Diskusija o učenju Jehovinih Svedoka

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sjajno! :klap:
vorki, moram ti se zahvaliti na ovom divnom primeru za analizu tehnike manipulacije. :ok:

Zamislimo za trenutak da ovo nije napisao Jehovini svedok, nego pripadnik organizacije A.
Cilj tog pripadnika je da dopre do osobe kojoj se obraća i svojim uticajem je privoli da pristupi organizaciji. Nazovimo pripadnika P, a osobu kojoj se obraća M (kao meta).

Prvo što će P da uradi jeste da proceni M.Neistina (da nebih napisao laž)
Kakva M mu najviše odgovara?
Onaj koji je prijemčiv za njegovu priču.
Kakve osobine treba da ima M?
Iz ugla P, idealno bi bilo da M bude usamljen, da je preživeo neku tragičnu ili traumatičnu situaciju ili da mu je sposobnost racionalnog rezonovanja smanjena na neki drugi način ili da bude stara i nemoćna osoba kojoj je potrebna pažnja i nega.Opet neistina

Mi ne tražimo takve osobe mi svim ljudima prilazimo i propovijedamo i ne stvaramo razlike među ljudima jer i Bog ne stvara razlike.


Prvi pasus
nudi obećanja, ali vrlo specifična obećanja.
Obećanja su usmerena na veoma određenu ciljnu grupu. Upravo onu ciljnu grupu kojoj pripada M u idealnom slučaju.
Jednoj usamljenoj osobi ponuditi prijateljstvo, nekoga ko će je slušati, osloboditi, pomoći, u koga će se moći pouzdati, ko će biti potpora i ko starima nudi večni život, pa to vam je isto kao kada žednom nudite vode ili gladnom hrane.
Reči koje sam naglasio se ne nalaze slučajno tu, već su naročito odabrane radi maksimalnog dejstva na osobu M. Radi se o tehnici manipulacije koju primenjuje P.

Prvi pasus-neistina

Mi JS Bibliju gledamo kao vodilju kroz život i imamo drugačije mišljenje od ovga koje ti prezentiraš.
Jako puno ljudi počne ići na sastanke i zaključi da to nije za njega ili nju.
I nitko ih ne osuđuje za to.
Mi (JS)ne nudimo viječni život već JEHOVA Bog.



Drugi pasus pruža obaveštenja. Vrlo specifična obaveštenja.
To su predviđanja bliske budućnosti M. Radi se o opisu dešavanja koja će uslediti kada M pristupi organizaciji A.
Neka M poveruje obećanjima datim u prvom pasusu i pristupi organizaciji A, ono što će uslediti u prvom periodu je upravo ono što opisuje drugi pasus, te će osoba M biti uverena da je učinila pravu stvar svojim pristupanjem, jer će se reči osobe P, ispunjavati, kao da su kakva proročanstva.
Govori se o prijateljima, porodici, odnosno o braći i sestrama, dakle o veoma bliskim i toplim ljudskim odnosima. U okrilju te porodice M će biti pomagana i zaštićena.
Ovde prvi put nailazimo i na podučavanje.
Kada osoba M ne bi imala smanjenu sposobnost racionalnog rezonovanja, ovde bi se svakako zapitala o kakvom je podučavanju reč i zbog čega je potrebno da je neko podučava ako već ima želju podgrejanu prvim pasusom. Međutim, osoba M je izabrana iz one grupe koja neće postavljati pitanja.

Drugi pasus-neistina


[I]Mi JS nikoga ne prisiljavamo da i on ili ona postanu JS.
To je osobna odluka.
Po tebi ispada da su svi JS smanjeno uračunljivi i da neznaju šta rade,ili da su nepismeni i da ih se vodi za ruku.
E,tu te moram razočarati.Evo moj primjer:zavrešene u ROKU dvije srednje škole
Od moje žene brat je liječnik
NJegova supruga završen ekonomski fax u ROKU.
I još jako punu JS koji su pravnici ,PILOTI,suci na sudu,itdi,td.
Šta misliš da smo mi povodljivi?????Probudi se
[/I]

