Da li su ljudi bili bolji u srednjem vijeku nego danas?

guslar1389

Buduća legenda
Poruka
27.394
Naš Balkan mnogi smatraju je ne samo sukob civilizacija, vec i mentaliteta - modernog i srednjovjekovnog.

Kao sto Muslimani vjernici idolizuju Muhameda i likove iz prije 1500 g. tako i Srbi, Albanci i drugi Balkanci glorifikuju likove iz srednjeg vijeka, i cak na neki nacin pokazuju zelju da drustvo opet bude nalik srednjem vijeku.

Pa je pitanje da li su po vama ljudi u srednjem vijeku bili moralniji, pametniji, ili posteniji nego danas? Kakav je bio prosjecan covjek srednjeg vijeka? Da li bismo bolje zivjeli da se ponasamo kao u srednjem vijeku? Da li je to recept za nas konacni uspjeh?

Bez provokacija hvala
 
Obični ljudi su, verujem, imali manje vremena za filozofiranje. Život je fizički bio daleko teži, više se radilo, kraće živelo.
Izuzetaka je, naravno, bilo.
Bilo je više morala ali i straha, crkva je zastrašivala narod.
Plemstvo kao plemstvo. Njima je sve bilo dozvoljeno.

Dobro, zavisilo od sredine. U Grckoj recimo je bila razvijena filozofija, ali na pregazenom balkanu teze.

U smislu morala, da li mislis da su bili vise fer tada nego sada?
 
Misliš da su ljudi danas bolji?
Moralniji?
Pa naravno. Takmicili se ko ce vise da zlostavlja ukucane, posto nisu mogli mocnije od sebe. Krali, lagali, ubijali kao dobar dan... to je bio mracni srednji vek :confused:
U smislu morala, da li mislis da su bili vise fer tada nego sada?
Po modernim standardima bi sa tim ponasanjem ceo zivot proveli u zatvoru
 
Ljudi su stvoreni dobrim, a sad kako su se kvarili tokom života?
U srednjem veku nije bilo društvenih mreža, TV-a, mašine za pranje veša-čupali su se kako su znali da bi bilo danas nas.
Kapiram da imam predaka daleko iz srednjeg veka, nisam nikla tek kao pečurka.
Srce mi se slama jer moj predak nije znao da može da postoji veš-mašina, sijalica i svetlo tokom noći, dugme na koje se uključi lepo svašta... ali možda su zaista bili bolji nego mi. Mi ćemo od obesti ponekad postati jako bezobrazni i glupi-prosto histerični i ludi.
Kaže: "Oprala sam danas 3 mašine!"-smatra da je radila kao u rudniku, a ustvari je stavila tri puta veš u mašinu-nije više ništa uradila!
Ma, neka sam glupa!
"Kuvala sam ručak!"-kuvao se sam oduvek. Nasekla si šta treba, stavila u lonac-a kuvao je šporet, nisi ti ispustila dušu da bi se ručak skuvao.
 
Naš Balkan mnogi smatraju je ne samo sukob civilizacija, vec i mentaliteta - modernog i srednjovjekovnog.

Kao sto Muslimani vjernici idolizuju Muhameda i likove iz prije 1500 g. tako i Srbi, Albanci i drugi Balkanci glorifikuju likove iz srednjeg vijeka, i cak na neki nacin pokazuju zelju da drustvo opet bude nalik srednjem vijeku.

Pa je pitanje da li su po vama ljudi u srednjem vijeku bili moralniji, pametniji, ili posteniji nego danas? Kakav je bio prosjecan covjek srednjeg vijeka? Da li bismo bolje zivjeli da se ponasamo kao u srednjem vijeku? Da li je to recept za nas konacni uspjeh?

Bez provokacija hvala
T i sigurno ne mislis na Spaljivanje vešticai masovnog progona i suđenja ženama pod optužbama za veštičarenje.. hiljade žena su stradale na lomači.onda dalje imamo i ratove i osvajanja zatim ,Feudalni sistem koj ije često bio nepravedan....Dalje , imamo i praksu robovlasništva, Iako robovlasništvo nije bilo tako sistematsko kao u kasnijim periodima, postojala su određena robovlasnička praksa i zavisnički odnosi prema seljacima i drugim društvenim grupama. imamo i mučenja a Pravosudni sistem bio je često surov, s primenom teških kazni poput odsjecanja ruku i drugih okrutnih metoda. Mučenje je često korišćeno kako bi se dobile "priznanice" od optuženih...
 
