Četnici započeli antifa borbu ne samo u Srbiji i Crnoj Gori, već i u Hrvatskoj?

ne znam da li si primetio;

Dangicu je u Niksicu ponudjeno da udje u avion, ali je on to odbio recima: ''Jedan Srbin ne bi smeo da napusti svoju zemlju u nevolji''. 13

isto kao i mihailovicu
koji po tebi ne ulazi u avion i citira (po tebi ) dantona

vrlo pateticno...ili je u pitanju "strah od letenja" ? (Strah od letenja,
Erika Dzong)...........ili je u pitanju jeftina reklama i rasprodaja patriotizma?
 
ISTOČNA BOSNA - NJEMAČKIPROBLEM BROJ 1
Početak 1942. godine donio je i Nijemcima u Bosni nove brige. One su naročito vezane za stanje u istočnoj Bosni, koje se pogoršavalo usljed činjenice da se u Srbiju sručila ogromna masa izbjeglica, srpskog stanovništva iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, kao i usljed razvoja ustaničkog pokreta, koji nije mogla da savlada NDH svojim vojničkim i političkim snagama. Sta više, po ocjeni njemačkih generala, uspostavljanje mira u istočnoj Bosni zahtijevalo je potpuno isključivanje samostalnog djelovanja ustaša. Prostor istočne Bosne, čija je sjeverna granica rijeka Sava, rijeka Bosna zapadna, a rijeka Drina istočna, proglašen je operacionim područjem pod komandom opunomoćenog komandanta u Srbiji. Njemački poslanik kod vlade NDH Zigfrid Kaše prihvatio je da se ustaše na tom operacionom području stave pod njemačku komandu i tražio da se suzdrže od svake političke aktivnosti. Konferencija njemačkih generala kod Pavelića riješila je da je civilna uprava u pitanjima koja se tiču vojnih poslova obavezna da radi po uputstvima vojnog komandanta. Uporedo s tim, hrvatska vojska, kao i policija, žandarmerija i ustaše potčinjeni su njemačkom vojnom komandantu. Pošto su definisali zadatke i prava njemačkih oružanih snaga na operacionom području, Nijemci su usvojili zahtjev predstavnika hrvatske vlade da »suverenitet« NDH u istočnoj Bosni ostane »nedirnut«(Zbomik NOR-a, XII, knj. 2, Dokument br. 13; Zabeleška Operativnog odelenja više komande 65 za naročitu upotrebu od 26. januara 1942. sa sastanka opunomoćenog komandanta za Srbiju sa nemačkim generalom u Zagrebu, nemačkim poslanikom u NDH i Pavelićem, održanog 23. januara 1942. u Zagrebu u vezi sa vojno-političkom siruacijom i daljim merama u istočnoj Bosni, str. 64-68.)
Na zahtjev opunomoćenog komandanta u Srbiji, oblast Drina-Sava-Bosna-demarkaciona linija proglašena je njemačkom operativnom zonom. Na taj način operativna zona nije ostala ograničena na oblast istočne Bosne, već je proširena njemačkim okupacionim područjem iznad demarkacione linije u Bosni.(Ibidem, Dokument br. 14; Izveštaj nemačkog poslanika u Zagrebu od 26. januara 1942. Vrhovnoj komandi Vermahta o vojno-političkoj situaciji u istocnoj Bosni, političkim planovima Pavelića u NDH i odnosima sa Italijom, str. 69.
Situacija u istočnoj Bosni, međutim, zahtijevala je potrebu nastavljanja konsul-tacija i nalagala nova savjetovanja. Na poziv generala Badera, u Beogradu su ga 3. februara posjetili njemački poslanik Kaše, general Glez fon Horstenau, državni sekretar u vladi NDH dr. Vjekoslav Vrančić i generalštabni oficir hrvatske vojske. Razmatrana su pitanja u vezi sa četnicima Jezdimira Dangića i operacionim po-dručjima u istočnoj Bosni. U kontaktima koje je imao sa njemačkim vojnim predstavnicima u svom štabu u Beogradu major Dangić je izrazio spremnost da se sa svojim jedinicama bori protiv komunista u Bosni pod njemačkim zapovjedništvom. Kao protivuslugu tražio je povlačenje hrvatskih trupa i ustaša iz pet istočnobosanskih srezova i uspostavljanje u njima vlasti srpskih sreskih načelnika.
..............
 
