroz kisu...........
Svoju je lutku,jednom rukom cvrsto privila k sebi,dok joj je
drugom rukom zaklanjala glavu od kisnih kapi...........
Covek se može osetiti posve sam i osecati da su ga
svi napustili........ No,ako je samo jednom vidio lik
djevojcice s lutkom na kisi njegova ce dusa nikad nece
slomiti i ostati bez nade............."
 
Ljubav izrazena filozovskim razmisljanjem :

.....Voleti drugog coveka znaci i razumeti ga, a svakako i oprostiti mu.
Nije, doduse, lako voleti coveka onakvog kakav jeste, ali samo ako budemo u stanju
da ga ne samo prihvatimo vec i da ga zavolimo, upravo onakvog kakav jeste,
podstaci cemo ga da postane onakav kakav moze da bude.....

.....Nije preterano smatrati da je najveca nesreca za ljude iza ovu planetu na kojoj oni zive
katkad potpuno, kadkad delimicno nesposobnost jednog velikog broja ljudi da voli
Isto tako ne mi ni malo preterano misao da se citavo covecanstvo i zemlja pod njim,
odrzavaju pre svega zahvaljujuci onim malobrojnim ljudima koji su u stanju da vole.....

Vladeta Jerotic .
 
Mislim da u ovom životu svi svesno ili nesvesno tragamo za ljubavlju.
Opasnost po ljubav je, da je nećemo prepoznati usled stečene predstave:
kakva treba da je ljubav, kakva osoba zaslužuje našu ljubav, kako to treba da izgleda,
šta da bude, kad da bude......

U životu većinom svi iskusimo najmanje tri oblika ljubavi.
Bila sam voljena...
Volela sam ...
Volimo se....
_________
Bila sam voljena...

Biti voljen je ništa, bezvredno stanje srca, duše možda profitira telo i ego u ovoj jednostranoj energiji ljubavi. Obzirom da nam do onoga ko nas voli nije posebno stalo, dopada mi se , simpatičan, sve je po PS-u, posebno sam se divila izražavanju ljubavi koja se izobilno slivala na mene. Osećala sam se kao carica, vladarka srca i duše.Čini mi se da sam volela ljubav kojom je dečko zračio i osećaj topline nežnosti u svakom pokretu, rečenici, ali posle nekog vremena neravnomernost ljubavi se velikom težinom navalila na moju dušu, nisam mogla tu ljubav primati, razočaralo me je moje srce nesposono da tako lepo voli...obzirom da je nisam mogla razmeniti sa istom vrednošću osećanja odlučila sam da raskinem...Bolno za njega, osećaj griže savesti za mene i zbunjenost ne sposobnošću voljenja takvom žestinom...
(Nastavak sledi ako da Bog nakon povratka sa mora :) ....)
 
Nije ni cudo sto si razdrkan:confused:

kako te zbog ovog nisu banovali nije mi jasno.... pijes kafu sa borcicom i barbi a?

na temu a i na bilju....

kaze se da ljudi koji ne umeju da mrze ne umeju ni da vole.... jos jedna od zabluda ljudskog uma o kojoj moze da se razglaba danima. mrznja je prirodno osecanje ako je u formi spontanog i destruktivnog izliva trenutka. zato i nije sa predumisljajem vec je uvek isprovocirana i deluje kao reaktivna odbrana. ako mrznja preraste taj trenutak i postane socio patoloski deo neke licnosti onda je to problem ne samo za tu osobu vec i za okolinu u kojoj se ona nalazi. i tu ima svega ali nema ljubavi. mozda jedino one prema samom sebi.
 
Ljubav treba da bude smisao zivota, ali i takodje treba znati da je ona i jako dobar nacin da se covjek oslobodi i dodje do sebe i svoga JA!
Covjek je prepun svojih komplexa prava zakona i svega osim zakona slobode, i svoj zivot jedva takoreci da zivi! Ako covjek voli neku osobu i ako joj se preda u potpunosti i apsolutno, on je rijesio sve svoje probleme i okovne zakone! On prestaje da misli o sebi i svojim, on se u potpunosti predaje! U toj predansoti sebe, tj. u tom nedostatku cinjenicne kontrole covjek pocinje da zivi kao iskonsko bice!
Eto to je ljubav......
 

Back
Top