Da li ste nekad bile zrtve nasilja?

meni je bio jako loš osećaj da slutim nešto i posmatram to dete iz dana u dan, a da ništa ne činim povodom toga. a zaista ne znam šta bi bilo najbolje uraditi, samo hoću da kažem da ume da bude vrlo nezgodna pozicija. i šta uopšte reći takvom roditelju?
kad sam ja išla u osnovnu školu, jedna moja drugarica iz razreda je bila zlostavljano dete (mislim da ona spada u extremne slučajeve), i znaš kako je njoj škola pomogla? naš razredni se družio s njenim ocem i samim tim znao celu tu situaciju. i šta je uradio? raspričao to ostalim roditeljima s kojima je bio dobar, a oni svojoj deci - našim drugarima iz razreda. i nastavak je nažalost bio neminovan - nesrećna devojčica je zvanično bila obeležena kao žrtva, i sva loša, isfrustrirana i pakosna deca su se iživljavala na njom i verbalno, nekad i fizički, stalno su je držali u psihičkom haosu... odvratno. mogu samo da kažem da mi je jako drago što je život ispao veoma loš prema nekima od tih aktera...
šta sam htela da kažem? da i lice iz škole koje zaista želi da pomogne, jako mora da pazi šta i kako radi i do kkoga će stići koje informacije, i kako će posle reagovati ili nereagovati...
 
Nisam sigurna da li je za ovu temu, ali recite sta da se radi, i da li uopste da se nesto radi. Rec je o devojcici koja ide sa mojom cerkom u odeljenje. Ima 13 godina. Od prosle godine (znaci VI razred), je pocela odjednom da se seksi oblaci i izazovno ponasa. Od letos se “zabavlja” sa “deckom” koji, po proceni njenih drugara iz odeljenja, ima izmedju 25-29 godina! Kada idu u popodnevnu smenu, svako vece je ceka ispred skole i onda je vozi u neko selo i u neko zlo doba je vraca kuci. Inace, mala je pokazivala klincima iz odeljenja fotografije na kojima je gola a koje je mobilnim snimao taj tip. Prijaviti nekome? Ili ne? Nisam pametna.
 
Hellen:
Шта да ти кажем, сем да поремећених породичних односа има много више него што је видљиво...
Мањи број деце живи у складним породицама у којима су окружени љубављу....
Престравили бисте се када бисте чули све те приче...
Та деца расту занемаривана (емотивно занемаривана чак и у наизглед ''солидним'' породицама)...у свакој генерацији их је бар неколико који су озбиљно и физички злостављани...
Што је најтужније, таква деца једнога дана постану родитељи, и спирала се наставља....сутра су они ти који најчешће на исти начин васпитавају своју децу и понављају грешке родитеља....

Helen, slazem se sa tobom o ovoj temi, ali sa boldovanim delom teksta ne. Da nije tako, sta bi trebalo da rade oni koji su iz poremecenih porodica. da li bi takve partnere trebalo da izbegavamo? Da li bi trebalo da se odreknemo roditeljstva ako smo imali nestabilnu porodicu?
Covek moze da radi na sebi, ako se suoci sa problemom. Bitno je samo da to zeli.

Spirala se nastavlja kad se ljudi iz poremecenih porodica ne suoce sa greskama njihovih roditelja zbog kojih su ispastali.
 
Не кажем да је то правило, али да се често дешава!

Моја мама је из растурене породице, отац алкос, мајка слаба и неспособна да се одбрани или избори.... али она је била довољно јака и свесна да се избори са тиме и да својој породици подари све оно што није имала као дете.
Е сад, врло често се дешава и друга ствар: да деца, иако су пропатила у детињству од својих родитеља, према сојој деци исто тако поступају. Пример је овај отац који каже:''И мене је мој отац лешио каишем, па шта ми фали?''
 
Имала сам ученицу која је расла уз оца алкохоличара и насилника, и мајку која је стално правдала мужа за све... Мајка је долазила на родитељске са масницама по лицу и подливима...и говорила:''Сама сам крива! Ја сам му приговорила нешто...''
Девојчица је била просечан ђак и просечно паметна, али била је сигурна да се њој тако нешто неће десити...Да ће се она потрудити да у свом животу буде другачија од родитеља...
Међутим, како чујем, удала се са 17 година јер је остала трудна (можда је желела да тако побегне од ситуације у кући), и гле чуда: за мужа је изабрала исто алкоса и агресивца!
Сад има 19 година, бебу и разведени брак иза себе....не знам да ли ће она имати снаге и памети, и вере у себе да се извуче!
 
Nije to Hellenina tvrdnja, nego cinjenica... Muskarci nasilnici i zene zrtve, obicno poticu upravo iz nesrecnih porodica u kojima se djevojcice u procesu odrastanja identifikuju sa majkama, a djecaci sa roditeljima... Naravno, niko svjesno za zivotnog partnera ne odabira nasilnika... Ne, problem je mnogo dublji i mnogo opsezniji i ozbiljniji rad na sebi je potreban, od same samospoznaje da si zrtva, odnosno da je model ponasanja uz koji si odrastao - pogresan!
Ponavljam se, ali mislim da je potrebno ponavljati i ponavljati i ponavljati:Zrtve silovanja su cak 10 puta cesce zene koje poticu iz porodica u kojima je carovalo nasilje!
 

Back
Top