ČESNICA

Teta Iro bash su lepe, meni se dopadaju ovakve cesnice i vidjala sam ih i ranije i citala o njima, ali kod nas obicaj da se prave onakve kakvu sam ja pravila, mada je moja snajka po prvi put ove godine mesila ujutru na Bozic bash neku slicnu ovakvu , ja je nisam videla ni probala, ali ona mi pricala, meni se taj obicaj dopada, mozda do godine i ja napravim za Bozic ujutru ovaku neku kao tvoju, volim to suvo voce u testu...A bash lepo shto darujesh polozajnika cesnicom, nisam znala za taj obicaj, kod nas se polozajniku spremi neki poklon, neshto shto znash da on voli pa mu se to spremi...z:)
 
Jaco ja polozajniku darujem cesnicu i 3 crvene jabuke a muz mu uvek spremi koverat sa novcem da nesto kupi. Tako sam negde procitala i toga se pridrzavam jer ja nisam imala od koga te obicaje da nasledim. Muzu su roditelji umrli kada je bio mali a kod mene u kuci se nije pravila cesnica niti je dolazio polozajnik.kada sam osnovala svoju porodicu ja sam se trudila da povratim sve te obicaje i slavu i Bozici Uskrs.
 
Tetairina česnica je kao slavski kolač, predivna je.
Česnica koju ja pravim je zapravo obična proja u koju se stavlja novčić. Takvu česnicu sam 'nasledila' od svekrve pošto se u mojoj kući nisu slavili religiozni praznici.
 

Prilozi

  • P8220167.jpg
    P8220167.jpg
    46,9 KB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:
Msneki divno izgleda, zlati se kao od zlata.. Kako si je ovako nasarala. Baci recept.

Nemam ja recept, to je obična proja. Kukuruzno brašno sa potočare, malo praška za pecivo, kašičica ulja i voda, može obična ili kisela, koliko da se zamesi ni previše gusto ni previše retko (uvek sam mrzela recepte od prilike ali eto tako je). Jedino što je ja pustim da odstoji 1-2 sata pa je tek onda razlijem u okrugli podmazan pleh. Izravnam i viljuškom pritiskam po obodu da dobije venac, na sredini napravim istim postupkom krst. Ako je previše retka izgube se te šare - eto to je to.
 
Kada cesnica nadodje premazem je sa zumancetom pomesanim sa malo mleka i stavljam ukrase kao i na slavki kolac jedino sto ih ne solim puno. Prilikom pecenja pazim pa ako vidim da pocinju da zute pokrijem cesnicu belim papirom. Nadam se da sam ti pomogla.:cao:
 

Back
Top