Crkva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nexus 6:
crkva moze da se pita za vazne stvari u drustvu ali ne i u drzavi...

To Ti kazes Nexus-e 6 jer potpuno neovlasceno smatras da Ti treba da odredjujes za
sta SPC treba da se pita. Ko to treba da odredi - pa mi naravno - narod se pita a ne sekte.
Dakle, stavicemo na REFERENDUM ovo pitanje pa ces da dobijes odgovor, i tacka.

Pa ne mozete vas nekoliko grupica sa tog smrdljivog Zapada da ovde donosite samo ono "STO SE
VAMA SVIDJA" - ono u cemu vidite licnu korist.

Pa kako se do sada Ti i Tebi slicni NISTE POBUNILI
STO POSTOJI VERSKA
FUNDAMENTALISTICKA DRZAVA - VATIKAN, sto cutite k'o p*... STO CUTITE KADA SE RIMSKI PAPA
ZALAZE DA SRBIJU TREBA BOMBARDOVATI?
 
Gwydion:
To su bili hriscanske sekte. I to je bilo davno. Sada smo u 21. veku. Da se crkva pita mi bi se vratili na volove i feudalizam. A sto se tice broja vernika ja tvrdim da u Srbiji vernika ima u manjini. Koliko ih ima clanske karte svoje crkvene opstine i koliko ih tamo placa "clanarinu"?

Pa da.. Nista vishe i ne zelim da dodam. Samo napred Gwydione, ostani tako 'nepristrasan' i fer prema crkvi, jasno nam je da je ne mrzish.
A tebe Nexuse nisam video da je neko nazvao antisrbinom i izdajnikom zato shto si rekao da crkva ne treba da se mesha u politiku.
Te epitete chovek zasluzi kada krene da vredja i nipodashtava crkvu. A podseticu vas da niste odgovorili na pitanje : Shta vi uopshte trazite na ovakvim temama? Dali ste svoje mishljenje, i koliko vidim vecina se ne slaze sa njim. Pomirite se sa tim.

Inache, ako su neki zaboravili, pa pominju nekakvo ogromno meshanje crkve u drzavne stvari - Ne, crkva ne vlada ovom zemljom, vec to radi drzavni aparat!! Crkva nema toliku moc da moze danashnjicu pretvoriti u inkviziciju, ne strahujte.
Drugo, nemam nishta protiv meshanja crkve u odredjene politichke odluke, jer pored toga shto je crkva najstarija institucija ovog naroda, i institucija koja ima najvece poverenje ovog naroda, crkva neguje tradicionalne moralne vrednosti, vrednosti koje svetli zapad i ljubljena korporacijska globalizacija zele ukloniti. Ne bi bilo loshe da odredjeni prelistaju neku kracu istoriju Srpske Pravoslavne Crkve i vide na kojim idejama ona pochiva. Crkva je duhovni pastir ovog naroda, i jedna od svrha njenog postojanja je bdenje nad duhovnim zdravljem naroda. Kada se to duhovno zdravlje ugrozi, crkva ima pravo da reaguje i pokusha da zaustavi to narushavanje. Anahroni tradicionalizam mozda ha? E pa, ne bih rekao. Satanizacija ovog naroda traje jako dugo, decenijama, i napredovala je zahvaljujuci epohi komunizma u kojem je crkva imala vezane ruke. Danas komunizma nema, ali satanizacija je nastavljena, samo shto danas crkva ima odreshene ruke, i kada ih podigne ka nebu i ukaze na neke shtetne stvari, onda dobijemo bataljon ovakvih prozapadnih premudrih 'pretolerantnih' evropejaca, koji ce zivot posvetiti cilju da dokaze kako crkva nije u pravu, i kako odredjene drushtvene slobode zahtevaju stavljanje crkve u kavez. Demokratski nema shta.