Za svoje jedinice tražio je municiju i snabdijevanje. U razgovorima kod generala Badera razmatrano je takode da se Dangićeve jedinice angažuju u zaštiti željezničkog saobraćaja i industrije. Državni sekretar dr. Vrančić odbio je sa hrvatske strane svaki pakt sa Dangićem, jer bi to predstavljalo uspjeh ustaničkih Srba. Na kraju, general Bader i njegovi saradnici zaključili su da pakt sa Dangićem nije moguć.
Početkom 1942. istočna Bosna predstavljala je za Nijemce problem broj 1 na cijelom okupiranom području Jugoslavije. Po oštrini sukoba izmedu Srba, Muslimana i Hrvata ona je bila najveće žarište nemira, što je duboko zabrinjavalo njemačke vojne vrhove u Beogradu i Zagrebu. Antikomunističko opredjeljenje otvorilo je Dangiću vrata štabova i njemačkih generala, koji su ocjenjivali da hrvatske oružane snage nisu sposobne za borbu protiv ustaničkog pokreta. Šta više, sama NDH predstavljala je, po njemačkim generalima, ne samo izvor nemira već i najveću opasnost za vojnu situaciju na Balkanu. Sa ovim saznanjem, Nijemcima se otvaralo pitanje mogućnosti da se, uz pomoć Dangića, likvidira žarište nemira u istočnoj Bosni. Dangićeva spremnost da se sa svojim četnicima stavi pod njemačku komandu i da prizna hrvatski suverenitet pod uslovom da se na području istočne Bosne uspostavi njemačka vojna uprava, koju su zagovarali i sami njemački generali, bili su na njemačkoj strani shvaćeni kao ozbiljan razlog da se s njim razgovara. Pri tom su Nijemci respektovali i Nedićevu podršku Dangićevoj inicijativi. Istovremeno, Dangić je uvjeravao Nijemcc da bi uklanjanje granice na Drini olaksalo uspostavljanje mira u Bosni i doprinijelo afirmaciji Nedićeve politike, pa na taj način i političkoj afirmaciji njemačkog položaja u Srbiji. Koliko je Dangiću bilo stalo da Nijcmci usvoje njegov plan u pogledu uspostavljanja mira u istočnoj Bosni, potvrduju njegove izjave pukovniku Kevišu da bi se u slučaju engleskog iskrcavanja nepokolebljivo borio na njemačkoj strani i da samo njemačka pobjeda nad Englezima i boljševizmom osigurava Srbiji položaj koji joj pripada na Balkanu. Sva Dangićeva uvjeravanja, medutim, pala su pred njemačkim uvažavanjem »suvereniteta« NDH. Nijemci nisu bili u dilemi kome pripada njihova podrška - Hrvatima ili Srbima. To tradicionalno protivsrpsko opredjeljenje Nijemaca nadjačalo je Dangićev antiboljševizam, zbog čega su oni i krenuli u rat protiv SSSR-a.
Njemački poslanik kod vlade NDH analizirao je situaciju u Hrvatskoj i istočnoj Bosni drukčije od njemačkih generala i drukčije zaključivao. U tome je polazio od partijskog nacional-socijalističkog gledišta o odnosima Nijemaca prema Hrvatima. Po njemu, Hrvati se ne mogu svrstati u slovenske narode. Uspostavljeno 10. aprila 1941. godine saglasnošću Firera, ustaško upravljanje i djelovanje bilo je štetno za hrvatsku državu i hrvatski narod na mnogim poljima. Izbijanje ustanka neodvojivo je od te činjenice. Ipak, ustanici, kako boljševički partizani tako i srpski četnici Draže Mihailovića