Felge

Meni rekose kao da su fabricki srafovi konusni pa da pasu,znaci nema leba od toga.A dal moze da se odradi sa brezonima,znaci ubacim brezone u glavcine i dobose kao na fordovima,toyotama...?
 
Jao sve mi se izbrisalo... evo skracene verzije mog pitanja.

na ovom sajtu

http://www.jovovic.com/tuning/felne.htm

nije mi jasno sta znaci C/Bore, ako bi neko mogao da objasni bio bih mu zahvalan.


I zanima me da li mogu da felne sa Forda Sierre da stavim na Pezo 206 (iste velicine 14ice)
isti je p.c.d. ali ne znam da li je to dovoljno?


C-Bore ti je precnik centralne rupe...

Pa pazi , ima razlike u ET-u,na Pugovim je ET25 a na Sierrinim je ET od 35 do 38... mozes da stavis ali bice malo izbacene,naravno pricamo o fabrickim felnama ,ako su aftermarket,verovatno nije ovaj ET koji sam napisao,treba da pise na felni... ;)

a posto je centralna rupa na felni manja ,odneses kod strugara da ti prosiri centralnu rupu i to je to :)
 
Prodaje lik Vektru sa 19" felnama i 235*30 gumama.Marka je Keskin Tuning a te su i gume. Pitam ja njega dali bi prodao posebno tockove a on ce: Pa ponudi nesto, ja sam ih platio 4500 eura a ti reci svoju cenu.Poklopio sam se usima i otisao.z:(
 
Prilikom kupovine alu-felni iste moraju da zadovolje neke bitne stvari. Dakle, pored izbora precnika alu-felni (izrazen u colima) trebalo bi obratiti paznju:
- na broj i rastojanje rupa za pricvrscenje na glavcinu,
- na velicinu centralnog otvora,
- na prostor koji je potreban kocionim kljestima,
- na njenu sirinu (izrazenu u j) i
- na njen offset ili ET broj (izrazen u mm).

1. Broja rupa i rastojanja izmedju centara rupa za pricvrscenje na glavcinu:
diag01-1.jpg


2. Velicina centralnog otvora se lako moze premeriti kljunastim merilom (shublerom), kao i odgovarajuci deo na vasem vozilu. Takodje se moze te raspitati o toj dimenziji kod vaseg automehanicara.

3. Prostor koji je potreban kocionim kljestima za nesmetan rad ne bi trebalo da predstavlja problem ako prelazite na vece felne od fabrickih.

4. Sirina felne se izrazava u inchima tj colima i najcesce pored tog broja stoji i slovo j. To "j" ustvari predstavlja oblik zavrsetka felne. Kod vecine novih je taj oblik zavrsetka je oblika slova "j". Sirina felne je od znacaja za polozaj i oblik koji ce guma imati posle montaze. Treba imati u vidu da jedna dimenzija gume moze odgovarati razlicitim sirinama felni npr 195 mm siroka guma moze se montirati i koristiti i na felni sirokoj 5.5j, 6j, 6.5j i 7j, pri cemu je ovde konkretno preporuka 6j .
Ova dimenzija takodje moze da vam predstavlja problem ukoliko je felna previse siroka tj nije odgovarajuca za vas auto, pa vam se moze desito da vam tocak kaci o rub zadnjag krila ili o prednje krilo prilikom skretanja vozila.

5. Glavni problem ustvari je Offset ili ET. To je velicina koja predstavlja rastojanje od ose (sredisnje linije po sirini felne) i mesta gde se felna montira na glavcinu. Ova dimenzija se izrazava u mm. Samo da napomenem da postoji negativan i pozitivan offset.

diag02-1.jpg


Svaki automobil ima definisano rastojanje izmedju tockova iste osovine i prilikom proracuna tj konstrukcije automobila ona imaju zancajnu ulogu za odredjivanje sila koje ce trpeti delovi ogibljenja i sasija, kao dejstvo tih sila u eksploatacionim uslovima. Pogresnim izborom offseta tj ET desice se da ove sile deluju na razlicitim mestima od predvidjenih proracunima sto moze dovesti do manje stabilnosti automobila, kao i do kraceg veka trajanja delova vaseg ogibljenja.

Zato bi trebalo prvo doci do ovih podataka za konkretno vozilo. Napomenucu da Opel Astra (kao i vecina drugih Opelovih modela) ima offset 49 mm, Fiat Bravo (kao i vecina drugih Fiatovih modela) ima offset 43 mm, Volkswagen Golf (kao i vecina drugih VW modela) ima offset 35 mm. (Ove podatke treba ipak proveriti za svaki konkretan model)

Obratite paznju na ovo jer vam ispravan izbor offseta (ET) moze pomoci da "izgurate" maksimalnu sirinu felne za vas automobil bez menjanja oblika rubova i krila.
Konkretrno za moj automobil je fabrički broj ( ET ) 35 - Audi A4 Avant ... Interesuje me koju mogu felnu( ET broj ) da stavim , ukoliko ne nađem baš istu ... Da li je bolje veći ili manji ... i da li može da bude razlika u tim " jotima " ...Trebaju mi druge felne za zimske gume ...
 
Konkretrno za moj automobil je fabrički broj ( ET ) 35 - Audi A4 Avant ... Interesuje me koju mogu felnu( ET broj ) da stavim , ukoliko ne nađem baš istu ... Da li je bolje veći ili manji ... i da li može da bude razlika u tim " jotima " ...Trebaju mi druge felne za zimske gume ...
Izmeris koliko imas do kanta ako hoćeš da malo izbaciš felgu uzmi manji ali taj Et35 koji vozi Vw grupa njih imas jako puno tako da uh sigirno mozes naci ..
 
Poslednja izmena:

Back
Top