I tu nailazimo na treći pasus.
Ovde se već otvoreno kaže da se ne radi o prijateljstvu jednakih.
Odnosno, osoba M, treba da bude srećna i počastvovana i svesna da mora da zasluži prijateljstvo.
Dakle, nekome ko je već poverovao u prethodnu priču se predočava da prijateljstvo treba da zasluži, da nije sve u životu besplatno i da sve ima cenu.
Bog, a kao njegovo predstavništvo i organizacija A se predstavlja starijom, mudrijom i moćnijom, kao neko ko ima puno pravo da vlada.
Dalje se kaže da ako osoba M želi prijateljstvo mora da sluša i radi šta joj se kaže, inače može ostati bez tog prijateljstva.
U ovom trenutku osoba M je zaista spremna da sluša i radi šta joj se kaže, jer ne želi da izgubi to dragoceno prijateljstvo, tu porodicu koja će je pomagati i štititi, iako se u stvari radi o organizaciji kojoj je cilj da osoba M sluša i radi šta joj se kaže

[B]Treći pasus-neistina[/B]

[U]Ovo što ti pišeš je već... fikcija osobe koja nema pojma šta piše ili ima krive izvore.
Ovdje pucaš na upravljanje nečijim životom ali to je neistina.
Nijedan PRAVI JS nikoga ne prisiljava da radi nešto što ne želi.
Recimo služba propovijedanja. Netko želi ići 10 sati,netko 50 i više,a netko 100.
Nitko nikoga ne prisiljava nego svatko odlučuje za sebe .
IMa ih koji ne idu sramežljivi su.I nitko ih ne osuđuje zbog toga.
Pravi JS drže se Biblijskih načela i onoga što u njoj piše I NITKO NIKOGA NE PRISILJAVA NA DRUGO.

Samo Biblija.. i temeljna načela koja su napisana u njoj.
I niko nikoga ne uvijerava da se PRAVO PRIJATELJSTVO MORA ZARADITI I DA IMA CIJENU.To još jedna od neistina u nizu.[/U]


U osnovi ova je tehnika identična tehnici koju koriste pecaroši kada pecaju na varalicu (Ja sam ribolovac i to jako dobar bio sam peterostruki prvak Hrvatske i još uvijek sam vrhunski sportaš 5 kategorije pri Olimpijskom savezu RH)i znam kako se lovi riba dileri droge kada pribavljaju nove mušterije.
Tehnika manipulacije, rafinirana savremenim saznanjima i dugogodišnjim iskustvom.
Ima li pitanja?
I ovo je vrhunac tvoje -neistine i manipulacije

Ti si taj koji manipuliraš sa NEISTINAMA jer ovo što si ti napisao može samo potaknuti intelektualce da dođu i vide ono što JS govore pa imate skoro Kongres u Pioniru.

Srdača pozdrav od JS.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ti kao ne znas kako izgleda vredjanje? :sad2: .:hahaha: :hahaha: :hahaha:
On nema ovde sta da komentarise nasu diskusiju. Ima postavljeno pravilo. Oni na svoju temu a mi ovde. :rtfm:

Ni jednog naseg tamo neces videti. Mi necemo njih da vidimo ovde i mirna Backa!

JA kao JS di god se spominje moja vjera imam pravo se pojaviti.:cool:

To se zove DEMOKRACIJA.:mrgreen::mrgreen:

(Ameri je imaju a vi)

Mene samo zanima sve što se tiče JS a druge vijere me uopće ne zanimaju.
 
Ne, on samo strogo vodi računa da mu dijete kojim slučajem ode na proslavu kakvog rođendana..:neutral: I da, strogo izbegava druženje sa ne-JS...:sad2:

Moje dijete ne ide na rođendane a kada ima svoj priuštim mu ono što neki ne dobiju za cijeli život.

Još jeddna neistina .Ja se družim sa svima osim sa otpadnicima koji su isključeni JS.
Šta ti misliš kako bi ja radio da nemam jako puno prijatelja.
 
JA kao JS di god se spominje moja vjera imam pravo se pojaviti.:cool:

To se zove DEMOKRACIJA.:mrgreen::mrgreen:

(Ameri je imaju a vi)

Mene samo zanima sve što se tiče JS a druge vijere me uopće ne zanimaju.