ostaće, naglašava Kaše, trajno njemački neprijatelji. Stoga on ne prihvata tezu o isključivoj krivici ustaša. Priznajući da Nedićeva vlada igra određenu ulogu u suzbijanju ustanka, Kaše se odlučno protivi zahtjevima da se koriguju granice u istočnoj Bosni i izvjesni njeni dijelovi priključe Srbiji. To bi, po njemu, dovelo do novih stradanja Muslimana, koji bi se, na taj način, u većem broju nego bosanski Srbi, našli u granicama Srbije. Nijemci moraju biti svjesni da bi to bilo osuđeno u cijelom islamskom svijetu. Stoga, granice na Drini moraju bezuslovno ostati. Pavelićeva odluka da se učini kraj pokatoličavanju Srba naznačuje pravac koji treba pomagati da bi se u NDH normalizovali odnosi. Razbuktavanje ustanka, koje se očekuje na proljeće, mogućno je spriječiti ako uz njemačku pomoć Hrvati vrate i učvrste samopouzdanje u svoje snage. Bez obzira na pravac koji slijede, srpski ustanici su zajednički neprijatelji Nijemaca i Hrvata.
Za razliku od Nijemaca, Italijani su od početka imali drukčiji odnos prema Hrvatima i četnicima. Savezništvo sa NDH bilo je opterećeno mnogim suprotnim interesima, a odnosi sa četnicima imali su karakter nestabilnosti. Situacija u istočnoj Bosni nije se neposredno ticala italijanskih pozicija, pa su stoga italijanske snage u januarskim operacijama imale na ovom području skromno učešće. U pogledu utvrdivanja opštih italijanskih interesa i razvoja odnosa na cjelokupnom italijanskom okupacionom području, gdje su (na tlu Hrvatske i Bosne i Hercegovine) bile vezane značajne italijanske snage, prvu riječ imao je komandant Druge armije general Mario Roata. Njegova direktiva, upućena sredinom februara 1942. komandantima korpusa, sadržavala je stavove zvanične italijanske politike prema NDH, četnicima i komunistima. U njoj Roata saopštava područnim komandantima da uvažavaju činjenicu da je Hrvatska prijateljska i saveznička država, ali da u odnosu prema hrvatskim vlastima treba da budu odlučnog stava, lišenog svake bolećivosti, a po potrebi treba pokazati i čvrstu ruku. U odnosima prema četnicima Roata nareduje da se izbjegava bilo kakvo pregovaranje, a u kontaktima sa lokalnim četničkim elementima zabranjuje preuzimanje bilo kakvih obaveza, prvenstveno političkih. Roata podvlači da će držanje četnika prema Italijanima tokom rata odrediti italijansku politiku prema njima poslije rata. Što se tiče odnosa prema komunistima, direktiva komandanta Druge armije glasila je: voditi borbu do istrjebljenja.
Nisu samo vojni faktori - komanda Jugoistoka i Vrhovna komanda Vermahta - pratili razvoj vojno-političke situacije u istočnoj Bosni, već je i Ministarstvo inostranih poslova Rajha tražilo i primalo informacije o istočnoj Bosni od svojih diplomatskih saradnika. Na temelju brojnih relevantnih dokumenata stiče se utisak da je sam državni vrh njemačkog Rajha poklanjao punu pažnju stanju u istočnoj Bosni, odnosno da je ovaj prostor na početku 1942. godine bio u samom centru preokupacije najviših organa Rajha.
..........
 
