Da li su vlasnici pasa i donekle macaka sebicni?

Izgleda da sam ja jedna od tih sebicnih...:rumenko:. Prvog usvojenog macora sam pustala van. Navikao na ljude ulazio je u stan kod komsinice koja ga je tukla, pretila da ce mu ovo i ono ako ga ne preselim negde (gde ?!?) i sl. Posle godinu i po - nestao je.

Zbog njega sam pre 6h ujutru istrcavala na prozor, dozivala ga dok se ne pojavi, u slafruku i papucama obilazila kraju u sred grada Beograda (komsije su me verovatno zapamtile, kao malo cvrkenzi...:lol:).

Kad je nestao, znala sam da se nece vratiti. Osetis, jednostavno. Mesec dana sam ga trazila po kraju. Bez uspeha.

Sve naredne cica mace usvojila sam takodje direkt sa ulice. Napustene pored nekih splacina od hrane (fuj), izbacene u prometnim ulicama sa mini plasticnom casicom u kojoj je mleko, musave, ofucane, sa gljivicnim oboljenjima, respiratornim inf., ulkusom roznjace, bilo je napustenih macaka koje su mi umirale na rukama na putu do veta jer ih je prethodno dohvatio pas nadobudnog gazde i ... mogla bih jos ovako.

Neke od njih sam udomila, neke usvojila. Svesna sam da ne mogu da imaju sve i x puta mi savest ne da mira sto donosim odluke u njihovo ime.

Svi nesto dobijamo na ustrb neceg drugog. Znam da im pruzam najbolje sto mogu, ali znam da sve ne mogu da pruzim ni sebi... :confused:. I znam da i one cine moj zivot drugacijim i lepsim... :heart:. Sta bi bilo najbolje, najmanje sebicno, pravo resenje ? Ko to zaista zna... Mislim da treba raditi u skladu sa savescu i emocijama jer jedinstvenog odgovora mozda i nema.


:super:
Mislim da je u poslednjem ppasusu suština odgovora na postavljeno pitanje.

PS Pošto si počela citatom mog posta, ne mogu da bar ne pokušam da se "operem"... :rumenko: Rekoh: "mislim", ali istovremeno priznajem da nisam neki "ekspert" za mace.
 
ljudi su sebicni kad je u pitanju kastriranje/sterelizacija zivotinja i to jednostavno ne podrzavam
sem u slucaju da zivotinja zivi u stanu jer je i definitivno bolje tu nego na ulici gde mora
da se bori za opstanak.ali kad npr da je neko sterelisao macku a macka ima sve uslove
da se krece u okolini dvorista.znam zenu koja je imala macku staru 20 godina O.o
a nije bila sterelisana pa vidite koliko je maceta donela na svet.mozda nece svako mace
da prezivi ali to je zivot.
 
ljudi su sebicni kad je u pitanju kastriranje/sterelizacija zivotinja i to jednostavno ne podrzavam
sem u slucaju da zivotinja zivi u stanu jer je i definitivno bolje tu nego na ulici gde mora
da se bori za opstanak.ali kad npr da je neko sterelisao macku a macka ima sve uslove
da se krece u okolini dvorista.znam zenu koja je imala macku staru 20 godina O.o
a nije bila sterelisana pa vidite koliko je maceta donela na svet.mozda nece svako mace
da prezivi ali to je zivot.

A gde žive te mačke što ih jedna maca rodi? U proseku 7-8 godišnje? Jel sve budu udomljene?
 
neke udomi a neke postanu divlje a posto su imale majku da ih ''nauci'' kako da love pa ne zavise od coveka.kao sto svi znamo macke se najbolje prilagodjavaju razlicitim uslovima i to ih cini najboljim lovcima.kad su macke 5 nedelja stare majka im donosi plen da ga rastrgnu i pojedu
tako se uce da plen koj uhvate pojedu.isto sto je cudno macka ne radi to samo sa svojim
malima nego i sa tudjim, a onda majka im donese ziv plen i rani ga pa onda pusti male
da ga zavrse, i tako im donosi dok ne ovladaju vestinom,a onda idu sa majkom u lov.
sad valjda mozes da vidis gde mace zavrse :D
 
Pazi, meni je proletos došao mačak sa pokidanim mišićima na zadnjoj levoj nozi. Rana je lepo zarasla ali on nikad ništa nije ulovio, sigurna sam da bi mi doneo da se pohvali da jeste. I uginuo je nedavno od mačijeg infektivnog peritonitisa, bolesti koju ovde, u dvorištu ne možemo da istrebimo jer stalno ima mačaka, stalno se obnavlja i stalno dolaze nove mačke, razboljevaju se i umiru u najstrašnijim mukama. Jel treba da ti objašnjavam zašto sam to sve napisala?
 
