Dermatologija

Te strije pobele,ali ostaju dozivotno i primecuju se na kozi iako su bele
Najbolje je da kozu mazes nekom masnom pomadom da ti nebi jos vise popucala
Strije se pojavljuju kod naglog razvlacenja koze tj ako se naglo ugojis - pa koza tu trpi i puca.
Ja sam u trudnoci koristila Nivein Cremelotion
i nisam dobila strije a ugojila sam se strasno 82kg.Sva sreca pa nemam vise toliko.
ako ne budes mazao i mastio kozu strije ce da te urnisu
poz
 
Te strije pobele,ali ostaju dozivotno i primecuju se na kozi iako su bele
Najbolje je da kozu mazes nekom masnom pomadom da ti nebi jos vise popucala
Strije se pojavljuju kod naglog razvlacenja koze tj ako se naglo ugojis - pa koza tu trpi i puca.
Ja sam u trudnoci koristila Nivein Cremelotion
i nisam dobila strije a ugojila sam se strasno 82kg.Sva sreca pa nemam vise toliko.
ako ne budes mazao i mastio kozu strije ce da te urnisu
poz

Kakva je Pavloviceva mast ?
 
Cao Megi, uvek se obradujem kad te sretnem :)

Neko je pitao, evo nesto malo o nuspojavama kortikosteroda

Primjena dermatoloških pripravaka s može u određenim slučajevima izazvati sustavne nuspojave kortikosteroida - poremećaj lučenja kortizola iz nadbubrežnih žlijezda i Cushingov sindrom. To se može dogoditi posebice u slučajevima kada se dermatološki pripravci s kortikosteroidima primjenjuju duže vrijeme ili na većim površinama kože te kada se primjenjuju uz okulzivnu terapiju (prekrivanje mjesta upale nepropusnim folijama). Jaki sintetski kortikosterodi, kao što su betametazon, mometazon ili flumetazon, češće mogu izazvati kortikosteroidne sustavne nuspojave jer imaju jače djelovanje i u manjim dozama, a posšto su sintetski ne mogu se jednostavno razgraditi u koži, za razliku od prirodnih kortikosteroidnih tvari kakav je hidrokortizon. Zbog toga se kortikosteroidi ne smiju primjenjivati duže od dva tjedna, a kod primjene u djece ili trudnica ograničenja su i strožija.
Najčešće nuspojave dermatoloških pripravaka s kotikosteroidima jesu pojava peckanja i nadraženosti kože, pojava alergija na kortikosteroide (paradoksalno), pojava strija, pretjerani rast dlaka na tretiranoj površini kože, lokalne hiperpigmentacije kao i depigmentacije kože, depigmentacije kose te inhibicije funkcije žlijezda lojnica (osjećaj suhoće kože).
 
A sto se mene tice, dugogodisnjeg korisnika Vipsogala...
moja predjasnja iskustva su (vec 5-6 god ne koristim kortikosteroide):
- mazem, mazem, prodje, suncam, dobijem pege na mestima gde su bile promene,
- preko zime mazem, promene nestanu, kada se ponovo pojave zahvataju sire podrucje i tako u krug, neke promene su se nenormalno sirile, bas bi volela neki doktor da mi objasni tu pojavu...
- nikada me doktor nije upozorio da ne sme da se maze duze od 2 nedelje!!!
- pojacanu maljavost na licu - predeo brade, mislim da dugujem vipsogalu
 
dr:
Strije nastaju usled naglog istezanja koze, moze do toga doci i usled naglog rasta.
U sustini neke posebne pomoci nema, u apotekama postoje razne mackalice ,ako imas strpljenja kupi to i mazi.
Ili sacekaj da se javi mangup sa diplomom pa da ti preporuci neku ultra novu metodu.

