Djurdjevdan - Pitanje

vujadin:
То би било тако да он није поставио само 5-ти и 6-ти, него да је питање гласило зашто са 23-ег на 5-ти и онда са 23-ег на 6-ти, онда би било тако, а он је навео да се то не узима у обзир у одговору, према томе питање је неправилно или је неки виц.

Питање је правилно:

1. У 19. веку то је био грегоријански 5. мај, а у 20. веку 6. мај.

2. Нема везе ни са каквом променом календара, јер СПЦ није мењала календар.

3. Узети у обзир да је питање пренео дечко који не зна о чему се ради, и да је у постављању питања сигурно направио пар формалних грешака, тако да се немојмо хватати за сваку његову речцу као за Свето Писмо, већ се концентришимо на суштину. А суштина је под 1. и 2.
 
vujadin:
Може бити да није ни виц, него да је питање поставио комуниста или католик да умаловажи православни календар

Нема "православног календара". Грци, Румуни, Бугари и Цариград су православци, а реформисали су календар, и сада им се поклапа са грађанским (то јест, данас им је 5. мај и по црквеном и по грађанском календару, док је код Срба 5. мај по грађанском, а 22. април по црквеном). Такође, и наша црква је прихватила реформу, само је она одложена. Исто као и Руси.

Програм реформе је предложио српски астроном Милутин Миланковић, по њему се календар зове "Миланковићев", а саму реформу је предложила СПЦ на Свеправославном Сабору у Цариграду (Истанбулу) 1920. иако до сада ту реформу није спровела.
 
Ako ćemo precizno u 19. veku se Djurdjevdan nije slavio nikakvog 5. maja iz prostog razloga što je tada postojao samo jedan jedini kalendar i crkveni i svetovni, a to je Julijanski. Tek 1919. je Gregorijanski kalendar usvojen kao zvanični u svetovnom datiranju.
 
AKHENATON:
Ako ćemo precizno u 19. veku se Djurdjevdan nije slavio nikakvog 5. maja iz prostog razloga što je tada postojao samo jedan jedini kalendar i crkveni i svetovni, a to je Julijanski. Tek 1919. je Gregorijanski kalendar usvojen kao zvanični u svetovnom datiranju.
A, oprosti...
ti si medju normalnijim na ovom forumu i nemoj sljedece potanje shvatiti kao prvokaciju...
Pa kada je taj Djurdjevdan, da li danas ili za 15 (dvije sedmice) dana?
Ali onako poshteno mi kazi ;):lol::lol::lol:
 
Bogart:
3. Узети у обзир да је питање пренео дечко који не зна о чему се ради, и да је у постављању питања сигурно направио пар формалних грешака, тако да се немојмо хватати за сваку његову речцу као за Свето Писмо, већ се концентришимо на суштину. А суштина је под 1. и 2.


Ko se ovde loše izrazio, da li profa ili dečko koji je preneo pitanje, da li pitanje uopšte tako glasi itd. možemo samo da nagađamo.

Nema više svrhe raspravljati o tome.....Zašto nekad 5. maj, a sad 6. maj po Gregorijanskom kalendaru, rečeno je već u prvom postu....i tu je kraj.
 
Ma to je jedna velika glupost....Treba lepo da predjemo svi na jedan kalendar i gotova stvar.....Nego ovako jedni u klin drugi u ploču.....:roll: Grci priznali Gregorijanski, mi izvodimo....Svašta...:roll:....Ali ne mi uvek moramo specijalni da budemo...:roll:

Za sada je Milankovićev predlog je najbolji, preciznije od toga mislim da se ne može.....i to bi bilo idealno rešenje...a dok se to ne ne prihvati za mene je danas 6. maj 2007. godine. Ebeš crkvu....
 
