Ekonomska i trzisna selekcija nije selekcija najboljih

Umri_muski

Legenda
Poruka
55.881
Citam analize na politici pa je zakljucak da vlada misljenje da je trziste najbolji regulator i selektor onoga sto ostaje kao znanje ili proizvod...

To je tako daleko od istine, da ljudi koji tako misle treba da se zabrinu za sebe....

A i za druge...

Mozda se takvo misljenje zasniva na proceni da ce osoba da izabere od tri proizvoda onaj koji je tehnicki i usluzno najsuperiorniji , ali to skoro nikad nije tacno....
Pa na cemu se onda zasniva takva procena u ekonomiji i trzistu...?

Da vidim sta vi mislite...

Isto vazi i za lecenje...
Ako ja uzimam manje kvalitetan lek zato sto je jeftiniji, kud ide medicina i farmacija?
Na isto mesto gde i tehnologija i ono sto je trziste koje vi vidite..
 
Jedan od razloga zasto je tema na politici je i taj sto mislim da je politicka moc i volja GS upravo u najnize obrazovanim i najmanje ekonomski jakim ljudima....populizam do daske...

Nije ali oni su najjaci u otimanju moci od razumnih i onih koji znaju za sve detalje koji su upleteni...neupuceni , jednom recju....
Tako da su ustvari najmocniji...
Ne odlucuju nista ali najvise blokiraju sve ostale...
 
Ne bira se nikad najbolje, vec je poenta trzista, da sam snosis posledice svojih losih izbora.

A ne da ti Drzava pomaze jer si izabrala alkoholicara za muza. Ima da snosis posledice, i da se na tvom primeru uce.

Pa ce sledece izbiracice vise da misle svojom glavom da li je dobro da se bira alkoholicar i narkoman. Neka ga i tvoja cerka bira slobodno, ako hoce, ali da ne vice 'Drzavo upomoc!' cime Drzava resetuje trziste, i sve ispocetka.
 
Ne bira se nikad najbolje, vec je poenta trzista, da sam snosis posledice svojih losih izbora.

A ne da ti Drzava pomaze jer si izabrala alkoholicara za muza. Ima da snosis posledice, i da se na tvom primeru uce.

Pa ce sledece izbiracice vise da misle svojom glavom da li je dobro da se bira alkoholicar i narkoman. Neka ga i tvoja cerka bira slobodno, ako hoce, ali da ne vice 'Drzavo upomoc!' cime Drzava resetuje trziste, i sve ispocetka.
E sad ja nisam razumeo da li ti mislis da drzava ne pomaze pijandurinim zenama ili mislis da se zene opamete...
Nijedno od ta dva nije tacno....

Ali bi bilo logicnije da je tacno , bas kao i upit da li neko pusi pri pregledu kod lekara...
 
E sad ja nisam razumeo da li ti mislis da drzava ne pomaze pijandurinim zenama ili mislis da se zene opamete...
Nijedno od ta dva nije tacno....

Ali bi bilo logicnije da je tacno , bas kao i upit da li neko pusi pri pregledu kod lekara...
Drzava pomaze i resetuje trziste izbora alkoholicara i narkomana za partnera. Na hiljadu nacina.

Zato sto ti koji biraju alkoholicare i narkomane za partnere ne snose posledice tih izbora na trzistu, i informacije o njihovim izborima se sakrivaju od strane Drzave, imaces opet, i opet, i opet takvih izbora.

Da postoji slobodno trziste, gde se informacije o alkoholicarima i narkomanima slobodno prenose, vremenom bi izbor istih kao partnera bio korigovan. Makar malo, pa malo pomalo.

Tako trziste funkcionise. Snosi posledice svojih izbora. Snosi posledice izbora Miroljuba Petrovica za lekara, a ne da ga Drzava kao juri za nadrilekarstvo, i govori ti 'Ma nisi ti kriv sto si izabrao sarlatana za lekara, on je kriv'
 
Da, to jeste bas tako....
Ne samo drzava, vec i uslovi na trzistu , prisutnost drugih igraca takodje diktiraju prisustvo svih na trzistu..