evo ovo je trebalo da bude prvi odgovor :)
 
dr:
Izvinite kolega zbog pogresno upotrebljene reci urodjeno.Da u prevu ste da su stecene ali kad se javi kod male dece tesko da mozete reci da je dete stiglo da se stresira,autoimune procese ne mozete jednostavno da objasnite nekome ko nema medicinsko znanje.Da ne pominjem sve enzime i antitela.Ne znam da li razgovaram sa dermatovenerologom,unapred se izvinjavam ako je tako ali mene su ucili da se treba zastiti od sunca ako imate viteligo a nisam davno zavrsila fakultet.Ono sto me interesuje gde se sprovodi tako uspesno lecenje viteliga jer i u svojoj okolini imam osobe sa viteligom ali nazalost nije bilo uspesno lecenje.Naravno za osobu koja je zapocela ovu temu ne mislim na te travare nego na kliniku.Unapred hvala na informacijama.
Prvi put sam obolela od vitiliga u sestom ili sedmom razredu osnovne skole, fleka na celu, obe obrve, vrat to jest sto bi moja majka rekla Babina rupa...Inace primetih da svaki put pre izlaska nove fleke mesto pojavljivanja vitiliga me je jako svrbelo...anyways..da skratim pricu..majka me je odvela kod jedne do sad najprijatnije lekarke koja je tad radila u Igalu( Crna GOra) bese 1995-97...nazalost i dan danas pokusavamo keva i ja da pronadjemo lekarku ali ne ide...ne secamo se ni imena. Ja s obzirom da sam bila jako mlada..secam se da je lekarka imala jako miran i nezan ton..prelepu kozu i da je odisala pozitivom..to mi je i bilo potrebno. Naime te godine uspeh da se u potpunosti izlecim od vitiliga na licu.Zaboravih da pomenem da sam takodje imala fleke na nogama, kolenima, clancima sa obe strane...mala lenjivica kakva sam bila...odustadoh od terapije..kao fora noge pa i nije tako strasno..lice je ipak bilo u prvom planu. Naime za sve koji ovo citaju...ta lekarka je verovala da barem moj vitiligo mozee da se izleci, naime moje fleke su i tad bile prosarane sitnim ostrvcima...trebalo je samo malo pomoci samom sebi i svom organizmu. Suma sumare..vitiligo je nastao zbog stresa..znam mislite kako stres tako mlada..well I believed her!!!ali isto tako se secam njene recenice da momenta kad prestanete da zagledate sebe i da primecujete svoje fleke, to jest da zaboravite na njih fleke ce nestati!!Naime dobila sam neku kremicu koju je ona napravila u svojoj ordinaciji..nista specijalno, i sama je rekla mozda bademovo ulje i vitamin AD..najbitniji lek(ili kako vec da ga nazovem bile su nista vise do AD kapi, uljani rastvor za bebe!!!mojoj majci je receno da me maze sa istima barem svako vece pred spavanje ako ne vise puta dnevno a potrebno je utrljati ulje u kozu, kad je povrsina crvenkasta od utrljavanja thats the sigh thats go, move on to the next one!!!
Ok sad sam na poslu i picim kuci, ali eto me nazad na forumu i pisem dalje!!!
Nazalost fleke se vratise prosle godine( sad sam 25godina stara)...posle jako stresne 3godine mog zivota probudih se maltene jednog dana sva prosarana belim flekama!!!!!Znaci moram sad picim ali pisem dalje
ako neko ima pitanja tu sam: natasica58@yahoo.com, tona58@hotmail.com
 