AKHENATON:
Ma to je jedna velika glupost....Treba lepo da predjemo svi na jedan kalendar i gotova stvar.....Nego ovako jedni u klin drugi u ploču.....:roll: Grci priznali Gregorijanski, mi izvodimo....Svašta...:roll:....Ali ne mi uvek moramo specijalni da budemo...:roll:

Za sada je Milankovićev predlog je najbolji, preciznije od toga mislim da se ne može.....i to bi bilo idealno rešenje...a dok se to ne ne prihvati za mene je danas 6. maj 2007. godine. Ebeš crkvu....
AKENATON... Eto zato sam te i pitao da mi TACHNO odgovorish....
Znachi Srbi NE RACHUNAJU VRIJEME kako treba...
Ko zna, mozda je ta greshka u kalendaru po POJEDINCE toliko fatalna da su OSTALI U SREDNJEM VIJEKU ;):lol::lol::lol:
 
AKHENATON:
hehehe, ma niko ne računa vreme kakop treba, u tome je poenta...:lol: Ali trenutno je Gregorijanski kalendar tačniji u odnosu na tropsku godinu....
Dakle...
Ja ovo tvoje mogu da protumachim ovako
SRBI PRIHVATITE VALJANI - tachniji KALENDAR i POCHNITE RACHUNATI VRIJEME PO NJEMU ;)

...pa da ako stignemo te Evropske procese i integracije ;)
 
Imao sam negde mnogo dobar tekst o ovoj problematici ali ne mogu da ga nadjem nigde.
Sustina je da je gregorijanski (po papi grguru nekom nosi ime) precizniji od julajnskog i da je poceo da se koristi u prvoj polovini 16. v. tada je razlika bila deset dana i odprilike na svakih 100 godina povecava se jedan dan. Tako ce se, izmedju ostalog, za nekih osamdesetak godina i bozic slaviti osmog januara. cisto racunsko pitanje. Milankovicev kalendar je preciznij od gregorijanskog i trenutno najprecizniji uz minimalnu, zanemarljivu gresku. pravoslavci koji bozic slave 25. XII (a uskrs i ostale praznike koji se racunaju slave isto kad i mi ) ustvari su prihvatili milankovicev kalendar koji se trenutno poklapa sa grgorijanskim ali ce razlika, koja se stalno povecava, za nekih par stotina godina iznositi jedan dan. Egipat, Antiohija, mi, rusi i hilandar jos koristimo julijanski.
zao mi je sto sam bio napotpun i neprecizan. pojasni cu vam bolje ako dodjem do tog teksta.
 
KLazar:
Imao sam negde mnogo dobar tekst o ovoj problematici ali ne mogu da ga nadjem nigde.
Sustina je da je gregorijanski (po papi grguru nekom nosi ime) precizniji od julajnskog i da je poceo da se koristi u prvoj polovini 16. v. tada je razlika bila deset dana i odprilike na svakih 100 godina povecava se jedan dan. Tako ce se, izmedju ostalog, za nekih osamdesetak godina i bozic slaviti osmog januara. cisto racunsko pitanje. Milankovicev kalendar je preciznij od gregorijanskog i trenutno najprecizniji uz minimalnu, zanemarljivu gresku. pravoslavci koji bozic slave 25. XII (a uskrs i ostale praznike koji se racunaju slave isto kad i mi ) ustvari su prihvatili milankovicev kalendar koji se trenutno poklapa sa grgorijanskim ali ce razlika, koja se stalno povecava, za nekih par stotina godina iznositi jedan dan. Egipat, Antiohija, mi, rusi i hilandar jos koristimo julijanski.
zao mi je sto sam bio napotpun i neprecizan. pojasni cu vam bolje ako dodjem do tog teksta.

Imaš na mojoj temi Istorijska Hronologija to sve lepo objašnjeno, nemoj da se mučiš...
 