To je ono za izbor...npr obicne vezice za vinograd...
Ja sam kupovao to od bugara za 3 dinara komad, kvalitetne dvostruke, i dan danas rade...
Ali dodje covid i nesta bugara, a nasima je dobar i kanap....
Ili nije, ali eto u ponudi se javise kinezi koji su u odnosu na bugarski proizvod nebo i zemlja, bukvalno kao 3 dinara proizvod u odnosu na 100 dinara proizvod....dakle ako kineski kostaju 6 dinara, bugarski bi trebali da kostaju 150 dinara komad na akciji....
Nesto slicno kao farbe za jaja, postoje ove od 5 dinara kesica aili i one za 200 dinara kesica...
Ako hoces dobro obojena jaja, samo za jednom daces 200...a kod vezica kazem 10 godina i iako su plasticne kao da su od prvog dana..naravno bice jos 10 i onda ce u djubre, verovatno , ali znaci puno sto izdrzase 10 godina...a prva liga su..
 
Ima nekih pravila koja tu vaze...
Npr korisno iskustvo je u vezi onog madjarskog sampon leka za rast kose tj protiv celavosti..

To je stari lek iz 1985, dobijala se cela kutijica kao onaj komplet za prvu pomoc od skaja sto je bio za auto...
Tu je isao sampon ,kesica za glavu , upustvo , pravi toolkit...jos nesto je bilo.

E i onda zafali kose mom caletu , bukvalno gnezdo na temenu glave i on se pozali , a posto je poznat stigne mu paket od nekog ko je probao...i stvarno mu naraste kosa i dan danas ima kosu svuda , cak i tamo gde je bio celav, samo je seda...

I posto je kod njega uspelo a bas ono maksimum, to se to proculo pa je njegovih 20 poznanika manje vise, nabavilo proizvod u godinama 2,3,4 posle njega...
I svi su dobili kosu nazad...dobro mnogi su pokojni , ali su dobili kosu....tada...

I onda je poceo komentar onih koji nisu koristili preparat nego su samo gledali ove jadnike koji su koristili preparat, jer tu moras da pola sata ili 45 minuta sedis negde sa mokrom kosom sa najlonom na glavi.
E sad ja slucajno sad znam kako je sedeti sa mokom kosom i najlonom na glavi , i da vam kazem nista tu nije neugodno , kesa sprecava da se ohladi glava i da se osusi glava i kosa...ne znam koji je razlog bio , cini mi se komsija zatvorio vodu usred mog kupanja pa sam resio da sacekam tih 15 min...a imao sa letovanja upakovane kese za kupanje..

Poenta, proizvodjac tog sampona je prestao da proizvodi taj toolkit nego je presao na kapsule...
I onda je postojao 10 godina sa kapsulama za rast kose...koje ne znam da li deluju...
Ali vise nema ni sampona ni kapsula za rast kose....a custo sumnjam da nema onih koji celave narocito danas kad psorijaza moze da izazove celavost ...a ima je...ili poremecaji hormona , takodje su cesci....


Dakle nije nestalo potrebe, nestalo je ponude...
Isto kao sto ni ja u svojoj oblasti ne mogu da cekam da se javi potreba na svakih 7 godina da bih bio uspesan na trzistu prezivljavanja..
 
Ima nekih pravila koja tu vaze...
Npr korisno iskustvo je u vezi onog madjarskog sampon leka za rast kose tj protiv celavosti..

To je stari lek iz 1985, dobijala se cela kutijica kao onaj komplet za prvu pomoc od skaja sto je bio za auto...
Tu je isao sampon ,kesica za glavu , upustvo , pravi toolkit...jos nesto je bilo.

E i onda zafali kose mom caletu , bukvalno gnezdo na temenu glave i on se pozali , a posto je poznat stigne mu paket od nekog ko je probao...i stvarno mu naraste kosa i dan danas ima kosu svuda , cak i tamo gde je bio celav, samo je seda...

