DUŠA

( Khalil Gibran )

http://3.***************/-TVA367l9JrE/TyGxhcZLqZI/AAAAAAAAA0U/Z7kKUsm-Zfo/s320/self+observation+1.jpg


I Vrhovni Bog izdvoji Dušu iz svog bića i u njoj sazda Ljepotu.

Darova joj nježnost jutarnjih lahora, miris poljskog cvijeća i blagost mjesečeve svjetlosti.

Podari joj pehar radosti i reče:
Iz njega ćeš piti samo kada prošlost zaboraviš i budućnost zanemariš.
Zatim joj podari pehar tuge i reče:
Iz njega ćeš piti da bi shvatila suštinu životne radosti.

Zatim u nju uvede Ljubav koja Dušu napušta sa prvim tragom pohote, i uvede u nju dražesnost koja iz nje nestaje sa prvom riječju uznositosti.

I obdari je znanjem nebeskim da je vodi putevima Istine.

I spusti u njene dubine sposobnosti da vidi što se ne da vidjeti.

I stvori u njoj emocije koje prate vizije i himere.

I odjenu je ruhom čežnje koje anđeli od duginog treperenja satkaše.

Potom u nju stavi tamu sumnje koja je sjenka svjetlosti.

Onda uze Gospod oganj srdžbe, i vjetar što puše iz pustinje neznanja, i pijesak sa obale mora egoizma, i zemlju ispod nogu vremena i sazda čovjeka.

Dade mu slijepu snagu što bjesni u bezumlju i pokorava se uživanjima.

I udahnu mu život koji je sjenka smrti.

I Vrhovni Bog se osmjehnu, pa zaplaka, osjeti bezgraničnu ljubav, te sjedini čovjeka i njegovu Dušu.
 
..lep tekst...

..pošto nikom ne zapada za dušu , ova pučka filosofija persijskih naroda ( koja vodi verovatno poreklo od indijskog puriše - onaj što ide bos i go po zemlji i spava s njom ) koja opravdava sva činjenja i nečinjenja u ime ovoga i onoga - čak i zlodelateljstvo i nečovečnost njoj nisu strani i neljudski ... naročito ovo poslednje , koje se duboko sukobljava sa etikom ; koja kaže da nije čovek onaj ko se nečovečno ophodi prema drugima i sebi samo - dakle , to je trebalo ralitavizovati ; razvodnjiti do besmisla i na neki način pomiriti sa razumom i etikom ..kad čovek bez religijskih primesa prosuđuje o zverstvima međ ljudima , on ih svrstava u neljudska zverska činjenja ; ali kad se na sve osvrne iz religijskog zanosa , sklon je da se miri sa najgorim i da sve ostavi takozvanom božanskom sudu ... a da bi se mirili sa svakodnevnicom u kojoj božanski sud kao da nema onih upliva koji mi očekujemo --ne kažnjava ništake , neljude zveri , moralo se stavrati mnogo čega pa i ovo opisano viđenje duše ... ovako viđena duša , božije je delo ( a onaj što ide bos po zemlji i spava na njoj, ne može se suprostavljati tvorcu svega postojoćeg ); a ona je ni crna ni bela ( ubija i prašta ) u isti mah ... pa sve što ona čini , čini zato što je takva kakva je - jer je od boga , pa je i ljudska ...

..često može se čuti : "sve što je od čoveka čovečno je "

...evanđelistička religija , nastoja la je da ovo negira ..ona ljudsku dušu vidi belom i samo takom mogućem ...a ono što je njena tvojnost , tamna senka - crnilo , vidi kao zlo / aždahu ...

..dakle , koncept duše sa svim pozitivnim i negativnim svojstvima odbačen je sa helenskim idealizmom i u etici traje do današnjih dana ...tama , egoizam , sujeta , srdžba ,mržnja, srebroljublje , vlastoljublje - zajedno sa sedmoglavom aždahom, zbačene su sa nebeskog svoda ...

..ja bar tako volim da mislim...???.. a ono život me izgleda svakodnevno demantuje ...ljudi se svakog trenutka pravdaju da su od boga satkani takvi kakvi su i čine onda sve po božijoj promisli i u njegovo ime ... svi su razumeli dobro i koriste dobro odbranu đavoljeg advokata ...

... e sad da ne pomislite da sam religijski zanešenjak , moram vam reći da nastojim o svemu da imam svoj stav i njeg nastojim da podupirem poreklom stvari ... Pozdrav !
 
Onoj koja zna slušati muziku svoje duše,

i perepoznaje duboku čežnji svake duše,

vidi večnu Svesnost

kao ljubazan osmeh


Odličan izbor!
index.php
 

Back
Top