AKHENATON:
Ma to je jedna velika glupost....Treba lepo da predjemo svi na jedan kalendar i gotova stvar.....Nego ovako jedni u klin drugi u ploču.....:roll: Grci priznali Gregorijanski, mi izvodimo....Svašta...:roll:....Ali ne mi uvek moramo specijalni da budemo...:roll:

Za sada je Milankovićev predlog je najbolji, preciznije od toga mislim da se ne može.....i to bi bilo idealno rešenje...a dok se to ne ne prihvati za mene je danas 6. maj 2007. godine. Ebeš crkvu....

E, ti Grci mi nisu nikako jasni..:lol:...Kako su to oni prihvatili Gregorijanski ?
 
Bogart:
Питање је правилно:

1. У 19. веку то је био грегоријански 5. мај, а у 20. веку 6. мај.

2. Нема везе ни са каквом променом календара, јер СПЦ није мењала календар.

3. Узети у обзир да је питање пренео дечко који не зна о чему се ради, и да је у постављању питања сигурно направио пар формалних грешака, тако да се немојмо хватати за сваку његову речцу као за Свето Писмо, већ се концентришимо на суштину. А суштина је под 1. и 2.

Питање је, као што се испостави, провокација, и ми смо сви насели на њу, тако нам и треба кад смо сви паметнији од паметнијег.
 
pumps:
Jeli to po Julijanskom ili Gregorijanskom kalendaru?
Jer, kada je recimo Sv. Petar 12. jula, on NIJE tu tog 12. jula nego dodje 14 dana kasnije, jer su ovi Srbi pobrkali kalendare ;):lol::lol::lol:

Нису Срби побркали календаре , него римски цар Јулије Цесар, по његовом календару је тога дана 29 Јун, а он је живео пре Христа и није могао предвидети да ће неки папа то променити. А кад Срби нешто присвоје онда то више не напуштају, и мораће опет Европа да се уједини са Америком да им то силом наметне, али ће Срби и даље бити Срби, па можда би требали имати и паметнијег посла од исправљања криве Дрине, само за тако нешто треба памети а не силе и мржње.
 
AKHENATON:
Ko se ovde loše izrazio, da li profa ili dečko koji je preneo pitanje, da li pitanje uopšte tako glasi itd. možemo samo da nagađamo.

Можемо нагађати са 99% сигурности да је дечко помало непрецизно, али не и нетачно, пренео питање. ;)

AKHENATON:
Ako ćemo precizno u 19. veku se Djurdjevdan nije slavio nikakvog 5. maja iz prostog razloga što je tada postojao samo jedan jedini kalendar i crkveni i svetovni, a to je Julijanski. Tek 1919. je Gregorijanski kalendar usvojen kao zvanični u svetovnom datiranju.

Ако ћемо још прецизније (а то је оно што сам рекао), грегоријански календар је постојао иако није био на снази у Србији, а у односу на њега (пошто сам тако рекао) јулијански 23. април је био 5. мај.

А ако ћемо баш да терамо мак на конац, у једном делу Србије (Војводство Србија и Тамишки Банат ;) ) у 19. веку је на снази и у званичној грађанској употреби био грегоријански календар.
 
Bogart:
Ако ћемо још прецизније (а то је оно што сам рекао), грегоријански календар је постојао иако није био на снази у Србији, а у односу на њега (пошто сам тако рекао) јулијански 23. април је био 5. мај.

Postojao je tada i muslimanski kalendar i jevrejski, kalendar Inka, kalendar maja itd. ali u Srbiji ni jedan nije bio na snazi...Prema tome u Srbiji e u 19. veku nikakav 5. maj ne pominje.....al tu se opet vraćamo na pitanje, koje je nama skroz na skroz neprecizno postavljeno........:wink:

Bogart:
А ако ћемо баш да терамо мак на конац, у једном делу Србије (Војводство Србија и Тамишки Банат ;) ) у 19. веку је на снази и у званичној грађанској употреби био грегоријански календар.

A izvini molim te, to nije bio deo Srbije u 19. veku i normalno je da je tamo bio u upotrebi Gregorijanski kalendar....
 

Back
Top