Crveno slovo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
A zašto mešaš religiju i dinosauruse?

stvarno zasto :mrgreen:

Nije to članarina, već je to prilog, dobrovoljni.
...........

:hahaha: dobrovoljni?
pa, da... jeste dobrovoljni. oni ti kazu cifru/taksu i ti im dobrovoljno das da se ne zameris bogu. (kad kazem ti, ne mislim na tebe licno vec...)

To je greh, da se hram molitve pretvara u prodavnicu.
Reč Svetog Jevanđelja je jasna; Bogu Božije(pravda, milost, vera), ćesaru ćesarevo(dinar, jer na dinaru je ćesarev lik).
Postoji i priča kada Isus isteruje iz hrama molitve one, koji su tu nešto prodavali za novac. U hramu molitve treba ljudi da se mole, a ne da nešto plaćaju i dobijaju za novac.

crkva je postala prodavnica usluga priznali oni to ili ne.
za razliku od drugih kompanija - ovi se legitimno reklamiraju po skolama a uz to i ne placaju porez od prodaje svojih usluga.

Nisam prisustvvao niti jednom času veronauke u školi, tako da ne znam o čemu se tu radi.

nisam ni ja ali sam imao prilike da na netu bacim pogled na 'udzbenik'.

Konačni sud, trenutak osvešćenja, trenutak kada poslednja kap ispuni čašu.
Trenutak kada magla nestaje, topi se, pod pritiskom svetlosti, postaje bistar dan.
Onaj, koji je u magli činio greh, sada se može videti koliko je prljav, i svestan je da po bistrom danu i drugi mogu jasno videti koliko je prljav i gadan.
Onaj, koji nije grešio, ili se oprao od greha iskrenim pokajanjem, taj je čist i blista i lepo mu je da pogleda u samoga sebe i bližnjim njegovim je lepo da pogledaju jer blista. onaj koji je prljav, taj postaje gnevan, jer on smrdi i prljav je, dok je ovaj čist i miriše. I tada nastupa krkljanac.

hajde preciznije. danas je 11.11.2010.
kada ta kap puni casu? da li pricas o casi svih ljudi ili svaki pojedinac ima svoju casu koju puni? da li se ta casa prepunjuje vise puta u zemaljskom zivotu ili samo jednom.
hajde pojednostavi odgovor. uzmi neku NN osobu koja se rodila u npr 20-om veku i na njoj mi pojasni ovo o cemu pricas.
ja u tvom tekstu ne vidim nista misticno niti neko bozje delo vec najobicniji cin objktivnog preispitivanja sopstvene licnosti i dela (sto danas nije uopste lako uraditi ali opet - nikakava mistifikacija nije potreba za tako nesto).



Bog ima večno pamćenje, pamti svaki greh i svako dobro delo.
I zato i ako je neko umro telesno, za Boga Taj je i dalje živ duhovno, do konačnog suda, kada odlazi u ništavilo, pakao, ili postaje zvezda nebeska, u carstvu nebeskom.

dakle ipak verujes u raj/pakao - nagradu i kaznu.
da li se trudis da postujes zapovesti zbog nagrade i izbegavanja kazne ili zato sto je to ispravno (iz moje perspektive 2, i 5-10)?

hajde sad, zar ne bi bilo MNOGO preciznije da si napisao:'ja VERUJEM da bog ima vecno pamcenje, i VERUJEM da pamti svaki greh i svako dobro delo itd itd'...

kao sto sma ranije napisao - ti na osnovu svog verovanja i pretpostavki siris ljudima ideju o vecitim nistavilima itd itd...nije isto tvridi i pisati da pretpostavljas na osnovu knjige koju si procitao.

ponovo si krenuo u mistifikaciju.

Kako meri, tako će mu se meriti.

pa...ne mora da znaci. u zemaljskom zivotu ne mora da znaci (mozda ce biti los u ocima drugih ali sama persona iz svoje perspektive nece snositi nikakve posledice).
za neko naknadno kaznajvanje od strane misticnih i nejansih entiteta - mozes samo da pretpostavljav i verujes i da se eventualno nadas ako ti se taj zamerio da ce ga stici kazna nakon smrti (meni ovo zvuci nelogicno ali dobro).

Rekao sam da ne verujem u zagrobni život, a to znači da ne verujem u zagrobni život telesni, kao što su np. verovali stari Egipćani, kada su mumificirali čovečija tela, u nadi da sačuvaju telo od raspadanja. MAda, moje mišljenje je da je i to bio čin manipulacije, u cilju kontrole i upravljanja podanicima, koji su manipulacijom dovedeni u zabludu.

ok ne verujes u zombije. ne verujem ni ja.