Prvi put sam obolela od vitiliga u sestom ili sedmom razredu osnovne skole, fleka na celu, obe obrve, vrat to jest sto bi moja majka rekla Babina rupa...Inace primetih da svaki put pre izlaska nove fleke mesto pojavljivanja vitiliga me je jako svrbelo...anyways..da skratim pricu..majka me je odvela kod jedne do sad najprijatnije lekarke koja je tad radila u Igalu( Crna GOra) bese 1995-97...nazalost i dan danas pokusavamo keva i ja da pronadjemo lekarku ali ne ide...ne secamo se ni imena. Ja s obzirom da sam bila jako mlada..secam se da je lekarka imala jako miran i nezan ton..prelepu kozu i da je odisala pozitivom..to mi je i bilo potrebno. Naime te godine uspeh da se u potpunosti izlecim od vitiliga na licu.Zaboravih da pomenem da sam takodje imala fleke na nogama, kolenima, clancima sa obe strane...mala lenjivica kakva sam bila...odustadoh od terapije..kao fora noge pa i nije tako strasno..lice je ipak bilo u prvom planu. Naime za sve koji ovo citaju...ta lekarka je verovala da barem moj vitiligo mozee da se izleci, naime moje fleke su i tad bile prosarane sitnim ostrvcima...trebalo je samo malo pomoci samom sebi i svom organizmu. Suma sumare..vitiligo je nastao zbog stresa..znam mislite kako stres tako mlada..well I believed her!!!ali isto tako se secam njene recenice da momenta kad prestanete da zagledate sebe i da primecujete svoje fleke, to jest da zaboravite na njih fleke ce nestati!!Naime dobila sam neku kremicu koju je ona napravila u svojoj ordinaciji..nista specijalno, i sama je rekla mozda bademovo ulje i vitamin AD..najbitniji lek(ili kako vec da ga nazovem bile su nista vise do AD kapi, uljani rastvor za bebe!!!mojoj majci je receno da me maze sa istima barem svako vece pred spavanje ako ne vise puta dnevno a potrebno je utrljati ulje u kozu, kad je povrsina crvenkasta od utrljavanja thats the sigh thats go, move on to the next one!!!
Ok sad sam na poslu i picim kuci, ali eto me nazad na forumu i pisem dalje!!!
Nazalost fleke se vratise prosle godine( sad sam 25godina stara)...posle jako stresne 3godine mog zivota probudih se maltene jednog dana sva prosarana belim flekama!!!!!Znaci moram sad picim ali pisem dalje
ako neko ima pitanja tu sam: natasica58@yahoo.com, tona58@hotmail.com
Ok I am back
Znaci trenutno zivim u Americi( Texas poslednjih 7 godina)..prosle godine maltene niodkuda..jer vitiligo nisam imala od sestog razreda osnovne skole...u bukvalno par dana..ma cak i preko noci pojavise se svigde po telu vitiligo fleke!!!vece nego ikad..krecem od nogu: clanci kolena..prsti na nogama(vi maltene prevoji na telu) unutrasnji deo butina, oko prepona i na struku ali samo simetricno sa leve i desne strane, sake ruku, prsti, ruke, laktovi, ispod pazuha(obe strane), oko usta i ooko oba oka!!!
Znaci ponavljam imala sam jako stresne 3 godine!!!jako stresne...za vitiligo o kome sam citala i po americkim forumima kaze da se pojavljuje nakon stresnih situacija i to ne mora odmah nego kad se malo organizam smiri to jest dodje k sebi...Ok, da sam u Jugoslaviji(srbiji, crnoj gori..kako god)..mazala bih se tim AD kapima za bebe( uljani rastvoor svakog dana!!!) u Americi sam pokusavala da pronadjem isti,rekao bi covek da je barem to prosto naci ali nije verujte jer ovi Ameri cak i u vitamine uvek dodaju nesto, tako da kad sam ovde kupila tecnost AD vitamina za bebe i mazala se s njom osljustih sebi lice posle samo dva dana!!1tako da se odlucih da prestanem. Ponavljam te iste AD kapi su mi pomogle davne 199 i neke dok sam bila dete i prvi put obolela od vitiliga. Ne volim da cujem kad lekari, oboleli...prijatelji obolelih..prokomentarisu da je ovo neizleciva bolest i da joj nema leka..just die:)))or something!!!ponavljam, verujem da ako sam uspela da ukrotim vitiligo jednom nekako nemogu a da ne zivim u u bedjenju da je oporavak moguc ponovo!!!
Ponavljam: kad sami prestanete da mislite na vitiligo i da ga primecujete na sebi on ce poceti da nestaje!!!Kako kaze jedan moj drugar: Taj vitiligo covek treba da nosi kao oziljke na sebi!!!jednostavno deo mene,neka moja proslost i lepa i ruzna koja je moja, koja se oslikava u vitiligu!!!Znam da nije lako i znam da se svi osecate nenormalno..drugacije..cudno..evo mog odgovora na pitanje sta ti je to( pogotovo odgovora maloj deci, koja onako radoznalo i bezazleno zapazise da se razlikujem od njih): Naime to( misleci na vitiligo fleke po mom telu) su oznake....ja sam obelezena!!!kad se vanzamaljci spuste na zemlju, mene ce prvu uzeti sa sobom:)))Pomaze, verujte mi!!!ne dozvolite da vam vitiligo diriguje kako da zivite!!!
Ok, e sad kad ste se psihicki sredili( yoga je uvek vise nego dobro dosla, dvd, casopisi, knjige/....)uopste preporucujem da radite sve sto vam prija i sto vas opusta...mene npr opusta citanje, yoga, uzivam u kuvanju...pevam i sviram gitaru( remember stay positive)
Onda neka fizicka aktivnost je uvek in, barem pesacenje...
Ok od hrane: s obzirom da sam dete s mora uvek smo se i hranili zdravo( znaci dosta ribe, salate, pogotovo gorkih salata, ako mozete, ja ih obozavam. npr. Zucenica, Radic, Rokula..neznam dali mogu da se nadju u Srbiji ali verovatno da!!!ako nista google everything i mislim uz malo truda sve se da naci. Onda sto manje crvenog mesa, mislim nemorate skroz da ga izbacite iz ishrane jer ja isto tako verujem da ni u cemu ne treba preterivati..ali se trudite da i ako bas ne mozete bez crvenog mesa( ne vise nego jednom sedmicno). Onda sto manje przene hrane, najvise kuvano, bareno i naravno sveze!!Sve na maslinovom ulju...od cajeva jako je dobar zeleni caj naravno bez secera ali isto tako ja sad upravo pijem jer mi je preporuceno a moze kod nas da se nadje caj od Crvenog Zdravca( nisam nikad pre cula za tu biljku ali eto moji nadjose u Bgd-u te mi poslase dva pakovanja) fora je da se skuva veca kolicina, npr litar caja dnevno i da se pije ceo dan ali ne odjednom nego po malo, maltene srk po srk:)))
 