I dalje ostajem pri svom. Gwydion, Nexus i ostali treba da pokazu malo vishe poshtovanja na ovom topicu, makar bili oni i ateisti, jer demokratski duh im nalaze da poshtuju Srpsku Pravoslavnu Crkvu i da ne tumache njene zelje i planove za buducnost kao "vracanje na volove i feudalizam" (naravno da to ne rade ni sa 'simpatijama prema crkvi' kakve ima Gwyidon), i da prekinete vishe zaboga sa prepucavanjem svi vi, za to imate druge teme. Chuli smo vasha mishljenja. Vernici opravdavaju meshanje crkve u drzavna pitanja koja se tichu duhovnog zdravlja njenog naroda, a nevernic..demokr... ma kako god da se nazivaju, ne opravdavaju to. Nevrnk..demokr.. te neke, ne treba nazivati izdajnicima zbog tog mishljenja, a vernike ne treba nazivati zaostalima zbog toga. Svi mi imamo svoja vidjenja stvarnosti, i nadam se, svi zelimo ovoj zemlji i ovom narodu dobro.
 
kako to da uglavnom ti "vernici" podrzavaju ljude za koje postoji osnovana sumnja da su ratni zlocinci, a mi nevernici ne...
nemoj mi o takvoj duhovnosti, molim te...

i jos jednom cu te podsetiti...ovo nije forum za raspravu o crkvi i religiji, nego o politici...

i ja nisam ateista...
 
Veruj da ne treba to da me podsecash, ali ja bih mozda treba vas da podsetim da crkva nije nikakva politichka opcija, i da je meni njeno takvo sagledavanje nepojmljivo.
A za vernici/nevernici podrzavanje/osudu ratnih zlochinaca, ne vidim kakve veze ima sa temom. Ja takodje nisam ateista, vernik sam Srpske Pravoslave Crkve i ne podrzavam ljude osudjene za ratne zlochine. Nishta lakshe. Inache postoji vrlo bitna razlika izmedju 'osnovano osumnjichem ratni zlochinac' i 'dokazani ratni zlochinac, mada ni to nema nikakve veze sa temom :roll:

Izvini ako te je dotakla aluzija vernik/nevernik ali nije mi bila namera da ikoga uvredim.

Drago mi je shto nisi ateista.

Obzirom da sam svoje vidjenje teme izneo, ne pada mi na pamet da nekog ubedjujem da misli kao ja, i da ga prozivam zashto ne misli kao ja. Toliko od mene ovde. Josh jednom za sve, bez prozivki i prepucavanja, i definitvno bez vredjanja i nipodashtavanja nashe SPC! Budimo civilizovani, razgovarajmo o miru, so :)
 
pa dobro....da je SPC "narodna", jeste...da je pravoslavlje najcistija religija, jeste...
ali da mora da "se pita", bas i ne mora za sve....
kakve veze ima SPC ili bilo koja druga crkva sa, recimo (sekularnim) zakonodavstvom? Ili sa politickom scenom (tu tek ne bi SMELA da se mesa). Budimo relani. Srbija nije "drzava Srba i ostalih", Srbija je "drzava svih gradjana koji tu zive" i ja ne verujem da bi se bas 100% tog "gradjanstva" uvek slozilo sa savetima SPC, prosto iz razloga sto nisu pravoslavne veroispovesti (nazalost, ali sta ces...).
A, da...
I mislim da popovi ne bi smeli da se slikaju sa oruzjem...
Cisto da "se ne zaboravi"....

I mislim da bi, na konto danasnjeg dana, trebalo svi malo da spustimo lopte....
 
Iluvatar:
pa dobro....da je SPC "narodna", jeste...da je pravoslavlje najcistija religija, jeste...
ali da mora da "se pita", bas i ne mora za sve....
kakve veze ima SPC ili bilo koja druga crkva sa, recimo (sekularnim) zakonodavstvom? Ili sa politickom scenom (tu tek ne bi SMELA da se mesa). Budimo relani. Srbija nije "drzava Srba i ostalih", Srbija je "drzava svih gradjana koji tu zive" i ja ne verujem da bi se bas 100% tog "gradjanstva" uvek slozilo sa savetima SPC, prosto iz razloga sto nisu pravoslavne veroispovesti (nazalost, ali sta ces...).
A, da...
I mislim da popovi ne bi smeli da se slikaju sa oruzjem...
Cisto da "se ne zaboravi"....