Ne samo potomci u telesnom obliku, već i sam čovek u duhovnom obliku.
Čovek i kada prestane da živi u telesnom obliku, on može da nastavi da živi večno u duhovnom obliku. Kroz potomke obezbeđuje da nastavlja život u telesnom obliku, to je suština, a potomak(muško/žensko) to je forma.

znaci verujes u duhovni zivot posle telesne smrti? da li verujes da se eventualno kaznjava taj duhovni ostatak posle telesne smrti neke osobe (u slucaju da je ta osoba za zivota gresila)? i kako se duhovni ostaci kaznjavaju? logika nalaze da nematerijalne stvari ne mozes da peces i vadis utrobe itd itd pa onda otpadaju slike sa djavolom i usijanim gvozdenim zigovima i motkama i kukama. sta se onda desava u paklu o kom pises? ista stvar je i u raju? sta se tamo desava?da li ti duhovni ostaci mogu da komuniciraju jedni sa drugima? da li mogu da cuju/vide - kapiram da od mirisa i ukusa i dodira nemaju vajde posto su nematerijalni...da li to znaci da bilo raj ili pakao - duhovne ostatke ceka vecnost bez seksa :eek: (nije namera da se bude uvredljiv - ali, priznaces - vrlo triki situacija)?

Pa verujem, i kažem kako verujem, verujem u život duha posle telesne smrti u metaforičkom raju ili paklu.

jesi siguran da si sebi sve detaljno pojasnio?
ja nikako da te ukapiram.
sa jedne strane mi je jasno tvoje objasnjenje o metaforickom raju/paklu a onda ipak pominjes sudjenje i nistavila i raj itd...

ok mi je tvoje objasnjenje da se nase greske mogu odraziti na nase potomke u smislu posledica nasih nepromisljenosti i gluposti.

ali sada ponovo insistiras (ok, ovde si napisao da verujes) na duhovnom zivotu posle smrti.
taj deo mi je nejasan. nije isto tumaciti bibliju kao jednu veliku metaforu na realan zivot na zemlji i tumaciti je malo kao metaforu a malo kao bukvalno verovanje u misticna bica i misticne dimenzije u kojima se nalaze duse mrtvih.


Suština Svetog Jevanđelja je da Bog tu ljudima otkriva šta je dobro, a šta je zlo. Dakle, i onima koji to znaju i u to veruju, i onima koji to ne znaju i u to ne veruju.
I ta reč je večna i kada je duša čovečija čista, neuprljana, ta reč se jasno vidi. Ta je reč iz duše preneta na papir Svetog Jevanđelja.

a ja tvrdim da se razlika izmedju dobrog i loseg ne mora iskljcuvo nalaziti u bibliji i da se ne nalazi jer biblija (ja je ipak gledam kao celinu) vrlo kontradiktorna.

sve se moze postici i bez zamrsenih prica i raznolikih svetih knjiga uopste i netrpeljivosti usled razlicitosti praktikovanja avramskih religija.

kao posledicu imamo veliki broj muskaraca i zena koji su zaposleni u tim ustanovama koje prodaju moral iz svetih knjiga i clanstvo umesto da rade neki konkretni posao kao i svi drugi.
nije problem da rade to sto rade ali da ne anatemisu i bacaju hejtove da neistomisljenike.


Nema šta ko da kaže, onaj koji se gura i ističe da bude prvi, taj je, po meni, poslednji.
Jer prvi je Bog, a svaki koji se postavlja da bude prvi, time omalovažava Boga, i što više insistira na tome, time više i brže postaje poslednji. To je moje mišljenje.

ok, konkretno pitanje i da zavrsimo raspravu na tu temu: da li bi prihvatio zenu za predsednika drzave? da li bi podrzao da se promeni sta treba kako bi i zena mogla da postane patrijarh/papa?
 
Zna se šta je obraz i zna se šta je krv.

atak je atak - na koju god sferu naseg bica.

Ako će ga hleb smiriti i opametiti, zašto da ne.
Pritom, hleb je i lakši od kamena.

znas i sam da u realnosti ta strategija ne pomaze.

E baš nije, već je bitno šta kaže, a ne ko kaže.
Ko - to je deklaracija, a šta - to je suština.

e bas nije. sigurno se necu osvrtati za izjavama kretena i dozivljavati ih kao uvredu. mada, ako im se desi da kazu nesto sto deluje pametno - mozda i uzmem u razmatranje.
znace mi izjave ljudi koje postujem i cenim.

ne verujem da tebe pogadjaju izjave svakog klipana na koga naletis.


Duša je širina, duh je visina i dubina, kod čoveka.

ok polako uvodimo neke definicije radi lakseg sporazumevanja.

Kada pogledaš u samoga sebe sa visine, to činiš svojim duhom.
Ono što osećaš dok se posmatraš, sve ono što Te prožima, to činiš svojom dušom.
Duša prožima telo i telo prožima dušu.

zanimljivo objasnjenje. kul.
ja bih to u prevodu napisao - sposobnost objektivnog sagledavanja i preispitivanja sebe, svojih stavova i dela.

Oprost je, po meni, osvetljavanje duše.
Ljubav je svetlost, kada čovek u dušu pusti Ljubav(istinu, milost, saosećanje, pažnja) onda greh postaje osvetljen, jasno se vidi, a kada se jasno vidi onda se jasno oseća i čovek postaje svestan greha, postaje svestan posledice, oseća greh, oseća posledicu, i ako je vođen Ljubavlju, neće poželeti da opet ponovi zlo, to je oprost.

ako tvoju 'ljubav' zamenim onim sto si napisao u zagradi i ako upotrebimo tvoju definiciju duse - slazem se sa tvojim postom mada se to moglo i jednostavnije napisati bez mistifikovanja.