:super:
Mislim da je u poslednjem ppasusu suština odgovora na postavljeno pitanje.

PS Pošto si počela citatom mog posta, ne mogu da bar ne pokušam da se "operem"... :rumenko: Rekoh: "mislim", ali istovremeno priznajem da nisam neki "ekspert" za mace.

Misli da smo obe dovoljno razumne :), a to je bitno kod raznih odluka u zivotu, pa i onih koje se ticu bica koja ne mogu da govore u svoje ime. Bar ne jezikom nama razumljivim, u potpunosti, posto se ipak nekako sporazumevamo :D.
 
ljudi su sebicni kad je u pitanju kastriranje/sterelizacija zivotinja i to jednostavno ne podrzavam
sem u slucaju da zivotinja zivi u stanu jer je i definitivno bolje tu nego na ulici gde mora
da se bori za opstanak.ali kad npr da je neko sterelisao macku a macka ima sve uslove
da se krece u okolini dvorista.znam zenu koja je imala macku staru 20 godina O.o
a nije bila sterelisana pa vidite koliko je maceta donela na svet.mozda nece svako mace
da prezivi ali to je zivot.

Razne stvari su zivot. I lepe i manje lepe. A tek sto sebicluka ima, raznih vrsta.... Ce se naviknemo, valjda, nekako il' da se sklanjamo od ta'kih persona ako ne moremo da menjamo.... :neutral:
 
Pazi, meni je proletos došao mačak sa pokidanim mišićima na zadnjoj levoj nozi. Rana je lepo zarasla ali on nikad ništa nije ulovio, sigurna sam da bi mi doneo da se pohvali da jeste. I uginuo je nedavno od mačijeg infektivnog peritonitisa, bolesti koju ovde, u dvorištu ne možemo da istrebimo jer stalno ima mačaka, stalno se obnavlja i stalno dolaze nove mačke, razboljevaju se i umiru u najstrašnijim mukama. Jel treba da ti objašnjavam zašto sam to sve napisala?

pa moglo bi objasnjenje :D
 
Ukratko, ovde, kod mene u dvorištu, iako nema pasa (osim mog psa koji je sam odabrao da bude u kući sa nama) a ima dosta miševa i pacova u okolini, opstanak mačaka kao vrste nije dovedden u pitanje ali je opstanak pojedinačnih primeraka vrste apsolutno nemoguć. Jasnije od ovoga ne može a ako ti i dalje nije jasno, onda se zapitaj šta sa tobom nije u redu.
 
Smatram da nisam sebicna. Iako u malom stanu drzima macka, ja ga svakodnevno izvodim napolje i setamo. Sa druge strane ne vidim da nista bolje zive one male i jadne lutalice koje zive u mom naselju. Iako ih svakodnevno hranim ljudi ih sutiraju i truju. Juce sam videla mace koje je otrovano, jadno kuka i pena mu izlazi iz usta, ali je suvise divlje da bi ga odnela kod vet. Danas ga nema jer je verovatno uginulo. Macke koje zive slobodno u proseku zive 2-3 godine a macke koje zive u stanovima do 18. Pa sad ti meni kazi ko je sebican. U podrumu zgrade imam sklonjeno jos nekoiko macica lutalica koje moram negde da udomim jer bi na ulici bili rastrgnuti od pasa lutalica i sebicnih ljudi. Juce sam za lecenj macka izdvojil novca koji za sebe nisam izdvojila vec dva meseca. Pa da li sam sebicna, proceni.
 
Sto se tice kastriranja, da li znate da kastrirane macke mnogo duze zive od nekastriranih. Juce je mojoj prijateljici nekastriran macak dosao kuci bez dva zuba, sa povredjenom nogom i brojnim ogrebotinama po telu. Ja svog macka jos nisam kastrirala ali planiram jer cu tako i sebi a i njemu skratiti muke od divljanja hormona i mogucih povreda pri tuci sa drugim mackama.Humanije je kastrirati zivotinje nego ostavljati mlade na mislost i nemilost ulici.
 
Sto se tice kastriranja, da li znate da kastrirane macke mnogo duze zive od nekastriranih. Juce je mojoj prijateljici nekastriran macak dosao kuci bez dva zuba, sa povredjenom nogom i brojnim ogrebotinama po telu. Ja svog macka jos nisam kastrirala ali planiram jer cu tako i sebi a i njemu skratiti muke od divljanja hormona i mogucih povreda pri tuci sa drugim mackama.Humanije je kastrirati zivotinje nego ostavljati mlade na mislost i nemilost ulici.

