Evro propada a dinar propada u odnosu na evro??

Sta mislite dal je pametno sve evre pretvoriti sada u americke dolare?
Realno dinar za mesec dana ce biti 105 a dolar........mozda 88 po meni

To niko ne zna i ja ti nisam neki ekonomski savetnik ali licno, ja to ne bi radio zato sto su obe valute na rubu propasti.

Ako ces vec da razmenjujes, razmenjuj za nesto jace. Australijski ili Kanadski Dolar, Kineski Yuan ili franke.
 
Svjcarski franak je sada najtrazenija valuta i zbog povecane traznje je kod nas pao u relanoj vrednosti za 2%.Grcki ministar je rekao da je ukupan dug Grcke svega 2% novcane mase eurozone,pa prema tome,imajuci jos i u vidu da se Nemci ne zele odreci eura i EU,ne bi trebalo praviti paniku.Dinar ce svakako nastaviti da pada,zato ga pretvarajte u devize.Njegova realna vrednost je 150-160 din/1euro.Euro ce nastaviti da kalira,ali ce ostati jaci od amer.dolara.Amer.dolar i nema realno pokrice za svoju sadasnju vrednost.
 
Svjcarski franak je sada najtrazenija valuta i zbog povecane traznje je kod nas pao u relanoj vrednosti za 2%.Grcki ministar je rekao da je ukupan dug Grcke svega 2% novcane mase eurozone,pa prema tome,imajuci jos i u vidu da se Nemci ne zele odreci eura i EU,ne bi trebalo praviti paniku.Dinar ce svakako nastaviti da pada,zato ga pretvarajte u devize.Njegova realna vrednost je 150-160 din/1euro.Euro ce nastaviti da kalira,ali ce ostati jaci od amer.dolara.Amer.dolar i nema realno pokrice za svoju sadasnju vrednost.

Ali da li mislis da ce se jos vise smanjiti odnos izmedju eura i USD. Recimo dal u narednom periodu moze da se ocekuje da odnos bude 1.12 u korist eura?
 
Ali da li mislis da ce se jos vise smanjiti odnos izmedju eura i USD. Recimo dal u narednom periodu moze da se ocekuje da odnos bude 1.12 u korist eura?
Svakako da hoce,jer je dolar u krizi jos od ranije,a eurozona tek upada u bulu zbog Grka i najave krize u Spaniji,Portugalu i....dacu ti tabelu da vidis u kojim su dugovima.Ono sto je tebi vazno,kao i meni,(posto smo zitelji Srbije)je cinjenica da nasa valuta slabi,pa treba(bilo bi najpametnije je uloziti u proizvodnju,pa da se obrne ziv kapital svakodnevno),dinar menjati u euro,svajc.franak,brit.funtu,rublju,amer.dolar.Kanadski ti ne bi preporucio,posto su oni najveci duznici(ako treba dacu link).Evo tabele,koja govori sasvim jasno kako je stanje snage tih drzava:
20. United States External debt (as % of GDP): 95.9%
Gross external debt: $13.67 trillion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $14.25 trillion

18. Hungary External debt (as % of GDP): 124.2%
Gross external debt: $231.33 billion (2009 Q2)
2009 GDP (est): $186.3 billion

17. Italy External debt (as % of GDP): 154.6%
Gross external debt: $2.71 trillion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $1.76 trillion

16. Greece External debt (as % of GDP): 175.3%
Gross external debt: $594.60 billion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $339.2 billion

15. Spain External debt (as % of GDP): 184.7%
Gross external debt: $2.53 trillion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $1.37 trillion

14. Germany External debt (as % of GDP): 189.4%
Gross external debt: $5.33 trillion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $2.81 trillion

12. Norway External debt (as % of GDP): 208.9%
Gross external debt: $577.80 billion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $276.5 billion

9. France External debt (as % of GDP): 247.2%
Gross external debt: $5.22 trillion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $2.11 trillion