Ljubav(čitaj Bog) oprašta, tj. oprašta Ljubav u čovku, tj. oprašta Bog u čoveku.

e sad ga umrsi....taman postavimo neki temelj i ti ga ponovo drmas ovakvim izjavama. zar je toliko tesko pridrzavati se prethodno ustanovljenog i pisati ttako da te razmeju i vernik i ateista ;)

Kada se gleda spolja, to izgleda kao da čovek oprašta samome sebi, a kada se posmatra iznutra, vidi se da Bog(čitaj Ljubav) oprašta čoveku.
Dešava se kada čovek ima veru u Ljubav, tj. kada čovek ima volju za Ljubav, a kada ima volju za Ljubav(za istinu, pravdu, milost itd) onda počinje da se bori protiv greha, protiv zla, i tada počinje da se dešava proces oprosta.
Oprost nije trenutak, oprost je proces.

ok, meni je prihvatljivo realno pojasnjenje. istina, pravda, milost - je prihvatljivo i jasno. nejasna i zbunjujuca je dalja mistifikacija koja se plasira. nejasna je ta ideja i pretpostavka o bilo kakvom zivotu posle smrti (osim ako se konkretno ne matra da se zivot nastavlja kao zemaljski u vidu nasih potomaka - sve ostalo je nagadjanje i prodavanje pretpostavki).

U duši, kada imaš volju(čitaj veru) za Ljubav.

znaci tokom naseg zemaljskog zivota. to sam te pitao - u kojoj dimenziji. mogu li da zakljucim u ovoj nasoj, na planeti zemlji dok nas svi bitniji organi sluze?


Ne bih se složio da se nije promenilo.
To što nije svuda dan, ne znači da negde nije dan.

znaci ipak pripisujes isusovoj zrtvi sve pozitivne stvari koje se desavaju na svetu?
zar se nismo slozili da svetlost dana nije zavisna od hriscanstva vec od vodjenja normalnog zivota (istina, pravda, milost, razumevanje...)


Ti sastanci, gde žene treba da ćute, to je pišanje u dalj.

po nekim svetim knjigama su onda svi sastanci pisane u dalj jer isticu da zenama nije mesto tamo (u drustvu muskaraca akda se donose odluke). kako onda takva stiva ozbiljno shvatati kada su tako diskriminisuca?


Razlikujemo se od životinje samo po jednoj suštini.
Čovek ima slobodu da bira, da li želi Ljubav ili ne želi Ljubav.

razlikujemo se po tome sto imamo sposobnost razmisljanja idonosenaj odluka umesto da nas kroz zivot vode primitivni nagoni i refleksi.

Pa dobro, a ja kažem da Ljubav je pre razuma, jer nema razuma bez Ljubavi, a može da bude Ljubavi i bez razuma, samo što onda nisi svestan te Ljubavi, kao što si svestan kada imaš razum.

razum je sasvim dovoljan. sve ostalo je izbor i shvatanja po kojima ce neko ziveti.

Nema razuma bez Ljubavi, a to znači da razum jeste Ljubav..

to ej tvoje vidjenje. da li ta razlika u misljenjima mora da stvara toliko animoziteta prema neistomisljenicima kao sto se moze videti po forumu, svakodnevici i istoriji?
neko nesto ocigledno radi pogresno.

Pa dobro, pričali smo o priči gde se pominju Adam i Eva. Ako Ti više odgovara, možemo da pričamo i o dušku dugoušku i paji patku.

razlika je sto je tebi prica o adamu i evi (a i ostale price) trasirala nacin razmisljanja i pretpostavki.
o dusku dugousku i paji patku mozemo diskutovati kao o basnama i anlizirati njihove odluke, poteze i izvlaciti zakljucke.
 

Pa ne vidim razlog zašto bi religija imala ikakve veze sa dinosaurusima?

:hahaha: dobrovoljni?
pa, da... jeste dobrovoljni. oni ti kazu cifru/taksu i ti im dobrovoljno das da se ne zameris bogu. (kad kazem ti, ne mislim na tebe licno vec...)

To je druga stvar, ako traži novac za služenje Bogu.

crkva je postala prodavnica usluga priznali oni to ili ne.
za razliku od drugih kompanija - ovi se legitimno reklamiraju po skolama a uz to i ne placaju porez od prodaje svojih usluga.

Zato što poreski organi nisu još prepoznali jasnu deklaraciju onoga što se prodaje.
Prodaje se nešto, a ne zna se tačno šta se prodaje.

nisam ni ja ali sam imao prilike da na netu bacim pogled na 'udzbenik'.

hajde preciznije. danas je 11.11.2010.
kada ta kap puni casu? da li pricas o casi svih ljudi ili svaki pojedinac ima svoju casu koju puni? da li se ta casa prepunjuje vise puta u zemaljskom zivotu ili samo jednom.
hajde pojednostavi odgovor. uzmi neku NN osobu koja se rodila u npr 20-om veku i na njoj mi pojasni ovo o cemu pricas.
ja u tvom tekstu ne vidim nista misticno niti neko bozje delo vec najobicniji cin objktivnog preispitivanja sopstvene licnosti i dela (sto danas nije uopste lako uraditi ali opet - nikakava mistifikacija nije potreba za tako nesto).