Poslanik Hevel uputio je 23. februara 1942. zabilješku u Glavni štab Firera za ministra inostranih poslova Joahima fon Ribentropa, u kojoj se analizira situacija u istočnoj Bosni. Tu se, uvodno, tvrdi da ovo područje predstavlja najopasnije žarište, koje istovremeno ugrožava njemačke pozicije i u Hrvatskoj i u Srbiji. Prema zabilješci, četničke jedinice izbjegavaju borbu sa njemačkim formacijama. Na prostoru istočne Bosne operišu komunističke jedinice i četnički odredi generalštabnog pukovnika Draže Mihailovića i majora Dangića. Pošto su citirani Dangićevi prijedlozi, koji su razmatrani na neuspjelom savjetovanju njemačkih generala i predstavnika vlade NDH, u zabilješci se utvrduju uzroci ustaničkog pokreta. Ponovo se naglašava da se kao najvažniji uzrok ustaničke aktivnosti moraju oznaćiti ustaška nasilja prema pravoslavnom stanovništvu. Nijemci procjenjuju da je oko 300.000 pravoslavaca postalo žrtvom sadističkih ustaških metoda. Drugi razlog ustanka Nijemci vide u terorističkom preobraćanju pravoslavnog stanovništva na katolicizam, pri ćemu jc svaki otpor prelazu u katoličku vjeru praćen bezobzirnim iseljavanjem pravoslavaca. S tim u vezi, podvlači se da je katolička crkva forsirala ustaške zločine. Sto se tiče pojave komunističkih odreda, ona se objašnjava ratom izmedu Njemačke i Sovjetskog Saveza. Pokazalo se, stoji u zabilješci, da je hrvatska vlada nesposobna da obustavi ustaške zločine. Usljed potpune dezorganizacije, nedostatka obrazovanog oficirskog i podoficirskog kadra i niske moralne vrijednosti trupa, hrvatska vojska je nesposobna da savlada ustaničke snage. U proteklim sedmicama, kada na ovom području nije bilo njemačkih vojnih jedinica, ustaše su ponovo počinile zločine nad srpskim narodom. Stoga je realno pretpostaviti da će se plamen ustanka proširiti, ali ne samo na prostoru istočne Bosne već i u najvećem dijelu Srbije, i to zbog velike imigracije bosanskog pravoslavnog stanovništva na njena područja. Otuda se istoćnobosanski prostor smatra ishodištem očekivanog novog razbuktavanja ustanka. Pisac zabilješke pretpostavlja da će četnici majora Dangića poslije razbijanja pregovora od strane hrvatskih predstavnika biti prisiljeni da se povežu ne samo sa četnicima pukovnika Draže Mihailovića već i sa komunističkim jedinicama. Prema tome, postoji opasnost da borbene ustaničke snage različitih oprdjeljenja formiraju jedinstven ustanički pokret sa sve jasnijim ciljem borbe protiv Nijcmaca u Bosni. Spuštanje engleskih i jugoslavenskih avijatičkih oficira u blizini Sarajeva s nalogom da se povežu sa ustanicima radi uspostavljanja jedinstva ustanka, u zabilješci se ocjenjuje kao dio engleskog plana iskrcavanja trupa na jugoslavenskoj jadranskoj obali. Zabilješka se završava sljedećim prijedlozima: s obzirom da istočnobosanski prostor predstavlja najopasniju tačku za širenje ustanka na cjelokupnom srpsko-hrvatskom prostoru, njegovo umirenje i neutraliziranje je osnovna pretpostavka umirenja cijelog srpsko-hrvatskog područja. Kako nije mogućno trajno zaposjedanje istočne Bosne njemačkim snagama, hrvatska vlada se upozorava na prijeteću opasnost i ističe da su ustaški zločini izazvali ustanak te se zahtijeva da vlada preduzme sve da se spriječe nova ustaška nasilja i teror. Pošto su sa istočnobosanskog sektora povučene njemačke divizije, tamo su ostali odredjeni njemački štabovi u cilju kontrolisanja da li se hrvatske vlasti suprotstavljaju i onemogućavaju obnavljanje ustaških nasilja nad srpskim stanovništvom. Ako se uspije umiriti istočnobosanski prostor, ustanički pokreti će biti lišeni akutnog povoda za akcije. Tako bi se dobilo dragocjeno vrijeme da se organizuju odbrambene jedinice folksdojčera, koje se već nalaze na vojnom obrazovanju. Očigledno, u pogledu pacifikacije područja istočne Bosne, Nijemci nisu imali povjerenja ni u držanje Hrvata ni u držanje ustanika.