Ne zove se tako to sto ti radis. Ti i tebi slicni. Izdejstvovali ste da se na vasu temu ne dolazi, mi postujemo.zasto ti dolazis ovde? Po onom vasem principu. Daj da zakucam na tudja vrata. E vidis, to se ne zove DEMOKRACIJA!
To se najblaze receno zove drskost i bezobrazluk, svojstvene vase karakteristike. Metoda vam se zove nasilje. Ta terminologija ti nije poznata?
 
I ovo je vrhunac tvoje -neistine i manipulacije
Ti si taj koji manipuliraš sa NEISTINAMA jer ovo što si ti napisao može samo potaknuti intelektualce da dođu i vide ono što JS govore pa imate skoro Kongres u Pioniru.

Propustio ovaj deo:
Zamislimo za trenutak da ovo nije napisao Jehovini svedok, nego pripadnik organizacije A.

Dalje, moja analiza se bavila isključivo tehnikom manipulacije, izvedenom primenom NLP-a, a ne delovanjem Jehovinih svedoka.



Neistina (da nebih napisao laž)

:think:
Dobar regruter će uvek uraditi procenu osobe.
Očigledno se ili ne baviš regrutovanjem ili nisi dobar u tome.


Mi JS Bibliju gledamo kao vodilju kroz život i imamo drugačije mišljenje od ovga koje ti prezentiraš.
Jako puno ljudi počne ići na sastanke i zaključi da to nije za njega ili nju.
I nitko ih ne osuđuje za to.
Mi (JS)ne nudimo viječni život već JEHOVA Bog.

A prvi pasus ima tačno kakve veze sa Svetim pismom? :dontunderstand:
Ja ne prezentiram vaše mišljenje, nego samo ukazujem na tehnike manipulacije, koje se ne uočavaju tako lako, ukoliko ne znaš šta treba tražiti.



Mi JS nikoga ne prisiljavamo da i on ili ona postanu JS.

Da prisiljavate ne bi smo razmatrali tekst koji je sačinjen od tehnike manipualcije, zar ne? ;)


To je osobna odluka.

Koju donosi osoba koja je prethodno "obrađena" manipulativnim tehnikama.



Po tebi ispada da su svi JS smanjeno uračunljivi i da neznaju šta rade,ili da su nepismeni i da ih se vodi za ruku.

Ja stvarno ne znam odakle taj animozitet koji Jehovini svedoci pokazuju prema osobama sa posebnim potrebama. :dontunderstand:
Uopšte nisam pisao o njima.



E,tu te moram razočarati.Evo moj primjer:zavrešene u ROKU dvije srednje škole
Od moje žene brat je liječnik
NJegova supruga završen ekonomski fax u ROKU.
I još jako punu JS koji su pravnici ,PILOTI,suci na sudu,itdi,td.

Obrazovanje ne garantuje da sposobnost racionalnog rezonovanja neće biti smanjena usled traume. :bye:



Šta misliš da smo mi povodljivi?????

Ne, više niste.:lol:


Ovo što ti pišeš je već bolesna fikcija osobe koja nema pojma šta piše ili ima krive izvore.
Ovdje pucaš na upravljanje nečijim životom ali to je neistina.
Nijedan PRAVI JS nikoga ne prisiljava da radi nešto što ne želi.
Recimo služba propovijedanja. Netko želi ići 10 sati,netko 50 i više,a netko 100.
Nitko nikoga ne prisiljava nego svatko odlučuje za sebe .
IMa ih koji ne idu sramežljivi su.I nitko ih ne osuđuje zbog toga.
Pravi JS drže se Biblijskih načela i onoga što u njoj piše I NITKO NIKOGA NE PRISILJAVA NA DRUGO.

Tehnike manipulacije su suptilne, a tu je i pritisak grupe i drugi psihološki mehanizmi karakteristični za male verske zajednice striktnih pravila.