Svako ima svoju čašu, a sve te pijedinačne čaše nalaze se u jednom zajedničkom loncu.

dakle ipak verujes u raj/pakao - nagradu i kaznu.
da li se trudis da postujes zapovesti zbog nagrade i izbegavanja kazne ili zato sto je to ispravno (iz moje perspektive 2, i 5-10)?

Zapovesti se poštuju zato što, kada se savlada otpor greha, život postaje lakši i lepši.
A da li će se kazna izbeći, to zavisi od toga koliko je vera čvrsta. Čvrsta vera može sve, sve.

hajde sad, zar ne bi bilo MNOGO preciznije da si napisao:'ja VERUJEM da bog ima vecno pamcenje, i VERUJEM da pamti svaki greh i svako dobro delo itd itd'...
kao sto sma ranije napisao - ti na osnovu svog verovanja i pretpostavki siris ljudima ideju o vecitim nistavilima itd itd...nije isto tvridi i pisati da pretpostavljas na osnovu knjige koju si procitao.

Pa naravno, onako Ti je kako veruješ.
Ako je moja vera čvršća od Tvoje, verovaćeš u ono u šta ja verujem, jer će se vera Tvoja raspući pod mojom verom. I obrnuto.

pa...ne mora da znaci. u zemaljskom zivotu ne mora da znaci (mozda ce biti los u ocima drugih ali sama persona iz svoje perspektive nece snositi nikakve posledice).

To Ti tako vidiš kada posmatraš čoveka spolja.
Ako bi ga posmatrao iznutra, video bi da nije tako kao što govoriš.
I qrva kada izađe na ulicu spolja izgleda lepo i miriše, dok je iznutra ružna i smrdljiva.

za neko naknadno kaznajvanje od strane misticnih i nejansih entiteta - mozes samo da pretpostavljav i verujes i da se eventualno nadas ako ti se taj zamerio da ce ga stici kazna nakon smrti (meni ovo zvuci nelogicno ali dobro).

Nema naknadnog kažnjavanja, čim se čovek odrekne Ljubavi, sledi kazna, jer se i Ljubav odrekne čoveka, a čovek bez Ljubavi Ti je kao tunel pun provalija bez svetlosti. Tumaraš po mraku i samo je pitanje kada ćeš upasti u neku jamu ili provaliju.

ok ne verujes u zombije. ne verujem ni ja.

Naravno da verujem u zombije. Zombiji u koje verujem imaju živo telo, a mrtvu dušu.

znaci verujes u duhovni zivot posle telesne smrti? da li verujes da se eventualno kaznjava taj duhovni ostatak posle telesne smrti neke osobe (u slucaju da je ta osoba za zivota gresila)?

Naravno. To je tzv. sud mrtvima, što u suštini i nije sud mrtvima jer su Bogu, koji sudi, svi živi, pa tako i oni, koji su umrli, čiji je duh i dalje živ, oni su tako za njega živi, jer i sam Bog je duh.

i kako se duhovni ostaci kaznjavaju? logika nalaze da nematerijalne stvari ne mozes da peces i vadis utrobe itd itd pa onda otpadaju slike sa djavolom i usijanim gvozdenim zigovima i motkama i kukama. sta se onda desava u paklu o kom pises?

Pakao je, po mom verovanju, ništavilo, ništa, dakle, ono što odlazi u pakao, to prestaje da živi u svakom obliku. Jer pod živitom podrazumevam samo ono što je dobro i što vodi ka dobrom.
Pa tako, i kada je čovek živ telesno, a robuje grehu, po meni, Taj čovek je u paklu telesnom.
Pa tako, kada je čovek živ duhom, a sud konačni mu je presudio i osudio ga na večni zaborav, taj duh je u paklu, tj. u ništavilu.

Pakao je ništa, pakao je laž, ne postoji, samo može da se priviđa.
Pa tako, onaj koji je u paklu, taj nije živ, već i ako misli da je živ, to je samo privid, laž.
Kao što je glad, koja je posledica greha, privid, laž.

Jer jedina i prava i stvarna i istinita glad je ona koju čovek oseća prema nebu, prema Ljubavi, a sve ostale gladi su obmane.
A Ti ćeš pitati, dobro, a zašto čovek onda jede?
Pa jede, i da li uspeva da utoli tu glad sa takvom hranom?
Ne bih rekao da uspeva u tome, već opet brzo ogladni.
A ako jede hranu od koje će opet da ogladni, to znači da jede laž, jede ono što je propadljivo.
A mora da jede dok je u telesnom obliku, a ne mora da od sebe pravi roba toj propadljivoj i lažnoj hrani.

ista stvar je i u raju? sta se tamo desava?da li ti duhovni ostaci mogu da komuniciraju jedni sa drugima? da li mogu da cuju/vide - kapiram da od mirisa i ukusa i dodira nemaju vajde posto su nematerijalni...da li to znaci da bilo raj ili pakao - duhovne ostatke ceka vecnost bez seksa :eek: (nije namera da se bude uvredljiv - ali, priznaces - vrlo triki situacija)?

