Drustvene uloge (role, gluma)

Umri_muski

Legenda
Poruka
55.748
Nije za ovaj pdf ali hajde...

Da li je neko simpatican ili nije?
Da li ostavlja utisak nepostovanja i uvredljivosti ?
Da li ga ili je stalno privode zbog nepodnosljivosti ali nikad krivice?
Da li su previse direktni, otvoreni?
Kada nisu uskladjeni sa svojom drustvenom ulogom, ne funkcijom nego ulogom, glumom...?

Najcesce zele da im pripisu ili gordost ili zahtevnost neediness, pekmezarstvo ili sta bilo samo da je negativa..
A kinezi to zovu 30% u odgovoru viska....preopsirnost koja steti...
I to uglavnom u direktnim i korisnim i smislenim odnosima i opisima odnosa ali koje ljudi ne zele da cuju..

Ne mora biti govor...
Opste poznato je da ako zelite da vas bilo ko zaustavi , obezbedjenje , policija, granicna kontrola, dovoljno je da ukljucite 3,4 kriticne reakcije i bicete izdvojeni iz grupe...

Ja licno isprobavao i uvek pali...znaci 3 pogleda u pravcu policajca ili pasoske kontrole ili ka obezbedjenju i garantovano krece odvajanje i neki razgovor...
Nema sanse da traje samo 3 recenice..
Ali pogledi mora da budu jasno odradjeni...

Biti u pogresnoj ulozi , tj roli je vrlo opasna stvar...
Npr iako dobronameran, prijatan , kulturan i obziran , muskarac koji ima grube crte lica a nije uspeo da nadje odgovarajuci model, tj ulogu , rolu , dobice neko neadekvatno tumacenje...
Cudak je najjeftinije...

Ali ako ima grube crte i jaku konstituciju , a pravi se korektan i opasan, onda ce biti mnogo prihvatljivija uloga...imidz...
Kao da je bolje biti zaebanog imidza ako to podrzava vasa faca i telo nego dobronamernog kad to moze da izgleda cak i kao nadmenost...jer ce svaka blaga reakcija i iskazivanje slabosti izgledati kao cinizam i ruganje jer zaboga nemoguce je da takva faca iskazuje slabosti koje su neprikladne takvom licu i telu a da nije ruganje..

U izgradnju imidza, uloge ulaze cak i frizura, ali vise mimika lica i izgled lica, sirina brade, oziljci , cak i oziljci na rukama, nije svejedno nezna ruka iako imas 100kg , i ruka sa oziljcima koji pokazuju tuce i sirinu pesnice i grubost uz grubu kozu i dlakavost...
 
Inace motiv za ovu temu je jedan film gde dve drugarice, jedna problematicna, grupnjaci lezbo , droga, pijanke, ali kad je zaustavi policija, samo mahnu rukom , pusti glupacu , droca neka....a druga vecita pedanterija, da sve bude zdravo , uredno , a opet cim je zaustave, izgleda previse ustogljeno i za svaki slucaj privedi je da vidimo sta je i sta nije u redu...
Mozda treba dodati jedan drugi socio efekat, a to je lopov uvek razmislja kao lopov i u svima vidi potencijalne drugare, lopove....
A naravno pretvara se kao postenjacina, i mozda moze da se uzdrzi od gledanja lopova u svima ali ne moze od glumatanja da je sve posteno ....sekundu posle nepostenog akta..

Sa druge strane, inteligentnije osobe upadaju u nesto drugo...

Uloga zrtve i borba protiv stigmi
Npr stigmatizacija zbog necega koja je samo trac.
Tu osoba ne zeli da bude stigmatizovana ulogom koju joj dodeljuje okolina zbog namere da se diskredituje od strane par pojedinaca...
Medjutim, svaki razlozan gest borbe i ukazivanja jos vise nervira okruzenje jer ga tumace ulogom glumatanja zrtve....tj ukazivanje na prekrsaje se tumaci kao naglasavanje stete usled stigmatizacije, tj igranje na ulogu zrtve..

Zene su tu gore, jer uopste ne razlikuju sta je gluma a sta realnost jer uglavnom vecito glumataju....pa su gore kao generatori stigmi....to kad krene da pakuje nekom to ne ume da stane...

A opet osete i same nekad stigmatizaciju zrtve, tj jedan od razloga zasto droce nikad nisu silovane je upravo taj , sto im se pripisuje koriscenje glume zrtve u okruzenju stigme..
 
Poslednja izmena:
Meni je postalo svejedno, onako bas me ne zanima niko i tudje misljenje,sve to ko me usput ceka gledam kroz njih,ceka me ili mac ili pljacka,msm sve nas samo vecina nije svesna i spremna,vidi se to kroz stare same ljude, kad treba da odu na pijac ili u postu kako ih sikaniraju,nevidljivi su i lak plen,znaju to pa beze u svoj kutak samo za neophodno izlaze
 
Ova tema pripada ovom potforumu.

Zašto ljudi igraju društvene uloge, role? Kakvu ulogu u svemu ima komunikacija sa drugim ljudima?

Koliko nam je važna komunikacija, verbalna i neverbalna?

Da li su uloge isto što i nošenje maske koja je odbrambeni štit pojedincima?
 
Uzmimo jednu prakticnu stvar, ja volim da tako raslojim stvari , jer mi onda mnogo vidljivije sta je sta...

Da li uloga ili profesija kockara obuhvata samo znanje igre, znanje kako da se postavi i blefira u situaciji , znanje kako da broji i racuna, znanje kako da navlaci protivnika na veci ulog ili

obuhvata i znanje kakvi sve trikovi postoje, oznacavanje karata , sta se sve desava pre i posle partije i sta moze da utice na partiju i naplatu u partiji...


Sve ovo postoji i kod drugih maski i uloga....kod skoro svake uloge...

Isto kao sto nikad nece nestati ideja i namera prevare kod igranja karata i kocke, tako nece nestati ni ideja krsenja pravila ili dobrih obicaja u svim drugim maskama.

Kod kockara postoji teznja kockara da to ne bude vidljivo jer ako je vidljivo onda postaje nasilje taj put i nema vise kockanja....gubi se kredibilitet cak i kad je lazno postenje u pitanju..

Medjutim kod drugih maski se to ne desava...vec naprotiv....Ako je potrebno mito da bi dobio uslugu lekara kakva je potrebna, desice se upravo suprotno ako se otkrije sta se desava...tj nece nestati prevare, nego ce se jos povecati....jer su ucesnici partije primorani da ucestvuju u partiji....sto kod kocke nije slucaj...

Slicno je u privredi , mnogo puta je slucaj da postoji jasna primoranost ucestvovanja u partiji , ne politickoj nego ekonomskoj partiji zivota upravo sa istim ekonomskim kockarima i prevarantima..

Osnova nije da se smanji ili ukine nepostenje.....jer da je to osnova onda bi se to desavalo svuda , kod svih maski....


Pogledajmo decu u nekom dvoristu.....za razliku od mog dvorista, gde je bilo uvek 20 30 dece i nekad i 100 dece, jer je bilo 8 zgrada koje cine dvoriste, danas deca ne prave pravila da bi bila sto vise fer , nego bas naprotiv sto vise se igraju po ja tako hocu pravilima, izmisljenim tumacenjima...

To je nauceno , iz roditeljskog doma , ne verujem da je dete naucilo to u skoli u tako malom uzrastu...

Svega ovoga ne bi bilo da nisam boldova jednu recenicu....tj ostalo bi nevidljivo..
 

Back
Top