I mislim da bi, na konto danasnjeg dana, trebalo svi malo da spustimo lopte....

A ja mislim da ti najmanje imaš prava da pljuješ po SPC! :x
Razumem zašto imaš toliki animozitet prema SPC! :?
Takvi kao ti neće se moći vjenčati u toj SPC, niti u bilo kojoj apostolskoj Crkvi, uključujući i Rimokatoličku Crkvu...Protestantske sekte ne računam u hrišćanske religije...
Mislim da odlučan i ispravan stav Crkve prema takvima kao što si ti najviše utiče na tvoje mišljenje prema SPC! Pozdrav! :D
 
analiticar:
Razumem zašto imaš toliki animozitet prema SPC! :?
Takvi kao ti neće se moći vjenčati u toj SPC, niti u bilo kojoj apostolskoj Crkvi, uključujući i Rimokatoličku Crkvu...Protestantske sekte ne računam u hrišćanske religije...
[/b][/i][/color]


da,da...mislim da je nagore sto moze nekoga da snadje u zivotu da se ne venca u crkvi :roll:
i protestanti nisu sekta,uprkos tvom misljenju,jer po toj logici bi i pravoslevna crkva mogla da bude sekta.to su denominacije,koje su se odvojile od pocetne originalne crkve(koja god ona bila).inace protestantizam se smatra najcistijom hriscanskom religijom,jer se svojim obicajima i verovanjima najvise pridrzava i najbliza je pocetnom hriscanstvu,ali cini mi se da nisi upoznat sa time.
i da bude jasno,ne podrzavam ni jednu od navedenih,da se ne bi opet javili pravoslavci da me pljuju zbog "bogohuljenja"...
 
Banshee:
analiticar:
Razumem zašto imaš toliki animozitet prema SPC! :?
Takvi kao ti neće se moći vjenčati u toj SPC, niti u bilo kojoj apostolskoj Crkvi, uključujući i Rimokatoličku Crkvu...Protestantske sekte ne računam u hrišćanske religije...
[/b][/i][/color]


da,da...mislim da je nagore sto moze nekoga da snadje u zivotu da se ne venca u crkvi :roll:
NEZNAM KAKO TI PRAVO DA TRAŽIŠ I OPRAVDAVAŠ TRAŽENJE HOMOSEKSUALACA DA SE VJENČAVAJU U CRKVI


i protestanti nisu sekta,uprkos tvom misljenju,jer po toj logici bi i pravoslevna crkva mogla da bude sekta.
PROTESTANTSKA CRKVA NE POSTOJI;POSTOJI SAMO PROTESTANTSKE SEKTE KOJE SU OSNOVALE RAZNI LUDACI I MANIJACI: CRKVOM SE SMATRA SAMO BOŽIJA USTANOVA OSNOVANA OD STRANE HRISTOVIH APOSTOLA:
1. PRAVOSLAVNA-KOJU JE OSNOVAO APOSTOL PAVLE
2. RIMOKATOLIČKA-KOJU JE OSNOVAO APOSTOL PETAR i to je to. SVE OSTALO JE SEKTA! 8)
 
ono prvo ne razumem sta si hteo da kazes.homoseksualce u prethodnom postu nisam spominjala,ali nema ni veze,opet vidim da imamo razlicite stanovista.

a drugo.....ne interesuju me apostoli i nisam upoznata sa njihovim delima,ti si za to verovatno kompetentniji,samo ti kazem za postojanje denominacija
koje JESU priznate od strane drugih crkvi.
 