Ti želiš da robuješ telesnim čulima, koja zadovoljavaju telesnu glad i instinkte, jer je to sve što osećaš, a ne želiš da se odrekneš onog jedinog što misliš da imaš.
A kažem Ti da je napisano: onaj koji nema, uzeće mu se i ono što misli da ima.
I zaista je tako, nemoj da misliš da to što misliš da imaš, da Ti se to neće uzeti. Samo je pitanje treptaja u moru beskonačnosti.

taj deo mi je nejasan. nije isto tumaciti bibliju kao jednu veliku metaforu na realan zivot na zemlji i tumaciti je malo kao metaforu a malo kao bukvalno verovanje u misticna bica i misticne dimenzije u kojima se nalaze duse mrtvih.

Po meni, ne postoji duša umrlog čoveka.
Postoji samo duh umrlog.
Duša je ta koja prožima telo i duša je ta koja oseća, a kada telu umre, sa njim umire i duša.

a ja tvrdim da se razlika izmedju dobrog i loseg ne mora iskljcuvo nalaziti u bibliji i da se ne nalazi jer biblija (ja je ipak gledam kao celinu) vrlo kontradiktorna.

Naravno, pre nego u Bibliji, razlika između dobrog i lošeg je upisana u čovečiju dušu.
Čista i nevina duša čovečija najbolje zna šta je dobro, a šta je loše.

sve se moze postici i bez zamrsenih prica i raznolikih svetih knjiga uopste i netrpeljivosti usled razlicitosti praktikovanja avramskih religija.

Izgubljenim ovcama je potrebna reč, koja će ih dozvati da se vrate na pravi put, koji vodi do mesta koje je sigurno.

kao posledicu imamo veliki broj muskaraca i zena koji su zaposleni u tim ustanovama koje prodaju moral iz svetih knjiga i clanstvo umesto da rade neki konkretni posao kao i svi drugi.

Pa sad, bolje da prodaje moral, nego da prodaje heroin.
A ako mene pitaš, najbolje je ne prodavati išta od toga.

nije problem da rade to sto rade ali da ne anatemisu i bacaju hejtove da neistomisljenike.

Hi Haters. :gace: :lol:
Šta ćeš, kada se ponašaju kao mala deca, koja su ostavljena bez roditelja. ;)

ok, konkretno pitanje i da zavrsimo raspravu na tu temu: da li bi prihvatio zenu za predsednika drzave? da li bi podrzao da se promeni sta treba kako bi i zena mogla da postane patrijarh/papa?

Ako mene pitaš ukinuo bih i predsednika i patrijarha i papu. :lol:
Svako svoj predsednik i svako svoj patrijarh i svako svoj papa.
I iko da ne govori u tuđe ime, i svako da govori u svoje ime. ;)
 
занимљиво је да се сви овде нешто баве неким мудровањем а тема је црвено слово.
за православне се зна шта је то и шта означава, а сад да чујемо остале секте шта за њих значи црвено слово и како их обележавају?

чак и за атеисте знамо да имају црвено слово "дарвиндан":D

хоће ли модератор који је поставио тему да интервенише?
 
Pa ne vidim razlog zašto bi religija imala ikakve veze sa dinosaurusima?

znas i sam da se dinosautrusi ne uklapaju u neka religijska shvatanja ;)

To je druga stvar, ako traži novac za služenje Bogu.

mislim da si me pogresno svhatio. ljudi daju popovima zato sto se tripuju da ce se neplacanjem popovima zameriti bogu.

Zato što poreski organi nisu još prepoznali jasnu deklaraciju onoga što se prodaje.
Prodaje se nešto, a ne zna se tačno šta se prodaje.

zar se to moze deklarisati? zasto bi se uopste deklarisalo?
da li se nesto prodaje - prodaje se - neka ubace poresku stopu za pruzanje crkvenih usluga i taksi (sta god to znacilo). ako pop moze da naplacuje izvod iz crkvene krstenice 500 RSD - zasto da se i drzava ne ovajdi. (isto bih naravno uveo i advokatima i taksistima itd itd...)

Svako ima svoju čašu, a sve te pijedinačne čaše nalaze se u jednom zajedničkom loncu.

strefila bi te munja kad ne bi pisao u prevedenom znacenju i konkretno odgovorio :mrgreen:

Pa naravno, onako Ti je kako veruješ.
Ako je moja vera čvršća od Tvoje, verovaćeš u ono u šta ja verujem, jer će se vera Tvoja raspući pod mojom verom. I obrnuto.

bas insisiras na veri umesto na zdravim ciljevima i postovanju elementarne etike i morala. ;)


To Ti tako vidiš kada posmatraš čoveka spolja.
Ako bi ga posmatrao iznutra, video bi da nije tako kao što govoriš.
I qrva kada izađe na ulicu spolja izgleda lepo i miriše, dok je iznutra ružna i smrdljiva.

znaci, da ti neko pobije familiju ti bi mu oprostio jer znas da mu je dusa/unutrasnjost rdjava i znas da on vec zivi u metaforickom paklu? ne bi ga strpao iza resetaka ili nestoradikalnije (za svaki slucaj, jer bi moglo da se ispostavi da posle zemaljskog zivota nema vise nicega pa ni kazne te ga pravda nikada ne bi stigla).