2. United Kingdom External debt (as % of GDP): 427.6%
Gross external debt: $9.26 trillion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $2.17 trillion

1. Ireland External debt (as % of GDP): 1,352%
Gross external debt: $2.39 trillion (2009 Q3)
2009 GDP (est): $177.3 billion
 
Kianu, kazes da ne bi preporucio Kanadski dolar posto su najveci duznici. Kao prvo, nisu najveci duznici (evo jednostavan link)

http://www.visualeconomics.com/gdp-vs-national-debt-by-country/

drugo, Kanadska valuta je direktno vezana za prirodna bogatstva zemlje. Kanada ima 30 miliona stanovnika i najvece zalihe nafte (i drugih trazenih prirodnih bogatstva) u svetu koje na veliko prevazilaze dugove zemlje. Jedna zamlja koja trazi ta bogatstva i ima da plati je Kina. Dug zemlje nema nikakve veze sa ekonomijom, osim ako je zemlja kao Grcka gde ljudi nista ne rade po citav dan i ne placaju takse.

Grcki ministar je rekao

Grcki ministar mozda laze. Ne bi bilo prvi put. Zato si i desava ovo sto se desava sa Evrom.
 
Kianu, kazes da ne bi preporucio Kanadski dolar posto su najveci duznici. Kao prvo, nisu najveci duznici (evo jednostavan link)

http://www.visualeconomics.com/gdp-vs-national-debt-by-country/

drugo, Kanadska valuta je direktno vezana za prirodna bogatstva zemlje. Kanada ima 30 miliona stanovnika i najvece zalihe nafte (i drugih trazenih prirodnih bogatstva) u svetu koje na veliko prevazilaze dugove zemlje. Jedna zamlja koja trazi ta bogatstva i ima da plati je Kina. Dug zemlje nema nikakve veze sa ekonomijom, osim ako je zemlja kao Grcka gde ljudi nista ne rade po citav dan i ne placaju takse.
Zalihe nemaju ama bas nikakve veze.Norveska je puna energenata koje niti dira,a kamoli da trosi,pa je na dvanaestom mestu spoljnog duga.Kanada je u buli,prijatelju,sad cu da nadjem link i post,pa ga pustam sa prevodom.To sam citao ranije,ali nisam stavio u priv.arhivu.
Dajem post sa prevodom i za Grke.Pazi,nema laganja pred nekim novinama i u javnoj medijskoj zoni EU.Postoje linkovi koje prati citav ozbiljan ekonomski svet.Znaci,nije to Srbija sa svojim kvazi-politicarima i strucnjacima.
 
@vladster,polako cu da pustam,jer sam jednostavno pobrkao gde sam sta procitao,ali evo za pocetak o stranom dugu pojedinih zemalja
Najveći svjetski dužnik naroda

Tijekom financijske krize, mnoge nacionalne ekonomije su gledali na njihove vlade i stranih kreditora za financijske potpore, koji prevodi na povećanu potrošnju, zaduživanje i u većini slučajeva, raste nacionalni dug.

Deficit potrošnje, države i privatnog sektora garancijama su norme u većini zapadnih zemalja, ali dijelom i zbog financijske krize, neke nacije i gospodarstva u znatno lošije duga pozicija od drugih.

Vanjski dug je mjera nacije inozemnih obveza, kapitala plus kamate da Vlada i institucije unutar nacionalne granice na kraju mora platiti. Taj broj ne uključuje samo državnog duga, ali i duga od strane korporacija i pojedinaca da osobama izvan svoje domovine.

