Ђорђе Балашевић

Ali ne brinem puno o tome da li je Taj bio Srbin, Tatarin, Kozak?
Ni da li se krstio, klanjao, pisao s leva na desno?
Ne...
Brinem jedino da nije bio podlac?
Palikuca?
Bratoubica?
Ili je bio neko ko je sekao srce na kriške, da bude za sve...
Neko kog su uvek pitali kad o cemu treba presuditi...
I neko kome se i Bog obradovao kao dragom rodaku...
Kada mu je umoran zakucao na Nebo... ("Jedan od onih zivota")
 
Poslednja izmena:
…Na svetu postoje samo istina i laž.Stvarnost i snovi, još bolje. Istina je stvarnost i tu nema šta da se priča, a laž su snovi.
Snovi su anđeli laži. Oni koji odaberu samo istinu, ili samo snove, znaju da od toga sreće nema. Dve osnovne životne hemikalije zato se uvek mešaju, ali to je već crna magija, i kap jednog u drugom često je premalo, a dve kapi često su previše. Malo ko nalazi meru, ali svi pokušavaju i to je najvažnije.
A posebni, čarobni i nevidljivi Ćup u kom se mućkaju istine i laži,s tvarnost i snovi, naziv se ponekad i MAŠTA.
U tom Ćupu je štos...
Kad ono prestaje detinjstvo?
Kad ti neko prvi put na ulici kaže ,,VI“? Kad zaplešeš na maturskom balu, kad položiš vozački...? Ne zna se tačno.
Ja mislim da prestane kad ostaneš bez Ćupa. Kad dozvoliš da ti ga uzmu, ili ga, ne znajući da ga koristiš, sam razbiješ... ("Jedan od onih zivota")
 
Poslednja izmena:
U vreme kada sam knjige gutala u jednom dahu, pojavila se i Tri posleratna druga - odusevila
me totalno. Zbog te knjige trazila sam od drugarice sve kasete njegovih pesama i slusala
ih iznova i iznova, povezivala pesme i knjigu, otisla na koncert. Reci stvarno jesu njegove
igracke
ali ono sto mi smeta kod njega je da misli da ima pravo da na svakog baci drvlje i kamenje, a kada
su u pitanju on i njegova zena, onda su to carsijske price i naklapanja...
 
Đorđe Balašević kao čovjek je jedna velika nula. Zgadio mi sa svojim političkim komentarima, sa svojom mržnjom prema "dođošim", svojim pljuvanjem svega i svačega. Neznam zašto mu je to trebalo. Bolje bi bilo i za njega, i za sve nas, da se držao poezije i muzike. :neutral:
 
Ne znam za te komentare, ali pjesma "Dođoška" je prelijepa..

Njenog brata znao sam tako... Iz čuvenja...
Nisam puno mario za te Dođoše...
Vukla se ko kornjača jedna jesen lenja...
Spori dani davno prođoće...
Pretio je da će on na put da mi stane...
I da mu se sestre okanem...

A... Mi smo samo šetali... I pomalo kisli...
Dobro sam se nagled'o njenih koraka...
Druge su mi devojke pobegle iz misli...
Prhnule... Ko jato čvoraka...
Tih je dana zvonilo u čast Malog Princa...
I odvažnog Bilbo Baginsa...

Na svim mojim crkvama satovi su stali...
Kazaljke se, srećom, baš tada sklopiše...
Sto hiljada reči znam... Al' jedna mi fali...
Da nju kako treba opišem...
I...
Sram ga bilo, gospodo, ko pomisli loše...
Al'... Ni nalik na druge Dođoše...

Otad baš ne uzimam svaku što se pruža...
Srce se odupire... Pa se privikne...
Al' zumbuli su zumbuli, a Ruža je Ruža...
Pa da na kraj sveta iznikne...


Ma... Da se redom postroje odavde do ćoška...
Nijedna ko moja Dođoška...

Ta, idi...
Kao moja lepa Dođoška...
 
Mozda ce neki da pomisle da ovoj temi nije mesto ovde, ali htela sam da cujem vase misljenje o Djoletu kao pesniku.Znaci sta mislite o njegovim tekstovima, pogledima na svet, ljubav, ljude...