Nema naknadnog kažnjavanja, čim se čovek odrekne Ljubavi, sledi kazna, jer se i Ljubav odrekne čoveka, a čovek bez Ljubavi Ti je kao tunel pun provalija bez svetlosti. Tumaraš po mraku i samo je pitanje kada ćeš upasti u neku jamu ili provaliju.

da li da ovde Ljubac treba citati kao Bog ili kao (istina, razum....).
ponovo - zar bi te ubilo da ne pises u prenesenom znacenju. zasto pises stvari koje se dodatno mogu tumaciti raznoliko?
za tebe i mogu da imam razumevanja - ti mi odgovaras na pitanja besplatno i svojevoljno.
problematicno je sto zaposleni u religijskim organizacijama lose i dvosmislene i neprecizne podatke prenose.

Naravno da verujem u zombije. Zombiji u koje verujem imaju živo telo, a mrtvu dušu.

:cool: ;)

Naravno. To je tzv. sud mrtvima, što u suštini i nije sud mrtvima jer su Bogu, koji sudi, svi živi, pa tako i oni, koji su umrli, čiji je duh i dalje živ, oni su tako za njega živi, jer i sam Bog je duh.

ok, nadalje bih da izbegnem ovu tematiku jer se ipak svodi na pretpostavke. zaintrigiralo me je tvoje tumacenje nekih stvari koje si lepo povezao sa realnim situacijama (voda -> vino itd...). ovo vec spada u domen nagadjanja.

Pakao je, po mom verovanju, ništavilo, ništa, dakle, ono što odlazi u pakao, to prestaje da živi u svakom obliku. Jer pod živitom podrazumevam samo ono što je dobro i što vodi ka dobrom.
Pa tako, i kada je čovek živ telesno, a robuje grehu, po meni, Taj čovek je u paklu telesnom.
Pa tako, kada je čovek živ duhom, a sud konačni mu je presudio i osudio ga na večni zaborav, taj duh je u paklu, tj. u ništavilu.

Pakao je ništa, pakao je laž, ne postoji, samo može da se priviđa.
Pa tako, onaj koji je u paklu, taj nije živ, već i ako misli da je živ, to je samo privid, laž.
Kao što je glad, koja je posledica greha, privid, laž.

Jer jedina i prava i stvarna i istinita glad je ona koju čovek oseća prema nebu, prema Ljubavi, a sve ostale gladi su obmane.
A Ti ćeš pitati, dobro, a zašto čovek onda jede?
Pa jede, i da li uspeva da utoli tu glad sa takvom hranom?
Ne bih rekao da uspeva u tome, već opet brzo ogladni.
A ako jede hranu od koje će opet da ogladni, to znači da jede laž, jede ono što je propadljivo.
A mora da jede dok je u telesnom obliku, a ne mora da od sebe pravi roba toj propadljivoj i lažnoj hrani.

sorry ali meni je ovo previse pretpostavki i filozofije.
ja zivim sada i ovde. o drugim dimenzijama i nevidljivom stvarima mozemo razmisljati i pretpostavljati ali graditi citave paralelne svetove ili stavec na osnovu neosnovanih pretpostavki je toliko labava gradjevina da bih ipak propustio.

Ti želiš da robuješ telesnim čulima, koja zadovoljavaju telesnu glad i instinkte, jer je to sve što osećaš, a ne želiš da se odrekneš onog jedinog što misliš da imaš.
A kažem Ti da je napisano: onaj koji nema, uzeće mu se i ono što misli da ima.
I zaista je tako, nemoj da misliš da to što misliš da imaš, da Ti se to neće uzeti. Samo je pitanje treptaja u moru beskonačnosti.

ja znam cime raspolazem na osnovu svog i iskustva drugih ljudi. osim fizickih i psihickih performansi nisam jos naleteo na cula koja mere i osecaju duhove i nevidljive entitete koje pominjes.
sto se nepodvucenog dela tice - ponovo prelazis u filozofiranje umesto konkretizacije.

Po meni, ne postoji duša umrlog čoveka.
Postoji samo duh umrlog.
Duša je ta koja prožima telo i duša je ta koja oseća, a kada telu umre, sa njim umire i duša.

ok, hvala ti na pojasnjenju svog vidjenja ali, malo sam se umorio od pretpostavki. kazem, zanimljivo je bilo procitati konkretna tumacenja koja ne zalaze u domen nagadjanja.

Izgubljenim ovcama je potrebna reč, koja će ih dozvati da se vrate na pravi put, koji vodi do mesta koje je sigurno.

zasto insistiras da ta rec bude religiozno ofarbana?

Pa sad, bolje da prodaje moral, nego da prodaje heroin.
A ako mene pitaš, najbolje je ne prodavati išta od toga.

pa radi se o tome sto ne prodaju moral koliko cuvaju interese svoje organizacije.
planeta se okretala i pre avramovaca - sad - to ja smatram ;) (ok, mozda je lezala i na ledjima zivotinja kako god - htedoh reci da se razum razvijao i evoluirao i pre uvodnjenja avramovskih svetih knjiga - tu je u nekom trenutku doslo do inkvizicijskog zastoja pa se onda nastavilo...)

slazem se da ne bi trebalo prodavati nista od toga a niti insistirati na tacnosti/istinitosti/licenci itd itd...