dr:
Odakle si?
Uput za dermatologa ti nije ni trebao, crna ti, da mi je samo znati koji te djavo terao da to sama cackas i sta si uopste stavljala?
Jesi li cula za zavod za kozne bolesti u Dzordza Vasingtona?

nisam iz Beograda. mozda zato i nisam cula za zavod u Dz. Vasingtona. ovde gde zivim je uput za dermatologa neophodan, a isti moze da se dobije samo ako imas tri dana za logorovanje u cekaonici lekara opste prakse. to je, ujedno, i jedini razlog sto sam sama cackala.

da ne navodim ime preparata, sastav je .. hm.. samo da vidim.. ovo: vocne kiseline , ricinusovo ulje i kolodium. po recima ljubazne apotekarke, izuzetno efikasan i trazen.
 
Postovani, sinoc sam prilikom brijanja povredila mladez koji je bio jako mali i crne boje i nije bio ispupcen, dosta je krvario i sada je svetlo roze boje i malo je ispupcen, ako moze savet sta da radim posto je vikend, svakako cu otici kod dermatologa u ponedeljak, imam 24 godine i nemam puno mladeza na telu...hvala unapred na odgovoru.
 
Nemam saznanja zasto je Vipsogal povucen iz upotrebe,licno taj Galenikin sam probala samo jedan put i mogu se zakleti da im je dr.Visnjic precutao neki sastojak.Ja imam odlicna iskustva sa Vipsogalom koji on pravi i dan danas i verujem da je to nesto sasvim razlicito od onoga sto je proizvodila Galenika.Spadam u njegove prve pacijente,nas je u njegovoj kuci u Makarskoj bilo na desetine dnevno,svima se psorijaza povlacila za nekoliko dana.Cista sam vec vise od dve decenijei...stvarno ne znam u cemu je fora,da li stvarno postoje losa iskustva sa Vipsogalom?

ako je ovo crveno, boldovano tačno, onda je to ZLOČIN, i mislim da nijedan dr zbog humanih, etičkih i hipokratovskih razloga to ne bi smeo da uradi.
tako da se ipak nadam da je to samo vaša pogrešna pretpostavka.

kod mene je Vipsogal delovao tako da širi promene više nego pre. I ne samo kod mene...
OPET PONAVLJAM da se razumemo, psorijaza nije bolest kože, a tako se tretira, i samim tim nema rezultata u lečenju.
 
Bilo bi lekarima lako leciti pacijente kada bi svi reagovali isto na datu terapiju.
Kod nekoga ce jedan lek postici fantasticne rezultate ,kod drugog taj isti lek ce napraviti cudo u organizmu, i to se odnosi na sve lekove i na sve grane medicine.
 
Postovani, sinoc sam prilikom brijanja povredila mladez koji je bio jako mali i crne boje i nije bio ispupcen, dosta je krvario i sada je svetlo roze boje i malo je ispupcen, ako moze savet sta da radim posto je vikend, svakako cu otici kod dermatologa u ponedeljak, imam 24 godine i nemam puno mladeza na telu...hvala unapred na odgovoru.
mazite mast Enbecin do odlaska dermatologu...7 dana..dok ne spadne krasta,jer dok je takvo stanje nema vajde raditi dermatoskopiju niti nista lose moze da se desi tako brzo..znaci tek za 10 dana otici na dermatoskopiju kod dermatologa koji to zna da radi...pozdrav.
 