Dakle, kako se položaj US duga usporediti s onom ostalih zemalja? Korisna mjera zemlje duga pozicija uspoređujući bruto inozemnog duga u BDP-u. Uspoređujući zemlje duga za ono što se proizvodi, ovaj omjer može se koristiti za određivanje vjerojatnosti da će zemlja biti u stanju da otplati dug. Ovaj izvještaj ima pogled na 75 najvećih svjetskih gospodarstava za vidjeti one koji imaju najviše vanjskog duga u BDP-u, obračunava se primjenom najnovijih brojeva iz Svjetske banke. Mi smo na popisu vrh dvadeset ovdje.

Koji su najveći svjetski dužnik naroda? Ljestvici mogu vas iznenaditi!
link http://classic.cnbc.com/id/30308959/ pa ides po redu,dok ne nadjes zemlju koju trazis
Sad cu pustiti i druge,koji su takodjer stvarni brojevi,ne nesto rekla-kazala.Za Kanadu moram da nadjem,procitao sam da su i oni duzni.
 
Poslednja izmena:
Grci su lagali i zato su bili primljeni u Evropsku Uniju.

Izvini, ali zaista ne znam sta znaci "u buli".

Sta gledas, "public debt" ili "external debt"?

U oba slucaja, Kanada je u boljem stanju nego Amerika, Nemacka, Japan pa cak i Australija. Evo ti Wiki link.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

Kanadski dolar uvek, ali uvek ode gore kada cena nafte i zlata ode gore.... ja to vec pratim godinama. To je ciklicna pojava i trenutno ima veze i te kako. Norveska ne moze da se poredi sa Kanadom posebno po broju kompanija iz celog sveta koje su investirane u Alberti, bas zbog tih neverovatnih rezervi nafte.

Ja obozavam da se sprdam sa Kanadom, ali cinjenica je da valuta samo moze da ide gore bas zbog rezervi.

Evo sada gledam i link koji si mi dao, i Kanada se uopste ne spominje.
 
Ne spominje se Kanada,ali znam da sam to tu negde procitao,Trazim da ti posaljem izjavu grckog ministra,ali samo ima na b92,ali to je jucer bilo i procitao sam.Nastavljam da trazim i odmah ti saljem.

Evo,od b92,ali to nije prvobitna verzija,pa ti ostajem duzan.


Grčka neće dodatno da štedi

31. maj 2010. | 08:06 | Izvor: Beta
Atina -- Grčka neće biti primorana da uvodi dodatne mere štednje, ocenio je ministar finansija Jorgos Papakonstantin.



On je ocenio da su mere donete u okviru sporazuma sa Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), dovoljne za oporavak.

Grčki ministar je izrazio uverenje da će privredno stanje u zemlji brzo biti poboljšano.

Ministri finansija evrozone i MMF su početkom maja u Briselu odobrili finansijsku pomoć Grčkoj od 110 milijardi evra u naredne tri godine.

Od 110 milijardi evra, 80 milijardi će izdvojiti zemlje evrozone, a ostatak Međunarodni monetarni fond.
 
Nema veze. Za Kanadu si mozda cuo da su gradjani (ne drzava) u velikim dugovima, sto je i istina.

Onaj link sto si mi poslao preveden (nisam pojma imao da google tako dobro prevodi) sa Kanadskog drzavnog sajta govori i o tome kako potrzanja nekretnina i dalje raste. Te nekretnine koje se prodaju po sada astronomskim cenama a placaju se delimicno jeftino mesecno zbog niskih interest rata i jeste razlog sto su kanadjani toliko zaduzeni. Videcemo sta ce tu da se desi, ali ako rate pocnu da idu gore, Kanada moze naj***ti kao sto su Amerikanci pre 2 godine kada je puno ljudi izgubilo kuce.

Sto se tice grka da li oni ovaj put govore istinu ili ne mozemo tek saznati u buducnosti.... ali i sam si spomenuo Spaniju, Portugal, Irsku i Italiju. Ako samo jedna od tih zemalja defaltuje sa placanjem kao Grcka, ocekuj pad evra daljih 10% prema dolaru.

Opet, ko zna sta sve moze da se desi. Mozda i Kanada laze sa svojim izjavama.