analitičar,
kao što ti ne dozvoljavaš da se vređa tvoja Crkva i vera molim te uzdrži se od uvredljivih komentara za druge... :? mislim na protestante.
imam lične razloge zato- moja baka i deda su bili protestanti evangelici ( slovačka evangelička crkva, čiji je osnivač Luter...to je onaj što se pobunio protiv...ma tebi da objašnjavam...baš me briga) i ako kažeš da je sve protestantske crkve osnovali ludaci ili šta si rekao...hm...veoma veoma ružno...eto biću fina...
 
cekaj, bre...pa zar ne bi pravoslavcima trebalo protestanti da budu saveznici...

mislim posto su se protestanti pobunili protiv katolicke crkve...

pa, po onom "prijatelj mog neprijatelja..."
 
ma nemam ti ja pojma ko me je tu ...ma, znaš šta, nema tu prijatelja... sve sami neprijatelji ...toliko se svi upinju da dokažu da su jedini pravi ...ali ajde to je nekako OK...ali meni smeta taj nedostatak tolerancije i nipodaštavanja drugih... mislim kako neko zamišlja da neko drugi poštuje njegov izbor ako taj neko nije spreman da poštuje izbor onog drugog?
uf nadam se da sam bila jasna...
 
Reformacija, tj. protestantizam je u stvari idejni osnov za sve moguce i nemoguce sekte.

Kao sto se zna iz crkvene istorije EVANGELISTICKA CRKVA potice od Lutera i formirana je u toku reformacije. To su protestanti u najuzem smislu reci. Kada se kaze "protestant" prvenstveno se misli na Luterove sledbenike koji svoju zajednicu nazivaju Evangelisticka crkva, ili Augsburska veroispovest, jer su svoje veroucenje izlozili na saboru u Augsburgu (do skoro Zapadna Nemacka) 1530.g. Ta vera postoji danas ne samo u Nemackoj, nego i u mnogim zemljama Zapadne Evrope izdeljena u nacionalne crkve.

Iz Simvola vere zna se koja su Svojstva Crkve: Crkva je jedna
Crkva je sveta
Crkva je vaseljenska
Crkva je apostolska.
Ove cetiri bitne osobine Crkve naglasene su i u Nikejsko-Carigradskom Simvolu vere.

Znaci sve verske zajednice ili crkve koje ne ispunjavaju ova cetiri SIMVOLA ne mogu biti prava Crkva. (bez ljutnje) Ne mogu ja sada da se neko ne bi naljutio da kazem za sektu da je Crkva - jer ne moze crkva da nastane 1530.godine.

Ne moze se reci kako tvrde apologeti da su Luter, Kalvin i Cvingli zeleli da dodje do rascepkanosti i pojave sekti, ali su oni dali idejni i psiholoski osnov za to jer su menjali stavove u ucenju o Svetom Pismu.

I veoma je smesno ako neko pokusava da U CRKVI PRIMENJUJE EUROPSKE PRINCIPE DEMOKRATIJE. Toga u Crkvi nema - postoji HIJERARHIJA.
 
РИМОКАТОЛИЦИ СУ ЈЕРЕТИЦИ И ОТПАДНИЦИ А НИЈЕ ЈУ ОСНОВАО АПОСТОЛ ПЕТАР. АПОСТОЛ ПЕТАР И ПАВЛЕ СУ ОСНОВАЛИ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ ,ПРЕ ОДЦЕПЉЕЊА ЈЕРЕТИКА ЛАТИНСКИХ
 
e sjaši Mihajlo, smaraš...





eremita, mene ljuti potecenjivanje i nepoštovanje ljudi koji su druge vere ili konfesije ...


ovim završavam moje učestvovanje na ovoj temi.
pozz
 
ГИГУЛЕ ПА ТИ СИ ЈЕРЕТИК НЕЋЕШ ДА ПРИЗНАШ ИСТИНУ;А АКО ТЕ ЈА СЈАШИМ БИЋЕ СРАЊА МАЈМУНЕ. ЈА НЕЈАШЕМ СТОКО.
 
e nisi na pijaci, nemoj vređati
ja neću sa tobom da divanim jer nemamo šta ...čisto ....eto...iskuliraj malo...


nabavi pasoš...putuj malo, upoznaj raznog sveta ... koristiće ti, veruj mi ...
 