Од 100 његових пјесама свиђају ми се једно 2 до 3, зависи од које стотке бирам.
Мислим да је скрибоман у сладуњавој својој поезији. Погледи запањујуће уски а о њему имам врло лоше мишљење. Тај не да мијења капе како вјетар дува него главе, дакако своје а богме и ових који га воле без остатка.
Солдатеска ми се баш свиђа као и она у којој су стихови "Додај животу мало боје"
 
Од 100 његових пјесама свиђају ми се једно 2 до 3, зависи од које стотке бирам.
Мислим да је скрибоман у сладуњавој својој поезији. Погледи запањујуће уски а о њему имам врло лоше мишљење. Тај не да мијења капе како вјетар дува него главе, дакако своје а богме и ових који га воле без остатка.
Солдатеска ми се баш свиђа као и она у којој су стихови "Додај животу мало боје"

Tacnije "dodaj svetu malo boje.."
Procitaj sve sto je na ovoj temi napisano, pa mozda dodas i u tu kolekciju od "2-3" jos ponesto..
 
Balašević sa malo reči mnogo kaže-onima koji žele da čuju.On ne vređa, on iskazuje svoj,ali i vojvođanski
stav,ima tu i ironije ali sve je to da bi se kroz osmeh nasmejali našoj svakodnevici i mentalitetu.Ipak,ako nekoga natera da drugačije počne da razmišlja-bonus.
 
Bas sam zakasnila da se uclanim na sajt. Ali izgleda ipak na vreme. Nedostaju mi koncerti i atmosfera u Sava centru, a bilo je davno i po malo boli,sto ih vise nema. Djordja jednostavno volim kao licnost i ne zelim da ocenjujem specificarno njegove knjizevne, pesnicke i muzicke kvalitete. Vracao je osmeh, u tim vremenima .....
 
Balašević sa malo reči mnogo kaže-onima koji žele da čuju.On ne vređa, on iskazuje svoj,ali i vojvođanski
stav,ima tu i ironije ali sve je to da bi se kroz osmeh nasmejali našoj svakodnevici i mentalitetu.Ipak,ako nekoga natera da drugačije počne da razmišlja-bonus.

Neznam, u svojim pjesmama možda i nevrijeđa nikoga, mada u pojednim ima mnogo ironije i podrugivanja ovome ili onome, ali ko je god čuo njegove komentare o događajima koji su nam se dešavali u zadnjih dvadesetak godina, i na koje ni na koji način ismo mogli uticati, njemu se povraća od tog čovjeka.
 
Ako krocis u civutski vrt
na sedmo koleno cini ce pasti
i ko da nema drugih basti
di sve pupi i sve sljasti
di na miru mozes
seboj i bozure krasti
moja nesretna mati
htela me spasti savetom finim
al' morala je dotad znati
da ne sme kasti
sta da ne cinim

Sta je bedem neg' siroki zid
lako se zajasi ko stari cilas
mahovina ko astragan
da bez glasa smugne dragan
ukraj neba se lepeza mlad saran porcijas
ruka zavesu mice
trepte u tmini biserni zdenci
zbog neceg djurdjic uvek nice
bas u tisini i bas u senci

Necu skoro onim sorom
ne znam posle put odande
me sem coro, moja lolo
cu co soro pasa mande
vetar cvili i lelece
skini suknju i jelece
nit' ko mari, nit' ko zna
na cer mande cingara

Ako dirnes u civutski vrt
kletvu ces nositi ko srebrn zvoncic
bices zedan kraj bunara
i siromah s puno para
sve ces dijamante dati za smesni cirkoncic
ko u tudji vrt udje
crn lebac mesi u crnom plehu
eh, ne pozeli nista tudje
svi smrtni gresi u tom su grehu

Kao mrva iz dzepa
Truni se lako zivot protekli
da, rekli su mi da je lepa
ali bas tako, to nisu rekli


Ova mi je medju 10-ak omiljenih..........
 
Videh ga danas u Mediteraneu, sedi sa njegovom Oljom, nezno je drzeci za ruku...
Cesto ga vidjam tamo.
Predivne pesme ima, istkane blistavim bojama zivota, peva o najbolnijem i najdivnijem u ljudskoj dusi.
Od najdraze drugarice dobih Tri posleratna druga, prepusticu se stihiji Djoletovog pera, dopustiti da me iskreno zanese, odusevi, kao svaki put.
 

Back
Top