Ja nista ne garantujem. Moje je misljenje da kako stvari danas stoje, izbegavao bih Americki dolar i Evro. Mozda gresim.
 
Poslednja izmena:
@vladster
Ja ucestvovanje na forumu shvatam kao jednu dobru priliku da se nesto nauci,pa stoga pitaj,ako nesto znam,rado cu reci,jer i ja volim da pitam kako bi nesto naucio.Npr,za ovaj prevod ili neki link.Mene biznis bas zanima i ekonomija kao nauka,pa da menjamo znanja i iskustva.Posto sam i sam privatnik,a bio sam 13 godina radnik na svakojakim ,,gala"poslovima,smatram da je znanje neiscrpan izvor,a neznanje bunar bez dna.pozz...
 
Kurs između dve valute je pokazatelj koliko se jedne valute može razmeniti za drugu valutu u određenom minutu, satu, danu ili na duži period. Odnos kursa dve valute označava istovremeno stanje ekonomije jedne države u odnosu na ekonomiju druge države, a u slučaju evra u odnosu na ekonomiju EU. To što evro slabi u odnosu na druge svetske valute označava da je ekonomija EU u poteškoćama a to što dinar slabi u odnosu na evro označava da smo mi u većim g... od EU jer nemamo izvoz, nemamo strane investicije, imamo posrnulu privredu, imamo pretešku državnu administraciju..... Zbog nemogućnosti da pokrije budžetsku provaliju iz realnih sredstava, država, umesto da smanjuje državnu administraciju i stvara povoljan poslovni ambijent, pribegava merama koje pospešuju inflaciju i slabljenje domaće valute kao što je povećanje poreza i akciza i zaduživanje u zemlji i inostranstvu a što na dugoročnoj osnovi još više unazađuje privredu. Inflacija je samo indikator da nešto nije u redu a ako ta inflacija nikakvim merama ne može da se zaustavi, jasan je signal da je ekonomija države ozbiljno obolila a u najgorem slučaju ako se bolesnik ne leči on može i da ......
 
Sta mislite dal je pametno sve evre pretvoriti sada u americke dolare?
Realno dinar za mesec dana ce biti 105 a dolar........mozda 88 po meni

Nije pametno posto ce evro da tone do kursa 1.2000 u paru eurusd i onda krece ponovo ka kursu 1.5000 a to se periodično ponavlja na nekoliko meseci.
Još malo i evro ce ponovo da stane na noge, to je igra velikih igrača na svetkoj sceni, ipak se sve okreće.
 
Svjcarski franak je sada najtrazenija valuta i zbog povecane traznje je kod nas pao u relanoj vrednosti za 2%.Grcki ministar je rekao da je ukupan dug Grcke svega 2% novcane mase eurozone,pa prema tome,imajuci jos i u vidu da se Nemci ne zele odreci eura i EU,ne bi trebalo praviti paniku.Dinar ce svakako nastaviti da pada,zato ga pretvarajte u devize.Njegova realna vrednost je 150-160 din/1euro.Euro ce nastaviti da kalira,ali ce ostati jaci od amer.dolara.Amer.dolar i nema realno pokrice za svoju sadasnju vrednost.

Ono što Hitler nije uspio oružjem to će Nemci postići evrom. Neće se Nemci ni po koju cenu odreći evra jer preko njega imaju skoro celu Evropu.
 
USA dolar je već pretežak za USA privredu, a ako se još Ameri osile pa dodatno "naštampaju" dolara za prodaju, ima da im se sruši kao kula od karata, sve je to mač sa dve oštrice.
Svajcarac,rublja,funta....to bi bilo to.USA dolar se stampa vec trideset godina bez pokrica,a euro ce morati stati na noge.Ne tako bas brzo,ali morace....ili EU ni eura nece biti.