НЕМО СЕ СИКИРАШ ЗА МЕНЕ ЈА ИМАМ ПСОШ ДЕСЕТ ГОДИНА И ТО ДВА. ШЕНЕГЕН И СЕРБСКИ ЗАТО НЕ СЕ СЕКИРАЈ. А НА ПИЈАЦИ ЈЕСИ ЧИМ СЕ ДАШ ЈАХАТ.
 
gigule:
e sjaši Mihajlo, smaraš...

eremita, mene ljuti potecenjivanje i nepoštovanje ljudi koji su druge vere ili konfesije ...


ovim završavam moje učestvovanje na ovoj temi.
pozz

Gigule, uopste nemam nameru da Tebe ili bilo koga drugog ko je druge vere ili konfesije
na bilo koji nacin potcenjujem ili vredjam, Tvoja vera, Tvoja sloboda, Tvoje pravo...
Ovde se javlja jedan drugi problem a to je poimanje Crkve. Pravoslavci i Rimokatolici
ne mogu da kazu da 1530 godina posle Hrista moze da se osnuje neka nova Crkva. Evangelisticka
crkva moze da se prijavi i registruje kod drzavnih organa i da uziva sva prava drzave
u vezi verskih zajednica - medjutim to nije ravnopravno prihvaceno od strane Pravoslavne
i Rimokatolicke crkve - i tu nema ljutnje.
 
analiticar:
Iluvatar:
pa dobro....da je SPC "narodna", jeste...da je pravoslavlje najcistija religija, jeste...
ali da mora da "se pita", bas i ne mora za sve....
kakve veze ima SPC ili bilo koja druga crkva sa, recimo (sekularnim) zakonodavstvom? Ili sa politickom scenom (tu tek ne bi SMELA da se mesa). Budimo relani. Srbija nije "drzava Srba i ostalih", Srbija je "drzava svih gradjana koji tu zive" i ja ne verujem da bi se bas 100% tog "gradjanstva" uvek slozilo sa savetima SPC, prosto iz razloga sto nisu pravoslavne veroispovesti (nazalost, ali sta ces...).
A, da...
I mislim da popovi ne bi smeli da se slikaju sa oruzjem...
Cisto da "se ne zaboravi"....

I mislim da bi, na konto danasnjeg dana, trebalo svi malo da spustimo lopte....

A ja mislim da ti najmanje imaš prava da pljuješ po SPC! :x
Razumem zašto imaš toliki animozitet prema SPC! :?
Takvi kao ti neće se moći vjenčati u toj SPC, niti u bilo kojoj apostolskoj Crkvi, uključujući i Rimokatoličku Crkvu...Protestantske sekte ne računam u hrišćanske religije...
Mislim da odlučan i ispravan stav Crkve prema takvima kao što si ti najviše utiče na tvoje mišljenje prema SPC! Pozdrav! :D
Evo mi ga prijatelj smaraliticar....hahahahhahahhaa...
Kakav si ti lik...
Ti imas neko exclusivno pravo od boga, valjda, koga li, da odredjujes sta ko zeli...
I ako se budem vencavao, nece ga biti u crkvi, jer cu se jako tesko razvesti posle...
A "takvi kao sto sam ja" su u manjini cak i kod "onakvih kao sto sam ja", tako da sve sto larmas ovde pada u vodu. Ja se ni najmanje ne osecam uvredjenim. Svoju Crkvu postujem, druge "prepoznajem", a to kakav je zvanican stav bilo koje crkve prema "takvima kao sto sam ja", je veoma nebitno, barem meni, jer znam sta sam i ko sam i nemam problem, kao ocigledno ti, da to prihvatim.
Majku mu, sa tolikim ljudima ovde polemisem koji su netolerantni prema "takvima kao sto sam ja", pa se niko od njih nije poneo tako bazicno kromanjonski kao ti. Niti ja nekoga vredjam, niti je bilo ko od njih mene vredjao, barem ne na racun toga "sta sam ja".
Izvini, ali Srbija je tu gde jeste bas zahvaljujuci takvim slepcima poput tebe. Nije mi namera da te vredjam, samo iskazujem svoje misljenje o takvima kao sto si ti. Verovatno mrzis pola Vojvodine, jer su, je li, "dzubrad madzarska", to sto su tu bili i pre nas, nikom nista, verovatno. Ili ti smeta prvi komsija, koji, ZAMISLITE MOLIM VAS, ne nosi kokardu na "Nike" kacketu.
Te svoje amebozne misli bolje zapisi u neku svesku i ostavi u amanet covecanstvu "da se ne zaboravi".
A mene i "takve kao sto sam ja" ostavi na miru. Niko te ne dira i niko te ne ugrozava. Tj. barem te ja licno ne ugrozavam i ne vidim u cemu je tvoj problem. Mada, mogao bih sada (cisto da ti ispunim zelju, da upadnem u gay klische) da kazem "Aha, ti si sigurno nesiguran u svoju sexualnost, pa tako pricas"...
Ali, za tebe me boli ****....
pozdrav i tebi, ali kroz "zadnju lozu"....