Sve ovo, sa aspekta jednog čoveka... sreća je različita za različite ljude a kamo li za različite vrste... Meni je ovo pitanje jako jako komplikovano... Nisam moju mačku sterilisala da bi ona duže živela, već zato što nisam više imala gde da udomljavam mačiće. Nisam je ni zatvorila u kuću jer je pripitomljavana nekoliko meseci od potpuno divlje mačke do kućne mace.
Mislim da je sve ovo lakše u slučaju psa, jer mislim da su psi mnogo manje zahtevni, dovoljni su mu hrana i ljubav vlasnika. Opet, i ja ovo pričam sa aspekta čoveka... Kada bi želeli da znamo kako se neko oseća trebali bi da probamo da se umetnemo u njegovu kožu, njegovo telo... To kod ljudi manje više uspeva, ali kod životinja mi ne ide.... :confused:
 
Da se ja nadovežem na temu.
Mi živimo sa ženkicom(6 meseci) Nemačkog ovčara(vučijaka) u stanu od 90 kvadrata, pod mi mislim na tatu,mamu,sestru,brata i mene. Nera jedan dan ceo spava, a jedan dan ceo luduje. Ona nama da do znanja kad oće da ide da trči, postoje dani kad je izvedemo napolje ali neće da potrči ako nije u društvu pasa. Sa psima se igra dva puta dnevno po 1h. Takođe idemo na vikendicu(danas smo bili) i ona tumara po celoj šumi, okolini. Jako je smešna kad je pozoveš a ona uzbudjena dotrčava iz šume onako sva srećna z:). Ne mislim da joj išta fali i uveren sam da joj je upala kašika u med. Dnevno je sama 1 do 2 sata(popodne, dok menjamo smene z:Dz:D), a nekad nije ni sama. I jako voli da se mazi. Već je navikla subotom i nedeljom na popodnevno spavanje z:lol: .
 
Prvo se izvinjavam ako je tema vec postojala.
Drugo. Zaista ova tema nema nikakve zle namere prema vlasnicima pasa i macaka nego zelim da prodiskutujemo o necemu sta me je odavno interesovalo.

Osnovna stvar je. Da li jednom vecem psu odgovara da bude smesten u stan?
Znaci ova tema se odnosi samo na pse i macke koji zive sa vlasniicma u stanu, ne govorim o kucama sa dvoristem gde po mom misljenju kucni ljubimcimci imaju idealne uslove.
Da li je jednom Vucjaku, Dobermanu ... tesno u 30, 50, 70kvadrata nekog stana (znam i za slucaj 3 psa u 30 kvadrata)
Sta mislite da li su vlasnici sebicni i da svoju ljubav prema tim zivotinjama stavljaju ispred onog sta je dobro za te zivotinje.
Da li je zivot u skucenim uslovima jednog stana lose resenje i da li je 2, 3 , ili 5 izlazaka dnevno u park dovoljno jednom psu da se "izivi".

I na kraju zasto se zovu kucni a ne stanbeni ljubimci :)

Ja imam psa koji živi samnom i sa mojim dečkom u stanu od 40m2 .... Hm ... ne vidim da njoj nešto fali:
- 3-4 puta dnevno je šetamo ....
- na terasu voli da izadje da bi lajala i nervirala komšije ....
- danju spava na jednom velikom jastuku na mojoj novoj garnituri ....
- noću spava izmedju nas, pokrivena ispod jorgana ...
- za nju se specijalno kupuje i sprema hrana - ona živi kao u hotelu (u all inclusive varijanti).

Da li joj je loše? - Ne, nije .... ona je mažena, pažena i nadasve jako voljena .... Uostalom ima stan od 40m2 za sebe kad smo mi na poslu :)

Meni je lično nehumanije kad pse drže u dvorištu na lancu npr (na šta se zgražavam) i hrane ga koricama hleba ..... ili ga stave u box 2x2m2 i on šeta u krug .....

Možda sam sebična što je želim uz sebe non stop .... možda postoji nešto što ne radim dobro - ali ona je za mene jedan svet koji se prepliće sa mojim životom i nikako ne mogu da nas vidim razdvojene.
 
Nisam iscitao celu temu, mrzelo me.

Ne nismo sebicni. Moja 2 psa zive u 70 kvadrata i nista im ne fali. Oni su stvoreni od ljudi a ne od prirode i navikli su se da zive sa nama. Cak i kad su pusteni ne idu dalje od mene 50 metara, vole da su blizu mene i dovoljno im je omanje dvoriste da se istrce pola sata i eto ih opet kod mene. To sto je zivotinja ne znaci da mora ceo dan da trci i skace. Moze i da glodje svoje koske, igracke, da se rve sa mnom, da se mazi i ceska. Mnogo su vise sebicni oni koji imaju uslove al nece da usvoje psa iz azila ili ulice zato sto nije rasan itd.
 

Back
Top