Dobro, zavisilo od sredine. U Grckoj recimo je bila razvijena filozofija, ali na pregazenom balkanu teze.

U smislu morala, da li mislis da su bili vise fer tada nego sada?
Филозофија је била развијена у старом веку, а овде се расправља о средњем, колико могу да видим. У средњем веку, простор данашње Грчке је мењао владаре. Током Крсташких ратова, територија данашње Грчке је била пустошена, а једно време је била и део државе Цара Душана. Осим тога, Грчка као Грчка (заправо грчки полиси) не постоји, откад су је освојили Римљани. Након тога долази Византија, која је била окренута цркви и хришћанству.

Дела грчких филозофа и историчара су сачували Арабљани од пропадања.
 
T i sigurno ne mislis na Spaljivanje vešticai masovnog progona i suđenja ženama pod optužbama za veštičarenje.. hiljade žena su stradale na lomači.onda dalje imamo i ratove i osvajanja zatim ,Feudalni sistem koj ije često bio nepravedan....Dalje , imamo i praksu robovlasništva, Iako robovlasništvo nije bilo tako sistematsko kao u kasnijim periodima, postojala su određena robovlasnička praksa i zavisnički odnosi prema seljacima i drugim društvenim grupama. imamo i mučenja a Pravosudni sistem bio je često surov, s primenom teških kazni poput odsjecanja ruku i drugih okrutnih metoda. Mučenje je često korišćeno kako bi se dobile "priznanice" od optuženih...

Tacno, srednji vijek je imao progon zena i jevreja, i robovlasnicki sistem, sistematska nepravda. Zasto onda ljudi na Balkanu idolizuju, ili makar, istovjecuju se sa srednjim vijekom?
 
Филозофија је била развијена у старом веку, а овде се расправља о средњем, колико могу да видим. У средњем веку, простор данашње Грчке је мењао владаре. Током Крсташких ратова, територија данашње Грчке је била пустошена, а једно време је била и део државе Цара Душана. Осим тога, Грчка као Грчка (заправо грчки полиси) не постоји, откад су је освојили Римљани. Након тога долази Византија, која је била окренута цркви и хришћанству.

Дела грчких филозофа и историчара су сачували Арабљани од пропадања.

Dobro, ali Italija i zapadna Evropa su imale renesansu tokom 14/15. vijeka
 
Tacno, srednji vijek je imao progon zena i jevreja, i robovlasnicki sistem, sistematska nepravda. Zasto onda ljudi na Balkanu idolizuju, ili makar, istovjecuju se sa srednjim vijekom?
Zato sto nisu ziveli tada jer da jesu znali bi kako je bilo. Ziveli su na primer devedesetih i sta bi bio opdgovor na pitanje lesu li ljudi bili bolji i moralniji devedesetih ili danas?
A srednji vek je nepoznata dimenzija u odnosu na obe kategorije.
 
Ove teritorije su tada bile pod turskom vlašću, tako da od renesanse, ništa..
Средњи век траје од пада Западног Римског царства, односно од 476. године до 1492. године, када је Колумбо ступио на тло Северне Америке.
 
То је нови век. За његов почетак се узима 1492. године или када је Колумбо ступио на тло Северне Америке. Тада крећу хуманизам и ренесанса.

Gugl kaze 14. vijek.

Screen Shot 2024-01-01 at 11.24.37 PM.png
 
Pa mislim kada se ljudi tetoviraju sa likovima iz kosovskog boja, ili zagovaraju povratak Dusanovog zakonika....
Sa psihološke tačke gledišta, svaki istorijski period, koji je nasilan, automatski vraća na neko vreme, za koje se smatra da je bilo pravedno, moralno i bogobojažljivo. Porast nasilja, buđenje nacionalizma na svim prostorima Balkana, probudilo je kod ovdašnjeg naroda tkz vraćanje korenima, za koje se smatra da su bili naispravniji.
 
Средњи век траје од пада Западног Римског царства, односно од 476. године до 1492. године, када је Колумбо ступио на тло Северне Америке.
Da, ali procvat je kod nas prestao dolaskom Turaka na ove prostore.
 

Back
Top