Ako mene pitaš ukinuo bih i predsednika i patrijarha i papu. :lol:
Svako svoj predsednik i svako svoj patrijarh i svako svoj papa.
I iko da ne govori u tuđe ime, i svako da govori u svoje ime. ;)

ja jesam slusao pistolse u osnovnoj i srednjoj i jeste mi koncept anarhije bio zanimljiv - ali ipak - organizacija jeste potrebna i zemaljski autoritet jeste potreban radi regulisanja civilizovanog zivota. cak ni 100% vernici u tvoju 'Ljubav' ne bi opstali bez organizovanja ;)
opet, nekako si izbegao odgovor. posto mozemo samo da sanjaamo o nekim nasim idejama - bi li ipak odgovorio na pitanje :whistling:;)
 
Ni ti nisi pravoslavne vere pa pricas, komentarises nesto o cemu ne znas niti si
Ako se neko predstavlja kao JS i krsten je , sluzi Jehovi ne moze se reci da je pravoslavac ili musliman

opet netacno, znam o cemu pricam:)
a ja ne pricam o tome ko je ste a ko nije pravoslavac to ne znam vec pitam..
vec o pravoslavnoj veri koju poznajem..
a vi znate ko jeste a ko nije Js iako to ne mozete znati... :cao:
 
Poslednja izmena:
Nikakva rđava reč da ne izlazi iz usta vaših, nego samo šta je dobro za napredovanje vere, da da blagodat onima koji slušaju. (Efescima 4:29)

Jer od srca izlaze zle misli, ubistva, preljube, kurvarstva, krađe, lažna svedočanstva, hule na Boga. (Matej 15:19)

:manikir:
 
opet netacno, znam o cemu pricam:)
a ja ne pricam o tome ko je ste a ko nije pravoslavac to ne znam vec pitam..
vec o pravoslavnoj veri koju poznajem..
a vi znate ko jeste a ko nije Js iako to ne mozete znati... :cao:

lepo je ziveti u zabludi :)

ali lepse je biti svestan realnosti :)

Vernik kao ti bi trebao znati da ne sme da laze i da je to GREH :cao:
 
znas i sam da se dinosautrusi ne uklapaju u neka religijska shvatanja ;)

To nema veze jedno sa drugim.
Religije, po meni, bavi se Ljubavlju, a ne dinosaurusima.

mislim da si me pogresno svhatio. ljudi daju popovima zato sto se tripuju da ce se neplacanjem popovima zameriti bogu.

Pa sad, milostinja je uvek pozitivna.
Drugo je pitanje da li se milostinja troši na razvrat i blud.

zar se to moze deklarisati? zasto bi se uopste deklarisalo?
da li se nesto prodaje - prodaje se - neka ubace poresku stopu za pruzanje crkvenih usluga i taksi (sta god to znacilo). ako pop moze da naplacuje izvod iz crkvene krstenice 500 RSD - zasto da se i drzava ne ovajdi. (isto bih naravno uveo i advokatima i taksistima itd itd...)

Nemoj da brineš, Ti koji to prodaju imaju dobar dil sa ovim drugima, tj. u simbiozi su.
To što neko kaže da je dobro da mu se ispovediš, to je vuk u jagnjećoj koži.
I to može da se zloupotrebi, licemerno, podmuklo.
Jer svaka tajna ima svoju cenu.
Ako već treba nekome da se ispovedaš, onda to čini Bogu direktno, sam u svojoj sobi, jer Bog vidi sve, Bog je u srcu, i ne treba mu posrednik.

bas insisiras na veri umesto na zdravim ciljevima i postovanju elementarne etike i morala. ;)

Pa zdrava vera isto je što i zdrav cilj i zdrava etika i zdrav moral.

znaci, da ti neko pobije familiju ti bi mu oprostio jer znas da mu je dusa/unutrasnjost rdjava i znas da on vec zivi u metaforickom paklu? ne bi ga strpao iza resetaka ili nestoradikalnije (za svaki slucaj, jer bi moglo da se ispostavi da posle zemaljskog zivota nema vise nicega pa ni kazne te ga pravda nikada ne bi stigla).

I ako bih ga strpao iza rešetaka, to ne bi rešilo niti žrtvin, niti moj, niti njegov problem.
A znaš da ako bi mu vratio istom merom, onda bi, po takvoj meri, Ti trebalo da ideš iza rešetaka.
A evo i pitanje za Tebe; da Ti neko pobije familiju, a da ne znaš ko, da li bi mrzeo tog koga ne znaš? Ili bi mrzeo ceo svet? Ili bi mrzeo samo njegovo delo?

da li da ovde Ljubac treba citati kao Bog ili kao (istina, razum....).
ponovo - zar bi te ubilo da ne pises u prenesenom znacenju. zasto pises stvari koje se dodatno mogu tumaciti raznoliko?
za tebe i mogu da imam razumevanja - ti mi odgovaras na pitanja besplatno i svojevoljno.
problematicno je sto zaposleni u religijskim organizacijama lose i dvosmislene i neprecizne podatke prenose.

