Drzava kao model otezavanja razvoja privatnog biznisa

Ako jedna mesara jedva prezivljava na trzistu, zbog 1000 stvari, ti stvarno mislis da je Srbija sposobna da ima te subvencionisane industrijske bogatase?

Није. Не треба да их плаћа држава него да их формира на тржишним принципима уз личну покретачку снагу предузетника, стручних и радних људи.
 
Na koje sve nacine drzava moze ometati razvoj privatne preduzetnicke radnje i malog biznisa...

Birokratijom.
Porezima
Dozvolama
Obaveznim troskovima, taksama.

A sad ono najbolje....
Donacijama nekom povlascenom pojedincu , gde se zanatlija za ceo vek skrpi jedva 30 000e, a ovaj dobije za jedno popodne 700 000e i naravno otvori savremenu proizvodnu halu za krave, za masine, za prese...

Kreditima banaka velikih iznosa bez pokrica, pod maskom razvoja.....Slicno kao prethodno s tim da tezina vracanja ostaje na povlascenom pojedincu ....Ako je donacija za vinograd politicaru , onda je 700 000e, a ako uzima kredit subvencija onda je 2600 000 s tim da mu je 15% otpis a ostalo mora da vrati , ali i to je daleko vise od 40 000e koje covek moze da zaradi radom za ceo svoj radni vek...

Ovaj sto radi ceo vek, ne dolazi u poziciju da razvije svoj posao....ovi ostali dolaze u poziciju...

Zapadne inicijative razvoja ....E to je posebna prica.....tu vise nije kao drzava a jeste, nego da bi se razvila cela teritorija jedne Srbije, treba da se stvori veci broj proizvodjaca i onda hajde da pregazimo postojece i dovedemo nove , od izabranih clanova , ministara, uz podrsku EU, a ovi sto trenutno krpe do svojih 40 000e, oni ce biti u mogucnosti da se prikljuce kao strucna radna snaga u nekoj tek otvorenoj firmetini za koju je drzava dala besplatno zemljiste, i otpisala 10 godina poreza i taksi i mozda kanula nesto za zaposlene...

Treba li mlad covek da zeli da bude ovaj iskusni radnik koji skuplja svojih 40 000e da bi se razvijao u svom biznisu, ili treba da juri donacije, dilove , da se namesta drzavi kao nezaposlen keramicar, moler, masinac, sve dok se ne ukaze neki plan razvoja i onda evo ja sam tu , pokupi kredit ili donaciju ili plan homogenizacije iz EU i otvori sebi uz 10 godina cekanja u smrdljivim salama politickih sala , jedan nov i isplativ pogon...

10 godina je mnogo ako si lekar, masinac, elektrotehnicar, ali nema drugog puta...
10 godina je ipak mnogo manje od 40 godina da bi skupio 40 000e....
Nek je i inflacija pa je cifra sad 200 000e....
Opet je 10 godina ebavanja sa aktivistkinjama i uvlacenja u bulju manje od 40 godina krvavog rada i branjenja od lopova i krvopija..
Ma, šta ti je ovo, bre? Nešto si se uvalio u tu priču oko posla i para, al' sve nešto teško i komplikovano pričaš. Pa zar ne kapiraš da je svako jurenje donacija i dilovanje sa državom čista muljaža? Ajde bre, radi i zaradi svoje pare, ne čekaj nekog da ti baci milostinju. Nemoj biti ovca koja čeka da je neko izmuzi. Ajde, bre, gledaj svoja posla, šta se baviš time. Daj, radi kao čovjek, ne kao ovce koje čekaju da ih vode na ispašu!
 
Niti jedna Spanija i Nemacka nisu imale povoljnije kredite od srpske ekonomske istorije.

Doduse, tada i nismo imali prave banke, mozda bi ove privatne banke bolje radile.
Ja ne mogu da pričam o domaćim bankama iz vremena socijalizma jer to slabo poznajem. Sizifu sam postavio pitanje u vezi sadašnje situacije kada su kamate za njegov razvoj kod komercijalnih banaka nepovoljne ili nedovoljno privlačne. Što se tiče državnh razvojnih banaka naravno da su ih nabrojane zemlje imale i naravno da su bili motor razvoja privrede , ono što vuče privredu sve dok ista ne pređe u narednu fazu razvoja.
 
Ja ne mogu da pričam o domaćim bankama iz vremena socijalizma jer to slabo poznajem. Sizifu sam postavio pitanje u vezi sadašnje situacije kada su kamate za njegov razvoj kod komercijalnih banaka nepovoljne ili nedovoljno privlačne. Što se tiče državnh razvojnih banaka naravno da su ih nabrojane zemlje imale i naravno da su bili motor razvoja privrede , ono što vuče privredu sve dok ista ne pređe u narednu fazu razvoja.
Ono sto vuce privredu je slobodna trgovina i sto slobodnije trziste rada.
 