I posto je kod njega uspelo a bas ono maksimum, to se to proculo pa je njegovih 20 poznanika manje vise, nabavilo proizvod u godinama 2,3,4 posle njega...
I svi su dobili kosu nazad...dobro mnogi su pokojni , ali su dobili kosu....tada...

I onda je poceo komentar onih koji nisu koristili preparat nego su samo gledali ove jadnike koji su koristili preparat, jer tu moras da pola sata ili 45 minuta sedis negde sa mokrom kosom sa najlonom na glavi.
E sad ja slucajno sad znam kako je sedeti sa mokom kosom i najlonom na glavi , i da vam kazem nista tu nije neugodno , kesa sprecava da se ohladi glava i da se osusi glava i kosa...ne znam koji je razlog bio , cini mi se komsija zatvorio vodu usred mog kupanja pa sam resio da sacekam tih 15 min...a imao sa letovanja upakovane kese za kupanje..

Poenta, proizvodjac tog sampona je prestao da proizvodi taj toolkit nego je presao na kapsule...
I onda je postojao 10 godina sa kapsulama za rast kose...koje ne znam da li deluju...
Ali vise nema ni sampona ni kapsula za rast kose....a custo sumnjam da nema onih koji celave narocito danas kad psorijaza moze da izazove celavost ...a ima je...ili poremecaji hormona , takodje su cesci....


Dakle nije nestalo potrebe, nestalo je ponude...
Isto kao sto ni ja u svojoj oblasti ne mogu da cekam da se javi potreba na svakih 7 godina da bih bio uspesan na trzistu prezivljavanja..
Ali nestalo je i potrebe za tim preparatima.

Ne u smislu da ljudi manje celave. Nego u smislu da muska celavost vise nije ta komparativna slabost kakva je bila ranije. Socioloski je prihvatljivija.

Eto kada pominjes svoj primer, ja znam po sebi. Ja sam poceo da polako celavim jos od 4-og srednje, i to mi ni priblizno nije bio problem u smislu da ja to sprecavam, kako je to mom ocu bilo.

On me terao da koristim ovaj preparat, pa onaj, vec sa mojih 20 godina, a mene to tada bas zabole, jer ta celavost vise nije toliko losa kakva je nekad bila. Ne kazem da ne postoje muskarci koji danas ne traze to, i kojima je celavost nesto sto treba da resavaju. Ima ih i dalje puno. Ali ni priblizno toliko puno kako je bilo ranije. Ranije ti je celavost bila drustvena smrt kao muskarcu prakticno, danas i ne toliko.
 
Ne bira se nikad najbolje, vec je poenta trzista, da sam snosis posledice svojih losih izbora.

A ne da ti Drzava pomaze jer si izabrala alkoholicara za muza. Ima da snosis posledice, i da se na tvom primeru uce.

Pa ce sledece izbiracice vise da misle svojom glavom da li je dobro da se bira alkoholicar i narkoman. Neka ga i tvoja cerka bira slobodno, ako hoce, ali da ne vice 'Drzavo upomoc!' cime Drzava resetuje trziste, i sve ispocetka.
Ti si vrlo stetan za mladje ljude bez mnogo zivotnog iskustva. U praksi, cerka bogatog tate ce dobiti pomoc od tate a cerka siromaha ce zavrsiti na ulici bez pomoci drustva. E kad mnogo cerki ode na ulicu desi se revolucija. Jednostavno, drustva gdje ne postoji kohezija i minimalna solidarnost nijesu stabilna
 
Proizvode biraš u skladu sa svojim mogućnostima, ako bi bili iste cene, onda bi svako izabrao najkvalitetniji. Tako će neko da kupi telefon od 1000e, neko od 200e. Isto važi i za svaku drugu robu.
Zasto najkvalitetniji? Zasto ne najljepsi? Zasto ne produkt cijom kupovinom pomaze gladne u Africi? Zasto ne najkul produkt? Kvalitet je Cudna kategorija. Jednom kad postavis standard, onda svi proizvodi koji su izradjeni po standardu su kvalitetni i iznad je overkill. Iznad je zona manipulacije
 
Drzava pomaze i resetuje trziste izbora alkoholicara i narkomana za partnera. Na hiljadu nacina.

