da li neko zasluzuje da se zbog njega umre?

Da, to sam mislila, da li bi pristali na takav "uslov", i nastavili vezu sa tim partnerom ili bi ga ostavili i rizikovali da on pretnju samoubistvom i ostvari. Ja ne znam sta bih uradila u takvoj situaciji, sa jedne strane bih otisla, ne bih dala da me neko ucenjuje na taj nacin, a sa druge strane ako ta pretnja nije samo blef...
 
tarabica:
Da, to sam mislila, da li bi pristali na takav "uslov", i nastavili vezu sa tim partnerom ili bi ga ostavili i rizikovali da on pretnju samoubistvom i ostvari. Ja ne znam sta bih uradila u takvoj situaciji, sa jedne strane bih otisla, ne bih dala da me neko ucenjuje na taj nacin, a sa druge strane ako ta pretnja nije samo blef...

Ja bih mu rekla "Crkni, za bolje i nisi!"
Ne mogu da zamislim da zivim sa nekim ko bi mi pretio samoubistvom... fuj... ali cisto teorijski: verovatno bih ga strpala u bolnicu i onda bih otisla, sa gnusanjem...
 
Pitam se, kako već ranije nisam zapazio, da vaš prijatan govor pun ljupkosti i nekakvih, meni nedostupnih ukrasa (bez obzira na malu količinu reči koje sam na dar od vas dobio :) ), pruža sigurne dokaze o damskom i jamačno visokom poreklu u koje nemam nikakvog pravog da ulazim!

Pa ipak, sve me nagoni da izmolim čast, da s njegovim bar osnovnim crtama, u toku ovog relativno dugogo putovanja, upoznat budem. Madam Mufi?
 
Da, to sam mislila, da li bi pristali na takav "uslov", i nastavili vezu sa tim partnerom ili bi ga ostavili i rizikovali da on pretnju samoubistvom i ostvari. Ja ne znam sta bih uradila u takvoj situaciji, sa jedne strane bih otisla, ne bih dala da me neko ucenjuje na taj nacin, a sa druge strane ako ta pretnja nije samo blef...

Еееее....извињавам се, ја нисам добро схватила! (Набави српску тастатуру - прочитала сам да ће ВАС партнер убити, а не да ће се ВАШ партнер убити!)
Такве ситуације сам, на жалост имала... осећај је грозан, али сада, са овим годинама и искуством, уколико ми је заиста стало до њега учинила бих све да оде на лечење.... А ако не би било шансе..отишла бих свакако.
Његов избор и његова одлука... Себично, детињасто и безобразно је уцењивати на такав начин и тражити да неко други прузме одговорност за његов живот....
 
Ako mi preti da ce se ubiti ako ga ostavim, onda bih ga ostavila, jer ljudi koji pricaju da ce se ubiti uglavnom to ne ucine. Ako hoces vec to da uradis onda cuti i uradi to. Cim neko prica o tome znaci da hoce da ga neko "spreci", drugim recima nista od toga. I zasto da ostanem sa psihopatom i da unistim svoj zivot. Probala da bih da pomognem a ako nema vajde, to je njegov problem i zdravo. Zvudi surovo, ali tako je. Ne dozvolite da vam neko uslovljava zivot
 
Hellen:
Еееее....извињавам се, ја нисам добро схватила! (Набави српску тастатуру - прочитала сам да ће ВАС партнер убити, а не да ће се ВАШ партнер убити!)
Такве ситуације сам, на жалост имала... осећај је грозан, али сада, са овим годинама и искуством, уколико ми је заиста стало до њега учинила бих све да оде на лечење.... А ако не би било шансе..отишла бих свакако.
Његов избор и његова одлука... Себично, детињасто и безобразно је уцењивати на такав начин и тражити да неко други прузме одговорност за његов живот....

U kom smislu grozan? Zato sto ga zalis, ili zato sto ti je odvratno da te neko tako ucenjuje ili nesto trece?
Meni se jednom dogodilo nesto slicno i jedino sto sam osetila je bila mrznja. Verovatno sam imala osecaj da je ta osoba time nekako prekrsila (neizgovoreni) dogovor, pretvorila ceo odnos u nesto sasvim drugacije, i postala neko koga ne poznajem...
 
Уф, па први пут ми се десило кад сам тек напунила 15, са првим дечком. Он је имао 21, ја прекинула везу после 4 месеца забављања...и он је почео да ме прогања са причом да ће се убити....почео је да се фикса (''због мене''), долазио ми на врата, плакао, прогањао ме по целој бившој Југи...сретала сам га у Загребу, у Зеници...свугде ишао за мном...уф... И онда је једном донео жилет и рекао да хоће да се убије преда мном, да ја то гледам...
Пар пута пре тога је успевао помало да ме ''навата на сажаљење'', то јест да на кратко будем са њим...али како је време пролазило ја сам била све јача и одлучнија...
Тада је узео жилет и почео, као, да се сече....а ја сам му онда лупила шамарчину, избила му жилет из руке...а онда сам морала кући...тако да сам отрчала страхујући да ли ће се заиста убити...
Колико год да сам била свесна да је болесник коме треба лечење, толико је ужасан осећај одговорности за туђ живот који ти неко набија... То је велики терет који изазива помешана осећања. С једне стране мсилиш:''Па убиј се већ једном, кад си кретен!'', а са друге стране страхујеш како ћеш поднети кривицу ако се то заиста деси...
 