Samo Biblija.. i temeljna načela koja su napisana u njoj.
I niko nikoga ne uvijerava da se PRAVO PRIJATELJSTVO MORA ZARADITI I DA IMA CIJENU.To još jedna od neistina u nizu.

vorki:
Prijateljstvo s Bogom nije prijateljstvo između dvije ravnopravne osobe. On je puno stariji, mudriji i moćniji od nas. On je s punim pravom naš Vladar. Zato ga, ako želimo biti njegovi prijatelji, moramo slušati i činiti ono što nam on kaže. To će uvijek biti na naše dobro.

Neistina kažeš? Vrlo zanimljivo.
I šta je još neistina? :think:



Ti si taj koji manipuliraš sa NEISTINAMA jer ovo što si ti napisao može samo potaknuti intelektualce da dođu i vide ono što JS govore pa imate skoro Kongres u Pioniru.

Ako će već ono što sam napisao "potaknuti intelektualce da dođu i vide ono što JS govore" onda i ja obavljam božji posao i širim reč avramskog boga, pa mi nije jasno zbog čega si toliko zapenio? :dontunderstand:

Kada se sve sabere, na sve što sam napisao, tvoj je komentar bio da je to neistina i da Jehovini svedoci žive u skladu sa Svetim pismom. Pri tome nigde nisi opovrgao ono što sam napisao.
Interesantno, zar ne? :think:
 
Još malo o „učenju Jehovinih svedoka“ (odnosi se na decu)

Deca Jehovinih svedoka:
-ne smeju da se druže s drugom decom (koja nisu iz JS porodica)
-ne smeju da se bave sportom
-ne smeju da budu aktivni u omladinskim udruženjima
-ne smeju da gledaju filmove
-ne mogu da nose nakit, niti bilo kakve ukrasne predmete
-umesto bajki za laku noć, čita im se Biblija (lektorisana od Čarls Rasela)
-ne dobijaju poklone od Deda Mraza niti slave Novu godinu
-ne slave svoje rodjendane
-nose uz sebe karticu na kojoj piše da je zabranjeno da prime krv, čak i ako je to neophodno da bi im se spasio život

Naravno da roditelji imaju pravo vaspitavati decu na način na koji misle da je najbolji, ali znajući sve ovo, pitam se postoji li možda zakonska osnova da se socijalne ustanove pozabave Jehovinim svedocima....
 
Još malo o „učenju Jehovinih svedoka“ (odnosi se na decu)

Deca Jehovinih svedoka:
-ne smeju da se druže s drugom decom (koja nisu iz JS porodica)
-ne smeju da se bave sportom
-ne smeju da budu aktivni u omladinskim udruženjima
-ne smeju da gledaju filmove
-ne mogu da nose nakit, niti bilo kakve ukrasne predmete
-umesto bajki za laku noć, čita im se Biblija (lektorisana od Čarls Rasela)
-ne dobijaju poklone od Deda Mraza niti slave Novu godinu
-ne slave svoje rodjendane
-nose uz sebe karticu na kojoj piše da je zabranjeno da prime krv, čak i ako je to neophodno da bi im se spasio život

Naravno da roditelji imaju pravo vaspitavati decu na način na koji misle da je najbolji, ali znajući sve ovo, pitam se postoji li možda zakonska osnova da se socijalne ustanove pozabave Jehovinim svedocima....



JS nemaju PRAVILA tipa ovo se SME, ovo se ne SME

JS primenjuju u svom zivotu MORALNA BIBLIJSKA NACELA... tj primenjuju hriscanstvo

kad bi znao Bibliju znao bi da ona ne sadrzi spisak pravila.. vec nacela..

i puno toga ... vecina onoga sto si ti napisao da se ne sme je glupost

JS normalno zive osim sto se trude da zive moralno i posteno:))

pozz :cao:
 
Poslednja izmena od moderatora:
JS nemaju PRAVILA tipa ovo se SME, ovo se ne SME
JS primenjuju u svom zivotu MORALNA BIBLIJSKA NACELA... tj primenjuju hriscanstvo
kad bi znao Bibliju znao bi da ona ne sadrzi spisak pravila.. vec nacela..
JS normalno zive osim sto se trude da zive moralno i posteno:))

Na osnovu kojeg se načela blagonaklono gleda na iznošenje neistina i izmišljotina, na način na koji to rade pojedini pripadnici denominacije Jehovinih svedoka?
Da se razumemo, za ovo što sam napisao imam konkretne navode koji to nedvosmisleno dokazuju.
Na primer:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10482311&postcount=1311
ili na primer:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10482970&postcount=104

Da li je jedno od načela Jehovinih svedoka: "Cilj opravdava sredstva."?