Zato sto ti koji biraju alkoholicare i narkomane za partnere ne snose posledice tih izbora na trzistu, i informacije o njihovim izborima se sakrivaju od strane Drzave, imaces opet, i opet, i opet takvih izbora.

Da postoji slobodno trziste, gde se informacije o alkoholicarima i narkomanima slobodno prenose, vremenom bi izbor istih kao partnera bio korigovan. Makar malo, pa malo pomalo.

Tako trziste funkcionise. Snosi posledice svojih izbora. Snosi posledice izbora Miroljuba Petrovica za lekara, a ne da ga Drzava kao juri za nadrilekarstvo, i govori ti 'Ma nisi ti kriv sto si izabrao sarlatana za lekara, on je kriv'
koje to trziste tako funkcionise odnosno na kojem trzistu bi Miroljub Petrovic bio ljekar? Ni na jednom. Vrlo si stetan. Na perfektnom slobodnom trzistu , konzument je racionalan i ima informacije da ga Miroljub ne moze izlijeciti.
 
Da , npr gradjevinske mrezice srpske i kineske....ali to su samo dve vrste, pa nije dobar primer, ali pobedile su kineske...i naravno onda su digli cene...za nekvalitet..

Vezice vinogradarske....one kopce sto mozete cesto da vidite kod praska za naknadno zatvaranje kese sa praskom....to je taj princip dva otvora, ali ako se predstavi trzistu , ljudi ce kupovati svakakav sljam zato sto je najveca marza na tom sljamu i ne znaju za bolje, a prodavac nabavlja sljam jer mu je velika marza....a ide mu odlicno...
Oduvek je faktor na trzistu upoznatost sa celom ponudom, a toga nema, ne mozes to ostvariti....to kosta toliko puno da se gubi smisao postojanja na trzistu, npr kod vezice koja kosta 2 dinara, ako moras da filujes trziste reklamama koje kostaju 10 000e, to je 1 milka, jasno je da ce cena takve vezice iako je superiorna i traje 20 godina odjednom porasti na 20 dinara a ne 2 dinara koliko kosta proizvodna cena...a onda gubi na konkurentnosti ...tj imamo vezicu koja je slj i traje 2 godine ali kosta 3 dinara i siguran je izbor izmedju 20 i 3....

A ako se ponudi trgovcima, onda kosta 10, jer distribucija kosta u tako malom obimu jako puno..

Jedan od razloga zasto je krompir mahom crvljiv...
 
Da , npr gradjevinske mrezice srpske i kineske....ali to su samo dve vrste, pa nije dobar primer, ali pobedile su kineske...i naravno onda su digli cene...za nekvalitet..

Vezice vinogradarske....one kopce sto mozete cesto da vidite kod praska za naknadno zatvaranje kese sa praskom....to je taj princip dva otvora, ali ako se predstavi trzistu , ljudi ce kupovati svakakav sljam zato sto je najveca marza na tom sljamu i ne znaju za bolje, a prodavac nabavlja sljam jer mu je velika marza....a ide mu odlicno...
Oduvek je faktor na trzistu upoznatost sa celom ponudom, a toga nema, ne mozes to ostvariti....to kosta toliko puno da se gubi smisao postojanja na trzistu, npr kod vezice koja kosta 2 dinara, ako moras da filujes trziste reklamama koje kostaju 10 000e, to je 1 milka, jasno je da ce cena takve vezice iako je superiorna i traje 20 godina odjednom porasti na 20 dinara a ne 2 dinara koliko kosta proizvodna cena...a onda gubi na konkurentnosti ...tj imamo vezicu koja je slj i traje 2 godine ali kosta 3 dinara i siguran je izbor izmedju 20 i 3....

A ako se ponudi trgovcima, onda kosta 10, jer distribucija kosta u tako malom obimu jako puno..

Jedan od razloga zasto je krompir mahom crvljiv...
Dobar post
 

Back
Top