Ono što Hitler nije uspio oružjem to će Nemci postići evrom. Neće se Nemci ni po koju cenu odreći evra jer preko njega imaju skoro celu Evropu.
Ne bi bas Hitlera uvukao u tu pricu,ipak je on bio psihopata,a ne genijalni osvajac koji je plenio nove pokorene zemlje kulturom svog naroda i civilizacijskim dostignucima.
Cela prica oko samog stvaranja EU potekla je od evropskih masona,koji su inace i sami veliki multimilijarderi, a kako su znali izgubiti novac pocetkom 70-tih zahvaljujuci bankarskim i politickim mahinacijama iz SAD,sami su se dosetili da bi stvaranje Evropskih Sjedinjenih Drzava sa vlastitom i novom valutom(eurom) i kontrolom nad celom teritorijom Evrope sa novom evropskom armijom,moglo i parirati SAD i kontrolisati vlastito bogatstvo.Ono sto je problem kod EU,a kod SAD nikako nije,to je cinjenica da su evropske drzave nastajale na osnovu nacionalne svesti,koja se puno puta pretapala u shovinizam,pa tako da i danas imao blago nepoverenje izmedju nekih bivsih kolonijalnih sila.Kao dodatni kamen oko vrata,stoji i cinjenica da nisu sve bile clanice ekonomski jednako snazne prilikom ulaska,pa imamo danas probleme koje imamo.Neke su dosle iz bivseg Istocnog bloka,pa je i to jos jedan minus.Mislim da nece tako lako ici sa rasturanjem EU i njene valute,ali da ce tu jos biti problema to je zasigurno istina.Nemacka samo prividno ima glavnu ulogu,pre svega spomenutim uzrocima,ali i svojom radnom disciplinom,ozbiljnoscu politicke elite koja vodi zemlju i njihovom racionalnoscu i logikom kojom se vode u spoljnoj politici.
 
Neminovno je da će Evro i dalje gubiti vrednost prema dolaru,jer se kriza u Portugalu polako zahuktava,iako to Portugalci hrabro prikrivaju.Italija je bezbedna za sad,njihove mere štednje ne trebaju nikog da plaše,medjutim stvari brzo mogu da krenu kako ne treba. :) Dakle,lako se može pretpostaviti da evro neće značajno pasti u narednih godinu dana,dakle u tom rizičnom periodu.Nakon toga stvari bi trebale da se normalizuju.Portugal jeste u nezavidnom položaju,ali nije ni približno toliko zadužen kao Grčka,tako da od Grka sve zavisi.Manjak para za finansiranje troškova nije nikakav problem,problem je zaduženost ;)

Evro neće propasti,stoga nema potrebe za bilo kakvu brigu u smislu promene gotovine u neke druge valute,(jer ako evro oslabi u tolikoj meri,neke članice će ili biti isključene iz Evrozone,pa će se na taj način smanjiti pritisak na evro ... ili će im biti ponudjena pomoć).
Sama inflacija Evra kao pojava uopšte nije problem (hoću reći problem jeste,ali ne toliki),uostalom dolar je imao i veće oscilacije po tom pitanju,ali su amerikanci štampali ogromne količine dolara (doduše bez pokrića,a to im se u narednih par godina samo tako može obiti o glavu da to nisu ni svesni) i na taj način spasili dolar.
Evrozona nije u situaciji da štampa evre slobodno,kao što su to radili amerikanci sa dolarom,jer za takav poduhvat potrebno je da se usaglase sve članice,a to Nemačka (kao najmoćnija evropska ekonomija) nikada ne bi dozvolila.Pre bi se isključila iz EU i vratila na marku,nego da sebi dozvoli ozbiljne probleme zarad veštačkog novca.