Zbog čega se u porukama pojedinih članova Jehovinih svedoka na ovom forumu, kao i u litaraturi koju izdaju Jehovini svedoci može naći korišćene tehnika NLP-a?
 
Na osnovu kojeg se načela blagonaklono gleda na iznošenje neistina i izmišljotina, na način na koji to rade pojedini pripadnici denominacije Jehovinih svedoka?
Da se razumemo, za ovo što sam napisao imam konkretne navode koji to nedvosmisleno dokazuju.
Na primer:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10482311&postcount=1311
ili na primer:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10482970&postcount=104

Da li je jedno od načela Jehovinih svedoka: "Cilj opravdava sredstva."?

Zbog čega se u porukama pojedinih članova Jehovinih svedoka na ovom forumu, kao i u litaraturi koju izdaju Jehovini svedoci može naći korišćene tehnika NLP-a?

А шта је НЛП ???
 
Ja smijem dobiti transfuziju ako HOĆU ali ja NE ŽELIM

Svaka verska organizaciaja ima svoja obelezija na osnovu kojih se identifikuje,
kod JS-a je to na primer protivljenje tranfuziji, isus na stubu a ne krstu, itd
kod nazarena zene zavijenih glava u marame, muskarci nose neku kapu ili sesir, itd
Poenta je u tome da je bitno samo da bude nesto drugacije od ostalih, a duhovna vrednost toga je krajnje preuvelicana, a u vecini slucajeva ne moze ni da se dokaze.
Ako bi JS prvihvatio tranfuziju, on moze dalje da bude bilo sta no JS vise nije, jer krsi osnove obelezija J. Svedoka. Isto tako ako bi danas Nazareni i Baptisti proglasili tranfuziju neprihvatljivom, kod JS-a to vise ne bi mogla biti jedna od osnovnih obelezija, i tranfuzija bi pocela polako biti prihvatljivom medju njima, no sa druge strane proglasili bi cetvrtak svetim danom. :)
Mislite da ovo izmisljam? Razmotrite malo svaku veroispovest pojedinacno, zapazicete da kod jednih najvaznija je: subota, kod rugih vegetarijanstvo, brada, odbacivanje savremen tehnologije ... lista je beskonacna.

:)
 
Danas jehovini svedoci odbacuju vecinu ucenja njihovog osnivaca rasela ,kao i da odbacuju raselovog naslednika , samozvanog sudiju radeforda , mene bas zanima da li ti prvi jehovini svedoci , koji su ziveli po tim prvim i sada odbacenim ucenjima , spaseni, ili su osudjeni jer nisu znali"sadasnju prravu istinu" , ili je dovoljno biti jehovin svedok pa da budes spasen. I sta ce da budu sa sadasnjim jehovinim svedocima kada za nekih 2o godina se ucenje organizacije poonovo promeni. Inace promene pravila i ucenja u organizaciji js su normalna stvar, i desavaju se uglavnom pod pritiskom javnosti , ili zbog gluposti same organizacije (prorocanstva kaja sveta ,i sl.) . Ocit primer je tranasfuzija krvi ,l koja je do skoro bila zabranjena svim js pod pretnjom izbacivanja iz organizacije, da bi posle prilicnog broja slucajeva smrti maloletnika zbog odbijanja transfuzije, i velikog medijskog pritiska organizacija dozvolila prvo uzimanje vestacke krvi , pa onda ostavila svakom clanu da na osnovu svoje savestiprimi transfuziju ili ne , ali bez ikakvih posledica u organizaciji . Dakle u roku od nekoliko godina , nesto sto je od samog pocetka postojanja js-abilo neoprostivi greh , postalo je pod pritiskom javnosti pitanje savesti pojedinca.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top