PS Ne mislim da "pljujem" po SPC...samo po onom "kvarnom" delu...znas, oni sto su blagosiljali koljace, ko Ante pre 60 godina u NDH...
razmisli o tome, ako si dovoljno evoluirao
 
Михајло:
РИМОКАТОЛИЦИ СУ ЈЕРЕТИЦИ И ОТПАДНИЦИ А НИЈЕ ЈУ ОСНОВАО АПОСТОЛ ПЕТАР. АПОСТОЛ ПЕТАР И ПАВЛЕ СУ ОСНОВАЛИ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ ,ПРЕ ОДЦЕПЉЕЊА ЈЕРЕТИКА ЛАТИНСКИХ

E, pa kako sam protiv protestantske otpadije, tako sam i protiv pravoslavnog ekstremizma koga ziloti i vjerojatno ti vatreno podržavate! :?
Pravoslavac sam, svi su moji pravoslavne vjere bili i ostat će, ali pred istinom ne sme se zatvarati oči. Institucija Crkve znači da su tu organizaciju organizirali Apostoli po hijerarhijskom principu. U početku je bilo 5 patrijaršija (Rimska, koja je prva osnovana, zatim Carigradska, Jerusalimska, Antiohijska i Aleksandrijska). Kasnije je nakon shizme 1054 godine došlo do odvajanja Rimske Mitropolije usled težnje Rimskoga mitropolita (Pape) da pod svoju juriksidikciju dovede i ostale mitropolije na Istoku koje su bile duhovno bogatije od Rima....Onda su se javile razlike u simbolu vjere, ali NIJEDNA od pravoslavnih Crkava nijednom nije negirala počasni primat Rimskome Papi...
Saradnja Pravoslavnih Crkava (nacionalno ustrojenih) i centralistički ustrojene Rimske Crkve svakim danom sve je veća i treba da bude veća, jer svi oni na isti način slave jednoga Boga Isusa Hrista i Svetu Trojicu...
Protestantske Crkve u kojima se do skora uvodili i psi (slikano na mnogim slikama u Luvru-za vrijeme hugenota u Francuskoj) NE SMATRAM za hrišćane jer oni to i nisu.
 
Katolici jesu jeretici sto pokazuju i izmedju ostalog ubacivanjem filiokva u simbol vere i nacionom na koji se pricescuju.Njihova pricest je samo telo,a ne i krv.Uostalom,Sveti Oganj na Hristovom grobu silazi samo pravoslavnom patrijarhu,a drugi kada su pokusavali da ga dobiju nisu uspeli.Time Bog govori koja je vera prava.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top