Eventualno,ko ipak želi da menja evre,treba imati u vidu da je Švajcarski Franak (CHF) godinama,pa i decenijama unazad – najstabilnija svetska valuta zahvaljujući uravnoteženoj privredi Švajcarske. ;)
 
Neminovno je da će Evro i dalje gubiti vrednost prema dolaru,jer se kriza u Portugalu polako zahuktava,iako to Portugalci hrabro prikrivaju.Italija je bezbedna za sad,njihove mere štednje ne trebaju nikog da plaše,medjutim stvari brzo mogu da krenu kako ne treba. :) Dakle,lako se može pretpostaviti da evro neće značajno pasti u narednih godinu dana,dakle u tom rizičnom periodu.Nakon toga stvari bi trebale da se normalizuju.Portugal jeste u nezavidnom položaju,ali nije ni približno toliko zadužen kao Grčka,tako da od Grka sve zavisi.Manjak para za finansiranje troškova nije nikakav problem,problem je zaduženost ;)

Evro neće propasti,stoga nema potrebe za bilo kakvu brigu u smislu promene gotovine u neke druge valute,(jer ako evro oslabi u tolikoj meri,neke članice će ili biti isključene iz Evrozone,pa će se na taj način smanjiti pritisak na evro ... ili će im biti ponudjena pomoć).
Sama inflacija Evra kao pojava uopšte nije problem (hoću reći problem jeste,ali ne toliki),uostalom dolar je imao i veće oscilacije po tom pitanju,ali su amerikanci štampali ogromne količine dolara (doduše bez pokrića,a to im se u narednih par godina samo tako može obiti o glavu da to nisu ni svesni) i na taj način spasili dolar.
Evrozona nije u situaciji da štampa evre slobodno,kao što su to radili amerikanci sa dolarom,jer za takav poduhvat potrebno je da se usaglase sve članice,a to Nemačka (kao najmoćnija evropska ekonomija) nikada ne bi dozvolila.Pre bi se isključila iz EU i vratila na marku,nego da sebi dozvoli ozbiljne probleme zarad veštačkog novca.

Eventualno,ko ipak želi da menja evre,treba imati u vidu da je Švajcarski Franak (CHF) godinama,pa i decenijama unazad – najstabilnija svetska valuta zahvaljujući uravnoteženoj privredi Švajcarske. ;)
:) Manje privrede, vise...monetarno-politickog statusa ;)
 

Eventualno,ko ipak želi da menja evre,treba imati u vidu da je Švajcarski Franak (CHF) godinama,pa i decenijama unazad – najstabilnija svetska valuta zahvaljujući uravnoteženoj privredi Švajcarske. ;)
To je i politicka odluka.Mora postojati jedno mesto gde ce se materijalno blago moci skloniti na sigurno,bez obzira na ratove i ostale kataklizme.Takvo mesto ima i svoju cenu.
 
Danas je evro na nekoj donjoj granici prema USD, kurs 1.2000 kako sam i predvideo. Možda propadne još do 1.1800 ali to bi bila najdonja granica i pocinje polako oporavak evra. Sada je momenat prodaje američkih dolara i kupovine evra.

1.18 nije nikakva granica za Evro. Evro moze lako da ode prema 1:1. Propadanje evra je tek pocelo.
Grke ce izbaciti iz eurozone i Ciao ragazzi!!!Onda ce da skoci ponovo u odnosu na USA dolar.USA dolar moze jedino da skoci kad bi Ameriusliu Iran vojnim putem,kao u Iraku,pa da krenu u vec vidjenupljacku resursa....e tad bi ponovo nesto dobio na snazi.Inace,nema nista od dolara.Nece da propadne preko noci,ali cim se uvek stampa po potrebi....gde je onda njegova snaga???Da zavrsim,euro se izvlaci,to je jasno ko dan,posle danasnje vesti da ce Grke poslati van eurozone.Nece danas vise niko nikoga da trpi i tolerise,a ovaj drugi da zivi na tudjim ledjima.Grcki penzioneri imaju skoro za 200 eura vece penzije od nemackih!!!!Pitam se , kako????
 

Back
Top