Za mene Ljubav je Bog.
A sve što je večno, to su elementi Ljubavi.
Pa sad, ako je istina večna, onda je i to Ljubav.
A i razum je istina.

ok, nadalje bih da izbegnem ovu tematiku jer se ipak svodi na pretpostavke. zaintrigiralo me je tvoje tumacenje nekih stvari koje si lepo povezao sa realnim situacijama (voda -> vino itd...). ovo vec spada u domen nagadjanja.

To spada u domen vere.

sorry ali meni je ovo previse pretpostavki i filozofije.
ja zivim sada i ovde. o drugim dimenzijama i nevidljivom stvarima mozemo razmisljati i pretpostavljati ali graditi citave paralelne svetove ili stavec na osnovu neosnovanih pretpostavki je toliko labava gradjevina da bih ipak propustio.

Nije u pitanju paralelni svet, već je u pitanju ovaj svet, jedan jedini, samo gledan drugim očima.

ja znam cime raspolazem na osnovu svog i iskustva drugih ljudi. osim fizickih i psihickih performansi nisam jos naleteo na cula koja mere i osecaju duhove i nevidljive entitete koje pominjes.
sto se nepodvucenog dela tice - ponovo prelazis u filozofiranje umesto konkretizacije.

Pa hajde, konkretno.
Kako Ti prepoznaš da je nešto Ljubav?
Tako što Ti neko stavi čokoladu u torbu.
A kako znaš da je stavljena zbog Ljubavi, a ne zbog mržnje?
Pa brate moj, onako Ti je kako veruješ.

zasto insistiras da ta rec bude religiozno ofarbana?

Valjda zato što se na ovom forumu govori o religiji.
Ali hajde, reč je potrebna da bi onaj, koji se izgubio, čuo glas i pronašao put do sigurnog mesta.

pa radi se o tome sto ne prodaju moral koliko cuvaju interese svoje organizacije.

Pa dobro, ako je to obmana, onda će im se uzeti ono što misle da imaju, a ako nije, dodaće im se na ono što imaju.

ja jesam slusao pistolse u osnovnoj i srednjoj i jeste mi koncept anarhije bio zanimljiv - ali ipak - organizacija jeste potrebna i zemaljski autoritet jeste potreban radi regulisanja civilizovanog zivota. cak ni 100% vernici u tvoju 'Ljubav' ne bi opstali bez organizovanja ;)
opet, nekako si izbegao odgovor. posto mozemo samo da sanjaamo o nekim nasim idejama - bi li ipak odgovorio na pitanje :whistling:;)

Ha, ne bi bila anarhija, kada bi vladao Bog, tj. ne bi bila anarhija, kada bi vladala Ljubav.
A kada nema Ljubavi, onda je svaka vlast anarhija.
 
Ne kapiram,imate svestenika ili vec neko uceno lice(je l on samouk ili ima zvanicna skola) vi posedate i on vam objasnjava sta pise u Bibliji?
Par puta si rekla da je Biblija sasvim jasno pisana,pa sta onda ima tu da se izucava?Procitas i sve ti je jasno!:dontunderstand:
Jasna je onima kojima Bog da sveti duh da je razumeju...
Koji su je vec izucili...

Nemamo svestenika svaki svedok tj skoro svaki je sposoban da radi Biblijski studij sa nekim ko to zeli...
To JS svima nude kucni besplatan Biblijski studij...
( jednom nedljno je uobicajeno... )
Ko zeli da razume Bibliju..
Nakon izucavanja Biblije moze se lakse raumeti kada je neko sam cita...

Samim citanjem se ne moze razumeti bez pretohodnog izucavanja...

Da li mozes razumeti neki kompjuteski program samo citanjem knjige???
Da li je potrebno izucavanje tog programa?

Koliko onda vise za Bibliju i Biblijsku nauku...
 
Poslednja izmena:
Jasna je onima kojima Bog da sveti duh da je razumeju...
Koji su je vec izucili...

Nemamo svestenika svaki svedok tj skoro svaki je sposoban da radi Biblijski studij sa nekim ko to zeli...
To JS svima nude kucni besplatan Biblijski studij...
( jednom nedljno je uobicajeno... )
Ko zeli da razume Bibliju..
Nakon izucavanja Biblije moze se lakse raumeti kada je neko sam cita...

Samim citanjem se ne moze razumeti bez pretohodnog izucavanja...

Da li mozes razumeti neki kompjuteski program samo citanjem knjige???
Da li je potrebno izucavanje tog programa?

Koliko onda vise za Bibliju i Biblijsku nauku...

Samo jos jedno pitanje?
Da li JS proucavaju istu Bibliju koja je u pravoslavnoj i katolickoj Crkvi,ili je to neka druga?
Ako je to ista knjiga,zasto postoji Bogoslovski fakultet,koji daje skolovane svestenike,koji takodje proucavaju Bibliju,ako skoro svaki JS moze da drzi biblijska predavanja?
I kako vam Bog da sveti duh?To bas ne razumem!?
 
Tebi stvarno ne vredi pricati, nemamo nikakve koktele.. niti zurke
samo sastanke u svrhu obozavanja... edukativan program...

а шта рецимо ако се докаже супротно, хоћеш ли признати да си слагала или ћеш се повући ко по обичају или ћеш рећи да опет неко измишља?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top