Opunomoćeni njemački general Glez fon Horstenau bio je na položaju koji mu je omogućavao da izbliza prati unutrašnja kretanja u NDH. On izvještava i krajem februara 1942. Vrhovnu komandu Vermahta o stanju u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. U ovom izvještaju izložio je više svojih zapažanja i konstatacija. Pošto je prisilno pokatoličavanje pravoslavnih doživjelo neuspjeh, vlada NDH je odlučila da pristupi organizovanju hrvatske pravoslavne crkve, koja bi bila odvojena od beogradske patrijaršije i imala svoga posebnog patrijarha. Obraćajući naročitu pažnju vjerskim odnosima, fon Horstenau navodi da su katolički kapelani bili aktivni saborci ustaša, usljed čega se položaj pravoslavnih stalno pogoršavao. On takode ocjenjuje da i kod Muslimana raste nezadovoljstvo i ilustruje to jednim njihovim pismom velikom jerusalimskom muftiji El Huseiniju. U daljem razmatranju situacije, prema njegovom mišljenju, posjedovanje Bosne do Drine ima za NDH veliki značaj, naročito zbog gubitka Dalmacije. U svim narodnostima raste mržnja prema ustaškom režimu, što se ogleda u jačanju ustaničkog pokreta. Za razliku od nacionalističkog pravca, gdje dominira pravoslavni elemenat, u ustaničkim redovima pod vodstvom komunista ima sve više Muslimana i Hrvata, pa čak i mali broj Nijemaca. Južno od Save, posebno u italijanskoj okupacionoj zoni, komunisti su organizovali nekoliko manjih »sovjetskih republika«. U pogledu smirivanja stanja u istočnoj Bosni, general fon Horstenau je rezervisan ako se računa sa pozitivnom ulogom majora Dangića. Naime, ne može se, tvrdi on, očekivati od Dangićevih četnika da budu čuvari poretka u državi (NDH) koju su Nijemci stvorili, kao što je nelogično pomišljati na izdvajanje istočne Bosne iz sastava hrvatske države. U slučaju britanskog iskrcavanja na neku balkansku obalu, koje, po njemu, nije vjerovatno u 1942. godini, general fon Horstenau smatra da bi se sa velikim dijelom balkanskih naroda u borbi protiv Nijemaca našli i Hrvati zbog svog neprijateljstva prema Italijanima. Iako je opšta ocjena stanja u Hrvatskoj uglavnom negativna, to još ne znači, po mišljenju fon Horstenaua, da bi Njemačka trebala da liši svoje podrške »mladu državu i njen vodeci narod, Hrvate«. Nijemci ne mogu zaboraviti da su Hrvati znatno doprinijeli brzom slomu Jugoslavije u aprilskom ratu 1941. godine.

citirano iz :EnverRedzic-BiH u II svetskom ratu
 
ne znam da li si primetio;



isto kao i mihailovicu
koji po tebi ne ulazi u avion i citira (po tebi ) dantona

vrlo pateticno...ili je u pitanju "strah od letenja" ? (Strah od letenja,
Erika Dzong)...........ili je u pitanju jeftina reklama i rasprodaja patriotizma?

Ne znam koji problem imas kiseli...Ako imas neke protiv argumente izvoli, ako ne, ne znam cemu ovakvi postovi...

Iskreno, ovo sto si postavio nisam citao i nemam neku nameru, zanimljivo mi samo da vidim izvore...ne znam, ali deluje mi da se srozavas sve vise...ostao si bez materijala...ovako na prvi pogled, ne vidim oznake nikakvih dokumenta, izvestaja itd...pa ni interesovanje da se ovome posvetim...

__________

Stavio bih tacku na ovu temu....mislim da je sve jasno :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top