Da sam tako ucenjena osetila bih bespomoćnost. Ako pristaneš na ucenu i odložiš odlazak, rizikuješ da zauvek ostaneš u takvoj vezi, jer partner može uvek da bude u rovitom stanju, nikad neće biti dovoljno jak da prebrodi rastanak, a i nije svaki slučaj za lečenje, neki ljudi kad nemaju više opcija svesno manipulišu na taj način. Ako odeš, neka ti je Bog na pomoći da je pretnja samo blef, jer ako se ostvari automatski postaješ bezdušan u očima drugih ljudi. Zvuči malo patetično, ali automatski te baca u poziciju da moraš da debelo opravdavaš svoje razloge za odlazak, jer ti bi da se zabavljaš i uživaš sa nekim novim, i više vrednuješ svoje uživanje od nečijeg života. Moralna dužnost nekako nalaže da malo sačekaš, pomogneš partneru "da se leči, stabilizuje...", a to može, ako je u pitanju manipulant, da potraje u nedogled.
 
Aha. Hm, vi ste mnogo plemenitije od mene. Ja bih pored vec spomenute mrznje osetila jos samo bes ili prezir. Sama predstava da neko prebaci odgovornost za svoj zivot na mene (ili nekog drugog), da postane zavisan ili da na taj nacin optereti drugu osobu... da izgubi hrabrost, ponos, snagu, volju ili da bedno manipulise ... sta god da sam pre toga osecala prema toj osobi nestalo bi u istom trenutku, jer se ja zaljubljujem u nezavisne i jake ljude. Doktora bih pozvala samo zato sto nikome ne zelim da umre (a ne zbog osecanja odgovornosti ili moralne duznosti).
 
Ne opravdavam samoubistvo. Pogotovo ne kada je u pitanj majka dvoje djece.
Necu se oslanjati n ovaj primjer,mada mi je malo bolno osloniti se na ma koji. To su tuzni primjeri.
Mladic je poginuo. Otac prestravljen, mladja sestra se trese, majka prolazi pored nje i skace sa terase porodicne kuce. Prezivjela je. Zasto ni u jednom trenu nije pomislila kako zagrliti i zastititi svoje drugo dijete. On je mrtav i to je strasno , ali nema pomoci. Majka ga nece prezalti. Ma, nece ni sestra. Ali ta djevojka je ziva, i ona je njeno dijete koje treba da zivi sa tom uspomenom. Majcina zrtva ne smije da bude samoubistvo radi mrtvog sina, vec susprezanje najstrasnije boli radi zive kceri. Ako ga oplakuje, neka zagrli nju, pa neka place. To su strasne stavri i ko ne prozivi nema pravo da sudi pa nemam ni je.

Zao mi je Dragane, ali ako je sad zalite samo zato sto je "Bprina zena", kako j mnogi nazivaju,a ne zato sto je jedna povrijedjena i slaba dusa, bojle nemojte. Blatite ono sto je ona bila sa ili bez Bore, koji je sasvim druga prica o kojoj bi mogla da vezem jos puno, puno, ali nije prilika.
Nista ne rjesavamo oduzevsi sebi zivot. Umirivsi sebe ,ostavljamo sebicno one koji pate. To nije hrabro. To je zaista kukavicki.
 
Mislim da je glupo kriviti Boru za njenu smrt.Nije on jedini muskarac koji je resio da ostavi svoju zenu zbog neke tamo druge,mladje i lepse.Ima mnogo takvih primera,pa cak i slucajeva gde su se muskarci jos odvratnije poneli prema svojim (bivsim)suprugama zbog neke druge-zaboravili decu,zaboravili sve zajednicko,ostavili sve i otisli,uzeli sav novac i imovinu da bi dali toj drugoj.Ali eto on je popularan covek,legenda rok muzike pa se o njemu raspravlja.Koliko ja znam ona je imala problema da alkoholom,i zajedno su se opijali dok je i on pio.On je prestao da pije,ona nije.Mozda je i to jedan od kljucnih razloga njihovog razloga.Niko od nas ovde ne zna,sa se desavalo izmedju njih dvoje,kakav je bio njihov brak,odnosi,razgovori.Zapravo ne znamo i kakvi su oni ljudi.Ali mislim da se ne treba ubiti ni zbog koga,tacnije niciji odlazak niti postupak ne treba da budu razlog nase smrti.Jer ljudi smo-odlazimo,vracamo se,padamo u iskusenje.Ni jedna zena ne treba da posveti svoj zivot jednom muskarcu.Svako treba da ima neku ljubav sa strane.svoje prijatelje,svoje zadovoljstvo........nesto sto ce ga podici kad padne.Ja sam do sad mogla da se ubijem bar 3 puta.Imala sam uzasno teske situacije u zivotu.Zaista ponekad sam mislila da bi bilo bolje da me nema nego da zivim tako.Ali imala sam svoje dete.Koje je jos bilo malo,nespremno za zivot,kome bih ja mnogo oduzela u tom zivotu da sam se ubila.I to me je drzalo i dizalo tada.
 
Niko nije odgovoran ako se neko ubije i ne treba da oseca krivicu. Ako neko hoce da se ubije to je njihov izbor i znaci da su prazni ako nisu nasli nista da ih odrzi u zivotu. Nemojte preuzimati krivicu ili slicno i dozvoliti da vam to unistava zivot. Ne kazem da je prijatan osecaj ali niste ni vi odgovorni za to. Ti ljudi su jednostavno bolesni, a za bolest se ide kod lekara, u ovom slucaju psihijatra. Isto kao i kod drugih bolesti
 

Back
Top