Ima, kolko hoćeš! SRBIJA za početak!
pitaj BRENU i ŽELJKA kolko plaćaju poreza...
pa nam javi obavezno!
Uistinu, svet je prepun tajni i zamki, a često se čini da je pravda nedostižna poput sjene koja beži pred svetlošću. U tom mračnom lavirintu naše svakodnevice, porezi postaju poput nevidljivih konaca kojima se igraju sudbine, a obični ljudi poput Brene i Željka nalaze se zarobljeni u mreži zakona i propisa koje ne razumeju.

No, istinska patnja leži u tome što su oni najslabiji najčešće ti koji podnose teret, dok bogati i moćni putuju kroz život poput neustrašivih galebova koji su iznad svega.
 
Ma, šta ti je ovo, bre? Nešto si se uvalio u tu priču oko posla i para, al' sve nešto teško i komplikovano pričaš. Pa zar ne kapiraš da je svako jurenje donacija i dilovanje sa državom čista muljaža? Ajde bre, radi i zaradi svoje pare, ne čekaj nekog da ti baci milostinju. Nemoj biti ovca koja čeka da je neko izmuzi. Ajde, bre, gledaj svoja posla, šta se baviš time. Daj, radi kao čovjek, ne kao ovce koje čekaju da ih vode na ispašu!

Ех да живимо у Швици..
 
Uistinu, svet je prepun tajni i zamki, a često se čini da je pravda nedostižna poput sjene koja beži pred svetlošću. U tom mračnom lavirintu naše svakodnevice, porezi postaju poput nevidljivih konaca kojima se igraju sudbine, a obični ljudi poput Brene i Željka nalaze se zarobljeni u mreži zakona i propisa koje ne razumeju.

No, istinska patnja leži u tome što su oni najslabiji najčešće ti koji podnose teret, dok bogati i moćni putuju kroz život poput neustrašivih galebova koji su iznad svega.

Тачно! Они јадни у ствари нису знали правилно да пореску пријаву попуне. :( :(
 
Ja uvek pokusam da ne uzmem fiskalni racun kada god mogu pri kupovini, pa cak iako ce drzava vise da otme na drugi nacin da bi placala penzose i prosvetare, ali vecina kasirki pocela da insistira da mi daju racun, jedna me i napala cak pre neki dan da ko zna ko sam ja, i mozda sam neki inspektor.

Па ако њу наватају брат Синиша са малим Моном наступа. Разуми је.
 
Била сам баш дуго приватни предузетник и апсолутно је тачно да систем контрола, опорезивања опстаје на тлачењу малих предузетника.
Додуше, моја је кривица што се гадим подмићивања, увлачења у дупета и што сам веровала да је довољно радити поштено и вредно.

Са друге стране имала сам прилику да видим рад мале фирме у Немачкој, систем контроле, пореза. .небо и земља!
Пусте их да створе и разраде посао, наравно да плаћају порезе али их не кажеавају на сваком кораку нити велики имају повлашћене услове у односу на мале.
Браво УМ за тему

Фрагментација друштва на екстремну сиротињу и олигархију.

Такав је систем деце и унука комунизма и њихове структуре вршења моћи која им то системски омогућава.

Егоцентричност и некултура живљења, привређивања и права својине.

Све може и ништа не може, зависи у ком си сталежу.
 
Мислиш "Држава то сам Ја"

Опет ништа не знаш: Па докле више...

Не Држава је Народ+Територија+СуверенаВласт
To je tako u teoriji prava za BG Pravni nivo.

U realu, Drzava, to su drzavni paraziti na vlasti.

'Drustveni ugovor' je najgluplji apstraktni pojam ikada, i laz.
 
Svako slobodno tržište vodi ka monopolima i oligopolima a to valjda treba sprečiti .
Drugo, veoma bi se razočarao kad bi uvideo koliko su se mnoge tebi sada idealne ekonomije razvile u zatvorenom tržištu , na primer ekonomija SAD-a.
Ja sam covek koji se lozi na anarhokapitalisticke ekstremiste, stvarno ne znam zasto mislis da je meni ideal ono sto rade drzavni paraziti iz USA?

To sto sam ovde da zezam srpske putinofile i onda pisem takve vrste poruka, berem vi pametniji medju njima bi trebalo da razumete moj kontekst.
 

Back
Top