Ja sam dugo u to problemu i vecinom sam koristila krem Kuterid, ali on nije mnogo pomagao. To je kod neme alergija na sopstveni znoj prvenstveno, a onada na plastiku i gumu.
Nasla sam resenje pre dve godine kod jedne dermatologice, koja prepisuje neke svoja recepture. Imala sam tecnost kao otopljeni katran za pranje ruku, onda tecnost koja se nanosila samo na plihove, gel za noc protiv znojenja i neka vrsta jogurta za negu preko dana. Zena me spasila. Radila je u domu zdrvalja na Banovom brdu, sada radi negde drugo privatno i upravo tragam za njom. Cim nadjem dajem kontakte. :)
 
kada sredstvima alopatske medicine ugušimo posledicu pojave stanja u kome se neka osoba nalazi (jelte, bolest), to stanje se u nekoj budućnosti manifestuje na drugi način (sa nekim drugim nazivom bolesti), ali je to sve jedno te isto stanje organizma koji je u disbalansu
da uprostim svoj stav, kao u crtanom filmu sa bušnim crevom za vodu, pa kad Paja Patak pritisne rupu na crevu da ne curi voda, zbog pritiska koji se nastavlja, crevo pukne na drugu stranu... i tako u nedogled... dok ne reši uzrok pritiska... tako nekako, nadam se da se razumemo šta hoću da kažem.
čini mi se da je bolest - ili u prevodu sa engleskog - "odsustvo lakoće" (disease), samo stanje koje nam sugeriše da nismo u saglasju sa sopstvom, sa prirodom, u harmoniji...
teško je, možda, usvojiti ideju da smo sami najviše odgovorni za stanje u kome se nalazimo, i da sami možemo sebi najviše da pomognemo, ali i u saradnji sa doktorima. često ljudi nisu spremni da saradjuju, a hoće da budu magično izlečeni, i celu odgovornost prebacuju na doktore, a nemaju oči da vide svoju odgovornost i svoju moć da utiču na svoj život.
 
nece pomoci ni da ne dobije nove niti ce ublaziti stare..reci mi koji sastojak konkretno to cini?:dontunderstand:A sto se tice jurnjave forumasica..super ako padaju na mlad sir..:rotf:

ja sam se tokom cele turudnoce mazala sa onim Niveinim losionom koji sam postovala i nisam dobila ni jednu striju a ugojila sam se 20kg:dash:
a mlad sir je cudo nevidjeno:whistling:
evo Nikola te podravlja i pise ti p-0,mt bht yhj 8ku mn nb vvvf ipom67 iy ,tbnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

]/;98i
 
Posto su mi pregledi od 20-tak sekundi kod dermatologa u '' Dz. Vasingtona'' i par recenica tipa : imas srece sto se nije rasirila po celom telu , postali mucni , otisao sam u KBC Zvezdara gde lekar-dermatolog kaze :da do mile volje mogu da se mljackam sa diprosalikom samo da vodim racuna da ne mazem po zdravoj povrsini koze.
Ako su te kreme sa kortikostereoidima toliko stetne zasto me nijedan dermatolog nije upozorio na tako nesto?Moze li neko na ''srpskom'' da mi pojasni njihovu stetnost?
 
piše u nekoliko postova iznad o štetnosti kortikosteroida...
ja bih dodala, da se i tokom vremena postaje otporan na ta sredstva, i ona više ne pomažu ni privremeno, a problem i dalje postoji, a osoba, koliko god da maže, više mu ne pomažu ni u onoj meri koliko su pomagali da se otkloni posledica, bar privremeno.
tako da.... moj stav je da ih treba primenjivati samo u krajnje akutnim situacijama, i kada stvarno nema drugog načina da se trenutno saniraju promene na koži.
 
Da vipsogal iz Visnjiceve serpe i onaj iz galenike nisu identicni je moja pretpostavka iz licnog iskustva.Miris im je razlicit,a rekoh da sam onaj fabricki samo probala i rezultat nije bio isti.Od onog iz kutijice najdeblja promena nestane bukvalno posle 2-3 sata,bar meni.A nuspojave nisam imala verovatno zato sto sam je jako kratko koristila,kao sto rekoh -dva mazanja , promena nestane i nikada se vise na tom mestu ne pojavi.
 

Back
Top