Duševne bolesti-vrste-liječenje

trickymonster

Početnik
Poruka
7
bok,

nisam primijetila ovu temu, ako postoji, molim modove da ju brišu.
osobno se borim s nasljednom depresijom i anksioznošću. liječim se ambulantno, pijem antidepresiv fevarin, te stabilizator raspoloženja i anksiolitik, rivotril. imam problema i sa nesanicom, za nju sam dobila prazine, pola tbl 12,5 mg. idem privatno na psihoanalitičku psihoterapiju kod psihijatrice psihoterapeuta.

kakva su vaša iskustva, kako se nosite s tim vrstama bolesti i poremećaja? thx.

zanima me koji se ad-ovi propisuju u vašoj zemlji, koji anksiolitici...itd...

 
Ево ти листа лекова, законски одобрених у Србији:

http://www.nurdor.org.rs/dokumentacija/ppravilnik o pozitivnoj listi lekova.pdf

Од 54. стране овог документа може ти бити занимљиво. ;)

Ово није "листа лекова, законски одобрених у Србији"...;)
Ово је Листа лекова који се издају о трошку средстава здравственог осигурања и још је стара читавих 5 година, а у међувремену је било више од десет измена и допуна "позитивне листе" са неколико стотина нових лекова што генеричкох, што иновативних, што оригиналних...;)
Зна се како се "законски одобравају" лекови у Србији, која је институција надлежна за то а број регистрованих лекова је значајно већи од броја лекова на "позитивној листи", нарочито на овој "бајатој"...;)
Знатан број неуролошких и психијатријских лекова није на позитивној листи...;)
 
Да, управу си, нисам се добро изразила. Није исто ''законски одобрен'' и ''лек који се преписује на рецепт''.
Односно, друго подразумева прво али прво не подразумева друго.
Разумела сам да девојка тражи лекове који иду на рецепт.
Јесте, листа је старија, али је углавном то- то. ;)
Прецизност ту није превише битна баш зато што се сви ти лекови ни не могу купити без рецепта тј. психо-терапија иде искључиво на рецепт. Чак и Бромазепам као најблажи.
То је била логика којом сам се повела.
Надам се да постављачица теме неће замерити. :)
 
Да, управу си, нисам се добро изразила. Није исто ''законски одобрен'' и ''лек који се преписује на рецепт''.
Односно, друго подразумева прво али прво не подразумева друго.
Разумела сам да девојка тражи лекове који иду на рецепт.
Јесте, листа је старија, али је углавном то- то. ;)
Прецизност ту није превише битна баш зато што се сви ти лекови ни не могу купити без рецепта тј. психо-терапија иде искључиво на рецепт. Чак и Бромазепам као најблажи.
То је била логика којом сам се повела.
Надам се да постављачица теме неће замерити. :)

Није "углавном то-то" има доста разлике за протеклих 5-6 година.;)

Сви лекови који имају режим издавања на "лекарски рецепт" (осим ОТЦ лекова) се морају издавати на лекарски рецепт. Разлика је у томе што пацијент :
а) не плаћа за лек;
б) плаћа учешће у цени лека;
в) плаћа лек у потпуности.

Као што видиш, "прецизност ту јесте битна"...;)


А "постављачица теме" највероватније спрема неки семинарски рад из фармације...;)
 
bok,

nisam primijetila ovu temu, ako postoji, molim modove da ju brišu.
osobno se borim s nasljednom depresijom i anksioznošću. liječim se ambulantno, pijem antidepresiv fevarin, te stabilizator raspoloženja i anksiolitik, rivotril. imam problema i sa nesanicom, za nju sam dobila prazine, pola tbl 12,5 mg. idem privatno na psihoanalitičku psihoterapiju kod psihijatrice psihoterapeuta.

kakva su vaša iskustva, kako se nosite s tim vrstama bolesti i poremećaja? thx.

zanima me koji se ad-ovi propisuju u vašoj zemlji, koji anksiolitici...itd...

 
Imaš dve opcije, da se prepustiš tretiranju simptoma, da stagniraš, tj da se veštački "smiruješ" raznim tabletama, ali da stojiš u mestu... i imaš drugu opciju, da napadneš uzrok, tj da se izlečiš. Ja ti savetujem da napadneš uzrok i da se rešiš tih problema. Najidealnije bi bilo da pročitaš ovu knjigu: Izlaz iz depresije
A bilo bi dobro da se upoznaš i sa savremenim načinom lečenja, tj kako je sve počelo, što ti toplo preporučujem:

misliš da odlazak na psihoterapije i lijekovi spadaju u nešto zastarjelo? voljela bih čuti tvoje argumente...i misliš li da se duševne bolesti i poremećaji liječe knjigama?:confused:

očekujem da se ovdje jave ljudi koji se bore s takvim bolestima...

http://www.krenizdravo.com/korisno/popis-f-dijagnoza

jel kod vas ovako?

Međunarodne klasifikacija bolesti - Šifarnik bolesti MKB 10
 
Poslednja izmena od moderatora:
misliš da odlazak na psihoterapije i lijekovi spadaju u nešto zastarjelo? voljela bih čuti tvoje argumente...i misliš li da se duševne bolesti i poremećaji liječe knjigama?:confused:
Možeš to nazvati kako hoćeš, zastarjelo, ili savremeno, bitno je da nema funkciju da izleči čoveka. Sve te terapije lekovi samo drža pacijenta u "smireno" stanje pod raznim mogu slobodno reći narkoticima. Uostalom postavio sam ti dokumentarac o tome, imaš gomile činjenica, samo budi otvorena i ne gradi snove u ovom okrutnom svetu. Nemoj da misliš da je čovek zainteresovan za čoveka, da je farmaceutskoj industriji u interesu da leči ljude. Ne leči se knjigom, već znanjem, znanjem koje možeš između ostalog steći čitanjem određene knjige. Čovek je sebe uvukao u ogrovnu nevolju zbog neznanja. Ti si mogla da naslediš sklonost ka depresiji, ali ipak ti biraš put i smernice u životu, tako da izlečenje zavisi isključivo od tebe, nikako od drugih.

očekujem da se ovdje jave ljudi koji se bore s takvim bolestima...
Mogu ti se javiti ljudi koji su na tabletama, na raznim terapijama, ali ti nićeš čuti apsolutno niti jedno jedino iskustvo koje se na taj način izlečilo. Jer ne postoji takav slučaj nigde u svetu. Ako se kojim slučajem javi neko ko se rešio depresije iliti duševne bolesti, uglavnom je to put kojim svaki čovek treba da ide, a to je put ka istinskoj sreći, ne trenutnoj materijalističkoj.

Mislim da bi ti pomenuta knjiga mnogo pomogla da stekneš znanje koje ne možeš steći gledajući medije i ono što oni reklamiraju, savetovanjem doktora, psihijatara i td. Sve zavisi isključivo od tebe.
 
Možeš to nazvati kako hoćeš, zastarjelo, ili savremeno, bitno je da nema funkciju da izleči čoveka.
Sve te terapije lekovi samo drža pacijenta u "smireno" stanje pod raznim mogu slobodno reći narkoticima.
sori, ali nisi informiran o temi uopće...
Ti si mogla da naslediš sklonost ka depresiji, ali ipak ti biraš put i smernice u životu, tako da izlečenje zavisi isključivo od tebe, nikako od drugih.
to je jedino istinito, ostalo bla...


Mogu ti se javiti ljudi koji su na tabletama, na raznim terapijama, ali ti nićeš čuti apsolutno niti jedno jedino iskustvo koje se na taj način izlečilo. Jer ne postoji takav slučaj nigde u svetu. Ako se kojim slučajem javi neko ko se rešio depresije iliti duševne bolesti, uglavnom je to put kojim svaki čovek treba da ide, a to je put ka istinskoj sreći, ne trenutnoj materijalističkoj.
o čemu ti pričaš, mislim da si fulao temu...

Mislim da bi ti pomenuta knjiga mnogo pomogla da stekneš znanje koje ne možeš steći gledajući medije i ono što oni reklamiraju, savetovanjem doktora, psihijatara i td. Sve zavisi isključivo od tebe.
opet fulana tema...:eek:
 
sori, ali nisi informiran o temi uopće...

to je jedino istinito, ostalo bla...

o čemu ti pričaš, mislim da si fulao temu...

opet fulana tema...:eek:
Tema je ovo:
osobno se borim s nasljednom depresijom i anksioznošću. liječim se ambulantno, pijem antidepresiv fevarin, te stabilizator raspoloženja i anksiolitik, rivotril. imam problema i sa nesanicom, za nju sam dobila prazine, pola tbl 12,5 mg. idem privatno na psihoanalitičku psihoterapiju kod psihijatrice psihoterapeuta.
A ti ako si zaboravila šta si napisala u uvodnom postu, pročitaj ponovo...il' promeni boju da se bolje vidi.


Koja je funkcija tih tableta? Na koji način deluju? Da li ti pomažu? Da li te doktor/psihijatar upućuje na uzrok ili samo na simptome? Da li si upućena u to od čega treba da se sklanjaš, šta da izbegavaš? Da li znaš da je takvo stanje izlečivo? Da li znaš da savremena medicina nije nikog izlečila? Su samo neka od pitanja koja treba da odgovoriš pre svega samoj sebi.
P.S.
Možemo i o tome kako deluju antidepresivi na naš organizam, i koliko ga razaraju.
 

Back
Top